Κατασκευή σκάφους για ούτι

Γεια σας παιδια…
Το προβλημα που αντιμετωπιζω ειναι το εξης…εφτιαξα ενα καλουπι για σκαφος ουτι το οποιο ειναι με καμαρια και οχι μασιφ.Εβαλα την πρωτη ντουγα και διαπιστωσα οτι ο καπλαμας που θελω να βαλω για φιλετο αναμεσα στις ντουγες δεν θα εφαρμοζη καλα στην καμπυλη γιατι θα πεφτει στο κενο.Ο καπλαμας ειναι ξυλινος,δεν ξερω αν πρεπει να βρω κατι αλλο ή αν υπαρχουν φιλετα ετοιμα και αν μπορω να τα γυρισω οπως τις ντουγες.Το καλουπι για μπουζουκι που εχω ειναι μασιφ και δεν ειχα τετοιο προβλημα. Γιατι παταει ο καπλαμας στο καλουπι και παιρνει την κλιση(στροφη) που πρεπει…
Αυτα…Ας με βοηθηση καποιος που ξερει!!!
Ευχαριστω.:109:

λοιπον αν χρησιμοποιεις titebond μπορω να σου πω,αν βαζεις ψαροκολλα δεν μπορω…
λοιπον απλα ξεκινωντας απο την μυτη που αντιστοιχει στο μπροστινο μερος του σκαφους πηγαινωντας προς τα πισω βαζεις ταινια σε καθε βημα ,κολλας δουγια μαζι με φιλετο,σφιγγεις γερα,και εκει που κανει την μεγαλη καμπυλη το πλακωνεις στην ταινια ωστε να μην προλαβει να βυθιστει.σε καθε κολημα περιμενεις λιγακι να προλαβει να κολλησει…
παθων και εγω…
με ψαροκολλα φανταζομαι κανεις κατι αναλογο,αφου βαζεις το καυτο σιδερο και κολλαει πριν συνεχισεις…
αυτα…

Rakoll βαζω και Titebond, αλλα για το σκαφος κυριος Rakoll.Ρωτησα και μου ειπαν να παρω σιδερο μικρο ,αυτο για ρουχα ,και να ζεσταινω το φιλετο και θα γυριση.Θα το δοκιμασω,αλλιως θα γεμισω το καλουπι.Κατι αλλο δεν βλεπω…
κ.Θεοδωροπουλε με την ευκαιρια να σου πω και εγω τα θερμα μου συγχαρητηρια για την κατασκευη σου, και σου ευχομαι να κανεις κι αλλες πετυχημενες και πρωτοτυπες και καλοηχες κατασκευες…:088: :088::088::088::088:

Kαι χωρίς να ζεστάνεις το φιλέτο θα γυρίσει.Αν πιεστεί αν’΄εμεσα στι δόγες δεν θα πάει πουθενά.Βάλε ψαρόκολλα.

Το θεμα ειναι οτι το καλουπι ειναι με καμαρες και οχι μασιφ.Δοκιμασα το σιδερο και οντως κανει δουλεια …Αυτο που λετε κ.Γιαννη,ειναι παιχνιδακι οταν το καλουπι ειναι μασιφ δλδ ολο γεματο.Το ξερω γιατι εχω καλουπι μπουζουκιου και μπαγλαμα γεματο και δεν εχω τετοια προβληματα.Απλα ειπα να το κανω ετσι αυτο το καλουπι να γλιτωσω τριψιμο…αλλα τελικα εχει αλλα κολπα αυτο!!!
Αυτο ειναι που λενε…οσο ζεις μαθαινεις!!!

καταρχην ευχαριστω για τα καλα λογια…
Συνεχιζωντας λεω οτι θετικα που εχει το μασιφ καλουπι δεν τα εχει το αλλο με γεφυρες.Πχ,μπορεις να εχει τα χερια σου συνεχως απο μεσα και να το ελεγχεις ωστε να μην βυθιζεται,ενω στο μασιφ δεν γινεται.Εκει βλεπεις αν απο καπου κανει χαραμαδα να διορθωσεις,ενω στο μασιφ οχι…κτλ…κτλ…
οσον αφορα τα φιλετα μαλλον για χοντρουλα το κοβω να μιλας για αυτο συζητας να τα ζεστανεις οποτε δεν σου φταιει το καλουπι…Εγω μιλαω για τα πολυ ψιλα,καπλαμα που πουλανε…αν εχεις χοντρα προ-λυγυσε τα…
επειδη καταλαβαινω απολυτα αυτο που σου συμβαινει και το αντιμετωπισα ετσι που σου λεω,καντο και αμα δεν πετυχει βρισε με!!!:019::079::080::089:
αλλα το καλουπι δεν φταιει …
καλη υπομονη !!

γεια σας και απο μενα παιδια. εχω ενα θεμα με το καλουπι οσο αφορα την κατασκευη του.για μπουζουκι τριχορδο μιλαω.επειδη εχω προβληματιστει με αυτο το θεμα, μηπως γνωριζετε να μου πειτε εαν υπαρχει καποιο μαγαζι που να πουλαει ετοιμα καλουπια.η εαν υπαρχει καποιος που να φτιαχνει κατοπιν παραγγελειας.

Αγαπητοί φίλοι θα ρωτήσω κάτι που δε ταιριάζει με τη προηγούμενη ροή της συζήτησης αλλά ταιριάζει με το θέμα. Έχω φτιάξει σκάφος για μπαγλαμά από κυπαρίσσι, ξύλο που γνωρίζω ότι ειναι για καπάκια και όχι για σκάφος αλλά αυτό είχα στη κατοχή μου γι’αυτό και το χρσιμοποίησα. Τώρα για καπάκι τί ξύλο να βάλω; Άμα βάλω κυπαρίσσι πάλι από άλλο δέντρο-ξύλο ή και το ίδιο το ξύλο που έφτιαξα το σκάφος υπάρχει πρόβλημα; ή πρέπει να χρησιμοποιήσω κάποιο άλλο ξύλο π.χ. έλατο, κατράνι. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Γεια σου φιλε…
Ελατο θα σου ελεγα την γνωμη μου χωρις να ειμαι ο ειδικος…!!!
Αν θες βαλε οτι νομιζεις εσυ,ετσι για δοκιμη…μπορει να εχει ιδιαιτερο ηχο!!!

Επίσης πέρα από το τι καπάκι μπορώ να χρησιμοποιήσω στο σκάφος από κυπαρίσσι, θέλω να ρωτήσω επίσης. Το παραθαλάσσιο πεύκο σε ποιά όργανα χρησιμοποείται, καθώς μου πρόσφερε κάποιος προχτές δύο μεγάλα κομμάτια κεντρικό κορμό πάνω από 20 χονών κομμένα. Μπορώ να τα χρησιμοποιήσω πουθενά;

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 05:09 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 04:14 —

Βασικά τώρα που διάβαζα άλλα θέματα ποιό προσεχτικά το φόρουμ βρήκα ότι το πεύκο δε προτείνεται σαν μαλακό ξύλο που είναι. Στο διαδίκτυο που κοιτούσα γενικότερα για τη καταλληλότητα του πεύκου έπεσα σε μια σελίδα κάποιου οργανοποιού που λέει οτι στη πρώτη του επαφή με τη κατασκευη οργάνων αναφέρει πως χρησιμοποίησε πεύκο με στόχο να φτιάξει το σκάφος για μπουζούκι που όπως παραδέχεται είναι ότι πιο αχρηστο και δε θυμάται που κατέληξε τελικώς αυτή η προσπάθεια. Σε άλλη μια σελίδα που μιλούσε για τη χρήση του πεύκου δεν ανέφερε απολύτως τίποτα και εκεί που ήμουν έτοιμοσ να σταματήσω να ψάχνω βρήκα στη κλίκα ένα άρθρο του Νοεμβρίου για το Ταμπουρά και το βιβλίο του κυρίου Φρονιμόπουλου και αναφέρεται στο άρθρο ότι το καπάκι του ταμπουρά είναι ή από έλατο ή από πεύκο. Τελικά τι ισχύει? Μπορώ να χρησιμοποιήσω το πεύκο για καπάκι (εγώ μπαγλαμά θέλω να φτιάξω) ή να το βάλω στο τζάκι? Σίγουρα στο επίπεδο που βρίσκομαι και από Ιρόκο να φτιάξω ευχαριστημένος να 'μαι αλλά επειδή έχω φτιάξει ήδη ένα μπαγλαμά από καλά υλικά (καρυδιά-κατράνι) και βλέπω ότι η ποιότητα του ξύλου φαίνεται στον ήχο, προτιμώ να φτιάξω κάτι καλό παρά κάτι χειρότερο από αυτό που έχω ήδη φτιάξει. Ωστόσο και να μην είναι τόσο καλό όσο το κατράνι θέλω να το ξέρω καθως είναι ένα ξύλο παλιό χοντρό και απο το καλύτερο μέρος του δέντρου το βασικό κορμό.

Υπάρχουν τόσα ξύλα για να φτιάξεις τη σκάφη του οργάνου αλλά όχι πεύκο
Καρυδιά φυσική, σφένδαμος, παλίσσανδρος, μουριά.
Η γνώμη μου είναι να ξεκινήσεις με καρυδιά.
Για το καπάκι έλατο ή κέδρο.

Φίλε Κώστα ευχαριστώ πολύ!

βρηκα ενα μερος στον Νεο Κοσμο οπου πουλαει και μαλιστα κοβει τα ξυλα.
για μπουζουκι αποφασισα να παρω ξυλο κελεμπεκι για το σκαφος .
θα τους πω να το κοψουν 55εκ-2.5εκ-3mm,ειναι σωστο;
το καλουπι θα το φτιαξω απο ενα ξυλο μαλακο να μπορω να το δουλεψω και τον μπροστα τακο απο φλαμουρι οπως διαβασα.

εχω τιποτα λαθος;

καλημερα ,ειναι καλυτερα να σχεδιασεις και να κατασκευασεις το καλουπι σου πρωτα και μετα να κοψεις ξυλα .ξεκινα πρωτα με μαλακα και φτηνα ξυλα για να κανεις τις δοκιμες σου ωσπου να καταληξεις σε ενα σταθερο αποτελεσμα χωρις να λυπασαι τα λεφτα που μπορει να εχεις ξοδεψει για ξυλα

ασχετο…που στο Ν.Κοσμο??

αυτο εκανα,πηρα ξυλα φθηνα για το καλουπι αλλα πρεπει να παρω και φλαμουρι για τον τακο.
το μαγαζι ειναι αυτο εδω,δεν εχω παει ακομα.
http://www.stassinopoulos-timber.gr/go.php?i=6

εχω παει εκει.,θενξ!!