Δύο λαούτα Σταθόπουλου (και 3 και 4, ποιός ξέρει πόσα?) στην επικαιρότητα .!

Το παράδειγμα που ανέφερες όμως έχει μια σημαντική διαφορά…Είναι του Χεντριξ και τον Χέντριξ τον ξέρει όλος ο πλανήτης. Αυτό αλλάζει τα πάντα και το θέτει σαν όντως μια καλή επένδυση.

1 «Μου αρέσει»

Α-ρέ πόσο δίκαιο έχεις …

1 «Μου αρέσει»

Καλησπεα
Μιας και συλλεγω απο καιρο σε καιρο , (οταν μου δωθει η ευκαιρια) , να πω μερικες τιμες αγορας που ισως εκληξουν καποιους απο τους προλαλησαντες
Οντως ισχυει πως Ζοζεφ μπουζουκι γνωστου μουσικου εχει πουληθει στα 25Κ
Οντως εγγονος μουσικου ζηταει 50Κ…
Αλλος μουσικος με Ζοζεφ γνωστου παλιου μουσικου ζηταει 45Κ
Εχουν φυγει αρκετα οργανα για Κυπρο, Γερμανια και Αμερικη σε υψηλες τιμες

Ο μονος τροπος καποιος σημερα να εχει “οικονομικα” στα χερια του ενα παλιο οργανο γνωστου κατασκευαστη ειναι να το βρει απο τυχη σε καποια πωληση απο ανθρωπους που δεν γνωριζουν την ακριβη αξια (η ιστορικη σημασια) του οργανου. Αυτο γινοταν μεχρι το 2010. Εβλεπα κατι Γρετση, και Σταθοπουλοι στο εμπαυ να δινονται κοψοχρονιας , και εγω απλα τα κοιταζα διοτι το 2010 δεν ενδιαφερομουν να συλλεξω , παρολο που ιστορικα με ενδιεφεραν αυτα τα οργανα ( στερνη μου γνωση…) .Εχω χασει τον υπνο μου για καιρο ( και καποιοι φιλοι απο εδω ξερουν ακριβως τα οργανα) επειδη τα ειδα και το σκεφτομουν ( Ενα ζοζεφ στα 400 και ενα σταθοπουλο στα 800) -Βεβαια ηθελαν κανα 1200 επισκευη συντηρηση το καθενα

Αυτες οι εποχες πλεον περασαν . Το διαδυκτιο κανει μια πολυ μεγαλη (και σωστη πολλες φορες ) ενημερωση του κοινου.

Να πω και ενα πραγαμτικο περιστατικο
Οταν βρηκα το μπουζουκι του παναγιωτη Τσιμη 1924, το ακριβοπληρωσα…ισως απο τα ακριβοτερα οργανα που εχω αγορασει. Οταν λοιπον ειπα στον Αμερικανο πωλητη γιατι το πουλασ τοσο, με παρεπεμψε στο μπλογκ μου ( χωρις να ξερει οτι ειμαι οαρθογραφος του) λεγοντας μου για την μοναδικοτητα του οργανου και την ιστορια και φημη του οργανοποιου του :slight_smile: :stuck_out_tongue_winking_eye:

6 «Μου αρέσει»

Από το κοψοχρονιάς Δημήτρη πήγαμε στο άλλο άκρο με τις τιμές που προανέφερες όμως.Κοινώς κλάφτα πλέον.Από περιέργεια που κοίταγα κατά καιρούς αν υπάρχουνε Σταθόπουλου ποτέ δεν βρήκα διαθέσιμο.Τουλαχιστον τα δύο χρόνια που περάσανε.

κλπ.

Δεν είναι όμως αρκετά αυτά τα στοιχεία, θα χρειαζόμασταν (το λιγότερο!) και φωτογραφίες και χρόνο κατασκευής.

Γεια σου Λαμπρό
Σπύρος είναι το όνομα μου
Ναι όπως είπα είναι κάνα 10’χρονια που πλέον δεν πολύ βγαίνουν όργανα τέτοιου είδους
Έχουν πλέον κρατηθεί στις οικογένειες και στα σπίτια από παππού σε πατέρα σε γιο και τα περισσότερα πλέον συντηρούνται
Αυτό σημαίνει ότι εάν και όταν βγουν οι τιμές θα είναι τριπλάσιες από αυτές που δίνονταν πριν κάποια χρόνια χωρίς συντήρηση και εν άγνοια

Η νέα γενια πλεον γνωρίζει/ έμαθε την οποία αξία τους και τα κρατάει , ενώ κάποια χρόνια πριν το μπουζουκι του Παππού δεν είχε καμμία αξία παρά μόνο συναισθηματική …. Όσο συναισθηματική μπορεί να ήταν σε ένα 25-30 χρόνων ελληνοαμερικανό

Γεια σου κύριε Νίκο
Δεν μπορώ να πω και να δείξω διότι οι κάτοχοι τους με πλησίασαν ιδιωτικά και μου έδωσαν αυτές τις τιμές
Δεν έκανα ανάρτηση κάπου δημόσια . Εγώ απλά καταθέτω την εμπειρία μου και το τι μου ειπώθηκε από ανθρώπους που πουλούσαν η από φίλους συλλέκτες που τους πλησίασαν και ζήτησαν αυτές τις τιμές και οι φίλοι μου μετέφεραν την εμπειρία τους

Χρόνος κατασκευής δεκαετία 40 και 50

1 «Μου αρέσει»

Ζητώ συγνώμη από το Dimis νόμιζα σε λέγανε Δημήτρη.

2 «Μου αρέσει»

Εγώ θα θέσω μια οπτική γωνία από την αντίπερα όχθη , στο παραπάνω μήνυμα
« ….που φτάσαμε «

Δυστυχώς ο Έλληνας στις μέρες μας κοιτάει την αρπαχτή . Και ως πωλητής αλλά,….και ως αγοραστής

Δεν πιστεύω οι προλαλήσαντες που είπαν ότι Σταθοπουλος έπρεπε να πωλείται στα 2Κ -3Κ να βρουν Σταθόπουλο ποτέ , εκτός ξανά λέω εάν είναι από πρώτο χέρι μη συντηρημένο και από πωλητή που δεν γνωρίζει . Όταν βρουν λοιπόν το μη συντηρημένο Σταθόπουλο στα 2000- 2500 πχ και βάλουν ώρες έρευνας , και αναμονής για κανα χρόνο για ολική συντήρηση και κανα 1250 για την συντήρηση , συν μεταφορικά πήγαινε ελα , από πωλητή σε οργανοπιο σε κάτοχο ….μετά ας πουλήσουν το Σταθόπουλο αυτό στα 2-3Κ

Υπάρχει μια διαστρέβλωση της αλήθειας στο ποσό χρόνο χρειαστεί κατ αρχήν για να βρεις ένα τέτοιο όργανο . Μπορεί και να ψάχνεις χρόνια ( εγώ έψαχνα 11 χρόνια ) . Μετά θα διαπιστώσεις ότι όταν το βρεις είναι μια επένδυση , χρόνου και χρημάτων εάν βέβαια θέλεις να συντηρήσεις το όργανο σωστά και στην αυθεντική του μορφή

Θα δώσω τρία παραδείγματα πραγματικά για αν δείτε την απέναντι όχθη του που φτάσαμε ( Μερικές φορες για να ανανεώσω και να ανβαθμισω την μικρή συλλογή μου πουλάω κάποια όργανα , γιατί δεν είμαι καμμία τράπεζα να κόβω χρήμα )

Παράδειγμα 1
Βρήκα ένα πανέμορφο τριχορδο ανώνυμο του 60 σε ένα αυξιον χαουζ
150 τιμή πώλησης
Συν 100 τα παραπάνω του auction house ( μαζί με την κράτηση 3 ημερών )
Συν 50 πακεταρισμα ( εννοείται χρειαζόταν ειδικό όπως μου είπαν )
Συν 100 μεταφορικά
Συν 1350 συντήρηση
Συν 150 μεταφορικά πίσω σπίτι
Σύνολο 1900 δολλαρια
Το έβαλα στο εμπαυ 2550
Οι κρατήσεις του Παυπαλ και του εμπαυ είναι 350 δολάρια , και ο άλλος μου ζήταγε να το πουλήσω για 800 δολάρια ……

Παράδειγμα 2
Ζοζεφ μπουζουκι Β ποιότητα
Πώληση 600 ευρώ . Βρέθηκε στην Ευρώπη
Μεταφορικά 100 εύρω
Συντήρηση 500 ευρώ φιλική τιμή
Αποστολή Αμερική 125 ευρώ
Το έδινα 1500 ευρώ και κάνανε το μούτρα τους όλοι στην Ελλάδα . Το έφερε Αμερική και πωλήθηκε καθ όδον πριν φτάσει Αμερική … το παράδοξο είναι πως μετά από την Ελλάδα με παρακαλούσαν να τους ειδοποιήσω εάν βρω ένα παρόμοιο σε τέτοια τιμή :0

Παράδειγμα 3
Έψαχνα όλο το κόσμο να βρω το χρυσό χαρτί του 60 που έβαζε μέσα ο Ζοζεφ και ο Οννικ
Είχα μια συντήρηση ενός τριχορδου ζοζεφ και έπρεπε να βγει το παλιό χαρτί για συντήρηση του ηχείου ( reinforce ) Ήθελα εάν ήταν δυνατόν να μπει πίσω το ίδιο στυλ χαρτί
Έφαγα τον κόσμο ολόκληρο
Μιλάμε για ατέρμονες ώρες έρευνας , τηλεφωνημάτων και εμαιλ
Τελικά μετά από μήνες το βρήκα
Μια εταιρεία είχε ένα παλιό στοκ όχι σε ρόλο αλλά σε σελίδες . Και το στοκ δεν πωλείτο παρά μόνο κάτω από δυο όρους . Το παίρνεις όλο και το παίρνεις λιανική τιμή

100 σελίδες λιανική τιμή η καθε σελίδα ( ψάξτε ποσό πωλείται στο εμπαυ του 1960 χαρτί ) συν Μεταφορικά όλες αυτές οι σελίδες
Και μετά εγώ να διπλώσω να τυλίξω μα ζυγίσω να κάνω φόρμες για τ α σύνορα και αν στείλω Ελλάδα σε κάποιους Οργανόποιους που ήθελαν να αγοράσουν
Και να πληρώσω τα μισά έξοδα αποστολής από την τσέπη μου ως διευκόλυνση
Κάποιοι οργανοποιοι κιμαπριδες Και μερακλήδες πλήρωσαν ως κύριοι και πήραν μέρος αυτού του χαρτιού
Κάποιου άλλοι μου έγραψαν … εάν πάω καλά , εάν τους κάνω πλάκα , Γαιτι στην Ελλάδα χαρτί τύλιγματος ( όχι το ίδιο φυσικά ) κάνει το 1/3 - 1/4 την τιμής που θα τους στοίχιζε το χαρτί αυτό την δεκαετιας του 60 … μιλάμε τώρα για μερικά ευρώ όχι τίποτα ποσα !
Ναι , μια στιγμή να βάλω από την τσέπη μου αλλά 200-300 ευρώ να σου στείλω χαρτί εσένα που θα σου στοιχίσει σχεδόν τίποτα στο κάθε μπουζουκι που φτιάχνεις και θα πουλήσεις το μπουζουκι μετά εσυ ως αντιγραφή του 1960 μέχρι καις το χαρτί τύπου ζοζεφ

Εντάξει παιδιά …. Έχουμε πραγματικά ξεφύγει αλλά δεν ξέρω προς πια κατεύθυνση !

ΥΓ: όλα τα όργανα στη συλλογή μου εάν με ρωτήσεις είναι προς πώληση ( διότι δεν κολλάω σε αντικείμενα …αυτά θα είναι ακόμα εκεί όταν εμείς θα είμαστε 6 feet under ) αλλά σε πραγματικές τιμές , και κάποια σε ακριβές τιμές .διότι δεν θα μπορούσε αλλιώς να δικαιολογηθεί η τόσο μεγάλη επένδυση χρόνου και χρήματος που έγινε ετσι ώστε κάποιος να το πάρει σήμερα και να το χαρεί χωρίς να χρειαστεί να κάνει η να ανχωθει για το παραμικρό )

Άντε με βρήκατε Σάββατο σε συνειρμό και τα είπα έξω από τα δόντια :slight_smile: συγνωμη για το σεντόνι

3 «Μου αρέσει»

Ναι αλλά το φούσκωμα, όσο κι αν ξεκινάει μέσα στα όρια της λογικής που εξήγησες Σπύρο, έχει και τα όριά του. Το παίρνεις 45Κ, πόσο θα το δώσεις ώστε και να μη χάσεις αλλά και πελάτης να βρεθεί; Και μετά αυτός στον επόμενο; Κάποιος θα αναγκαστεί να το παντρευτεί. Κανείς δεν έχει τη βεβαιότητα ότι όταν το φτάσουμε στα 100 ή παραπάνω θα εξακολουθεί να θεωρείται επένδυση.

(Edit: το μήνυμα βγήκε ως απάντηση στον Νίκο Π., κάτι λάθος πάτησα…)

Άρα, δικαιούμαι να σχολιάσω:

Αν κάποιος με Ζοζέφ ζητάει 45Κ, να ζητήσω κι εγώ για τον δικό μου Ζοζέφ145Κ κι ας είναι το σκάφος του θρύψαλα. Το θέμα δεν είναι εκεί, το έχουμε συζητήσει: το 45 και το 145 δεν μετράνε. Το μόνο που μετράει, είναι το νούμερο στο οποίο διαπιστωμένα πραγματοποιείται γνήσια αγοραπωλησία. Με αυτό δεδομένο, και δεδομένη και μία στοιχειώδη αντίληψη της πραγματικότητας, ο κίνδυνος να ξεμείνει κάποιος τελευταίος αγοραστής, μειώνεται δραστικότατα. Αυτό βέβαια, δεν αποκλείει να κλειστούν, σε 50 ή και λιγότερα χρόνια από σήμερα, αγοραπωλησίες στα παραπάνω νούμερα. Ισχύει, να το υπενθυμίσω, ο νόμος Αγοράς / Ζήτησης.

πολυ σωστα τα λες. συμβαινει και το αλλο ομως… καποιοι να νομιζουν οτι κατεχουν καποιο αρχαιολογικο θησαυρο και να ζηταν υπερογκα ποσα.

1 «Μου αρέσει»

Για εκεινα των 25-45Κ είναι πολύ πανω από τις οικονομικές μου δυνατότητες ως χομπυ όποτε δεν μπορώ αν επι φέρω γνώμη γαία εκείνους που έχουν δώσει αυτά τα χρήματα

Πάντως θα ήθελα να σημειώσω κάτι
Το μήλο της έριδος στου σκληροπυρηνικούς συλλεχτες είναι 2
Ζοζεφ μπουζουκι αυθεντικό σε όλα τα μέρη του του 1940 και προπολεμικό μπουζουκι αυθεντικό σε όλα του δεκαετιας 1910 Σταθόπουλου Καραμπά Γρετση

Εκεί είναι η οροφή
Δεν ξέρω πόση είναι αυτή η οροφή εξαρτάται από ρην ζήτησε και αλλάζει κάθε φορά από τις καταστάσεις ( οικονομικές κτλ )

Από εκεί και κάτω είναι όλα τα αλλά
Όπως είδες η Μαρτιν έχει ως οροφή για κάποιες κιθάρες 45Κ
Βέβαια η Μαρτιν έχει δεκαπλάσιο μην πω περισσότερο αγοραστικό κοινό / ενδιαφέρον

Όλα είναι υπό συζήτηση εδώ
Εγώ απλά είπα πως όλοι θελουμε να συλλέξουμε λίγο πολύ
Ας σκεφτούμε πριν το αποφασίσουμε ότι αυτός ο χομπυ μπορεί να σου φέρει κέρδος κάποια στιγμή αλλά έχει επένδυση χρόνου και χρήματος επίσης
Και στρες και θα πρέπει να ασφαλίσεις τα όργανο κάθε χρόνο , και παρακολουθήση , και αποστολή κάθε τόσα χρόνια για συντήρηση / σέρβις κτλ

1 «Μου αρέσει»

@nikos_politis
25κ έχει πωληθεί
Και έχει ασφαλίστει όργανο για 50κ εάν δεν κάνω λάθος
Έτος 1940 παλαιού μουσικού

Ωραία, σημειώνεται λοιπόν γνήσια ( ; ) αγοραπωλησία «διακεκριμένου» Ζοζέφ στις 25 χιλιάδες.

Να ασφαλίσω όργανο μπορώ και για 1 εκατομμύριο, αν είμαι διατεθειμένος να πληρώνω τα ασφάλιστρα.

Όχι ακριβώς
Χρειάζονται στοιχεία να βασίσουν την ασφάλιση
Δεν ασφαλίζει η εταιρεία επειδή εσυ είπες κάνει 50Κ
Χρειάζεται τεκμηρίωση

Γνησιότατα

3 «Μου αρέσει»

Λοιπόν μια και τα λέμε “έξω απ τα δόντια” ας διαφωνήσω και συγχωράτε με:

Φίλε Σπύρο ναι υπάρχει ο Έλληνας που ψάχνει την αρπαχτή αλλα υπάρχει και ο Έλληνας που αντιστέκεται σε όλες αυτές τις φούσκες που περιγράφεις.
Το πρόβλημα είναι οτι μιλάς για χόμπυ κλπ αλλα τελικά θέλεις να αμοιφθείς για το χρόνο σου και ότι expertise θεωρείς οτι έχεις.Εγώ ως πιθανός πελάτης, δεν έχω όρεξη να σε πληρώσω, καλύτερα να κάνω όλη αυτή τη δουλειά μόνος μου γιατι τη χαίρομαι κιόλας.
Το να πληρωσεις μεταφορικά για ένα όργανο δεν το κάνει ακριβότερο.αν το μπουζούκι δηλαδή κάνει το γύρο του κόσμου για να φτάσει σπίτι σου είναι ακριβότερο όργανο;
Το παραδειγμα με τις Μάρτιν είναι άτοπο: κανείς δεν πάει για δουλειά με Σταθόπουλους, ούτε καν στούντιο. Δεν είναι επένδυση για μεροκάμματο και σπάνια είναι αναπόσπαστο κομμάτι του μουσικού προφιλ επαγγελματία μουσικού.
(Οκ κάποια Ζοζεφ έιναι , αλλα και πάλι απο άποψη παρά απο ανάγκη)

Δεν ξέρω αν ψάχνω για αρπαχτές αλλα όσα παλαια όργανα πέρασαν απο τα χέρια μου βρέθηκαν σε πολύ λογικές τιμές(και 2 Σταθόπουλοι μέσα), τα κράτησα όσο τα ήθελα και τα ξεφορτώθηκα εύκολα χωρίς ποτέ να ζημιωθώ ή να περιμένω κέρδος.
Αν παραιτηθείς απο την ιδέα του να πληρωθείς για τον κόπο σου, θα βρεις άτομα που θα χαρούν να σου μιλήσουν και να διαπραγματευτούν.
Εγώ προσωπικά αν με ρωτούσες να σου πουλήσω όργανο, ξέροντας οτι χαλάς 1900 και ζητάς 2550…τι θα έπρεπε να σου ζητήσω;

Να πω και 1 τελευταίο που με κάνει να πιστεύω πως έχω δίκιο: χάρισα 1 no name 60ς μπουζούκι άφτιαχτο που βρήκα για πολύ λίγα λεφτά σε έναν φίλο.Το εκτίμησε τόσο που 2 χρόνια αργότερα ήρθε και με βρήκε και μου πε να μου το επιστρεψει μόνο με το κόστος της επισκευής.
Αν μιλάς σωστά με τους σωστούς ανθρώπους, δεν χάνεις, πιστεύω…
My 2 cents

2 «Μου αρέσει»

Ωραία alk
μάλλον θα τραβήξει αυτή η συζήτηση και η διαφωνία, όποτε όσοι την παρακολουθήται πάρτε ποκ κορν και αναψυκτικά

Διαβλέπω μια προσωπική επίθεση …. Κάνω λάθος ;
Δεν το παίζω πολύ γνωμών …. Ίσως κάποιο κόμπλεξ (:wink: δικό σου βγάζεις σε αυτό το συλλογισμό (:wink:

  1. 1900 χάλασα και στα χέρια θα πάρω όταν και εάν 2200 δολάρια ( περίπου 1900 ευρώ )- για όργανο αρχές 1960 Θεωρείς την τιμή φούσκα ; ….( απλά μαθηματικά χωρίς να βάλω αλλά έξοδα που έχουν γίνει - πακεταρισμα μόνο μου στοιχίζει 50 δολλαρια … όσοι έχουν πάρει όργανο δικό μου θα σου πουν το γιατί ) ….δυστυχώς για αυτό πολλοί κρατάνε το στόματα τους κλειστό διότι χάνεται η μπάλα και η ουσία ….όποτε γιατί να ενημερώσω και να πω αυτά που ξέρω από προσωπική πείρα ; Ας ακολουθήσουμε την φιλοσοφία της σιωπή της αγγελης …. Πούλησες 2 Σταθοπουλους . Ποσό τους αγόρασες και ποσό τους « χάρισες « ; Εγώ από ότι φαίνεται δεν είμαι τόσο «large “ τύπος να χαρίζω Σταθοπουλους !!! όσο εσυ … κρίμα Γαιτι με γνωρίζει και εκτός του φόρουμ αν δεν κάνω λάθος … και έχουμε επικοινωνήσει και μέσω εμαιλ αρκετες φορες … έπρεπε να με ενημερώσεις για τη πρόθεση πώλησης ……… ποσό περισσότερο όταν γνωρίζεις …

  2. Το όργανο δεν ταξιδεύει ανα το κόσμο για να αεριστεί . Για να γίνουν οι σωστές εργασίες επισκευής και συντηρήσης του και τα οποία προϋποθέτουν έξοδα . Τα οποια ο επόμενος κατοχος δεν θα κάνει !

  3. Μάλλον δεν μπορείς να διαχωρίσεις την έννοια του χομπυ με το ότι πουλάω μέρος του εξοπλισμού τπυ χομπυ μου για να πάρω κάτι άλλο για το χομπυ μου
    Εάν χομπυ μου είναι το γκολφ και έχω βρει και παίζω με το μπαστούνι του Tiger woods το όποιο με πήρε 10
    Χρόνια να το βρω και να το συντηρήσω , επιση θα αλλάξω μπαστούνι κάποια στιγμή και πιστεύεις ότι θα το δώσω τσάμπα επειδή ειναι μέρος του χομπυ μου;
    Με τι θα πάρω τον υπόλοιπο εξοπλισμό ; Με αέρα ; ;

  4. Ααα μάλιστα …. Ναι σωστά δεν είμαι καλός άνθρωπος , ψυχοπονος, να κάνω charity , αγαθόπραξιες ….ευτυχώς όμως που υπάρχουν ακόμα άνθρωποι που αγοράζουν πουλάνε χωρίς να βγάζουν δραχμή παραπάνω και δίνουν όργανα χωρίς ανταμοιβές … έχω κάνει και εγώ εάν διαβάζεις το μπλογκ μου θα το εντοπίσεις :slight_smile:

  5. Όσο αναφορά τις φούσκες , τα παραδείγματα μου δείχνουν ότι μάλλον μόνο φούσκες δεν δημιουργώ, όποτε μην με εμπλέκεις στα ποσα των 20,25 και 50
    Χιλιάδων . Έλληνες τα ζητάνε εν Ελλάδα σήμερα !

  6. Για να τελειώνουμε περί χαρακτήρων διότι η απάντηση σου ήταν καταπέλτης στο my ethics and my values
    Έχω ένα μπλογκ 12 χρόνια
    Και με πλησίασαν άνθρωποι αρκετες φορες αντί να βγάζω έρευνες δημόσια και στο τσάμπα να ξεστραβωνόμαστε όλοι μας για την ιστορία της παραδοσιακής μουσικής του τόπου μας στο Αμερικα κυρίως , να κάνω βιβλίο και να πουλήσω …. Όπως κάνανε πολλοί . Έχεις σκεφτεί πόσες ώρες ατέρμονες σπαταλήθηκαν από ανθρώπους να ερευνήσουν διαφορά θέματα που απλόχερα μέρα μοιράστηκαν δημόσια χωρίς καμμία επιβάρυνση ;

Αρχικά ζητώ συγνώμη γιατί βλέπω οτι σε προσέβαλλα. Δεν ξέρω αν το να διαφωνω σημαίνει οτι κάνω επίθεση αλλα δεν το εννοούσα έτσι.
Ας ξαναδοκιμάσω:
Η εμπειρία που έχω ως ιδιοκτήτης παλαιών οργάνων είναι διαφορετική απο αυτή που περιγράφεις.δεν χρειάστηκε να χαλάσω λεφτά, είτε επειδή είχα την κρίση να μην το κάνω, είτε την υπομονή είτε την τύχη.
Αν μου ζητούσε κανεις 2-3χιλιάρικα για άφτιαχτο όργανο απλά δεν θα το παιρνα.
Αν το έπαιρνα δεν θα περίμενα να χαλάσω άλλα τόσα να το φτιάξω και να πάρω τα λεφτά μου πίσω.

Δεν έχω τη δυνατότητα να χαρίζω όργανα. Είχα την ευκαιρία να αποκτήσω κάποια και να τα δώσω σε άξια χέρια φίλων όταν δεν τα χρειαζόμουν.αφού οι αγορές μου ήταν λογικές, λογική ήταν και η μεταπώληση μου.δεν έχασα τίποτε, δεν κέρδισα τίποτε.
Αντίστοιχα, έχοντας φερθεί έτσι, έτσι έχω αντιμετωπιστεί και εγώ.
Η μουσική δεν είναι το χόμπι μου.πληρώνει το νοίκι μου τα τελευταία 20 χρόνια οπότε κάθε κίνηση που κάνω πρέπει να είναι υπολογισμένη.

5 «Μου αρέσει»

«Το πρόβλημα είναι οτι μιλάς για χόμπυ κλπ αλλα τελικά θέλεις να αμοιφθείς για το χρόνο σου και ότι expertise θεωρείς οτι έχεις.Εγώ ως πιθανός πελάτης, δεν έχω όρεξη να σε πληρώσω»

Επι προσωπικού

«Αν παραιτηθείς απο την ιδέα του να πληρωθείς για τον κόπο σου, θα βρεις άτομα που θα χαρούν να σου μιλήσουν και να διαπραγματευτούν.»

Επι προσωπικού

«Εγώ προσωπικά αν με ρωτούσες να σου πουλήσω όργανο, ξέροντας οτι χαλάς 1900 και ζητάς 2550…τι θα έπρεπε να σου ζητήσω;»

Επι προσωπικού

«Αν μιλάς σωστά με τους σωστούς ανθρώπους, δεν χάνεις, πιστεύω…»

Όποτε εγώ μάλλον δεν μιλάω σωστά … επι προσωπικού

«Είχα την ευκαιρία να αποκτήσω κάποια και να τα δώσω σε άξια χέρια φίλων όταν δεν τα χρειαζόμουν.αφού οι αγορές μου ήταν λογικές, λογική ήταν και η μεταπώληση μου.δεν έχασα τίποτε, δεν κέρδισα τίποτε.

Αντίστοιχα, έχοντας φερθεί έτσι, έτσι έχω αντιμετωπιστεί και εγώ.»

Ετσι πες ντε, σε φίλους δικούς σου αντάλλαξαν χέρια μουσικούς … που και αύτοι θα πράξουν το ίδιο όταν χρειαστείς . Και εγώ τους φίλους μου δεν τους «γδέρνω « του άλλους μάλλον σύμφωνα με τα παραπάνω λεγόμενα σου τους γδαιρνω !

Άντε γεια Αλέξανδρε

Η μπάλα χάθηκε

Δεν είναι πάντα έτσι.Το θέμα είναι για ποιον λόγο αγοράζει κάποιος όργανο και τί το θέλει το παλιό όργανο.Από πλευράς αγοραστή μιλάω πάντα.Γιατί εγώ αν ποτέ αγόραζα ένα τέτοιο όργανο λειτουργικό δεν θα το έπαιρνα με σκοπό τη μεταπώληση.Θα το ‘κάρφωνα’ στον τοίχο και οπότε είχα όρεξη θα το ξεκρέμαγα να παίξω και θα το κράταγα μια ζωή.

Ένας που το γνωρίζει αυτό πως να πάει μετά το 2021 βρε συ Σπύρο να δώσει του σκασμού τα λεφτά για Σταθόπουλο?Σου λέει πέρασε το τρένο και το χάσαμε.Χώρια που έχει άλλα 11 χρόνια στην πλάτη το όργανο.
Βέβαια αν έχεις παχύ πορτοφόλι και δεν σε νοιάζει το κόστος τα δίνεις και το παίρνεις.Έχει σημασία όμως ξαναλέω γιατί κοινό μιλάμε που ψάχνει τέτοια όργανα?Για μουσικούς ή συλλέκτες?Έχει διαφορά πιστεύω.Γιατί κατά πλειοψηφία άλλο πορτοφόλι ο ένας άλλο ο άλλος.Σίγουρα τον πωλητή δεν τον νοιάζει ποιός το παίρνει.Αυτός απλά βάζει την τιμή και όποιος τσιμπήσει.
Τώρα επειδή μου είστε πολύ συμπαθής και εσείς και ο @alk δεν χρειάζεται να χαλάτε τις καρδιές σας.Κουβέντα κάνουμε.Γιαυτό είναι το forum.Απλά με αυτά που γράψατε και οι δυο εγώ καταλαβαίνω ότι ο καθένας το βλέπει από διαφορετική οπτική το πράγμα.

2 «Μου αρέσει»