Κλεφτογιάννης

Η δική μου εμπειρία από τον κλεφτογιάννη είναι η καλύτερη. Τον επισκεύτηκα στο εργαστήριο/μαγαζι μουσικών ειδών στην Κάντζα, και όχι στην Κυψέλη. Δοκίμασα ότι γούσταρα, και στο τέλος πήρα ένα μπουζούκι σούπερ κατά την γνώμη μου, που αρχική τιμή ήταν 1100 και μου το άφησε 900… και με ευκολίες πληρωμής. Οκ το τελευταίο ίσως γιατί βρεθήκαμε γνωστοί. Επιπλέον όποτε γουστάρω το πάω για σερβις ή επισκευές, και το παίρνω ίσως και επιτόπου πίσω. Σαν χαρακτήρας είναι φοβερός, και για τα μπουζούκια των 4-5 χιλιάδων, μου είπε ότι έχουν να κάνουν με το φινιρισμα και όχι τόσο με τον ήχο. Έχω πάει και άλλους φίλους να πάρουν όργανα εκτοτε, και είναι όλοι πολλοί ευχαριστημένοι.

Η ταπεινή μου γνώμη.

Φίλε barflys,

αν δεχτώ ότι ο οργανοποιός και έμπορος αυτός δίνει σούπερ μπουζούκια των 1.000 ευρώ όπως λες, σαν πολύ μου φαίνεται η χρέωση του φινιρίσματος, όπως εκείνος λέει στα όργανα των 4.000 - 5.000 ευρώ, γιατί βγαίνει 3.000 - 4.000 το κόστος του φινιρίσματος.

Επίσης, μια άλλη απορία, στα όργανα των 7.000 - 8.000 ευρώ, τι παραπάνω χρεώνει;

Δικαίωμα του βέβαια να τα χρεώνει και να τα κοστολογεί όσο και όπως θέλει.

Με την ταπεινή μου άποψη κι εγώ!!!

φίλε “άταστε” δεν είναι σωστό να σχολιάζουμε αρνητικά τους κατασκευαστές. Ο Κλεφτογιάννης είναι έμπορας όπως όλοι! Από τη στιγμή που κοστολογείς και πουλάς σε κάποιον την εργασία σου κάνεις εμπόριο, άρα είσαι έμπορας!! Ο Κλεφτογιάννης φτιάχνει μπουζούκια σε φτηνή, μεσαία και ακριβή τιμή. Δεν είναι κακό κατά τη γνώμη μου αυτό. Όπως και σ’ όλα τα επαγγέλματα, δεν ωφελεί να ψάχνουμε τον… Ιησού Χριστό στους οργανοποιούς!!

Και αν βρεις Κρεμονέζικο βιολί με 6-7 χιλιάρικα με τίτλους και βραβεία, να μας πεις να ψωνίσουμε και μεις:019:

το έχει βρει φίλος μου πριν δεκαετία πέριπου, εχω δει και το ίδιο και το πιστοποιητικό του, και το εχει ασφαλισμένο.
τώρα πως και που ψάξε να το βρεις.
εγω είμαι ευχαριστημένος με αυτά που εχω,αλλα ούτε μπορώ να διαθέσω τόσα λεφτά για κανένα όργανο,αυτοί που τα έχουνε ψάχνουνε και βρίσκουνε.
έυχομαι να το βρεις και συ, να το χαρείς, και να γελάσεις ακόμα περισσότερο.

Σχετικά με τα βιολιά (γιατί επί του θέματος, όπως καταλαβαίνετε δεν μπορώ να μιλήσω).
Αυτές οι τιμές που αναφέρετε, είναι τρέχουσες τιμές για ένα σύγχρονο επώνυμο βιολί και όχι οι ακριβότερες!
Οι τιμές των παλιών βιολιών, είναι πολύ μεγαλύτερες. Ρίξτε μιά ματιά για τις δημοπρασίες, στο περιοδικό Strad, να σας φύγει το μάτι!
Τώρα, αν κανείς βρεί κάποια ευκαιρία και αγοράσει κάτι που ο άλλος δεν ξέρει την αξία του…τι να πω;
Από το eBay, έτυχε να αγοραστούν και όργανα Σταθόπουλου για πολύ λίγες εκατοντάδες ευρώ. Αυτό όμως, δεν μπορεί να αποτελέσει μέτρο…

Εχω ακούσει από πολλούς ότι ο Κλεφτογιάννης είναι ακριβός. Εγώ δεν έχω αγοράσει όργανό του, αλλά πριν τρία χρόνια είχα περάσει από τη Κυψέλη για έρευνα αγοράς. Με οδήγησε στο πατάρι και με παρότρυνε να τα δω με την ησυχία μου. Πρόσεξα ότι σε κάθε όργανο είχε ταμπελάκι που ανέγραφε την αξία του. Οι τιμές κυμαίνονταν από 1.500 ως 2.500. Τελικά δεν αγόρασα, όχι γιατί δεν μου άρεσαν, ούτε γιατί ήταν ακριβά τα όργανα, αλλά γιατί δεν είχα τα απαιτούμενα χρήματα. Τώρα αν μπορεί και πουλάει όργανα στην τιμή των 8.000 ή των 88.000 εγώ το θεωρώ μαγκιά του, όποιος θέλει τ’ αγοράζει. Είναι ένας οργανοποιός που με τον ιδρώτα του και τη δουλειά του καταξιώθηκε και σίγουρα έχει την εμπειρία να κοστολογεί τα όργανά του. Εξ΄άλλου γιατί τα κρεμονέζικα βιολιά να κοστίζουν ένα σωρό λεφτά, τα μπουζούκια τι είναι … καλαβρέζικα ;

Με το συμπάθειο κιόλας !

το μπουζούκι του Κώστα Παπαδόπουλου νομίζω ότι αναδεικνύει την αξία του Κλεφτογιάννη! Είπα και πιο πριν ότι ο Κλεφτογιάννης είναι οργανοποιός για όλα τα πορτοφόλια. Και δεν είναι καθόλου κακό κατά τη γνώμη μου…

Και το αναποδο θα ελεγα εγώ!!!
Ο Παπαδοπουλος αναδυκνειει το μπουζουκι…
Κατα τα αλλα συμφωνω οτι ο Κλεφτογιαννης είναι για ολα τα βαλάντια!

Γιατί βρε Άλκη?..όλοι μας δεν κρινόμαστε στην εργασία μας?..τα αποτελέσματα της δουλειά μας δεν είναι καθημερινά αντικείμενο σχολιασμού από συναδέλφους, πελάτες, προϊσταμένους κλπ?
Δεν καταλαβαίνω γιατί οι οργανοιποιοί και οι καλλιτέχνες πρέπει να είναι εξαίρεση…

Όποιος εκθέτει την δουλειά του στο ευρύ κοινό…πρέπει να ακούει και τα σχόλια του κοινού…είτε του αρέσουν είτε όχι!!!

Κάποτε μου είπε γνωστός μπουζουξής…“ξέρεις πόσο έχουν ματώσει τα δάχτυλά μου για να φτάσω σε αυτό το επίπεδο?..ποιος είσαι εσύ που με σχολιάζεις αρνητικά?”…προφανώς η εγωπάθειά του δεν τον άφηνε να σκεφτεί ότι πολλοί άνθρωποι έχουν ζοριστεί μέχρι να φτάσουν κάπου και απλά αναγνωρίζουν το δικαίωμα του συνανθρώπου τους για σχόλια…(σχόλια αρνητικά ή θετικά εννοώ ΟΧΙ βρίσιμο φυσικά)

Είμαι σίγουρος ότι ο Κλεφτογιάννης και ο Κατσίφης δεν έχουν κανένα πρόβλημα με τα αρνητικά σχόλια…ξέρουν ποιοι είναι, έχουν το “κοινό τους” και αυτό αρκεί…ίσως και από τα αρνητικά σχόλια να παίρνουν πολύτιμες πληροφορίες για τον τρόπο που τους βλέπει η αγορά…οι έξυπνοι επαγγελματίες και έμποροι
τα προκαλούν και τα αναζητούν πολλές φορές…διαφορετικά δεν μαθαίνουν ποτέ γιατί έχασαν πελάτες.

Σαράντο,
τη λέξη “αρνητικά” τη χρησιμοποίησα σαν απάντηση στον χαρακτηρισμό “έμπορος”. Εντάξει, μου φάνηκε κάπως βαρύ. Κατά τ’ άλλα δεν με χαλάει η κριτική αρκεί να είναι καλόπιστη…

Φυσικά ο κάθε οργανοποιός εκτιμά τη δουλειά του με ό,τι τιμή θέλει.
Όμως, εάν αγοράζεις μπουζούκι ως μουσικός κι όχι ως συλλέκτης, ίσως εκτιμήσεις περισσότερο να σου πει ένας μάστορας “αυτό το όργανο έχει 4000 ευρώ διότι έχω π.χ. εφαρμόσει μια νέα τεχνική τάδε στο καπάκι, ή στο σκάφος που δίνει αυτόν τον ήχο” παρά “σκάλισα στο καπάκι την Μόνα Λίτσα ως Εκατονταπυλιανή και το βρέφος που κρατάει είναι από ελεφαντόδοντο Ζιμπάμπουε…”.
Εμένα κάτι τέτοιο με ενοχλεί σε αυτούς τους οργανοποιούς. Ότι έχουν έναν καλό ήχο, ναι, αλλά δεν χρεώνουν παραπάνω κάποια κατασκευαστική πρωτοτυπία ή ηχητική ιδιαιτερότητα, αλλά τη διακόσμηση. Έτσι πας σε μερικούς και σου λένε αυτά με την κλάρα έχουν 3500, τα άλλα με τον πήγασο 4500… το κριτήριο κατά την κατασκευή και έπειτα κατά την κοστολόγηση όμως δεν είναι ο ήχος και η “εργονομική” κατασκευή.

Καλώς σας βρίσκω (νέος στο φόρουμ). Όσον αφορά τον Βαρλα να πω ότι εχω μπουζουκι δικό του το φτιαξαμε παρεα οπως συμβαινει συνηθως πριν καμια 15αρια χρόνια. Αν και ερασιτεχνης μια σημαντικη παραμετρος πιστευω πως εχει να κανει με την ποιοτητα κατασκευης κυριως με την αντοχη της στο χρονο, ο ηχος του για παραδειγμα γινεται ενα αλλο πραγμα οποιος εχει παλιο μπουζουκι του Παναγιωτη ας το επιβεβαιωσει. Επισης σχετικα με τα φραγκα ο Παναγιωτης ηταν αυτος που μου προτεινε να αφησω τις μ@λ@…ς τουμπανα οταν του ειπα να φτιαξω ενα πολυ ακριβοτερο. Αυτα…Να σας ρωτήσω φωτογραφιες απο οργανα δεν εχει στο φορουμ ετσι να ριξουμε μια ματια? Χαιρετώ σας!

Καλώς ήρθες φίλε. Φωτογραφίες με όργανα έχει τη δυνατότητα να βάζει κάθε μέλος στο προφίλ του. Ξεχωριστή ενότητα με φωτογραφίες δεν υπάρχει.

και κάτι που έμαθα χθες…
Ο Παπαδόπουλος όπως και ο Τρίγκας όταν φτιάξανε τα μπουζούκια τους τα πήρανε στο σπίτι τους τα δοκίμασαν 2 μήνες και διάλεξαν ποιο θα πάρουν τελικά!!
Ως γνωστόν ο Τάσος και ο Μπάμπης φτιάχνουν 2 ίδια μπουζούκια.
Το κάνουν άλλοι αυτό?!!

ουουουουουου:090::090::090:…προκειμένου να παίζει ο Παπαδόπουλος και ο Τρίγκας με δικά τους μπουζούκια…οι περισσότεροι οργανοποιοί θα έκαναν και 10 κωλοτούμπες…όχι μόνο να τους τα έδιναν να τα δοκιμάσουν για ένα 2μηνο…

Και εγώ αν ήμουν οργανοποιός θα το έκανα…αφού μετά θα μου ερχόντουσαν κάμποσοι πελάτες οι οποίοι θα έβλεπαν τέτοιους μπουζουκοπαιχταράδες να κρατούν δικό μου μπουζούκι.:slight_smile:

Είναι σαν να ρωτάς…αν θα έδινε μία βιομηχανία αυτοκινήτων ένα αμάξι της στον Σουμάχερ να το δοκιμάσει για 2 μήνες…άσχετα με το αν θα το αγόραζε…λες να το σκεφτόταν πολύ?..τσάμπα διαφήμηση θα είχε ούτως ή άλλως :089:

ισχύει αυτό που λέει ο σαράντος, και δεν είναι κακό. το θέμα είναι αν ο κοινός θνητός που θα πάει να παραγγείλει, θα έχει ίδιας ποιότητας όργανο (αναλογικά με τα λεφτά που έδωσε). να μην παρεξηγηθώ: δεν αναφέρομαι στον συγκεκριμένο μάστορα, γενικά μιλάω.

Ο κοινος θνητος δεν θα το παρει τζαμπα, και πολλες φορες θα το παρει με περισσοτερα λεφτα απο μια φιρμα! Υπαρχουν ομως και υπερεκτιμημενα οργανα, οπως καλα και εσυ θα ξερεις, και οργανα που ειναι προσιτα…Μετα ειναι στην ευχερεια του καθενος ξεχωριστα…

Καλησπέρα σε όλους , μόλις διάβαζα μία αγγελία με τίτλο ΠΩΛΕΙΤΑΙ 8ΧΟΡΔΟ ΜΠΟΥΖΟΥΚΙ κατασκευής κ. Κλεφτογιάννη όπου κάποιο μέλος διαφωνούσε με την πατρότητα του οργάνου υποστηρίζοντας πως πρόκειται για μπουζούκι του κ. Μάτσικα.Μιας και το θέμα αυτό έχει κλείσει το γράφω εδώ διότι θα αναφερθώ στούς παραπάνω κατασκευαστές.Λίγους μήνες πριν το καλοκαίρι που μας πέρασε έψαχνα να αγοράσω το πρώτο μου τρίχορδο αξίας απο 400 Εμέχρι βαριά 600Ε .Επισκέφτηκα το μαγαζί του κ. Μάτσικα όπου δοκίμασα 2 μπουζούκια αξίας 450 Ε και 499 Ε αντίστοιχα.Φεύγοντας απο εκεί και πηγαίνοντας σπίτι να το σκεφτώ και να αποφασίσω ποιο απο τα δύο θα πάρω πέρασα απο το εργαστήριο του κ. Κλεφτογιάννη στην Κυψέλη μην έχοντας να χάσω τίποτα, να ρίξω μια ματιά μήπως υπάρχει κάτι σ’αυτά τα χρήματα.Εκεί το φθηνότερο τρίχορδο κόστιζε 600Ε και ήτανε 3-4 που δοκίμασα αν θυμάμαι καλά σ’αυτήν την τιμή.Διαπίστωσα εκεί ότι το ένα από αυτά τα μπουζούκια ήτανε το μπουζούκι που πριν από λίγο δοκίμασα στον κ. Μάτσικα αξίας 450 Ε αλλά με ταμπελίτσα του κ. Κλεφτογιάννη, στον οποίο μάλιστα το ανέφερα και μου είπε ότι τα σχέδια στο καπάκι είναι ίδια μόνο, αλλά ήμουν σίγουρος 100% και ας είμαι τελείως άσχετος, ότι ήταν το ίδιο αφού μόλις πριν απο λίγο το είχα δοκιμάσει στου κ. Μάτσικα.Απλά μου έκανε εντύπωση το γεγονός αυτό διότι σκέφτηκα δεν ενοχλείται ο κ. Μάτσικας που δεν ‘‘φαίνεται’’ πουθενά,φαντάζομαι εγώ πως όταν δημιουργείς κάτι θες να αναγνωρίζεται η δουλειά σου πχ σαν να πάω να υπογράψω έναν πίνακα που δεν ζωγράφισα ποτέ και να τον πουλάω ακριβότερα από ότι κοστίζει , κάπως έτσι το είδα εγώ και δεν μου άρεσε να πω την αλήθεια γιατί αν το αγόραζα θα ήταν σαν να με κοροιδευε ο κ. Κλεφτογιάννης τουλάχιστον έτσι θα αισθανόμουνα αν το είχα αγοράσει μην γνωρίζοντας.

Αυτό έχει συμβεί και σε άλλους, τα φθηνά όργανα του Κλεφτογιάννη είναι πιθανότατα Μάτσικα προφανώς χωρίς να το αναφέρει. Ο Μάτσικας δεν παρεξηγήτε γιατί μάλλον είναι συμφωνημένο απο πρίν. Το είχα παρατηρήσει και εγώ και το έχω ακούσει και απο άλλους κρίμα γιατί έχει καλή φήμη.