Εκπαιδευτικά βιντεάκια (καλά και κακά)

Κι εγώ προσπαθώ να αποφεύγω καταδικαστικές κριτικές, αλλά όταν πρόκειται για εξόφθαλμες περιπτώσεις τα πράγματα καλό είναι να λέγονται για να προστατευθεί κόσμος. Και στο θέμα της έκθεσης του παιδιού, αλλά και στο μάθημα. Με την πένα να πηγαίνει βάρκα-γιαλό και τον δείχτη να πετιέται έξω από την ταστιέρα δεν παίζεις ούτε τετράχορδο (όπου μπορώ να κατανοήσω εκτέλεση νταλάρα ή σκυλάδικη).

1 «Μου αρέσει»

Αυτό ακριβώς , τώρα που τα ξαναδιαβάζω ίσως ήμουν λίγο «κακός» που τα είπα έτσι, αν συζητουσαμε κάτι άλλο δεν θα φερόμουν έτσι αλλά επειδή προκειτε για μάθηση… καλό είναι να λέγονται για να μην μαθαίνουν λάθος αυτοί που ξεκινάνε τώρα . Και όχι μόνο να το δουν οι αρχάριοι , ίσως και κάποιο γονείς που θέλουν να πάρουν το βιβλίο για τα παιδιά τους να δούνε το φόρουμ με αποτέλεσμα να πάρουν κάποιο καλύτερο βιβλίο

1 «Μου αρέσει»

Και γιατί να με πειράξει εμένα; Τη μέρα που τον πόσταρα, εκείνη τη μέρα τον είχα πρωτομάθει, ελάχιστη ώρα πριν. Τον ανέβασα επειδή σε άλλο νήμα είχε γίνει λόγος, ή για την ακρίβεια ερωτήσεις, για κάποια βιβλία του.

Ο σκοπός του νήματος είναι:

Κάθε βάσιμη κακή κριτική μπορεί να είναι ωφέλιμη.

2 «Μου αρέσει»

Είπα απλά χωρίς παρεξήγηση γιατί δεν ήξερα αν είναι κάποιος που παρακολουθείς και σου αρέσει και δεν θα ήθελα να με παρεξηγήσεις . Συμφωνώ πως αυτός είναι ο σκοπός του νήματος .

Ένας που είδα τώρα ότι έχει πολλές ασκήσεις . Τετράχορδος βέβαια αλλά και σε τριχορδο μπορούν να παιχτούν είναι ο Αλέξης σκαρπος https://youtube.com/channel/UCuFuhZhM18AmEN-4BSvCsNQ
Δεν έχω δει πως δείχνει τα τραγούδια και αν κάνει μαθήματα τραγουδιών πάντως στις ασκήσεις μου άρεσε .
Επίσης ένας άλλος τετράχορδος που Έχει κάνει φοβερή δουλειά στους δρόμους, ο Γιώργος Τσακαρακας . Τους δείχνει από όλες τις θέσεις πάνω στο μπουζουκι , οι περισσότεροι τον δείχνουν απλά στην «πρώτη θέση» . Επίσης έχει και βίντεο με ταξιμι από καθε δρόμο για να τον καταλάβεις καλύτερα . Ένα παράδειγμα Tsakarakas Bouzouki Lesson Κλίμακεςθέσεις Scales & Positions ΡΕ ΜΙΝΟΡΕ ΑΡΜΟΝΙΚΟ - YouTube
Καμία σχέση με ρεμπέτικο , τα τραγούδια που δείχνει είναι λαϊκά και στολισμένα , όποτε για τους περισσότερους σε αυτό το φόρουμ το μόνο που θα σας ενδιέφερε στο κανάλι του είναι αυτά τα βίντεο με τις κλίμακες . Αν σε κάποιους αρέσει και το πιο σκυλαδικο σε καλόγουστα επίπεδα δείτε τον και σε τραγούδια

1 «Μου αρέσει»

Αφού δηλώσω ότι συμφωνώ απολύτως με τις κριτικές στα Καραβοτσακίσματα (το Σόλο Ζ. δεν το είδα), κάποιες λεπτομέρειες:

Νομίζω ότι έχει σπουδές. Στην κλασική μουσική. Εκεί που τον γκούγκλαρα, πήρε το μάτι μου ένα βιογραφικό του αλλά δεν το κοίταξα περισσότερο γιατί άλλο γύρευα. Και πως έχει σπουδές, τι λέει; Άμα είσαι καλός, είσαι καλός και χωρίς σπουδές, Άμα δεν είσαι, δεν είσαι. (Προφανώς δε θα έλεγα το ίδιο για κάθε τομέα, αλλά εδώ μιλάμε για λαϊκή μουσική.)

Όσο για το «καθηγητής μουσικής», αυτό επαγγέλλεται!

Αυτά δεν τα λέω ούτε για υπεράσπιση ούτε για επίθεση στον άνθρωπο. Απλώς για να μην του καταλογίζουμε περισσότερα απ’ όσα έφταιξε.

2 «Μου αρέσει»

@pepe σε ευχαριστω για την απαντηση δεν γνωριζα οτι εχει σπουδες. Δεν διαφωνω μπορει στην κλασσικη μουσικη κιολας να ειναι φοβερος ο ανθρωπος , αυτο δεν το γνωριζω . Παντως για την λαικη δεν μου αρεσει . αυτο που με ενοχλησε περισσοτερο ειναι οτι σβηνει τα σχολια που με απολυτα ευγενικο τροπο του λενε καποια λαθη που εχει κανει .

Οσοι θελετε ριξτε και μια ματια στους 2 που εστειλα πανω να μου πειτε γνωμη . Θα χαρω πολυ ειτε ειναι κακη ειτε καλη η εντυπωση σας

1 «Μου αρέσει»

Και οι δυο που αναφέρεις τους ακολουθώ καιρό και μου αρεσουν, βεβαια αν ήθελα να κάνω μάθημα 8χορδο θα προτιμούσα τον Γιώργο απο τον Αλέξη αλλά είναι θέμα ποιος μας κάθεται καλύτερα.

1 «Μου αρέσει»

Και εγώ προτιμώ τον Γιώργο , έχουμε μιλήσει και είναι πολύ καλός .

1 «Μου αρέσει»

για τετράχορδο όποιον ενδιαφέρετε υπάρχει αυτή η κοπέλα

και για κιθάρα και πιάνο έχει συγχορδίες αυτό το site

3 «Μου αρέσει»

Νόμιζα οτι την έχουμε αναφέρει ξανά την Κωνσταντίνα, αλλα καλό είναι να αναφερθεί ξανά.
Και όπως συνηθίζω να λέω , ειδικά στα καλά να κάνουμε και ταγκ. @konstantinakosteli

3 «Μου αρέσει»

Για το bouzouki art που πήγα να προτείνω σύνδεσμο μου έβγαλε δίπλα παρατήρηση ότι έχει ξανά δημοσιευτεί εδώ και το έσβησα.
Γενικά πάντως ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όσους ανεβάζουν τέτοια βίντεο .βοηθάνε πολύ…εμένα τουλάχιστον που μαι αρχάριος.

2 «Μου αρέσει»

Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί ξανά ο συγκεκριμένος (Γιώργος Κριωνάς).

3 «Μου αρέσει»

ωραίο.
ευγε Πάνο.
για βρες και ενα σχετικά με την εναρμόνιση, να πέσει γέλιο :blush:
οι μακαμιστές συμφωνούν?
αστο καλύτερα. θα ξεμείνουμε απο “σκληρούς”.

Κλιμακοκεντρική προσέγγιση, που αφήνει έξω τα τροπικά στοιχεία. Όσοι θέλουν, ας την χρησιμοποιήσουν.

Επειδή έχω παρακολουθήσει και άλλους να παρουσιάζουν τους δρόμους (δωρεάν & επί πληρωμή), θεωρώ ότι όλοι δίνουν έναν βασικό μπούσουλα και τα υπόλοιπα τα δίνουν στο μάθημα.
Δεν το θεωρώ λάθος σε ένα βίντεο στο youtube να μην αναφέρονται, αλλά σε πληρωμένα σεμινάρια και μεθόδους (βιβλία) θεωρώ πως πρέπει να αναφερθούν όλα όσα γνωρίζει ο εισηγητής, από συγχωρδίες, τρίτες, πέμπτες, έκτες, παραλλαγές στο ανέβασμα & κατέβασμα κ.τ.λ.

1 «Μου αρέσει»

Εδώ δεν έγινε συζήτηση σε αυτό το θέμα : Σεμινάριο : Κυριακος Γκουβεντας, «Δρόμος, Ήχος & Μακάμ στο Ρεμπέτικο-Σχέσεις και Διαφορές».

Οπότε δεν νομίζω να έχουμε “αντιπαραθέσεις” στην παρουσίαση του συγκεκριμένου βίντεο.

1 «Μου αρέσει»

Ο Κριωνας νομίζω είναι κλασικός κιθαριστας, που έχει ασχοληθεί κυρίως με το λαϊκό παίξιμο. Αν κάποιον τον ενδιαφέρουν αυτές οι κατευθύνσεις έχει καλώς, αλλά το ρεμπέτικο είναι άλλο κεφάλαιο.

3 «Μου αρέσει»

Για μενα τα κορυφαία ειναι του Θανάση Ζερλεντε , και του Αντώνη Κωνσταντάκη. Πολλα τραγουδια που ηθελα να μαθω και δυσκολευομουν (ειτε απο αστοχιες σε ταμπλατουρες, ειτε βιντεο αλλων, ειτε με αυτι) κατέληγα σε αυτους τους 2 και πραγματικα σε βγαζουν ασπροπροσωπο

3 «Μου αρέσει»

Δυστυχως δεν ειναι ολα οσα δειχνουν σωστα . Καλο ειναι οταν μαθαινουμε κατι απο τον οποιοδηποτε να προσπαθουμε με το αυτι να το διασταυρωσουμε με το οριτζιναλ , και επειτα να διορθωσουμε τυχων λαθη . Φυσικα ομως οπως εχω ξαναπει καλο ειναι να τα μαθαινουμε ολα με το αυτι και ας δυσκολευτουμε στην αρχη. Μονο ετσι θα εξασκηθει το αυτι μας για να περναμε τραγουδια χωρις βοηθεια. Εξ αλλου πως περναγαν ολοι τραγουδια πριν βγει το youtube?

4 «Μου αρέσει»