Αγορά (τρίχορδου) μπουζουκιού

Καλησπέρα σε όλους,

Θα ήθελα την βοήθεια σας για την αγορά ενός τρίχορδου μπουζουκιού.

Ας ξεκινήσω από τα βασικά, έχω ένα τετράχορδο μπουζούκι μικρού κόστους, ως άπειρος το είχα αγοράσει από κατάστημα που πούλαγε τα πάντα, με αποτέλεσμα οι χορδές μετά το 12 ταστο απείχαν από την ταστιέρα κοντά στα 0,5cm, κατά τα άλλα το όργανο είχε καλό ήχο.

Όταν λοιπόν το κατέβασα για να είναι πιο ευκολοπαιχτο ο ήχος χάθηκε.

Έχω ξεκινήσει μαθήματα με δάσκαλο και κυρίως παίζω ρεμπέτικα , οπότε όταν έπιασα τρίχορδο και έπαιξα-γραντζουνισα ως αρχάριος έμεινα παγωτό.

Εν κατακλείδι έχω μαζέψει ένα ποσό από τα 700€ έως 900€ μέγιστο, για να πάρω ένα τρίχορδο, αναλυτικά:

Α)Θέλω να έχει ήχο που να θυμίζει Τσιτσάνη η κάτι παρόμοιο.

Β)Θέλω να αντέξει στο χρόνο και να μην σκευρωνει ή να βγάζει αλλά προβλήματα.

Γ)Δεν με ενδιαφέρουν τα σχέδια σε καπακια ταστιερες κλπ.

Μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο οργανοποιειο
που να μπορεί να μου δώσει τα παραπάνω ζητούμενα;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

(Συγνώμη για το σεντόνι :stuck_out_tongue:)

Πιστεύω πως σε αυτά τα λεφτά παίρνεις κάτι πολύ αξιόλογο από οργανοποιους. Τώρα πρέπει να πας μόνος να διαλέξεις και να παίξεις ετοιμοπαραδοτα όργανα. Τώρα όσον αφορά το χρώμα “τσιτσανεικο” να το θέσω έτσι δεν ήταν το όργανο αλλά η πενιά του. Ενδεικτικά κάποιοι οργανοποιοι σε αυτές τις τιμές θα ήταν ο δεκαβάλας, ο προκος και σταμκος. Πιστεύω πως και τα άλλα μέλη του φόρουμ θα έχουν κάτι να προσθέσουν, ελπίζω να σε κάλυψα λίγο καλή συνέχεια!

Τον ήχο της εποχής του Τσιτσάνη πάντως (Ζοζέφ και άλλοι) φοβάμαι πως δεν πρόκειται να τον βρεις…

1 «Μου αρέσει»

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

1 «Μου αρέσει»

Ευχαριστώ για την απάντηση.
Προφανώς παίζει ρόλο και ο παίχτης, το Τσιτσάνη τον έφερα σαν παράδειγμα.

Ένα κοντινό ήχο σαν και αυτόν ψάχνω.

1 «Μου αρέσει»

Θα ψάξεις λοιπόν την αγορά και θα πάρεις το όποιο όργανο σου κάνει κλίκ. Το πώς θα το χειριστείς, είναι από κεί και πέρα δικό σου θέμα… Καλή αγορά!!

1 «Μου αρέσει»

Πέρνα από τον Πέτρο τον Μουστάκα, έχει βγάλει ένα ωραίο σε αυτά τα λεφτά με ωραίο Τσιτσανικο ήχο

Δες και λεπτομέρειες

5 «Μου αρέσει»

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

@J_Androul συμφωνώ με τον μπάμπη, αν διαθέτεις 900 είναι κρίμα να κοιτάς για πρόκο και στάμκο. από αθήνα παίρνεις καινούριο χειροποίητο από τον μουστάκα και τον ζαράνη, από θεσσαλονίκη από τον παπαδάμου και τον δεκαβάλλα. επίσης με αυτά τα χρήματα πιθανόν να βρείς μεταχειρισμένο από πρωτοκλασάτους οργανοποιούς, όπως ο καφετζόπουλος, ο ραπακούσιος, ο τόφφας, ο αλεξανδρής και άλλοι.
καλή τύχη!

3 «Μου αρέσει»

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

2 «Μου αρέσει»

Καλησπέρα,
Υπάρχουν και άλλοι οργανοποιοι σε αυτή την γκάμα χρημάτων ή μόνο οι προαναφερθέντες;

υπάρχουν πολλοί, ο καθένας μπορεί να προτείνει αυτούς που προτιμάει!
σίγουρα έχω ξεχάσει κάποιους, θα συμπληρώσω όταν θυμηθώ.

1 «Μου αρέσει»

@J_Androul τσέκαρε επίσης τον παναγιώτη τουλίκα καθώς και τον δημήτρη βασιλείου, και οι δύο στα εξάρχεια.

1 «Μου αρέσει»

Καλησπέρα!
Είναι σημαντικό και “ασφαλέστερο” για την αγορά ενός οργάνου, όπως προαναφέρθηκε, να παίξεις ετοιμοπαράδοτα όργανα ώστε να είσαι σίγουρος για τον ήχο που θέλεις. Πέρνα μια βόλτα από τον Μάτσικα, έχει αρκετά όργανα για να διαλέξεις και νομίζω θα καλύψει τις απαιτήσεις σου σε ήχο και ποιότητα κατασκευής με το παραπάνω

5 «Μου αρέσει»

είχα περάσει και εγώ από το Βασιλείου μέσα στο καλοκαίρι και ετοίμαζε ένα τριχορδάκι σε αυτά τα λεφτά, μπορεί να το 'χει ακόμα λόγω καλοκαιριού

1 «Μου αρέσει»

αν είναι ένα σε μικρό σκάφος που δοκίμασα, βγήκε πολύ καλό!

2 «Μου αρέσει»

Τελικά πήρα ένα μεταχειρισμένο τρίχορδο κατασκευής Παύλου Νιαούρη, με τρομερό ήχο και πολύ καλή κατασκευή βάση των χρημάτων που δαπάνησα (400€).

Σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια, κυρίως τον @liga_rosa για την καθοδήγηση του.

Με φιλικούς χαιρετισμούς Γιάννης.

8 «Μου αρέσει»

Καλορίζικο να είναι και καλές πενιες εύχομαι.

1 «Μου αρέσει»

Καλορίζικο και καλοταξιμο! Ταγκαρω και τον μάστορα: @pavlos_niaouris

4 «Μου αρέσει»