Κλεφτογιάννης

Geia hara. Gia kapion Kleftogiani
ti gnorizete ? Ehei o sigatikos mou
ena mpouzouki arketa kalo (3hordo)
alla to pire 550,000 pou mou fenete
ligo ypervoliko. Onoma kai pragma
mipos o Kleftogiannis ?

Efharisto,
Nikos

Σίγουρα όνομα και πράγμα…
Ο Κλεφτογιάννης και ο Βάρλας είναι οι κύριοι προμηθευτές μπουζουκιών στους επώνυμους μπουζουξήδες! Σίγουρα ξέρει και φτιάχνει πολύ καλά όργανα, αλλά έχει τη φήμη ότι κάνει διακρίσεις! Οι κακές γλώσσες λένε ότι κάνει καλύτερα μπουζούκια και καλύτερες τιμές στους επώνυμους, όπου ξέρει ότι έτσι κάνει και διαφήμηση! Έχω δει πανάκριβο (και πανέμορφο) μπουζούκι δικό του το οποίο όμως είναι καλωπιστικής αξίας αφού είναι “μουγκό”! Από την άλλη όμως δικοί του είναι και οι μπουζούκαροι που παίζουν σήμερα ο Στουραίτης και ο Λιόσης…

Τέλος, ξέρω ότι έχει δύο εκθέσεις με όργανα, η μία κάπου στην “Ευελπίδων” και η άλλη κάπου στα Μεσόγεια.

Είχα πάρει ένα μπουζούκι του Κλεφτογιάννη και ομολογώ ότι αν και η τιμή του ήταν καμπόσο τσουχτερή, τα άξιζε τα λεφτά του. Δυστυχώς δεν άντεξε στην πίεση της σύγκρουσης δύο αυτοκινήτων και άφησε την τελευταία του Ρε μινόρε στην γωνία Αγ. Σοφίας και Ολυμπιάδος.

Ερχομαι να προσθέσω κι εγώ τη μαρτυρία μου σε ότι αφορά τα μπουζούκια του Κλεφτογιάννη. Αγόρασα ένα συμπαθητικότατο τετράχορδο (όχι τετράπορτο, έτσι Σώτο; :))πριν 2-3 μέρες για 1100 ευρώ. Δεν λέω ότι πήρα την “αφρόκρεμα” του μαγαζιού, αλλά πιστεύω ότι ήτανε καλή αγορά. Αυτό θα το δείξει ο χρόνος και θα ξαναγράψω τις εντυπώσεις μου όταν περάσει λίγος καιρός και το δουλέψω.

Εκείνο που μπορώ να πω από τώρα είναι ότι τόσο ο Μπάμπης Κλεφτογιάννης όσο και ο Τάσος (ο συνεταίρος του) μου φέρθηκαν άψογα, με φιλοξένησαν για κάποιες ώρες και μου έδωσαν το ελεύθερο να δοκιμάσω όποιο μπουζούκι ήθελα. είναι παιδιά ξηγημένα και από κατασκευαστικής πλευράς μου φαίνεται ότι τα μπουζούκια τους είναι πρώτης τάξης (το καθένα για τα λεφτά του φυσικά). Αυτό αναφέρει άλλωστε και ο θανάσης πιο πάνω κι έχει δίκιο.

Η διεύθυνση τους είναι Καυκάσου 1, Κυψέλη (πολύ κοντά στα Δικαστήρια) και τα τηλέφωνα τους είναι

210-8227391 (εργαστήριο)
693 2966238 (Τάσος)

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ: ΔΙΝΟΥΝΕ ΕΓΓΥΗΣΗ ΕΦ’ ΟΡΟΥ ΖΩΗΣ ΓΙΑ ΤΑ ΟΡΓΑΝΑ ΤΟΥΣ.

Σημ: Αμαρτία μου ξομολογημένη… αν έμενα ακόμα μισή ωρίτσα στο εργαστήριο τους θα έφευγα με τρίχορδο (το οποίο, παρεμπιπτόντως, συστήνουν και οι ίδιοι). Όμως σκέφτηκα ότι θα είναι πιο εύκολο για μένα να μάθω γρηγορότερα το τετράχορδο λόγω κιθάρας.

Μπαγιόκε, Καλορίζικο και καλές τεραπενιές.
ΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!

Α ρε Μπαγιόκο…
Δεν έπρεπε να σ’ αφήσουμε μόνο σου. Την έκανες και πήρες το …τετράπορδο. Μονάχα να μη μας κλαίγεσαι σε καναδυό χρονάκια, που θα ξανακουμπήσεις πάλι άλλα τόσα (τουλάχιστον) φράγκα για να πάρεις τρίχορδο.
Δε φτάνουν άραγε τα μπουζούκια που διπλοπλήρωσαν οι Αδμιν, Κατσιμπό και Σία ΟΕ;
ΑΝ

Μπαγιόκε,
μη μασάς. Ξέσκισέ το, το 4χορδο. Έχει κι αυτό τη γλύκα του, και είναι και μπόλικη. Εξ άλλου πολλά εξαρτώνται και από τον τρόπο που θα παίζεις, αν θα το αντιμετωπίζεις ως μπουζούκι ή μαντολλίνο (φτου, είπα κακή λέξη). Να παίζεις Φοίβο, πάντως, αποκλείεται (γιατί δε φαίνεσαι για τέτοιος).
Και στο κάτω-κάτω αγοράζεις μετά κι ένα 3χορδο και θα χεις 2 όργανα.

ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟ.

Φχαριστώώώώώώώ!

Ήδη βρήκα δάσκαλο πρώτο όνομα και αύριο θα συναντηθούμε για να ξεκινήσουμε μαθήματα. Στην επόμενη φορουμο-συνάντηση δεν θα τραγουδάω μόνο… (χε! χε!).

Εγώ λέω να του βγάλεις τις δύο χορδές από τώρα για να το κάνεις τρίχορδο…Χεχε…

Κι αυτό θα γίνει! Αλλά λέω να του βγάλω πρώτα την πίστη…

11 MONTHES LATER!!!

Παρηγγειλα και εγω οργανο στον Κλεφτογιαννη…
Θα μου στοιχισει 2500 ευρωπουλα …
Το κακο ειναι οτι βρηκα εναν αλλο καλο κατασκευαστη τον ΝΙΚΟ τον Φρονιμοπουλο που ειναι στα ΛΕΓΡΕΝΑ…
Απαιχτος κατασκευαστης!!! με 3Α!!!
φτιαχνει το οργανο εξόλοκληρου μονος του .
ενω οι αλλόι Κλεφτογιαννης -Βαρλας και λοιποι εχω την εντυπωση οτι ειναι ΦΑΣΟΝ…
Στο εργαστηριο του Νικου ειδα ολα τα ξυλα που χρειαζετε ενα οργανο (κελεμπεκια,ελατα για καπακια.εβενο.παλισανδρους.καρυδιες,και αλλα πολλα) ξυλα με ημερομηνιες 20ετιας και δεκαετιας.
Καλουπια για σκαφη,φιγουρες σε χαρτι σχεδιασμενες απο τον ιδιο, οχι ετοιμες απο μαγαζι.
Τιποτα απο τα παραπανω δεν ειδα στον Κλεφτογιαννη …

!!!

>>>>>>>>>>>>>>>
Εννοω οτι αργησα,το ειχα παραγγειλει!!!

Συγγνώμη αλλα τι έχει πάνω χρυσάφι και πληρώνεις 2500 ευρω?

Μου φαίνεται αδιανόητο να δίνει κάποιος τόσα λεφτά για ένα μπουζουκάκι…τόσα δεν δίνει κανείς ούτε και στον Φαρούκ που είναι απο τους καλύτερους κατασκευαστές ουτιού στην Πόλη…και το ούτι είναι όργανο μακράν πιο δύσκολο απο το μπουζούκι…

Παρόλα αυτά εύχομαι να είναι ένα καλό όργανο και να σε κάνει ευτυχισμένο…

Νίκος

ΝΙΚΟ σ ευχαριστω για τις ευχες σου. αλλα αναλογα με την δυσκολια αγοραζεις οργανο?
Τα ξυλα στοιχιζουν… και τα σιντεφια που βαζεις …
…και το μυστικο?
αναλογα το καπακι που βαζεις βγαζει και τον αναλογο ηχο. αυτο το πληρωνεις…
ενας οργανοποιος ξερει απο την αρχη πως θα βγει το οργανο …πριμο-μπασο…

αν περιμενα να με κανει ευτυχισμενο ενα οργανο!!! χαθηκα!!!

Δεν κατηγορώ εσένα ή τον χ Κλεφτογιάννη…απλα μου την δίνει η υπάρχουσα κατάσταση που έχει αναγάγει ένα καλό Μπουζουκάκι σε “άπιαστο όνειρο”.

Και δεν νομίζω να πεί8εται κανείς ότι η αξία των ξύλων και των σεντεφιών μπορεί να φτασει τα 2500-3000 ευρω.Αυτά κατα την ταπεινή μου άποψη είναι τα 2/10 της συνολικής τιμής του οργάνου…τα υπόλοιπα είναι ο μισθός του οργανοποιού…

ίσως να είμαι υπερβολικός δεν ξέρω…

Νικος

και ΝΑΙ ένα καλό όργανο μπορεί να σε κάνει ευτυχισμένο…εύχομαι από καρδιάς να το ζήσεις κάποια στιγμή…

Γιώργο, ο Νίκος Φρονιμόπουλος είναι ΦΙΛΟΣ μου από όταν ήταν 18 χρονώ… Έχει μάλιστα παίξει σε τρεις από τις ταινίες μου: Στον “Προμηθέα” κάνει το Κράτος. Στα “Φεγγάρια” παίζει μπαγλαμά και τραγουδάει στο δρόμο το “Και γιατί δε μας το λες;”. Στο “Ρεμπέτικο” είναι ο κρουστός της ορχήστρας του Μπάμπη. Είναι από παλιά εξαιρετικός οργανοποιός, αλλά δεν τόξερα πως είναι στα Λεγρενά. Σε παρακαλώ, αν τον δεις, δώσε του ό,τι στοιχεία μου έχεις, και ζήτα του την άδεια να μου στείλεις τα δικά του. Τον πεθύμισα, κι επί πλέον ήταν πάντα το γούρι μου…

τον γνωρισα τον Νικο εδω στην Καρυστο ,μεχρι πριν απο λιγο καιρο εκανε μαθηματα στο τοπικο ωδειο[οχι οργανοποιιας]και μαλιστα εχουν πεσει στα χερια μου δυο οργανα του πολυ πρωτα!

Φερρη καλημερα…το γνωριζω οτι εχει παιξει σε ταινια σου…
μαλιστα εγω τον γνωριζω απο τοτε που ηταν στην Μαυροματαιων?
Θα του το μεταφερω…
Αλλωστε σκεφτομαι να φτιαξω οργανο σ’αυτον και να στειλω τον γιο μου να μαθει τριχορδο…
και την κορη μου βιολι!!!
ειναι και εξαιρετικος στο βιολι!!!
,
το τηλεφωνο του…
2292051013

Νικο…παιζω μπουζουκι εδω και 30 χρονια…
ειμαι στα 45 τωρα!!!
δεν λεω με κατηγορεις!!! προς Θεου κουβεντα κανουμε!!!
Αν εννοεις να με κανει ευτυχισμενο με την εννοια #το χαιρωμαι το οργανο γιατι ειναι ακριβο# δεν με κανει … αν ομως το χαιρωμαι γιατι ακουγεται καλα τοτε ναι με εχουν κανει αρκετα οργανα να νιωσω ετσι…
εχουν περασει πολλα οργανα απο τα χερια μου και ολα τα χαιρωμαι …!!!ακομα και τα μουγκα!!!(αφου τα ειχα πληρωσει??? τι να εκανα???)
Τωρα το οτι μου ζητησε 2500 € οκ!!
επειδη ξερω τι γινετε στην αγορα μου φαινεται λογικη η τιμη.Κανε μια βολτα να δεις τιμες!!!
τωρα 10 πανω 10 κατω δεν εχει σημασια!!!
φανταζεσαι για 100 ευρω να μου κανει καμια πατατια!!!
Καλη σου μερα!!!