Ακριβό μπουζούκι; Αξίζει;

Καλημέρα!

Ποιό από τα δύο είναι με καπάκι από μουριά;:080:

Και στα δυο.Τον κατασκευαστη δεν τον αναφερο για προφανεις λογους.Αν θελετε το τηλ μου ειναι 6937462642 και σας λεω.

Από αυτό που φαίνεται από τις φωτογραφίες και στα δύο όργανα το καπάκι είναι από έλατο κάποιας μορφής (ερυθρελάτη, sitca κτλ). Είναι μάλλον απίθανο να είναι μουριά. Για ρώτα και τον κατασκευαστή τους.

Συμφωνώ με τον ΠΑΝΑΓΙΩΤΗ.Η μουριά είναι ένα σκληρό ξύλο,που κατεργάζεται δύσκολα, ρασπάρεται,και τρίβεται δυσκολότερα,είναι όμως εύκολη στο σκάψιμο. Εξ ου και τα περισσότερα χειροποίητα , σκαφτά όργανα είναι από μουριά.Ένα τέτοιο ξύλο, για καπάκι δεν κάνει.Προφανώς πρέπει να υπάρχει κάποια παρανόηση,γιατί και από τις φωτογραφίες δεν φαίνεται κάτι τέτοιο.Για αυτό ρώτησα το όνομα του κατασκευαστή,και όχι από περιέργεια, ή άλλο λόγο.

Συγνωμη κ.Κωστα, λαθος απο κεκτημενη ταχυτητα…Στο σαϊτ αναφερει σκαφη απο εβενο…Αργοτερα το εγραψα, αλλα στο ποστ μου που ανεφερα το σαϊτ εκανα λαθος…

Καλώς ήρθες στο φόρουμ Xorxe. Πολύ καλοδουλεμένα τα όργανά σου, τουλάχιστον έτσι φαίνονται από τις φωτογραφίες. Μήπως μπορείς να μας πεις τους ευνόητους λόγους για τους οποίους δεν αναφέρεις το όνομα του κατασκευαστή? Γιατί είμαι και λίγο χαζούλης εγώ και δεν τα πιάνω εύκολα τα υψηλά νοήματα… :112:

Και επί του θέματος, Giorgos3, προφανώς και αξίζει να πάρεις ένα αξιόπιστο όργανο που μπορείς οικονομικά, να σε καλύπτει παικτικά και ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να σε ξεσηκώνει ο ήχος του. Θα πήγαινες για κυνήγι με μάπα όπλο? :089:

(Δεν μου αρέσει το κυνήγι αλλά είναι πολύ καλή παρομοίωση)

Εκτος απ το καπακι που προφανως δεν ειναι μουρια απ οτι φαινεται, νομιζω οτι και το σκαφος που φαινεται στην φωτογραφια δεν ειναι εβενος. Στο σημειο του σκαφους με τα λουλουδια φαινονται και κατι νερα τα οποια δεν εχω δει ποτε σε εβενο(δεν εχω δει καθολου νερα σε εβενο δηλαδη), μαλλον για βαμμενη καρυδια φαινεται. Οποτε φιλε χορχε ή δεν θυμασαι καλα αυτα που σου ειπε ο μαστορας σου ή ουτε κι αυτος ξερει τι εβαλε, πραγμα δηλαδη σχεδον αδυνατο για εναν μαστορα. Εκτος κι αν υπαρχει αλλος σκοπος σ αυτην την πλανη. Ας μιλησει κανενας ειδικος γιατι μπορει κι εγω να λεω μπουρδες

Υπάρχουν περισσότερα απο 1 είδη εβένου, κάποια απο αυτά έχουν νερά που φαίνονται όπως της φωτογραφίας. Εγώ δεν μπορώ να ξεχωρίσω αν πρόκειται για βαμμένη καρυδιά ή για έβενο αλλα τα νερά δεν αποκλείουν τον έβενο. Οπως και να έχει, φαίνεται πολύ ωραίο όργανο.

Για την ιστορία αναφέρω ότι έχω παίξει με 2 μπουζούκια με εβένινα σκάφη από το Θεόφιλο Μπρα, αμφότερα πολύ καλά όργανα, το ένα δε, με μικρότερο σκάφος, εξαιρετικό…

Σε ότι αφορά την παραπάνω παράθεση (αν αφορά κάτι εμένα), αυτό που είπα σε προηγούμενο μηνυμά μου είναι το εξής:

Γνωρίζω το κόστος της καρυδιάς, την έχω δουλέψει, έχω μιλήσει με αρκετούς οργανοποιούς και πιστεύω δεν λέω πολλά για ν’ αναιρέσω κάτι από αυτά. Φυσικά δεν υποχρεώνω κανέναν να δεχτεί αυτά που λέω.

Υ.Γ. Φίλε Xorxe αν θες, θα σου πρότεινα να επικοινωνήσεις με τον κατασκευαστή των μπουζουκιών σου, Αθήνα μένει κι αυτός…

Οχι φίλε, δεν το πα για σένα.Σε κάποιο σχετικό thread κάποιος είπε οτι η καρυδιά …σαπίζει γρήγορα…:112:

Ευχαριστώ για την διευκρίνηση.

Να συμπληρώσω μόνο και το άλλο που είπα ότι, είναι από τα φθηνά ξύλα, ευκολοδούλευτο, και βολεύει - συμφέρει τους οργανοποιούς.

Η ντόπια η καρυδιά δεν είναι και φθηνή.Η αφρικανική ίσως.

Παιδια καλημερα τα καπακια στα μπουζουκια μου ειναι απο ελατο.
Εκανα λαθος συγνωμη.

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 07:41 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 07:35 —

Δεν υπαρχει λογος να…σε πλανεψω φιλε zabe.
Τα μπουζουκια μου αν και δεν θα επρεπε ειναι στη διαθεση καθε ασχετου δυσκολοπιστου.Αλλωστε το οσα δεν φτανει η αλεπου το ξερεις?

Xorxe, ο Ηλίας (zabe), παρά την αμφιβολία του (που εχεί και κάθε δικαίωμα να έχει κάποια), στο τέλος του μηνυματός του είπε ότι δεν είναι ειδικός και είπε ότι ίσως να λέει μπούρδες (χωρίς να πιστεύω ή/και να ξέρω ότι λέει). Εγώ λέω ότι είναι δικό σου θέμα τι θα κάνεις με τα μπουζούκια σου και δεν ξέρω αν πρέπει να είναι στην διάθεση κάθε άσχετου δύσπιστου όπως και δεν νομίζω πως θα έπρεπε να ήσουν τόσο εριστικός όσο φαίνεται από τα μηνύματά σου. Επίσης, περιμένω να μοιραστείς μαζί μας τους προφανείς, όπως λές αλλά δεν κατανοώ, μια και είμαι λίγο χαζούλης όπως προείπα, λόγους για τους οποίους δεν κοινοποιείς το όνομα του κατασκευαστή των οργάνων σου.

Φιλε Stefanakos εχοντας κακη εμπειρια απο αλλα φορουμ στο θεμα αυτο(της αναφορας καταστηματος) επειδη μπορει να θεωριθη διαφιμειση δεν το κανω.
Αν ο διαχειριστης το επιτρεψει τοτε οκ.Αλλωστε σε οποιον θελει εχω δωσει το κινητο μου.
Πραγματικα δεν θελω να φαινομαι εριστικος,αλλα στεναχωριεμαι με την δυσπιστια γιατι στο φιναλε να βοηθεισω θελω οχι να τσακοθω με κανενα.

Φίλε xorxe καλώς ήρθες στο Φόρουμ.
Δεν υπάρχει θέμα διαφήμισης. Οι περισσότεροι αναφέρουν εδώ από που πήραν το μπουζούκι τους. Εξάλλου, πολλά μέλη του Φόρουμ είναι κατασκευαστές, όπως ο Τάσος Θεοδωράκης, ο Παναγιώτης Σταμκος (niavent), ο Νίκος Φρονιμόπουλος και άλλοι. O Παναγιώτης Καγιάφας (pakag) συντηρεί μια υπέροχη ιστοσελίδα με πληροφορίες για όλους τους κατασκευαστές μουσικών οργάνων. Υπάρχει δε στο Φόρουμ και ειδική ενότητα για συζητήσεις για τους κατασκευαστές. Οταν οι συζητήσεις γίνονται με ευπρέπεια και όχι με τη μορφή επαναλαμβανόμενων διαφημιστικών μηνυμάτων όλα είναι οκ.

Αυτό είναι και ένας από τους πολλούς σκοπους του Φόρουμ. Να βλέπουμε, να γνωρίζουμε. Ανοιξες ένα ενδιαφέρον θέμα συζήτησης, τα σκάφη από έβενο. Εκεί έγκειται και η απορία των μελών. Και ο πήχυς ανέβηκε ψηλά επειδή φαίνεσαι σίγουρος γι’ αυτά που λες.

Καλή σου μέρα και καλές συζητήσεις.

Το σέβομαι αυτό που λές, αν και δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιος μπορεί να ενόχληθει ή και να θεωρήσει διαφήμηση το να αναφέρεις τον κατασκευαστή των οργάνων, ειδικά από την στιγμή που μπορεί να τον βρεί κάποιος είτε από το blog του Παναγιώτη Καγιάφα είτε με μια απλή αναζήτηση στο google. Όπως προείπα, είναι δικαίωμα καθενός να αμφιβάλλει μέσα στα πλαίσια της λογικής και σαφέστατα είναι εκτιμητέα η πρόθεση σου να βοηθήσεις.

Παρεπιπτόντως, οι φωτογραφίες που ανέβασες, υπάρχουν και οι τρείς στην ιστοσελίδα του κατασκευαστή Γιώργου Βιτζηλαίου και, στην τρίτη, αναφέρει το σκάφος ως καρυδιά. Παραθέτω και τον σχετικό σύνδεσμο www.vitzileos.com , στην ενότητα “Χειρ. Μπουζούκια”. Θές να μας εξηγήσεις τι ακριβώς συμβαίνει γιατί ενεπερδεύθην.?.?.? :082:

Προς τον Giorgo3:

Όταν έψαχνα για μπουζούκι, προ τριών ετών, παρότι διέθετα περισσότερα χρήματα από σένα (είχα δώσει τότε 1800, το 2008), έψαξα ενδελεχώς αρκετούς κατασκευαστές. Στα λεφτά που αναφέρεις και λίγο παραπάνω (1000), παρότι δεν είναι του ύφους μου, είχα δοκιμάσει ένα φοβερό μπουζούκι για το κόστος του στον Καρελλά. Είναι αυτό με το κέδρινο καπάκι, παραθέτω και τον σχετικό σύνδεσμο www.karellas.gr/product.php?id=4 . Πολύ μαλακό και πολύ καλός ήχος.

Όπως και να έχει, ψάξτο ενδελεχώς το θέμα και μην βιαστείς να καταλήξεις στον ενθουσιασμό σου επάνω. Επίσης, δώσε μεγάλη σημασία στον τομέα “Μεταχειρισμένα όργανα”. Όπως είπε κι ο Αλέξανδρος, στην Ελλάδα μας, ένα δοκιμασμένο όργανο παίρνει την κατιούσα στην τιμή κι έτσι, με λίγο ψάξιμο, μπορείς να βρείς ΤΡΟΜΕΡΕΣ ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ σε ΑΠΙΣΤΕΥΤΕΣ ΤΙΜΕΣ (όπως διαπίστωσα προ ημερών με τα ίδια μου τα μάτια όταν φίλος πήρε κορυφαίο όργανο 10ετίας κορυφαίου κατασκευαστή σε τιμή που, όταν την άκουσα, έκλαψα).

Καλή τύχη στην αναζήτησή σου και εύχομαι να καταλήξεις με ένα καλό όργανο στα χέρια σου και ένα “ξεσηκωτικό” ήχο στα αυτιά σου.

ΠΕΡΙ ΠΛΑΝΗΣ
Εγω πλανιεμαι πολυ δυσκολα φιλε μου, εδω μεσα εχεις να κανεις με ανθρωπους γνωστες, Αλλοι ξερουν πολλα, αλλοι πιο λιγα.

ΠΕΡΙ ΕΥΚΟΛΟΠΙΣΤΙΑΣ
Ενας απ τους καλυτερους τροπους να μαθαινεις ειναι να ρωτας και να αμφισβητεις, γιατι ο καθενας λεει το μακρυ του και το κοντο του και πες με δυσκολοπιστο αλλες 10.000 φορες, καλυτερα απ το να ειμαι ευκολοπιστος.

ΠΕΡΙ ΑΣΧΕΤΟΣΥΝΗΣ
Εδω ασ το καλυτερα να μην πω τιποτα τα ποστ μιλανε απο μονα τους.

Η ΑΛΕΠΟΥ
Κι αυτο με την αλεπου το ξερω ωραια παροιμια. Ποιος ειναι ο πονηρος δεν μας ειπες ομως. Παντως μην μπεις στον κοπο δεν χρειαζετε

Δεν υπάρχει θέμα διαφήμισης φίλε xorxe. Αν επιθυμείς μπορείς να αναφέρεις τον κατασκευαστή των οργάνων.