Κατασκευή μπαγλαμά

καλησπέρα, περιμένω απο στιγμή σε στιγμή να μου έρθει μουριά 65χ 30 για το σκάφος οπώτε μάλλων θα μου περισεψει η μισή και μπορώ να την δώσω σε όποιον χρειάζεται … ας μπούμε στο ψητό όμως τι εννοεί ο φίλος μας ποιο πάνω που λεει

να είναι κομμένο στην πριονοκορδέλλα με ειδικό τρόπο (ακτινικό).
επίσεις το πρόβλημα είναι οτι εχω το ξύλο για το σκάφος τα εργαλία αλλα δε εχω καποιο μπαγλαμαδάκι για να σημαδεψω στην μουριά πριν το πάω για κόψιμο :087: τι μπορώ να κάνω μπορεί να μου στίλει κανενας κάποιο σκαναρισμένο αρχειο το σκάφος?

το σκάφος εχει stadar βάθος, ύψος κούρμπες κτλ δηλαδή αν το κάνω με το μάτι ενδέχεται να βγεί τελείως λάθος ?

Φίλε “oxtaxordos”, για το σχήμα και το μέγεθος δεν γνωρίζω και πολλά, μα για δοκίμασε αυτή την τεχνική: δίπλωσε μια κόλλα χαρτί Α4 στη μέση, σχεδίασε το μισό σκάφος στη μία μεριά και μετά ξεπατίκωσέ το στην άλλη. Οταν το χαρτί ανοίξει το σχήμα θα είναι απόλυτα συμμετρικό και το αντιγράφεις πάνω στο ξύλο σου.
Eγώ φτιάχνω τζουρά και το σκάφος το έκανα σιγά - σιγά με το μάτι χωρίς μοντέλο και όλως παραδόξως μου βγήκε συμμετρικός με διαστάσεις 26 Χ 15 Χ 11.

Υ.Γ.
σου έστειλα e-mail με συνημμένο φύλλο του Excel, (όπως το έχω βελτιώσει) στο οποίο δίνεις το μήκος της χορδής και υπολογίζονται αυτόματα οι θέσεις των τάστων.
Καλή επιτυχία!

φιλε μου ευχαριστώ μπορείς να μου στίλεις to excel στο roropoulos@gmail.com γιατί δεν ξέρω αλλα δε μου το εμφανίζει σαν συνημένο
συγνωμη για την ταλαιπωρία .

επίσεις αν μπορούσες να μου στίλεις κανενα σχεδιάγραμα του τζουρά σε κανονικές διαστάσεις είσαι Θεός!

θελω να ρωτήσω αν τελικά αποφασισουμε να κάνουμε το σκάφος με ντούγιες εφόσον έχουμε τελιώσει το εσωτερικό του σκάφους πάνω στο ξύλο (στην μουριά πχ) και το γυαλίσουμε (απο μέσα ) μετά πως περνάμε ντούγιες ? θελω να πώ κάτω απο τις ντούγιες δεν εχει αλλο ξύλο ? πχ ενα λεπτό στρώμα μουριάς (πατος? ) ?

Φίλε oxtaxordos,
χωρίς να είμαι ειδικός, θα σου πώ . . .

Τα όργανα φτειάχνονται ΕΙΤΕ ΣΚΑΦΤΑ, ΕΙΤΕ ΜΕ ΝΤΟΥΓΙΕΣ.

Οι ντούγιες ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΚΟΣΜΗΤΙΚΟ στοιχείο, αλλά δομικό.

Γιά σκέψου να πας πχ να κάνεις ένα σκαφτό ούτι ! ! !
Που θα βρης τόσο μεγάλο ξύλο, πόσο καιρό και κόπο θές για να το σκάψεις κλπ.
Αντί για το σκάψιμο λοιπόν, χρησιμοποιείς κατάλληλα διαμορφωμένες στό πλάτος και στο σχήμα φέτες ξύλου, που τις κολάς μεταξύ τους πάνω σ’ένα καλούπι που βοηθάει να διμορφώσεις το σωστό σχήμα για το αντηχείο του οργάνου σου. Γι’αυτό και θα δείς οτι μόνο μικρά οργανάκια γίνονται σκαφτά (μπαγλαμάδες - τζουράδες).

Διάβασε εδώ http://www.lutherie.gr/stave/stave_3.htm άν θές ένα αρθράκι μέ τίτλο “Η Τεχνική της Φέτας” του Γιάννη Κουκουρίγκου. Ίσως σε βοηθήσει να λύσεις απορίες σου, σχετικά με τις ντούγιες.

Άν θές, ντέ και σώνει, να διακοσμήσεις τον μπαγλαμά σου τότε . . . ρίχτου κανα σκάλισμα εξωτερικά πχ.

Φιλικά, Γιώργος.

πολυ διαφωτηστικό το site αν κατάλαβα καλά για να βάλεις ντούγιες δεν είναι απαραίτητο το καλούπι αρκεί να εχεις το καπάκι και πάνω στα καμπυλοτά τόφα προσαρμόζεις τις ντούγιες?

Δεν νομίζω οτι κατάλαβες καλά . . .

Ρίξε μιά ματιά εδώ Untitled Document .

Περιγράφει βήμα - βήμα την κατασκευή καλουπιού, και πως τοποθετούνται οι ντούγιες.

Όντως το site είναι αξιόλογο. Γιά την ακρίβεια το μοναδικό που βρήκα (και ψάχνομαι στο internet κανα 5μηνο), που να περιγράφει διαδικασίες που για άλλους θεωρούνται “Μυστικά” . . .

Φιλικά, Γιώργος.

αυτό δε το είχα δεί , μήπως εχει κανενα msn να ψαχνόμαστε μαζί ?
πάντως δεν πρεπει ολα τα μπουζούκια να βασίζονται σε αυτόν τον σκελετό απο τοι ψάχνω στο δικό μου μπουζούκι (το καλό μου ) δεν εχει τόσα πολλά χωρίσματα …

μολις τώρα κατάλαβα οτι αυτό είναι το καλούπι και μετά όλη η χελώνα ξεκουμπώνει… !!
το καλούπι μπορεί να γίνει απο οτιδήποτε ξύλο ?

Ρίξε μια ματιά εδώ: http://oudinfo.de/index.htm
και εδώ το αρχείο (το μετέτρεψα σε Word γιατί δεν μπορούσα να το ανεβάσω σαν αρχείο excel):
Υ.Γ.
Ψάξε το θέμα της οργανοποιίας σε παλαιότερες συζητήσεις στο forum και θα βρείς πολύτιμες πληροφορίες:

https://rembetiko.gr/t/%CE%BC%CF%80%CE%BF%CF%85%CE%B6%CE%BF%CF%85%CE%BA%CE%BF%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%BA%CE%B5%CF%85%CE%AD%CF%82/4470/81

Ο τζουράς μου δεν είναι σε τέτοιο στάδιο ώστε να αντιγραφεί. Είναι στη μέγγενη και στους σφιγκτήρες, (μόλις χθες απόκτησε ένα ακατέργαστο χέρι).

TASTA.TXT.doc (30 KB)

Γειά σας παιδιά. έχω φτιάξει ένα μπγλαμά πριν χρόνια τότε ήμουν 15 χρονών.
Ενώ εμφανισιακά ήταν αρκετα καλός και ήχος του ικανοποιητικός, δεν ήταν όργανο. Αυτό γιατι ενώ είχα κάποια επαφή με έναν οργανοποιό δεν τον κατάφερα ποτε να μου πεί τον τύπο για τα τάστα.Τέλος πάντων και λόγο της απειρίας μου τα έβαλα αφθέρετα για να μην το αφήσω έτσι και φυσικά δεν έπιανε νότες. Καταλαβένεται την απογοήτευση μετα απο τόση προσπάθεια.
Τις τελευταίες μέρες αποφάσησα να φτιάξω τον δεύτερο αφου μια φίλη μου έστειλε ένα excel που βρήκε απο εσας με τον τύπο των τάστων. Θα ήθελα να μου πείτε αν όντος είναι σωστό. Το έχω ενισχύσει λίγο. Εχώ βάλει να βγαίνουν οι αποστασεις των τάστων απο την αρχή και όχι απο τάστο σε τάστο.
Επίσης έχω και και κάποια άλλα ερωτήματα.
1 Το πεύκο είναι καλό για σκάφος;
2 Στην ένωση του μπράτσου με το σκάφος μπορώ να βάλω και βήδα εκτός απο κόλλα;
2 τι κόλλες θα ήταν καλο να χρησημοποιήσω;
3 Τι ακριβός συμβαίνει με τις κλίμακες εννοώ με τα μεγέθη των μπράτσων κτλ

tastiera101086.xls (19,5 KB)

εκανα λάθος και στο προηγούμενο μηνημα μου δεν επισυναψα το αρχειο για τα ταστα. Ειναι zip γιατι excel δε δεχότανε.

Το excel καλό είναι. Δεν νομίζω να είναι από αυτό το site αλλά πάντως τα νούμερα που βγάζει είναι σωστά.
Για τα υπόλοιπα που ρωτάς θα σου απαντήσουν άλλοι που κατέχουν το θέμα της οργανοποιίας.

Καλησπέρα-Καλημέρα σε όλους.Είμαι καινούριος στο Forum και ο λόγος που γράφτηκα είναι
διότι θεώρησα ότι μπορώ να διαλευκάνω κάποιες από τις απορίες της Σοφίας, λόγω της
φύσεως των σπουδών μου.Όσον αφορά για το πεύκο, δεν συνιστάται διότι είναι μαλακό
ξύλο, οπότε και δεν έχει τις προσδοκώμενες μηχανικές ανοχές και αντοχές.
Χρησιμοποιούνται για αυτή τη δουλειά ξύλα αρκούντως σκληρά όπως καρυδιά, μουριά, κερασιά κ.τ.λ.
Για το μπράτσο (αλλά και γενικότερα) αντενδείκνυνται τα μεταλλικά στοιχεία (προσωπική άποψη).
Μπορείς να χρησιμοποιήσεις ατλακόλ ή τάιντμποντ -εγώ προτιμώ την δεύτερη-, αλλά
καλύτερα ακόμα είναι να φτιάξεις το “τραπέζιο”, το οποίο λειτουργεί πολύ καλά σαν συνδετικός
μηχανισμός και χωρίς πολύ κόλλα(εκτός αν το έχεις σκεφτεί ήδη, οπότε η ιδέα περί βίδας δεν έπρεπε να αναφερθεί καν) .
Το τρίτο ερώτημά σου είναι κάπως πολύπλοκο και θέλει λίγη ανάπτυξη αλλά θα κάνω
μια απόπειρα να σου εξηγήσω.
Αφού αποφασίσεις το μήκος της χορδής πρέπει να κάνεις το εξής υπολογισμό-συλλογισμό:
Η τρύπα του οργάνου σου, θα πρέπει να απέχει -αυτό δεν είναι απόλυτο, αλλά δεν πρέπει
να ξεφεύγεις και πολύ-κατά το 1/3 του συνολικού μήκους του καπακιού από την ένωση με το μπράτσο.
Το ίδιο πρέπει να συμβαίνει και με τον καβαλάρη, αλλά από το τέλος του οργάνου.
Κατά συνέπεια το μπράτσο πρέπει να έχει μήκος τέτοιο ώστε το 12ο τάστο να απέχει το ίδιο
από τους καβαλάρηδες (πάνω και κάτω) και ταυτόχρονα ο καβαλάρης να βρίσκεται στη
θέση που σου έχω αναφέρει πιο πάνω.Καταλαβαίνεις λοιπόν ότι από αυτό προκύπτουν
κάποια όρια συνολικού μήκους του οργάνου που δεν “μπορείς” να αποφύγεις.
Τέλος ο αριθμός με τον οποίο διαιρείς για να προκύψουν οι αποστάσεις των τάστων είναι απόλυτα σωστός.Είναι η 12η ρίζα του 2.
ΥΓ 1.
Όλα αυτά με μια κάποια επιφύλαξη, αλλά πιστεύω ότι είναι μια καλή βοήθεια για αρχή.

Φίλε οχτάχορδε στην ερώτησή σου για το καλούπι, η απάντηση είναι: Ναι μπορεί να γίνει από οποιοδήποτε ξύλο.Συνήθως τα φτίαχνουν από σουηδικό πεύκο, που το βρίσκεις εύκολα και δεν κοστίζει, αλλά αν θες να το κρατήσεις για να φτιάξεις πάρα πολλά όργανα -που από ότι καταλαβαίνω δεν ψάχνεις κάτι τέτοιο- μπορείς να το φτιάξεις από σκληρό ξύλο.
ΥΓ. Μην ξεχάσεις να αλοίψεις το καλούπι με κερί, διότι θα σου κολλήσει με το σκάφος και καλά ξεμπερδέματα…

Ένα πολυ μεγάλο ευχαριστώ στον Bacco για το χρόνο που διέθεσαι για να δώσει σε εμενα προσωπικά αλλά και σε όλους στο forum τις συμβουλες και τις γνώσεις του πάνω στο θέμα.
Το ατυχές όμως της υπόθεσεις :112: σε εμένα τουλάχιστον είναι οτι αυτές τις γνώσεις δεν τις εκμεταλλέυτικά στο μπαγλαμά που ήδη έχω φτιάξει εδώ και κάποιους μήνες. Τελικά έγινε με σκάφος απο πεύκο και χρησιμοποίησα βίδα στην ένωση σκάφους-μπράτσου.
Σίγουρα όμως θα τις λέβω υπόψην μου στο επόμενο που θα φτιάξω.
Θα ήθελα να ρίξεις Bacco μια ματιά στα παρακάτω. Σε κάποιες δημοσιεύσεις που έχω κάνει. Ακούγετε ο ήχος που βγαινει τελικά απο μπαγλαμαδάκι με σκάφος απο πεύκο και κάποιες εικόνες απο την κατασκευή και την τελική εικόνα του.

Λοιπόν Σόφι τούμπανο το οργανάκι, από αισθητικής άποψης τουλάχιστον διότι από ήχο είναι δύσκολο να πω, αν δεν το ακούσω Live.Κάπου διάβασα και μια απορία για το τι ξύλο είναι η ταστιέρα σου αν δεν κάνω λάθος.Νομίζω πως είναι τριανταφυλλιά.Αλλά αυτό που πραγματικά τα σπασε ήταν η σκέψη περί σκληρού ξύλου της στέγης, αν και δεν το επιβεβαιώνει η πραγματικότητα, ήταν ορθός συλλογισμός.Το μόνο πρόβλημα που πιστεύω ότι θα έχεις -αν το έχεις- είναι ότι σε βάθος χρόνου μπορεί να μην αντέξει.

ΥΓ Μωρέ μπράβο μεράκι!

καλησπέρα ειμαι καινουριος. καλή χρονιά σε όλους. θέλω να ρωτήσω άν ξέρει κανείς που μπορώ να βρώ ταστα για μπαγλαμά στην πάτρα. όχι κομμένα αλλα με το μέτρο. και πόσο περίπου μμπορεί να κοστίσουν? ευχαριστώ!

Μιας και βρήκα σχετικό θέμα συνεχίζω εδώ.
Επειδή επιδιορθώνω ένα μπαγλαμά σκαφτό που έσπασε το καπάκι του (από πέσιμο). Ξέρει κανείς αν πρέπει να είναι μονοκόματο ή κομμένο στα δύο και κολημένο το καπάκι; Επίσης με τι εργαλείο μπορώ να κάνω λούκι περιμετρικά γιά να βάλω φιλετάκι; Αν βάλω φιγούρα στο καπάκι ή γύρω από την τρύπα με τι σκάβω;
Τέλος μήπως κάποιος γενικότερα μπορεί να πεί τις κόλλες που χρησιμοποιούμε σε κάθε κόληση του οργάνου; Π.χ ντούγιες, καπάκι, φιλέτα και φιγούρες, ταστιέρα κλπ.
Όπως καταλάβατε είμαι σχεδόν άσχετος :slight_smile:

  1. Το σκάψιμο γίνεται με ρούτερ ή καλύτερα στην περίπτωση σου, λόγω μεγέθους του μπαγλαμά, με dremel πάνω στην ειδική βάση θα είναι πιο εύκολο.
  2. το καπάκι συνήθως είναι δυο κομμάτια που τα ενώνεις**μπορείς όμως να βάλεις και μονοκόματο καπάκι αρκεί να κοιτάξεις τα νερά να είναι συμμετρικά σε σχέση με τον άξονα το κέντρου.
  3. Μπορείς να δουλέψεις με κόλλα Titebond ή Rakol. Τουλάχιστον για αρχή είναι πολύ καλή λύση. Αργότερα μπορείς να ψαχτείς και με ψαρόκολλα για κάποιες ή και για όλες τις κολλήσεις.

** Το παραπάνω είναι ο γενικός κανόνας. Κατά καιρούς κάποιοι οργανοποιοί έχουν πειραματιστεί και με καπάκια με ασσύμετρα νερά. Κάποιος οργανοποιός μου είχε πει ότι είχε δοκιμάσει μια φορά και καπάκι με μισό έλατο - μισό κέδρο. Από τα αποτελέσματα του ήχου ήταν πολύ ευχαριστημένος μόνο που υποχρεωτικά έπρεπε το καπάκι να βαφτεί για να μην φαίνεται άσχημο.

Σε ευχαριστώ πολύ γιά την απάντηση. Τώρα όσον αφορά το θέμα γιά το

  1. Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος γιά να μην αγοράσω dremel; (γιά να γλυτώσω τουλάχιστον 200 € για dremel και ειδικό εξάρτημα router συν μύτες κλπ). Φυσικά υπάρχει πάντα η λύση να μην βάλω φιλέτα η φιγούρες :slight_smile:
  2. Θα δω διαφορά στον ήχο σε κάποια από τις δύο λύσεις;
  3. Γενικά έχω όλες τις παραπάνω κόλλες που αναφέρεις αλλά επειδή η ψαρόκολλα είναι ευαίσθητη στην υγρασία αλλά παρ’ όλα αυτά πολύ γερή και μπορεί να ξεκολήσει σχετικά εύκολα αν χρειαστεί γιά επισκευή, η τύπου ατλακόλ αδιάβροχες και οι κυανακριλυκές γρήγορες στο στέγνωμα αλλά ανελαστικές, σκέφτηκα μήπως υπήρχε κάποιος κανόνας γιά τις κολήσεις κάποιων τμημάτων του οργάνου έτσι ώστε σε άλλα μέρη που θέλουμε ελαστικότητα ή που έτσι κι αλλιώς δεν κινδυνεύουν από υγρασία ή που πιθανόν να χρειαστούν επισκευή να χρησιμοποιούμε και την κατάληλη κόλλα. Μήπως ξέρεις διαφορά σε Titebond και Rakol.