Ακριβό μπουζούκι; Αξίζει;

Πάντως ξεφύγαμε πάλι,τη γνώμη μας ήθελε το παληκάρι για να αγοράσει ένα καλύτερο μπουζουκάκι και έγινε της κακομοίρας…

Λάθος καταχώριση

Φιλε Γιωργο καλησπερα, και εγω ξεκινησα με το ιδιο “προβλημα” σχεδον, και αυτος ειναι ο λογος που το ειχα παρατησει για κανα χρονο και, ειχα παρει το πρωτο μου μπουζουκι τοτε 70.000δρχ. και πριν απο 3 χρονια πηρα ενα ετοιμο απο τον ιδιο κατασκευαστη, 1000 ευρο και ειμαι απολυτα μπορω να πω ευχαριστημενος, μαυρη καρυδια εβενος και αστερι απο σκευρωματα και τετοια, ο ηχος του πολυ καλος, βεβαια το καλοκαιρι καμπανα. και του το παω που και που για σερβις και μου δινει τα ευσημα για την κατασταση του, ηταν επιτυχια για ετοιμο. Θελω να σου πω οτι ειναι και θεμα τυχης πως θα κατσουν τα ξυλαρακια του ασχετως τα λεφτα. οχι ακροτητες ομως, αλλο ενα των 500 ευρω αλλο των 1000 ευρω και ου το καθ εξης, και απο γνωστο μαστορα.βρες ενα καλο κατασκευαστη να φτιαξεις ενα που λενε, με οσα λεφτα αντεχεις εσυ και οπως το θες, και να κρατωντας επαφες για τα περετερω, το οργανο δεν ειναι παπουτσι το πηρες και εφυγες, και κατα την γνωμη μου μην τσιγκουνευτεις. Ενα καλο οργανο απο ενα καλο και γνωστο μαστορα σε ανταμοιβει μια ζωη.

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 07:47 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 07:45 —

[/COLOR]Χορχε το μπουζούκι σου θα είναι απο έβενο όσο και το καπάκι σου είναι απο μουρια…

Το πιθανότερο είναι το μπουζουκι σου να είναι απο μαύρη καρυδιά και να νομιζεις ή να σε άφησαν να νομίζεις οτι είναι έβενος…

Έβενος ναι μπορεί να μπει σε σκάφος αλλά σε καμία περίπτωση σε τετράχορδο…Αν χρησιμοποιηθεί έβενος θα είναι σκαφτός…και όχι σε ντούγιες οπότε το πιο πιθανό να χρησιμοποιηθεί σε κανένα μπαγλάμά ή άντε σε τζουρά σε όλες τις άλλες περιπτωσεις δε μπορεί να χρησιμοποιηθεί γιατί θα είναι ΠΑΡΑ πολύ βαρύ και δεύτερον θα πεταχτεί ΠΑΡΑ μα ΠΑΡΑ πολύ υλικό

Φίλε nikosn,

εγώ και χθές που έκανα μια αναζήτηση, γιατί μου έκανε λίγο εντύπωση αυτό που λες, αλλά και πάλι φθήνη διαπίστωσα ότι είναι η ντόπια καρυδιά, όπως την ήξερα.

Μια ματιά σε αυτήν τη σελίδα www.vamvakas.gr, κάνοντας ένα τηλέφωνο μπορεί να βγάλει κανείς κάποια συμπεράσματα, ρωτώντας για τις τιμές σκαφών από διαφορετικά ξύλα, όπως και στο κατάστημα Δημητρίου Κωνσταντέλου (προμηθευτή υλικών οργανοποιίας), τηλ. 210 - 2921235. Προσωπικά μου είπε, ότι η ελληνική καρυδιά, είναι από τα πιο φθηνά ξύλα, που χρησιμοποιούνται στην οργανοποιία, αλλά όπου κι αλλού ρώτησα, το ίδιο έχω συμπεράνει.

Υ.Γ. Ο έβενος μπορεί να χρησιμοποιηθεί για σκάφος σε όλα τα μπουζούκια - λαούτα, αλλά για διάφορους λόγους χρησιμοποιείται ελάχιστα.

Φιλε alchimistis τοσο ασχετος εισαι τοσα λες.Όντος στο καπακι εκανα λαθος.Και για να τελιωνουμε ασχετοι και κακοποιστη ο κατασκευαστης ειναι ο βιτζιλεος ο Γιωργος στο γαλατσι.
Το τηλ του μαγαζιου του ειναι 210-2135995 και τα μπουζουκια που εχει στο site του ειναι τα δικα μου γιατι ειναι τα πιο μερακλιδικα σε κατασκευη και απο εβανο ασχετοι.
Σας πουλανε φικια για μεταξοτες κορδελες και ειστε και χαρουμενοι.

Από συντονιστή: Φίλε xorxe, λίγο περισσότερη αυτοσυγκράτηση στις εκφράσεις σου, μόνο καλό θα μπορούσε να φέρει. Καλές γιορτές.

Εντάξει Xorxe μην τσαντίζεσαι, τη γνώμη του λέει ο καθένας!!!

Δεν βλέπω κακό στο να πείς ότι τα μπουζούκια σου είναι από τον τάδε κατασκευαστή, ούτε ότι ότι τα μπουζούκια στο site του είναι τα δικά σου. Είναι παράλογο να σε προγκήξουν για αυτό, όπως μας είπες ότι σου έκαναν σε άλλα site. Βλέπω όμως δόλο στο να μας “αποκαλύπτεις” ότι τα μπουζούκια σου είναι από τον τάδε ή τον δείνα κατασκευαστή και, μαζί με το δεδομένο ότι σε έχουν προγκήξει αλλού, κάτι μου μου βρωμάει… :080:

Τώρα όσον αφορά την ασχετοσύνη μας ή την δική σου, ε, νομίζω ότι είναι δικαίωμα μας να πιστεύουμε ό,τι εμείς θέλουμε (ο καθένας για τον εαυτό του πάντα) και δικό σου να πιστεύεις ό,τι εσύ θές. Άσε όμως κατά μέρος “τις χαρακτηρισμοί”, που λέμε και στην Σύρα, γιατί έχομε γεμίσει με “προφέσσορες” που ξέρουν τι είναι καλλίτερο και σωστό. Καθένας με την γνώμη του κι εσύ με την δική σου…

Όσο για τα φύκια, θές μας πείς πόσο πουλάς εσύ τις δικές σου μεταξωτές κορδέλες?

Καλημέρα

Χορχε, σαν απλό μέλος του Φόρουμ θα ήθελα να σε ενημερώσω ότι δεν συνηθίζουμε να μιλάμε έτσι χουλιγκάνικα μεταξύ μας. Από στοιχειώδεις τρόπους ευγένειας και επικοινωνίας είσαι παντελώς άσχετος.

Ηρεμα ρε χορχε και εσυ λαθος εκανες! Οπως δεν ειναι κανεις τελειος, ετσι κ εσυ (φανταζομαι τουλαχιστον). Αν στην 1η βλακεια του καθενος βγαζαμε μαχαιρια, τοτε θα μενανε οι συντονιστες να μιλανε και εμεις θα παιζαμε ξυλο στους δρομους περιξ. Ηρεμια, υπομονη και αυτοσογκρατηση…

O xorxe ο φωτεινος παντογνωστης του ρεμπετικου λαϊκου τραγουδιου θα κανει πολυ καλη παρεα με τον LAIKOS τον τεραστιο αυτον οργανοπαιχτη…Τετοιες συμπεριφορες ειναι απαραδεκτες…


Από συντονιστή: Τέτοιες σκέψεις, όποιος τις έχει, τις κρατάει για τον εαυτό του και δεν τις δημοσιεύει, αν μη τι άλλο για λόγους στοιχειώδους τακτ.

Αγαπητοί μου θα ήθελα να θέσω και εγώ μια απορία μιας και το θέμα του ποστ είναι τα ακριβά μπουζούκια. Με το καλό μόλις λήξουν οι πανελλαδικές εξετάσεις και περάσω σε κάποια σχολή θα φτιάξω νέο τρίχορδο. Πολλά έχω ακούσει, αρκετά έχω δει λίγα έπαιξα. Λοιπόν η απορία μου είναι επειδή θέλω να αρχίσω ενταντική δουλειά σε μουσική σκηνή και επειδή θέλω ένα τρίχορδο να κεντάει μου συστήνεται τον Κλεφτογιάννη. Αν η απορία είναι εκτός θέματος, παρακαλώ τους συντονιστές να με ειδοποιήσουν

“Φιλε alchimistis τοσο ασχετος εισαι τοσα λες.Όντος στο καπακι εκανα λαθος.Και για να τελιωνουμε ασχετοι και κακοποιστη ο κατασκευαστης ειναι ο βιτζιλεος ο Γιωργος στο γαλατσι.
Το τηλ του μαγαζιου του ειναι 210-2135995 και τα μπουζουκια που εχει στο site του ειναι τα δικα μου γιατι ειναι τα πιο μερακλιδικα σε κατασκευη και απο εβανο ασχετοι.
Σας πουλανε φικια για μεταξοτες κορδελες και ειστε και χαρουμενοι.”

Πρώτον το το “κακόπιστοι” γράφεται έτσι, όπως και το “τελειώνουμε” και το φύκια και σταματάω εδω τις διορθώσεις γιατί έχεις και άλλα λάθη.

Δεύτερον το αν είμαι άσχετος και για τα άλλα που λες και έχεις στο κεφάλι σου ενδιαφέρουν στην καλύτερη περίπτωση τον “κύκλο” σου και όχι εμένα.

Τρίτον αν μπεις στον κόπο και επισκεφτείς την σελίδα του οργανοποιού στον οποίος είσαι οπαδός μπορείς να διαβάσεις αυτό http://www.vitzileos.com/mpouzoukia4.html ότι το μπουζούκι σου είναι από καρυδιά.

Αν εσύ θες να με διαψεύσεις μπορείς να μας βγάλεις μια φωτογραφία του οργάνου προφίλ για να δούμε και το σκάφος;

Και επι του θέματος τώρα φίλε μου πιστεύω ότι αξίζει να δώσεις λεφτά για ένα καλό μπουζουκάκι θα σε βοηθήσει και στην μελέτη σου αλλά και στην μουσική σου εξέλιξη

Φίλε ΑΤΑΣΤΕ καλημέρα και χρόνια πολλά.Δηστυχώς για κάποιες μέρες , δεν είχα μπει στο φόρουμ , και δεν είδα το μύνημά σου.Σίγουρα η καρυδιά είναι φθηνότερη από ξύλα όπως ο έβενος ή ο παλίσανδρος,αλλά για τις καρυδιές ποα χρησιμοποιούνται από σκαφάδες κατά κόρον,η ντόπια είναι πιο ακριβή από την αφρικανική και αμερικανική.

Γεια σου φίλε nikosn,

καταρχήν χρόνια πολλά κι από μένα.

Συμφωνώ σε αυτό που λες, ότι οι καρυδιές χρησιμοποιούνται κατά κόρον από τους σκαφάδες, πιστεύω όμως ότι δεν μπορούμε να λέμε ότι “η ντόπια καρυδιά δεν είναι και φθηνή”, όπως είπες σε προηγούμενο μήνυμα. Πέραν του ότι σε πολλά χωριά, όπως και στο δικό μου, οι έμποροι δεν την υπολογίζουν σαν ξύλο και πάει συνήθως στο τζάκι ή τη σόμπα. Όπως είπε και ο οργανοποιός Χρήστος Σπουρδαλάκης (συνέντευξη ΚΛΙΚΑ): “η καρυδιά προέκυψε στην ελληνική οργανοποιία λόγω φτώχειας”.

Επίσης, ο Φώτης ο Βαμβακάς (του οποίου παρέθεσα και την ιστοσελίδα του) που από εκεί προμηθεύονται σκάφη πολλοί οργανοποιοί, πουλάει σκάφος ντόπιας καρυδιάς (19αρι) για μπουζούκι στα 55 ευρώ. Ακόμα και να κοστίζει το εισαγόμενο, 10ευρώ λιγότερο αυτό για μένα δεν λέει τίποτα. Αντίστοιχα ένα παλισάνδρινο από τον ίδιο, κοστίζει γύρω στα 200 ευρώ.

Με τον Δημήτρη Κωσταντέλο, που μίλησα πάλι τελευταία, μου είπε ότι το πιο φθηνό σκάφος που δίνει είναι αυτό της ντόπιας καρυδιάς. Βέβαια δεν αμφισβητώ ότι μπορεί να την βρήκες ή να την αγόρασες από κάπου ακριβά. Υπάρχουν διάφορα μαγαζιά και αρκετοί προμηθευτές, με υλικά οργανοποιίας, ξύλα κλπ., που ο καθένας κάποιες φορές κοστολογεί και πουλάει ανάλογα…Κι εγώ που έψαχνα πένες για λαούτο, βρήκα μεγάλες διαφορές στις τιμές από κατάστημα σε κατάστημα. Την κεράτινη μακριά πένα λαούτου για παράδειγμα, που πουλάει ο Μάτσικας 2,5ευρώ την μια, την βρήκα κι αλλού με 6 αλλά και με 10ευρώ την μια ακριβώς την ίδια. Ίσως κακώς το αναφέρω, γιατί αν το μάθει φοβάμαι μην τις ακριβύνει κι αυτός.

Αυτά ξέρω αυτά λέω. Όποιος θέλει μπορεί να το ψάξει και από μόνος του περισσότερο.

Φιλικά.

Οπωσδήποτε ο παλίσσανδρος είναι ακριβότερος από την καρυδιά, αλλά για να καταλήξουμε σε ασφαλή συμπεράσματα θα πρέπει να σγκρίνουμε όμοια πράγματα.

Συγκεκριμένα θα πρέπει να συγκρίνεις τη με 19 δούγιες σκάφη από καρυδιά και με την 19 από παλίσσανδρο, αλλά παράλληλα να πρόκειται για την ίδια ποιότητα εργασίας.

Συνήθως οι 19άρες σκάφες από καρυδιά (που συνήθως προορίζονται για φθηνά όργανα), απέχουν πολύ σε ποιότητα από αυτές που φτιάχνονται από παλίσσανδρο ή από σφένδαμο ή από μουριά. Εάν δε πείς στο μάστορα να σου την κατασκευάσει σαν να επρόκειτο για παλίσσανδρο, τότε η διαφορά τιμής θα ήταν ελάχιστη και θα ήταν αυτή που αντιστοιχεί στη διαφορά της τιμής του ξύλου.

Με την ευκαιρία να πούμε ότι αν επιλέξει κάποιος το ξύλο καρυδιάς που προορίζεται για τη σκάφη ως προς τα νερά και τους χρωματισμούς μπορεί να επιτύχει εξαιρετικό αισθητικό αποτέλεσμα.

19αρι σκάφος καρυδιά με 19αρι από παλίσανδρινο σύγκρινα, το ρώτησα αυτό. Όσο για την ποιότητα εργασίας δεν είμαι σίγουρος, δεν το ρώτησα, αλλά και της ίδιας ποιότητας να ήταν κατασκευαστικά, δεν πιστεύω να ήταν ελάχιστη η διαφορά στην τιμή τους, γιατί κάποια ξύλα είναι πιο δυσκολοδούλευτα. Έχουν πιο πολύ μπελά στην χρήση τους, μπορεί να σπάσουν κάποιες δούγιες στο λύγισμα, να στομώσουν τα εργαλεία κλπ.

Λοιπόν για να εξηγούμαστε,και να μην παρεξηγούμαστε.Τα πράματα σπανίως είναι άσπρο ή μαύρο.Έχω βρει,αμερικανικές,και αφρικανικές καρυδιές,στην διπλάσια τιμή από την ντόπια.Έχω βρεί ντόπια εξαιρετικής ποιότητος,με εξαιρετικά νερά,και μεγάλης παλαιότητας,που ήταν πανάκριβη.Ο Κος ΧΑΛΙΟΣ τα είπε σωστά.Υπάρχει 19 σκάφος από οξυά,για τα πάμφθηνα όργανα.Υπάρχει και ντόπια καρυδιά άβαφη,μα και βαμμένη.Το θέμα είναι η ποιότητα εργασίας,γιατί στην οξυά,μην περιμένης και πολλά πράγματα.Τι είναι ο κάβουρας,και τι το ζουμί του.Ακριβότερο ξύλο στο σκάφος δεν σημαίνει κατ’ ανάγκη και καλύτερο αποτέλεσμα,ηχητικό ή αισθητικό.Συμφωνώ απόλυτα με τον παιδικό μου φίλο ΧΡΗΣΤΟ ΣΠΟΥΡΔΑΛΑΚΗ,ότι η καρυδιά προέκυψε λόγω φτώχειας,-αυτά τα ξύλα είχανε αυτά χρησιμοποιούσανε-, και μάλιστα η καρυδιά ήταν και η ακριβότερη,απο ότι η μουριά,ή η οξιά π.χ.Το θέμα όμως είναι ότι στο “αφτί” μας, ηχεί γνώριμα το μπουζούκι με σκάφος φτιαγμένο από καρυδιά,και μάλιστα την βαμμένη,γιατί όλες οι κορυφαίες στιγμές που έχουμε από τις ηχογραφήσεις,είναι από τέτοια όργανα παιγμένες.

Η ελληνικη καρυδια εχει επικρατησει οχι τοσο πολυ γιατι ειναι φθηνη αλλα γιατι βαφεται πολυ καλα μαλιστα καλυτερα απο ολες τις αλλες καρυδιες.
Ας ριξουμε ομως λιγο φως στο κοστος των ξυλων για ενα σκαφος γιατι βλεπω οτι υπαρχει αγνοια απο τους περισσοτερους.
Απο καθε ποντο ενος κυβικου μετρου ξυλων βγαινουν αποδεδειγμενα 4 σκαφη.με καλο κοψιμο και τριψιμο μπορει και πεντε.Αρα στο κυβικο 400-500 σκαφη.Εμεις θα παρουμε το 400 και οχι το 500.
ενα κυβικο καλης καρυδιας κοστιζει 2000 ε.αρα το καθε σκαφος 5 ε και μαζι με κορδελες ρευμα γυαλοχαρτα 6 ε.
ενα κυβικο παλλισανδρος κοστιζει 7500 ε.αρα το καθε σκαφος 18.75 και μαζι με τα αλλα το πολυ 21 ε.
Σφαινδαμος σγουρος 8400 αρα το σκαφος 21 ε το πολυ 23,5.
Λευκα 450 ε αρα το σκαφος 1.5 ε.
οξυα 500 ε αρα το σκαφος 1,60
Μαονι σαπελι η σιπο 1700 αρα το σκαφος 4.25 το πολυ 5.5 ε
Οπως βλεπουμε λοιπον η διαφορα των ξυλων δεν ειναι και τοσο μεγαλη.μπορεις δηλ να βαλεις τα καλυτερα ξυλα με 20-25 ε.

Φιλέ nikosn,

Κι εγώ να εξηγούμαι θέλω κι όχι να παρεξηγούμαι. Η συζήτηση μεταξύ μας νομίζω ήταν, αν είναι ακριβή ή όχι η καρυδιά σαν ξύλο (ντόπια ή εισαγόμενη), που χρησιμοποιείται όντως κατά κόρον όπως είπες, στα σκάφη μπουζουκιών, κι όχι το θέμα αν αυτή ηχεί γνώριμα στ’ αφτιά μας. Γι’ αυτό οι τοποθετήσεις μου και τα παραδείγματα που έφερα, ήταν στο θέμα του κόστους της καρυδιάς γενικά κι όχι γι’ άλλα πράγματα. Πιστεύω ότι ήταν αρκετά για να βγάλει κάποιος συμπεράσματα, αν το ξύλο αυτό θα μπορούσαμε να το λέμε φθηνό ή ακριβό όπως έλεγες. Όσο για την βαφή δεν νομίζω κάποιος μάστορας να κατέστρεφε με οποιοδήποτε χρώμα ή χημικά ένα ακριβό καλοδουλεμένο ξύλο με ωραία εμφάνιση, και φυσική αισθητική. Βαφές συνήθως γίνονται στα όργανα μαζικής παραγωγής, όταν έχουν ξύλα άσχημης αισθητικής, πρόχειρης εργασίας, που πολλές φορές μπορεί να κρύβουν ατέλειες κ.α.

Τώρα αν μπούμε στην διαδικασία να μιλάμε για ποιότητα εργασίας, για το πόσες δούγιες έχει το κάθε σκάφος; για ηχητικό και αισθητικό αποτέλεσμα, ποιά όργανα έχουμε στις ηχογραφήσεις; ποιό είναι το γούστο του καθενός; κλπ., είναι άλλα πράγματα, συζήτηση δεν γίνεται, και ούτε άκρη βγαίνει. Πάντως με τον φίλο σου οργανοποιό Χρήστο Σπουρδαλάκη κι εγώ συμφωνώ.

Υ.Γ. Ο κ. Χαλιός δεν έκανε λόγο για 19αρι σκάφος από οξυά για φθηνά όργανα, αλλά από καρυδιά.