Δύο λαούτα Σταθόπουλου (και 3 και 4, ποιός ξέρει πόσα?) στην επικαιρότητα .!

Γιατί όλοι μαζί τώρα? Είναι ληγμένα? :rofl:

2 «Μου αρέσει»

Αν πάρει 3000 αντί 30 000 να είναι υπερευχαριστημένος! Και με 2000 ευχαριστημένος θα ναι. Τα κορόιδα σ’ άλλη πιάτσα. Κορόιδα όμως με 30 000 για το λαούτο σε καμιά πιάτσα.

2 «Μου αρέσει»

Δεν νομίζω να περιμένει να τσεπώσει 30 χιλιάρικα… Ξέρει γιατί ζητάει τόσα και το εξηγήσαμε αναλυτικά.

Δηλαδή μια “συνηθισμένη” τιμή για τα ιστορικά όργανα πόσο είναι, 1,5-3 χιλιάρικα μαξ από ότι κατάλαβα;
Αναφέρομαι σε νορμάλ περιπτώσεις, συμφωνώ με το #4 περί αγοράς και ζήτησης, ωστόσο κι εδώ θα υπάρχουν κάποια στάνταρ, όπως λέτε κι εσείς.

1 «Μου αρέσει»

Ε εντάξει εκεί παίζουνε λεφτά…εδώ μιλάμε για ‘χρεωκοπημένη’ χώρα.

Με ήδη εγκεκριμένη απ’ όλα τα κοινοβούλια της ΕΕ εισροή 43,5 δις Ευρώ στην Ελλάδα από το ταμείο ανάκαμψης για τα επόμενα χρόνια, πού βλέπεις χρεωκοπημένη χώρα;

ο κυριος απευθυνεται σε συλλεκτες και οχι απλα σε μουσικους. ειναι αλλο κυκλωμα αυτοι… αλλα τα χρηματα που ζηταει σιγουρα ειναι απλως γελοια.

Καλύτερα να μην απαντήσω κ.Νίκο γιατί θα το πάμε στα πολιτικά και θα κλειδώσει και αυτό το θέμα.

1 «Μου αρέσει»

Εντάξει, αυτήν την τοποθέτηση τη δέχομαι. Εκείνην της χρεωκοπημένης χώρας όμως, …

1 «Μου αρέσει»

Που λέει ο λόγος χρεωκοπημένη :wink:

Παιδιά, οι συλλέκτες τις πιο πολλές φορές παίρνουν τα όργανα μπιρ παρά, ή άντε να δίνουν ξερω γω 4000 -5000 για κάτι πολύ μοναδικό… δλδ να έβαζε κάποιος ένα μπουζούκι Γκέλη ξερωγω.
Δεν υπάρχει κανείς συλλέκτης που θα έδινε 30.000 ευρώ για λαούτο Σταθόπουλου, αφού ξέρει πολύ καλά ότι σε κάποια χρόνια θα βρει άλλο με πχ 700 ή 2000.
Αυτοί που βάζουν τέτοιες αγγελίες, τα όργανα δεν τα πουλάνε, και μάλλον περιμένουν να πιάσουν κορόριδο καμιά κυρία των τιμών, κανά συλλεκτη έργων τέχνης που δεν ξέρει και τέτοια.
πολλή φασαρία για το τίποτα

4 «Μου αρέσει»

Μπα, δεν πιστεύω. Γύρω στα 1,5 - 2 χιλιάρικα είναι νορμάλ τιμή για κανονικό (σημερινό) λαούτο.

1 «Μου αρέσει»

Και γω κάπως έτσι το βλέπω: Αν χαλάσεις 3χιλιάρικα για παλιο όργανο και μετα χρειαστείς ένα τετραψήφιο νούμερο για αναπαλαίωση, δεν βλέπω να γίνεται απόσβεση.
Αν μιλάμε για ένα όργανο σε εξαιρετικά καλή κατάσταση, η τελική τιμή θα μπορούσε να αναγνωρίζει το ότι η αγορά έχει κάποια σιγουριά όσων αφορά τη μεταπώληση, εφόσων μιλάμε για κατασκευαστές που δεν είναι διαθέσιμοι να αυξήσουν τον αριθμό οργάνων που παρήγαγαν και για ένα όργανο που στο κάτω-κάτω, αφου υπάρχει ακόμα μετα απο 1 αιώνα, είναι σίγουρα κάποιας ποιότητας.
Άλλος παράγοντας είναι η ιστορία. Αν βρεθεί ένα όργανο πχ δισκογραφημένο απο γνωστό μουσικό, ίσως αυτό το κάνει πιο ενδιαφέρον.

Ας κανουμε μια απλη υποθεση εργασιας.
Εστω οτι βρισκουμε στο ebay 2 gisbon ηλεκτρικες απο διαφορετικους πωλητες.
Και οι 2 ειναι το ιδιο μοντελο, απο την ακριβη σειρα, του '65. Η πρωτη ειναι σε σριστη κατασταση, χωρις ουτε μια γρατσουνια, στην αυθεντικη δερματινη βαλιτσα με ολα τα πιστοποιητικα της, απολυτα λειτουργικη με ολα τα αυθεντικα μερη της και με υπεροχο ηχο σε αριστη κατασταση.
Η δευτερη ειναι γεματη χτυπηματα, με ξεχαρβαλωμενα κλειδια, με μαγνητες ταλαιπωρημενους αυθεντικους ναι μεν αλλα με ενα μονιμο βομβο. Σαν να μην εφτανε το χαλι της ειναι και καταμουτζουρωνενη με μαρκαδορο ανεξιτηλο
Η πρωτη φτανει σε μια τιμη 7.000 δολαρια ενω η δευτερη εχει τιμη εκκινησης τα 100.000 δολαρια.
Η πρωτη αφορα εναν μερακλη μουσικο ή και συλλεκτη, ενω η δευτερη μονο ενα συλλεκτη φραγκατο.
Α ξεχασα να πω πως η δευτερη ηταν η κιθαρα του Τζιμακου εκεινου μωρε του Χεντριξ, που ειχε παιξει στο woodstock και εχει πανω με μαρκαδορο τις υπογραφες ολων των μουσικων που παιξανε τοτε.

Απλη υποθεση εργασιας οπως προειπα.
Οι τιμες καθοριζονται απο την προσφορα και τη ζητηση. Κανεις δεν ειναι κοροιδο.
Αυτος που μπορει να δωσει 30 χιλιαρικα σιγουρα δεν τον πονανε. Οταν ο Ροναλντο ειχε παει Μυκονο, εκλεισε ενα εστιατοριο για την παρεα του και εκανε λογαριασμο καμια 50αρια χιλιαρικα. Δεν πονεσε δεν τον ενοιαξε. Το ιδιο πραγμα ειναι και εδω. Οποιος τα εχει και γουσταρει τα δινει. Εγω ουτε τα εχω, ουτε γουσταρω να τα δωσω.
Ουτε πιο εξυπνος ειμαι απο τον εν δυναμει αγοραστη, ουτε κοροιδο ειναι αυτος.
Χωρις να ειμαι επαγγελματιας μουσικος, ουτε καν καλος, εχω καμια δεκαρια αγοραστα οργανα και πολυ περισσοτερα δικες μου κατασκευες. Καποιος θα μπορουσε να με πει κοροιδο που εχω επενδυσει τοσα λεφτα σε οργανα οταν δεν ειμαι καν καλος μουσικος. Τα κριτηρια του καθενος διαφερουν.

3 «Μου αρέσει»

Χωρίς να είμαι ειδικός, ένας τρόπος για να πάρεις μια ιδέα για μια πιο “αντικειμενική” αξία, είναι να δεις και το ποσό για το οποίο ασφαλίστηκε. Πόσα δέχτηκε η ασφαλιστική να καλύψει με άλλα λόγια.
Το καυσόξυλό μου π.χ., εικάζω ότι δε θα εύρισκα εταιρεία να μου το ασφαλίσει ας πούμε για 40k (!).

Πάντως τα έργα τέχνης, πίνακες, γλυπτά, όργανα κτλ, είναι και ένας τρόπος να “παρκάρει” κάποιος χρήματα κάπου. Υπάρχει και αυτός ο παράγοντας.

1 «Μου αρέσει»

Βεβαιότατα και θα έβρισκες. Αλλά με τα ασφάλιστρα που θα πλήρωνες, θα μπορούσες να αγοράζεις χίλιες φορές περισσότερα καυσόξυλα από εκείνα που έχεις.

1 «Μου αρέσει»

Δεν είμαι σίγουρος αν πάει ακριβώς έτσι. Δεν διαλέγεις δηλαδή εσύ αυθαίρετα ένα επιθυμητό ποσό αποζημίωσης και η εταιρεία απλώς σου βάζει την ανάλογη δόση και τέλος.
Γίνεται κάποιου είδους εκτίμηση γενικά για το μέγιστο ποσό.

Του χώρου δεν είμαι βέβαια, κάποιος ασφαλιστής ας με διορθώσει.
Απλά υποθέτω έξω από το χορό, πως θα είχαμε πολλές “πυρκαγιές”, “κλοπές”, “πλημμύρες”, “κατολισθήσεις” κοκ μετά από κάποιες δόσεις, αν μπορούσε ο οποιοσδήποτε να ασφαλίσει οτιδήποτε με οποιοδήποτε ποσό ήθελε.

Για κάτι τόσο εξειδικευμένο, ο ασφαλιστής θα ζητήσει εκτίμηση και βεβαίωση με περιγραφή απο οργανοποιό. Το ότι σου ανήκει κάτι δεν σε κάνει αυτόματα ειδικό στην εκτίμηση του.
H ασφάλιση μουσικών οργάνων είναι ιδιαίτερος κλάδος και κάπως μικρός.εγώ έχω τα δικά μου ασφαλισμένα εδώ
https://www.allianz.co.uk/personal-insurance/musical-insurance.html

1 «Μου αρέσει»

Μου έτυχε πέρυσι αυτό. “Πουλούσε” κάποιος παλιό όργανο σε άθλια κατάσταση και δεν το έδωσε ούτε με 4000 που προσφέρθηκαν από μουσείο. Εγώ πόνταρα έως 400 ευρώ. Τελικά ο πωλητής ήθελε πολύ πάνω από 10000 και το κράτησε.

Τελικά, μάλλον ο “πωλητής” ήθελε απλά να δεί την αξία του οργάνου του σε περίπτωση μεταπώλησης, όπως είπαμε και όλοι εμείς στο θέμα αυτό, πιο πάνω.