Κλεφτογιάννης

Ευτυχισμένος να γίνεσαι με όργανο που παραγγέλνεις και βγαίνει ακριβώς έτσι όπως το φαντάστηκες (ηχητικά κυρίως)…γιατί υπάρχει τεράστιο ρίσκο με τις παραγγελίες

Όσο για την αγορά έχω να κοιτάξω και να ενδιαφερ8ώ 3-4 χρονάκια για μπουζούκι απο τότε που πηρα το δικό μου (τωρινα 1500 ευρώ απο τον Αλεξανδρή στην Σαλονίκη)…αν οι τιμές και εξαιτίας του ευρώ άλλαξαν τόσο πολύ τότε κλάφτα χαράλαμπε.Γιατί κάποτε όπως σου είπα ήταν “ταρίφα” τιμή πάνω κάτω 400.000 δρχ από ονόματα κατασκευαστές και με όχι πολλα πολλά πάνω.

Καλό Σαββατοκύριακο

Ετσι ειναι φιλε!! κλαφτα χαραλαμπε
Ειδα φιλε μπουζουκια με 1000 € που ηταν για κλαματα!!!
Αλλα οι τιμες σε να καλο(?)μπουζουκι ειναι απο 2000€ και πανω.
Οσο για το ρισκο κοιταξε να δεις: ο Κλεφτογιαννης οταν του κανεις παραγγελια ενα οργανο φτιαχνει 2 ,ταυτοχρονα και σου λεει Διαλεξε…!!!
Καταλαβες!!! (εμπορας!!!)
αλαξανε τα κοζα που λεει και ο Μιστοκλης!!!(ενας φιλος)

καλο σαβατοκυριακο επισης!
ΥΓ…μενεις ΑΘΗΝΑ η Σαλονικη?
εγω Αθηνα.

Εγώ πάντως μόνο καλά λόγια έχω να λέω για τον Κλεφτογιάννη. Πήρα το δικό μου (4χορδο) πέρυσι με 1100 Ευρώ και είναι real value for money που λένε και στο Κακοσάλεσι. Κάποιοι φίλοι (επαγγελματίες) που το είδανε μου έχουνε πει ότι το πήρα σε πολύ καλή τιμή. Είναι μπασάτο όργανο όπως μου αρέσει.

Επιπλέον και ο Τάσος και ο Μπάμπης (Κλεφτογιάννης) μου συμπεριφερθήκανε πολύ καλά όταν πήγα εκεί για να διαλέξω όργανο και με αφήσανε να τα δοκιμάσω όλα για όση ώρα ήθελα. Υπήρχε ποικιλία και στο τέλος μπορεί μεν να μην πήρα το καλύτερο όργανο που είχανε, αλλά πιστεύω ότι πήρα το καλύτερο που μπορούσα για τα λεφτά μου.

Η δική μου συμβουλή είναι να παίρνεις έτοιμο όργανο κι όχι να κάνεις παραγγελία. Ετσι ξέρεις τί ακριβώς παίρνεις.

Φιλε Μπαγιοκο καλημερα…
τα παιδια τα ξερω και τα δυο .και τον μπαμπη και τον τασο.με τον τασο εχω συνεννοηθει για το οργανο.
ειναι πολυ καλα παιδια ,σιγουρα!
εγω παρηγγειλα το μπουζουκι γιατι δεν ηθελα αυτες τις φιγουρες που βαζουν επανω,ηθελα αλλα ξυλα,αλλο καραβολο…διαφορετικα πραματα που δεν τα βρισκω στα ετοιμα…
επισης μ’αρεσει και αυτη η φαση στο να το βλεπω πως φτιαχνεται αλλα και η αναμονη!!!
ειμαι λιγο βιτσιοζος?!!!
εσυ για πες μου πως σου φενεται το οργανο μετα απο τοσο καιρο που το εχεις?

Πολύ πάνω από το μέτριο, μπασάτος ήχος, καθαρός. Χάνει λίγο σε καθαρότητα στις ΦΑ και ΝΤΟ στα χαμηλά τάστα (ίσως όμως είναι θέμα χορδών, γιατί αυτή η “ατέλεια” βελτιώνεται σημαντικά με άλλο σετ χορδών).

Ο ήχος του έχει διάρκεια και μένει χορδισμένο για ικανοποιητικό διάστημα.

Όπως έγραψα και πριν για την τιμή του είναι κορυφαίο.

Επιπλέον ο Κλεφτογιάννης μου έχει δώσει διά βίου εγγύηση για το όργανο (αλλά ΠΡΟΦΟΡΙΚΗ γι αυτό και δεν βάζω το χέρι μου στη φωτιά. Ίσως κάποιος άλλος να έχει σχετική εμπειρία και να μας πει).

Είναι ελάχιστα “ψηλούτσικες” οι χορδές, αλλά είπα να μην το πειράξω μήπως και κάνω καμιά μαλακία. ʼλλωστε με το πέρασμα του χρόνου αυτό σχεδόν φτιάχτηκε από μόνο του.

Το μοναδικό από τα υπόλοιπα μπουζούκια που ήτανε φανερά καλύτερο από αυτό που πήρα ήτανε ένα 3χορδο που το ερωτεύτηκα και παρά λίγο να το έπαιρνα αν έμενα ακόμα μισή ώρα εκεί. Η τιμή του όμως ήτανε διπλάσια και βάλε.

Επ’ ευκαιρία, τί χορδές συστήνετε ρε παιδιά για 4χορδο; Εχω δοκιμάσει ελληνικές (δεν θυμάμαι μάρκα, αλλά ήταν σκληρές), και “D’ Addario” (μου φάνηκαν μαλακές. ʼσε που μ’ έπιασε το πατριωτικό μου και είπα “σιγά που θα μας φτιάχνουνε χορδές για τα μπουζουκάκια μας τ’ Αμερικανάκια” και δεν ξαναπήρα).

Oπας χορδές…

Το λοιπόν.Υπάρχουν στο εμπόριο (τουλάχιστον Σαλονίκη τις βρίσκω) απο Ελληνικές οι Σονάτα και οι του Ματσούκα (? μου φαίνεται έτσι λέγονται).Οι Σονάτα δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο.Οι δεύτερες που σας λέω με εντυπωσίασαν.ʼλλαξε τελείως ήχο το όργανο.Δυστυχώς δεν είχε πολλά σετ για να προμη8ευτώ.

Κατα τ’ άλλα χορδές που προσωπικά θεωρώ εγγύηση είναι οι Λαμπέλα (LaBella) που τις πρωτογνώρισα απο τα σετάκια για ούτι που είναι καταπληκτικά και έπειτα τέσταρα και τις 10άρες για τρίχορδο που ήταν επίσης δυνατές…

Το καλοκαίρι στην Θεσσαλονίκη πάντως άκουσα ότι η γερμανική εταιρεία Κürschner που έχει χορδές για όλα τα έγχορδα (και πάρα πολυ καλές για ούτι) ότι ξεκίνησε παραγωγή για μπουζούκι.Δεν τις άκουσα δεν μπορώ να κρίνω.Πάντως ο Δεκαβάλας (κατασκευαστής και έμπορος της Σαλονικης) που τυχαίνει να διαθέτει μεγάλη ποικιλία χορδών και όλες τις παραπάνω που ανέφερα ,μου είπε ότι τις θεωρεί τις καλύτερες που έχει…

Αυτά …

Προς Γιώργη… Σαλονικιός είμαι αλλά σπουδάζω εδώ και 3 χρονάκια στην Γερμανία…και…χαιρετίσματα στον Μιστόκλη :>)

Νίκος

Ευχαριστως Νικο.
και καλες σπουδες!!!

Παλι απο χορδες εβαζα LA BELLA-D’ADARIO
και ERNI BALL …Αλλα δοκιμαζω οτι βρω…

Γειά σου ωρέ κλεφτογιάννη από την Παλιοπαναγιά:241:

:088:Ο ΒΑΡΛΑΣ ΚΑΙ Ο ΚΛΕΦΤΟΓΙΑΝΝΗΣ ΕΙΝΑΙ ΜΟΥΦΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΕΣ ΜΑΓΚΕΣ ΜΟΥ!ΑΝΤΕ ΝΑ ΦΤΙΑΞΟΥΝ ΚΑΝΑ ΔΥΟ ΟΡΓΑΝΑΚΙΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΤΑ ΠΡΟΜΗΘΕΥΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΓΝΩΣΤΟ “ΦΩΤΗ”!ΞΕΡΟΥΝ ΑΥΤΟΙ!ΤΟ ΠΑΙΖΟΥΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΕΣ ΜΕ ΤΙΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΑΛΛΩΝ!

Οκ, και φαντάζομαι ότι μπορείς να το αποδείξεις ή να το τεκμηριώσεις αυτό που γράφεις…

Αν ισχύει αυτό, τότε ο Φώτης είναι πολύ καλός μάστορας

Μια λογική ερώτηση που έπρεπε να την είχες κάνει στον εαυτό σου πριν βγεις με τη ντουντούκα να κατηγορείς επαγγελματίες που πληρώνουν λογαριασμούς με τη δουλειά τους:

Πόσο μ α λ ά κ α ς είναι αυτός που (δήθεν) τα δίνει στο Βαρλα ή στον Κλεφτογιάννη και δεν βγαίνει με το όνομά του στη πιάτσα να πάρει το μερτικό του;

Ρε παιδιά κάποιος να μεταφέρει αυτό το μήνυμα στα ανέκδοτα!!:019::019::019:

Mιλάμε για τον γνωστό Φώτη που μένει στου Γκύζη λίγο πριν τη λεωφόρο αλεξάνδρας?
Αν ναι όντως είναι καλός μάστορας.
Έχω δει οργανα του. Τώρα τι κάνει με τους άλλους, αν τα δίνει ή οτιδήποτε άλλο δεν το ξέρω.

Σύμφωνα με νεότερες πληροφορίες:
Ο ΚΑΡΑΜΑΝΛΗΣ ΕΙΝΑΙ ΜΟΥΦΑ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΣ ΜΑΓΚΕΣ ΜΟΥ! ΑΝΤΕ ΜΙΑ ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΟΤΙ ΚΥΒΕΡΝΑΕΙ. ΤΙΣ ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ ΜΕΡΕΣ ΤΑ ΚΑΝΟΝΙΖΕΙ ΟΛΑ Ο ΓΝΩΣΤΟΣ “ΘΟΔΩΡΗΣ”, ΞΕΡΕΙ ΑΥΤΟΣ! ΤΟ ΠΑΙΖΟΥΝ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΜΕ ΤΑ ΚΑΝΑΛΙΑ ΑΛΛΩΝ! :108:

Κύριε γενικέ, η λογική του ότι εδώ μέσα κυκλοφορούν και κατασκευαστές που βγάζουν το ψωμάκι τους και ο σεβασμός μου σ’αυτό με απέτρεψαν αρκετές φορές να γράψω κάποια πράγματα που γνωρίζω και που δεν ειναι κολακευτικά για κάποιους για τους οποίους μερικές φορές έχω διαβάσει απίθανα πράγματα. Επίσης, όπως γράφει πιό πάνω ο Ισαάκ ίσως πρέπει και να αποδείξω ότι παραθέτω. Όμως, δεν αποδεικνίονται αυτά. Νομίζει κανείς ότι θα παραδεχτεί κάποιος από τους προαναφερθέντες ή και άλλοι ότι προμηθεύονται (δεν το γνωρίζω και συνεπώς δεν το υποστηρίζω) όργανα από τρίτους; Εγώ θα περιοριστώ στο ότι γίνεται κάποιο αλισβερίσι μεταξύ κατασκευαστών και ίσως μερικές φορές πληρώνεται τσουχτερούτσικα η υπογραφή κάποιου διαφημησμένου κατασκευαστή. Γνωρίζω ότι μέρη οργάνων ( π.χ. σκάφη) σύγουρα κάποιοι τα προμηθεύονται από τρίτους, χωρίς απαρέτητα να είναι κακό αυτό. Το κακό αρχίζει όταν τα παρουσιάζουν για δικά τους και τα ακριβοπληρώνομε. Κάποτε ρώτησα κατασκευαστή: “Γιατί έφτιαχνες όργανα για τον τάδε”; Απάντηση: “Αυτός ήταν η φίρμα και εγώ έπρεπε να ζήσω τα παιδάκια μου”. Δεν του ξαναμίλησα γι αυτό το θέμα. Α… και κάτι ακόμα. Αν κάποιος γράψει ότι πήρε όργανο από τον ΦΩΤΗ που αναφέρεται πιό πάνω το όργανό του δεν θα έχει παρά ελάχιστη αξία στα μάτια πολλών. Αν ήταν κάποιας Χ φίρμας όμως; Άσχετα αν κατασκευαστικά ήταν παρόμοια ή και καλύτερο του ΦΩΤΗ. Κάπως έτσι βλέπω το θέμα και να με συγχωρέσει αν κανείς ενοχληθεί από τα γραφόμενα μου, δεν είναι στις προθέσεις μου.-

Συγνωμη ρε φιλε αλλα λες συκοφαντιες , γιαυτο το λογο μπηκες στο φορουμ με 2 μυνηματα στα οποια θαβεις τους 2 κορυφαιους κατασκευαστες , ηρεμισε λιγο , επισεις σε ποιον φωτη αναφερεσαι μηπως στον σκαφα?

Αυτες φιλε μου ειναι πολυ βαριες κατηγοριες, και σιγουρα δεν μπορεις να λες κατι ετσι χωρις να το τεκμηριωνεις. Αλλα εν πασι περιπτωση μπορεις να δωσεις πληροφοριες γι αυτον τον Φωτη αμα ειναι τοσο καλος και πιο φτηνος να τον επισκευτουμε.

μήπως φιλε ipoly είσαι εσύ ο Φώτης?

Nikitas, εγώ δεν δίνω δυάρα για το αν κυκλοφορούν εδώ μέσα επαγγελματίες, είτε οργανοποιοί, είτε μουσικοί, είτε βοθρατζήδες (όπως εγώ). Αν έχεις κάτι να γράψεις για αυτές τις επαγγελματικές ομάδες, το γράφεις και από κει και κάτω γίνεται κουβέντα.
Το μόνο πρόβλημα που έχω είναι με τους αφορισμούς και τα συνθήματα.

Είδες ο lpoly;
Πέταξε μια ουρανομήκη κατηγορία για όλους συλλήβδην και εξαφανίστηκε.
Είναι σοβαρά πράγματα αυτά;

Λες ότι ορισμένοι παίρνουν έτοιμα τμήματα από όργανα και τα συνθέτουν μαζί με δικά τους τμήματα. Δεν ξέρω σε ποιο βαθμό αληθεύει αυτό, αλλά δεν μου φαίνεται καθόλου περίεργο ούτε παράλογο. Αν κάποιος κατασκευαστής έχει πολλές παραγγελίες, προφανώς θα κάνει και λίγο outsourcing διαφορετικά “χάνει τον πελάτη”. Δηλαδή αν προσλάβει με ΙΚΑ έναν “σκαφά” στο μαγαζί ως “βοηθό τεχνίτη”, παίρνει συγχωροχάρτι;

Τώρα, αν κάποιος ξέρει τον “άγνωστο-Φώτη” και αντί να αγοράσει μπουζούκι απ’ αυτόν, πάει και τα σκάει στη “φίρμα” επειδή "το όργανό του δεν θα έχει παρά ελάχιστη αξία στα μάτια πολλών"ε, να με συμπαθάς, αλλά εσύ αναφέρεσαι στα θύματα αυτής της άκαρδης κοινωνίας που δεν φροντίζει για τα παιδιά της. Αν θες να γράψεις κάτι που θίγει αυτή την αξιολύπητη κοινωνική ομάδα, καν’ το με τρόπο γιατί είναι κρίμα.
:019:

(και να λείπουν οι ειρωνίες σε παρακαλώ πολύ)