Κατασκευή μπαγλαμά

Φίλε, παλιά που δεν υπήρχαν τέτοια εργαλέια τα κάνανε όλα στο χέρι με σκαρπέλο και κοπίδι. που είναι πολύ δύσκολο Δεν στο συστήνω άστο καλύτερα χωρίς φιλέτα. Διαφορά στον ήχο δεν θα έχεις. Η βασικη λειτουργία του φιλέτου είναι διακοσμητική και να προστατεύει το καπάκι που είναι από μαλακό ξύλο από τις καταπονήσεις στις ακμές. Πάντα βάζουμε πιο σκληρά ξύλα από το καπάκι ή πλαστικά που και να πάθουν κάποια ζημιά αντικαθίστανται σχετικά εύκολα χωρίς να χαλάσει το καπάκι και η ακουστική του οργάνου μας.
Το βασικό στην οργανοποιία είναι η κόλλα να μπορεί να ξεκολλήσει για πιθανή μελλοντική επισκευή. Από κόλλες έχω δουλέψει Τitebond και Rakoll. Και οι δύο είναι μια χαρά για οργανοποιία αλλά νομίζω η Titebond είναι λίγο καλύτερη. Θα πρότεινα για κάποιον πρωτάρη να ξεχάσει την ψαρόκολλα για την αρχή. Πιθανότατα και κάποιες άλλες κόλλες να κάνουνε αλλά τουλάχιστον αυτές που σου αναφέρω είναι δοκιμασμένες.

Καλησπέρα στη παρέα,
έπεσε στα χέρια μου αυτό το κομμάτι φλαμούρι και λέω να ξεκινήσω ένα σκαφτό μπαγλαμά. Το πρόβλημα είναι πως το πάχος το ξύλου είναι μόλις 5εκ. Σκέφτομαι να το χωρίσω στα δύο και να κολλήσω τα δύο κομμάτια μεταξύ τους ώστε το πάχος να έρθει στα 10εκ. Εννοείται ότι η κόλληση θα γίνει με σφιγκτήρες και τάιτμποντ όσο ισχυρότερη γίνεται.
Πιστεύετε ότι θα έχω πρόβλημα αποκόλλησης των κομματιών όταν θα αρχίσω το σκάψιμο ή όταν τελικά αρματώσω το όργανο και το κουρδίσω? IMG_0310.jpg

απαντάω στο προηγούμενο ερώτημα λοιπόν (:
κόλλησα τα δύο κομμάτια με βενζινόκολλα τελικά. Δεν υπήρξε κανένα πρόβλημα στο σκάψιμο.
εδώ υπάρχουν φωτογραφίες με ότι έχω κάνει μέχρι στιγμής: http://www.instructables.com/id/ER4NEXEH4AGI8WV/

φίλε μου θα ήταν καλύτερο να κάνεις την κόλληση με κάποια ξυλόκολλα (π.χ. titebond ή οποιαδήποτε άλλη) αντί για βενζινόκολλα.
Η βενζινόκολλα έχει το χαρακτηριστικό ότι είναι πολύ ελαστική και μπορεί κάποια στιγμή να σου ξεκολλήσει. Ελπίζω να μη συμβεί αυτό. Δυστυχώς δεν είχα διαβάσει το ποστ νωρίτερα.

τα κατάλαβα λίγο αργά τα μειονεκτήματα της βενζινόκολλας. Έχω την εντύπωση ότι έκανα μεγάλη πατάτα που τη χρησιμοποίησα και ειδικά για τη κόλληση του καπακιού.
Ο ήχος είναι αρκετά ρηχός και νομίζω ότι φταίει (πέρα από το φλαμούρι το οποίο έχει μεγάλη απορροφητικότητα και από το οποίο είναι φτιαγμένο όλο το υπόλοιπο όργανο) κατα πολύ και η βενζινόκολλα, η οποία απορροφά τις δονήσεις αντί να βοηθάει τη μεταφορά τους στο σώμα. Θα λεπτύνω λίγο ακόμα το καπάκι (προς το παρόν είναι 3,1χιλ), ελπίζοντας ότι θα βελτιωθεί. Το ξύλο του καπακιού είναι έλατο.
-Να θεωρήσω το 2,7χιλ ως το ελάχιστο πάχος καπακιού που μπορώ να το φτάσω;
-Τι άλλο θα μπορούσα να του κάνω για να δώσω βάθος - ένταση στο μπαγλαμα; Να αλλάξω κάτι στις διαστάσεις του καβαλάρη ίσως;

Θα βοηθούσε αν ανέβαζες κάποια φωτογραφία του μπαγλαμά.
Πάντως το καπάκι σε ένα τόσο μικρό μπαγλαμά μπορείς να το πας και 2,5 χιλιοστά (και λιγότερο). Το θέμα είναι πώς το μετράς σωστά… υπάρχει εργαλείο αλλά σε πρώτη φάση δεν το χρειάζεσαι.
Δεν πειράζει όμως. Μπορείς να λεπτίνεις λίγο το καπάκι στο περίπου. Να ξέρεις όμως ότι ο ήχος είναι κυρίως αποτέλεσμα του συνδιασμού των ξύλων ηχείου - καπακιού. Σίγουρα και η βενζινόκολλα έχει μια αρνητική επίδραση.

σευχαριστώ για τη βοήθεια.
δυστυχώς δεν έχω άλλη φωτογραφία αυτή τη στιγμή. θα λεπτύνω το καπάκι και θα σου πω τι αλλαγές παρατήρησα στον ήχο.
Ολα τα μέρη του οργάνου εκτώς απο το καπάκι, είναι από φλαμούρι το οποίο γνωρίζω οτι είναι αρκετά απορροφητικό ξύλο σε σχέση με άλλα. Δε ξέρω αν φταίει τόσο πολύ η βενζινόκολλα για τον ρηχό ήχο, πάντως νομίζω οτι δε θα ξαναχρησιμοποιήσω φλαμούρι για σκάφος…

Το φλαμούρι είναι δεύτερης ποιότητας ξύλο για σκάφος και σίγουρα δεν βοηθά τον ήχο. Μπορεί όμως αν βρεις καλό φλαμούρι να πετύχεις ένα ανεκτό αποτέλεσμα. Η βενζινόκολλα πάντως δεν είναι πολύ κατάλληλη για κόλληση καπακιού, μάνικου κλπ.

1 «Μου αρέσει»

Καλημέρα σας. Επειδή επιασα πρώτη φορα να φτιαξω όργανο, σκαφτο μπαγλαμά, θελω και εγω την βοήθεια σας. Αγορασα ενα κιτ σαν πρωτη επαφη. Εκει που η ταστιερα καβαλάει το καπακι, για να το φερω στην ευθεία να τριψω την ταστιερα να γινει πιο λεπτη στο συγκεκριμένο σημείο, ή να κανω κατι αλλο? Και μια ακομη ερώτηση, το χαρτωμα εχει αποτελεσμα και στον ηχο? Ευχαριστώ

Τουλάχιστον σας παρακαλώ αν υπάρχουν καποια νήματα που δεν βρήκα και απαντανε σε αυτα που ρωταω πειτε μου. Επειδή εψαξα αρκετά

Γενικά για κατασκευές απευθυνσου στο luthier.gr όπου θα βρεις ο,τι χρειάζεσαι.

1 «Μου αρέσει»