Αγορά τρίχορδου!

Πολύ χαίρομαι που το ακούω! Ζητώ συγγνώμη για την λάθος πληροφόρηση.

Τον περασμενο ιουνη πηγα Θεσσαλονίκη να αγοράσω. Περασα απο Αλεξανδρή, ειχε ενα που μ αρεσε πολυ αλλα ξεφευγε λιγο απο το ταβάνι μου. Πηγα δεκαβαλα(χωρις να εχω πολλες γνώσεις μου έφερνε λιγο πιο λαϊκός ο ηχος, αλλα πολυ οικονομικά) . Μακρή (δεν ειχε καποιο ετοιμο να δω) Κατέληξα Ανδρέα Δελλιο και πηρα ενα Τριχορδο προπολεμικου τύπου που μ αρεσε πολυ

2 «Μου αρέσει»

Θέλω να κάνω μια ερώτηση σχετικά με τις δουγες
Τι ρόλο παίζουν;
Πολλοί λένε ότι όσες περισσότερες δουγιες έχει τόσο το καλύτερο, αλλά βλέπω 6χορδα με 15-17 δουγες και κοστίζουν 700-800 ευρώ??

Υπάρχουν με 19 που έχουν 4.000 ευρώ, οπότε καταλαβαίνεις ότι δεν λένε τίποτα. Δεν ξέρω αν ισχύει το αντίστροφο, δηλαδή για παράδειγμα στα 60αρια που είναι χαραγμένες να αποδυναμώνουν το ξύλο.

Καλημέρα, έχω αγοράσει 4χορδο από τον ΘΑΝΑΣΗ ΣΤΡΑΒΕΛΑ και είμαι ευχαριστημένος.

1 «Μου αρέσει»

Λένε ότι είναι καθαρά αισθητικό το θέμα…

1 «Μου αρέσει»

Ακριβώς “αισθητικό” δεν θα το χαρακτήριζα, καλύτερα ας μη δώσω χαρακτηρισμό…

Αν χαρακτηριζες κόσμια θα μας βοηθούσε.

Η ουσία είναι ότι όπως όλοι ξέρουμε, οι πολλές δούγες προκύπτουν απλά και μόνο από την εξωτερική χάραξη της αρχικής φαρδυάς δούγας και δεν επηρρεάζουν την ποιότητα και τον ήχο του οργάνου. Απλά ο ιδιοκτήτης μπορεί, αν θέλει, να καυχιέται ότι έχει καλύτερο όργανο.

1 «Μου αρέσει»

Ποιο όμορφο…οχι καλύτερο…

Ιωάννη για δεκαετίες μέχρι και σήμερα υπάρχουν παίκτες που τα θεωρούν καλύτερα όργανα, και μάστορες που τα πουλάνε για καλύτερα.
Οπότε δεν είναι απίθανο να ακούσεις από κάποιον αυτό που περιγράφει πιο πάνω ο Νίκος.

2 «Μου αρέσει»

και έχουμε ήδη ακούσει, εδώ σ’ αυτό το φόρουμ, και σχολιάσει μπόλικα τέτοια…

4 «Μου αρέσει»

Εγώ αγορά Τριχορδο απο Παλαβρατζη Θανάση “ΚΑΜΠΑΝΑ”.
Είμαι ευχαριστημένος και απο τον ήχο αλλά και απο τον ίδιο τον κατασκευαστεί ο ο οποίος βρίσκεται κσι Θεσσαλονίκη.
Αν θέλεις μπορούμε να βρεθούμε και να το δείς μιας και είμαι και εγώ απο Θεσσαλονίκη

1 «Μου αρέσει»

Ναι φυσικα με μεγάλη μου χαρά!

1 «Μου αρέσει»

Παλιότερα, τα 15άρια κλπ σκάφη με λίγες δούγιες τα λέγανε περιπαικτικά “τάβλι”.

2 «Μου αρέσει»

Γιάννη τι έκανες τελικά?

Βαγγελη είμαι σε συζήτηση με τον καμπάνα

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια ολου του φόρουμ!
Τελικα πηρα δυο τρίχορδα.


Του Θανάση Παλάβρατζη 1998 το πρώτο


Κλεφτογιάννη 1998 το δεύτερο.

3 «Μου αρέσει»

Καλοριζικα και καλοταξιμα να είναι, αν θέλεις πες μας και μερικές εντυπώσεις από το καθένα, αν είναι μαλακά τι ήχο πλησιάζουν κ.τ.λ.

Γιαννη καλοπαιχτα φιλε και τα δυο,ο Γιωργος ειμαι που σου εδωσα την καμπανα