F VRACAS & E.S. HOLLEY

Γνωριζουμε εαν α Παναγιωτης Τσιμης αγοραζει τις μητρες και τα καλουπια του Καραμπα αργοτερα?
Σε διαφημιση του το 1920 προτωεμφανιζεται αυτονομος οργανοποιος, αλλα το 1925-26 εχει διαφημηση με φωτογραφια ακριβες αντιγραφο του μικροτερων διαστασεων μπουζουκιου του καταλογου Καραμπα

Μηπως τελικα Ο Π Τσιμης ειναι ο συνεχιστης μπουζουκιων Καραμπα?

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 11:49 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 11:09 —

Σε μια μεγαλη του καταχωρηση δε, με εκπτωσεις φερεται να γραφει ετος Ιδρυσεως το 1908,(?) εαν και Καραμπας διαφημηση εχουμε απο το 1902 αλλα και στη διαφημηση της Νεολαιας του 1913 ο Π Τσιμης παρουσιαζεται να προμηθεθει τον Καραμπα με μουσικα οργανα)

Κατι δεν μου κολλαει στις χρονολογιες

Όπως έγραψα και στο #28, καταχώριση του Π. Τσίμη, ως αυτονομημένου πλέον, πρωτοσυνάντησα στις 5/11/1915, και όχι το 1920.

Παρασανταλος σε διαφημηση του το 1925 λεει ετος ιδρυεως το 1908!

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 12:58 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 12:52 —

Εχεις δικιο ειναι 1915,(2 Noembriou) και φαινεται ο Καραμπας να αποχςρει σιγα σιγα απο την οργανοποιεια αφοθ στη διαφημηση του κανει περισσοτερο αναφορα σε στεφανια και λαμπαδες γαμου

Λέει μεν έτος ίδρυσης 1908, αλλά μήπως “παίζει” τίποτε με το & Co.;;; Ξέρουμε ποιος ήταν ο κομπανιέρος του Τσίμη την εποχή αυτή (1925);

Το ίδιο μπέρδεμα διαπίστωσα και γω στην περίπτωση της Vracas & co. Στην ίδια διεύθυνση έχουμε συστέγαση της ατομικής επιχείρησης του Holley και της Vracas & co. Ποιος να ήταν συνέταιρος του Vraca; Πιθανόν ο ίδιος ο Holley. Αυτά που στην Ελλάδα έφτασαν στο ζενίθ τους μετά το 2000 με εταιρίες και συστεγάσεις κτλ στην Αμερική γίνονταν από το 1910. Πιθανόν κάποιος από Αμερική που γνωρίζει που να ψάξει, θα μπορούσε να βρει καταστατικά τέτοιων εταιριών . Θα είχε ιδιαίτερο ενδιαφέρον να βλέπαμε τι είδους συνεργασίες γίνονταν. Επίσης μια έρευνα στα Αμερικάνικα αρχεία των ασφαλιστικών ταμείων θα μπορούσε να φανερώσει ποιος εργαζόταν σε ποιον. Ο Holley με τον Βρακά για παράδειγμα εμφανίζονται ουρανοκατέβατοι ο ένας το 1915 και ο άλλος γύρω στο 1910 ως οργανοποιοί μαγαζάτορες. Που έμαθαν κι από ποιον;

Μόλις βρει χρόνο ο Τάσος θα μας ανακοινώσει κάτι που βρήκε στο μπουζούκι του Holley που λύνει ένα μέρος του γρίφου των οργανοποιών της ΝΥ. Βέβαια από την άλλη θα μας βάλει σε νέο γύρο αναζητήσεων…

Όταν έπιασα το μπουζούκι το Βασίλα να το δω από μέσα, με επωνυμία E.S. HOLLEY, διαπίστωσα ότι κάτι γράφει κάτω από το καπάκι με μολύβι…Έβγαλα στα γρήγορα μερικές φωτογραφίες με το τηλέφωνο… και με έκπληξη διάβασα τα παρακάτω…

Al. Politis
… 30 Αυγούστου 1917
W145 st N.Y.
… america

Από την στιγμή που το όργανο δεν έχει υποστεί την παραμικρή επισκευή-μετατροπή από άλλα χέρια εκτός του πρώτου, χωρίς πολύ σκέψη φαίνεται ξεκάθαρα ότι ο Αλέξανδρος Πολίτης κατασκεύαζε όργανα για λογαριασμό της επιχείρησης του Holley… Ασχέτως αν ο ίδιος ο Holleyήταν κατασκευαστής και πιθανόν έφτιαχνε και αυτός μπουζουκια… Επίσης γράφει την ίδια οδό (145 st). Μήπως δούλευε στο εργαστήριο του Holley το 1917 σαν πρωτομάστορας μπουζυκιών?? Και αν ο Πολίτης γεννήθηκε το 1885 το κατασκεύασε στα 32 του χρόνια, παλιά ιστορία…

Το (Τ5) που είναι γραμμένο πριν από το 30 Αυγούστου, και ακριβώς απέναντι αυτόνομο,νομίζω δεν έχει σχέση με τα στοιχεία του Πολίτη αλλά είναι κωδικός τουκαπακιού. Γράφτηκε σε άλλη χρονική στιγμή από τον μάστορα για να μην μπερδέψει το «ζευγάρι», πριν κολληθεί και γίνει ένα ενιαίο καπάκι…

Όποιος ψάχνει βρίσκει, και αυτά μια μέρα θα μαθευτούν… Κουράγιο σε αυτούς που έχουν όρεξη και χρόνο για νέα έρευνα…

pol2.jpgpol4.jpg

2 «Μου αρέσει»

Μας αναψες φωτιες μαστορα :slight_smile: BRAVO
Να επισυμανω δε πως απο πληροφοριες που συλλεγω και εγω ο Αλεξανδρος Πολιτης δεν ηταν ενας απλος luthier and restorer, αλλα μαλλον προκειται για ενα μεγαλο και ταλαντουχο οργανοποιο της Αμερικης

1 «Μου αρέσει»

Θα ήθελα να ενημερώσω ότι έκανα την παρουσίαση του μπουζουκιού στο θέμα εδώ . Εκεί θα ακούσετε και τη φωνούλα του!

Να προσθέσω κι εγώ άλλη μια πληροφορία που είναι πολύ πιθανό να φανεί ενδιαφέρουσα στους φίλους ερευνητές των παλιών οργανοποιών της Αμερικής.
Πριν από ενάμιση περίπου χρόνο έγινα κάτοχος ενός λαούτου το οποίο έφερε εσωτερικά την ταμπέλα " F. VRACAS & CO." στη διεύθυνση 246 WEST 145TH STREET NEW YORK CITY η οποία παραπέμπει στην περίοδο 1917 - 1922 σύμφωνα με όσα έχουν αναλυθεί παραπάνω.
Στα πλαίσια της επισκευής που ξεκίνησε πριν από λίγο καιρό βγήκε το καπάκι αποκαλύπτοντας μας νέα πολύ ενδιαφέροντα δεδομένα.
Στο εσωτερικό μέρος του καπακιού υπήρχε η υπογραφή του Αλέξανδρου Πολίτη (ολόιδια με αυτή του μπουζουκιού του basilas) και δίπλα της η ημερομηνία 1918 και από κάτω NY.
Τα συμπεράσματα δικά σας…
Εγώ πάντως πολύ το χάρηκα.

5 «Μου αρέσει»

@Fysalis είναι να μην το χαρείς;
Έχεις φωτογραφίες από την επισκευή. Αν υπάρχουν θα ήταν χαρά μας να τις ανεβάσεις :slight_smile:

1 «Μου αρέσει»

Πολύ ενδιαφέρον κι άλλος κρυφός Πολίτης. Αν μπορείς βάλε φωτο.

Βρακάς Φώτης μπουζουκι δεκαετιας 1910 αφού η ταμπέλα φέρει το F. VRACAS, χωρίς το Co.

2 «Μου αρέσει»

Το λινκ τώρα είναι εδω.

1 «Μου αρέσει»

εχει και ακομα ενα παρακατω με εξι κλειδια, ακριβως ιδιο…! λαγωνικο εισαι κυριε σπυρο!

1 «Μου αρέσει»