Αστικολαϊκά παραλειπόμενα

Σε αυτό το νήμα θα ανεβάζω ό,τι ενδιαφέρον βρίσκω από τα ψηφιακά μου ξεφυλλίσματα

Εδώ έχουμε μια διαφήμιση επαγγελματικής κομπανίας από τα 1875 (εφημ. ΤΑΞΙΣ 25/11/1875)

8 «Μου αρέσει»

Εξαιρετική πρωτοβουλία @Ανθιμος, σίγουρα το “συλλογικό μυαλό” των μελών του φόρουμ θα έχει να κερδίσει από ό,τι ανεβάζουμε εδώ.

Μια επισήμανση: Ας προσπαθούμε να ανεβάζουμε ξεχωριστά (άσχετα μεταξύ τους) υλικά σε διαφορετικά μηνύματα ώστε να είναι πιο εύκολο να διαχωριστούν σε νέα θέματα αν προκύψει κάποια συζήτηση απ’ αυτά.

1 «Μου αρέσει»

Η κομπανία έγινε βεβαίως εταιρία στα καθαρευουσιάνικα. Οι Γενικές των οργάνων, οι μισές άψογες, οι άλλες άρπα κόλλα… Εντύπωση μου κάνει η αναφορά πρώτων στη σειρά, των τουρκικών ασμάτων. Απορία: αραβικά άσματα, ποιος θα παρήγγελνε; Κι άλλη μία: Αρβανίτικα, γιοκ;

1 «Μου αρέσει»

Εδώ εύθυμο στιγμιότυπο από τη σμυρναϊκή εφημερίδα ΒΕΛΟΣ (1/8/1881), όπου γιατρός φέρεται μανθάνων τζουρά:

1881

4 «Μου αρέσει»

Σε ποιά πόλη, Αθήνα; Σημειώνω το λαούτο από το 1875, χωρίς μπουζούκι ή ταμπουρά. Το κλαρίνο από πότε εμφανίζεται;

1 «Μου αρέσει»

Στην Αθήνα, ναι. Καλαμιώτου, στο ιστορικό τρίγωνο.

Εμφάνιση κλαρίνου σε καφεαμάν μας δίνει ο Χατζηπανταζής στα 1886, με τον “θαυμάσιον εις τ’ ανατολικά” κλαρινετατζή Παντελή Γκούμα.

2 «Μου αρέσει»

Εδώ συναντάμε μια πειραϊκή παρέα πολυόργανη, που απευθύνεται στα 1882 στη σατιρική εφημερίδα ΑΡΙΣΤΟΦΑΝΗΣ (9/9/1882) να την κάνει γνωστή. Τι ταμπουράς, τι ταβούλι, τι γιογκάρι κλπ κλπ

5 «Μου αρέσει»

τι ουραία πράματα ειν’ τούτα βρέ ?
Εύγε Άνθιμε !

1 «Μου αρέσει»

O σκοπός του Τζομπάν Αλή, για να ξέρουμε:

2 «Μου αρέσει»

ο ωξω απ’'δω της γείτονος ?

Ποιμήν τις (κοινοβαρβαριστί αλλά και τουρκιστί τσομπάνος), ονόματι Αλί.

(το ψηφίο ç του τουρκικού αλφαβήτου προφέρεται tsh)

1 «Μου αρέσει»

δεν εχεις πιο αυθεντικό να μας βάλεις ?

Όλα σύγχρονα είναι… Αυτό τουλάχιστον δεν έχει παρά μόνο σάζι και τουμπελέκι, αλλά κάργα μοντέρνο κι αυτό, ύφος σκυλάδικο…

Πάλι από τον ΑΡΙΣΤΟΦΑΝΗ (14/10/1882) ρεπορταζάκι από χοροδιδασκαλείο και απαρίθμηση χορευτών και σκοπών:

3 «Μου αρέσει»

Τι μπορούσε να δει και να ακούσει κανείς στην Αθήνα το 1886 (ΑΚΡΟΠΟΛΙΣ 4/7/1886)
Από τη γνωστή Φωτεινή με τον Ρόμπο, μέχρι αμανέδες και αράπικα:

1886

2 «Μου αρέσει»

τα βρίσκω πολύ μα πάρα πολύ ενδιαφέροντα όλα αυτά !
βρήκες τρόπο να μαζεύεις καρδούλες Άνθιμε ?

Χαίρομαι αγαπητέ.
Ελέω παρατεταμένης καραντίνας, είπα να ξεσκονίσω τα διαβάσματά μου

2 «Μου αρέσει»

Πικάντικο ρεπορτάζ από τον χαμό με τα καφέ σαντάν στη Σμύρνη του 1887 (ΒΕΛΟΣ 17/9/1887), όπου μάλιστα συναντάμε και πολύ πρώιμη εμφάνιση της λέξης “αλανιάραις” που συζητάγαμε αλλού:

2 «Μου αρέσει»

τόσες πολλές αλανιάρες ?
τι λέει εκεί λουλοπανδρέματα ?

Τί να εννοεί άραγε, το άσμα Μη μου τα κάνεις τέσσερα, Σελίβρω μου; Μήπως υπήρχαν ήδη τρία κορίτσια και η Σελίβρω ξανάμεινε έγκυος;

2 «Μου αρέσει»