Το 2ο μπαγλαμαδάκι μου, σχεδόν έτοιμο!

Αυτό ειναι το δευτερο μπαγλαμαδάκι που φτιάχνω. Το πρώτο το έιχα φτιάξει πριν 9 χρόνια (ήταν πολυ χειρότερο απο αυτό).
Μου πίρε 2 μήμες για να γίνει έτσι και ακόμα εχω κάποιες λεπτομέριες να φτιάξω. Με πέδεψε πολύ, Πραγματικά όμως δεν πτοήθηκα απο καμία απο τις πολλές δυσκολίες που συνάντησα.
Ήταν όμως καταπλικτική εμπειρία!!!
Δεν ξέρω ακριβός τι ξύλα έχω χρησιμοποιήσει, γιατι τα έβρισκα τυχαία.Ξέρω μόνο οτι το σκάφος είναι απο πεύκο, το ξύλο που έχω βάλει για κόντρα στο μπράτσο είναι δρύινο, για το καπάκι παρόλο που αγόρασα ένα κομμάτι για να το φτιάξω, δεν θυμάμαι τι ξυλο είναι (πάντος είναι αρκετά μαλακό).
:230:Θα ήθελα πολύ πραγματικά να μου το σχολιάσετε, στο μέτρο του δυνατου φυσικά γιατι ειναι απλές φωτογραφίες.

image

εμένα μου αρέσει αρκετα , σπανια κοπελλα μπράβο μπράβο και εγώ την τρίτη αρχιζω παραγγελείες για τζουρά :079:

Σ’ ευχαριστώ πολύ και εσύ καλή επιτυχία σε ότι κάνεις.

Δεν πρέπει να υπάρχουν πάνω από 2-3 γυναίκες στη χώρα μας που να ασχολούνται με την οργανοποιία (Ίσως και λίγες ακόμα φοιτήτριες στα σχετικά ΤΕΙ).

Οπότε Sophia πιθανώς είσαι μέσα στο Top 5. :088:

Μπράβο και καλή συνέχεια.

Πρωτοτυποτατος ο μπαγλαμας !!

Εχει ωραια τελειωματα και καλλιτεχνικες “πινελιες” στις φιγουρες στο καπακι και στην κλειδιερα και η μεγαλη πρωτοτυπια του ειναι τα προσθετα … πως να τα πω … στο σκαφος και το καπακι τα οποια ομολογουμενως δεν εχω ξαναδει σε μπαγλαμα !!!
Η τρυπα και αυτη ειναι πρωτοτυπη κυριολεκτικα σαν σχημα !!
Θες να πεις οτι στο μπρατσο εφαρμοσες την τεχικη του μπουζουκιου, δεν ειναι ενιαιο ξυλο ;; Η ταστιερα ειναι παλισανδρος ;;
Το μονο μειον που βρισκω ειναι το καπως δυσαναλογα μεγαλο μεγεθος της κλειδιερας …
Επισης ομορφοι οι τσαμπουκαδες και τελος πιστευω να εχει και ωραιο ηχο …
Αμα αυτο ειναι το δευτερο οργανο σου Σοφια, θαρρω πως θα παραγγειλω κι εγω !!!
Καλη συνεχεια !!

:088:

Σε ευχαριστώ Γιώργο σε ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις σου.
Για τη ταστιέρα δεν είμαι σίγουρη τι ξύλο είναι. Για ταστιέρα και για καπάκι αγόρασα ξύλο, αλλα για να καταλάβεις πόσο δίψα είχα να πάω γρήγορα να το ξεκινήσω, απλά το διάλεξα μεσα σε αλλα, το χτίπησα λίγο, ειδα οτι μου κάνει η μορφολογία και η σκληρότητά του και το πίρα. Δε ρώτησα καν τι ξύλο ειναι (αυτό θα πει ερασιτέχνης ε?).
Όσο για το μπράτσο χρησιμοποίησα ένα ξύλο απο καδρόνι σκεπής με κεραμίδια (σκεφτηκα οτι για να χρησιμοποιείται σε σκεπές θα έχει μεγάλη αντοχή), στο πίσο μέρος του χώνεψα μια βέργα απο δύινο ξύλο για κόντρα (για το σκέβρωμα). Το μπράτσο με το σκάφος το ένωσα με μια βίδα και κόλα.
Για τη κλειδαριέρα μάλλον έχεις δίκιο, απλά προσπάθησα με αυτό τον τρόπο να φέρω το κέντρο βάρους όσο γίμεται στο κέντρο του οργάνου και το κατάφερα με απόλια 2mm.
Ο ήχος είναι αρκετά καλός βέβαια ειναι λίγο νωρίς ακόμα όσο περνάει ο καιρός θα στρώνει.
Σε ευχαριστώ και πάλι για το χρόνο σου και για τις παρατηρήσεις σου. :slight_smile:

Μπράβο και από μένα. :110:Αυτά συμβαίνουν όταν υλοποιείται το μεράκι! :088:
Πάτα γκάζι για το 0000003!:slight_smile:
Αντε να πληθαίνουμε οι ερασιτέχνες…:089:

Το μπράβο είναι δεδομένο, το συγχαρητήρια προφανές, το άντε και σε ανώτερα ενοείται, και το άλαααααα ότι πρέπει για μια μόρτισσα σαν και του λόγου σου. Όμορφα.

Zambe…(ta) μ’αραίσεις γιατι είσαι ρεμπέτης γνήσιος:088:.
Υποκλίνομαι ώς νεοβαπτισμένη μόρτισσα:).
Τι να πώ με κάνατε πολύ χαρούμενη, γιατι όπως και να το κάνουμε όταν “ακούς” καλά λογια για το δημιούργημα σου, νιώθεις καλά.:090:

Μπράβο σου Σοφία.
Με 'γειά το οργανάκι, και καλές πενιές.

Φιλικά, Γιώργος.

Μπράβο σου Σοφία,μου αρέσει πολύ…πρωτότυπο και με φαντασία…περιμένουμε να ακούσουμε και τον ήχο του…!!!:slight_smile:

Σε ευχαριστώ πολυ Κώστα. Ναι εχεις δίκιο πρεπει να ακούσεται και τον ήχο. Υπόσχομαι οτι τις επόμενες μέρες θα ανεβασω αρχειάκι με σολο απο τον μπαγλαμά μου :).

Και εμένα Σοφία μου που ξεκίνησα απο το τίποτα το 1986-87 μου βγαίνει να σου πώ μπράβο!! και καλή συνέχεια για τα επόμενα πολλά όργανα που έρχονται. Το μεράκι για την τέχνη αυτή είναι το πιό πολύτιμο πράγμα και το καλύτερο εφόδιο για τον μακρύ δρόμο, άν έχεις αποφασίσει να τον διαβείς.
Δεν εξετάζω πιθανές ατέλιες και κακοτεχνίες. Φτάνει η προσπάθεια σου.

Ωραία τα γούστα!!! Γεια σου ρε Σοφάκι.

Συγχαρητήρια Σοφία, πάντα άξια:088: .

Σας ευχαριστώ όλους παραπολύ!!!
Οσο για τον Αγάπιο, εσθάνομαι τιμή που γίνομαι αποδέκτης του μπράβο σου, μιας και είσαι τόσο παλιός και έμπειρος στην τέχνη.
Θα ήθελα όμως να σταθείς στις ατέλειες και κακοτεχνίες (ότι φυσικά μπορεις να διακρίνεις μεσα απο φωτογραφίες).
Κολλάω σε αυτά γιατι δεν το έχω δειξει ακόμα σε έμπειρα μάτια (εκτος απο εδώ) για να ξέρω που βρίσκεται ως όργανο (αν είναι οργανο).
Στο zip που επισυνάπτω υπάρχει ενα mp3 με ενα πολυ μικρό κομματάκι που παιζω ενδεικτικα, με το μπαγλαμαδάκι. Θα ΄ηθελα πολυ την γνώμη σας και για τον ήχο.
(συνχορήστεμαι για το παίξιμό μου, αλλά ειμαι σχεδόν αυτοδίδακτη).Το λέω για το κράξιμο!!! μη με κραξεται πολύ!!!:019:

Γέμισε το forum γυναίκες και μου αρέσει πολύ…

Μπράβο Σοφία!!

Ξύσιμο σκάφους

Ένας απ’ τους τρόπους που χρησιμοποίησα για να σκάψω το σκάφος

Η ταστιέρα