🎵 Τι τραγούδι ακούμε... τώρα!

3 «Μου αρέσει»

γνωρίζει κάποιος κατι για την Ιωάννα Αγγέλου? ειναι μαθήτρια του απο το ΤΕΙ Άρτας μήπως?

Το 1993 υπήρχε το τμήμα και δίδασκε εκεί ο Ζώτος;

Αιωνία του η μνήμη.

1 «Μου αρέσει»
2 «Μου αρέσει»

Το κορίτσι από την Τσετσενία…

Ένας από τους πιο δημοφιλής χορούς της Λέσβου είναι ο παραδοσιακός χορός “Τα ξύλα”. Πρώτη φορά παίχτηκε το 1878 στην Αγιάσο της Λέσβου, κατά τη διάρκεια της κατασκευής του πρώτου μηχανοκίνητου ελαιοτριβείου κατά την κατασκευή της στέγης, προκειμένου να γίνει πιο ευχάριστη η κοπιαστική μεταφορά των ξύλων που θα χρησιμοποιούταν.

Πρόκειται για έναν αργό συρτό που συνήθως γυρίζει σε μπάλο, ένα χορό ιδιαίτερα αγαπητό σε όλη τη Λέσβο και όχι μόνο…

1 «Μου αρέσει»

Δεν είναι (παραδοσιακός ή μη) χορός, ένας οργανικός (χωρίς στίχο) σκοπός είναι, που σήμερα πιά χορεύεται ως συρτός. Την παράδοση σχετικά με τη μελωδία αυτή καταγράφει ο Νίκος Διονυσόπουλος στο άλμπουμ «Λέσβος Αιολίς» (1996, ένθετο, σ. 93 κ. ε.). Πράγματι, το 1878 με υπόκρουση αυτού του σκοπού κουβαλήθηκαν τα ξύλα της στέγης ενός ελαιοτριβείου, επειδή ο σκοπός άρεσε στον (Τούρκο) διοικητή της Αγιάσου. Πρόκειται για την πασίγνωστη μέχρι τον Καύκασο μελωδία Çeçen kızı (Τσετσένα κόρη) που είχε καταγράψει και παίξει και ο Τανμπουρί Τζεμίλ Μπέης το 1912.

1 «Μου αρέσει»

Αυτο το κομματι ποιανου ειναι;

το γράφουν ως παραδοσιακό.
και στον δίσκο με τον Charles (Αρμενάκι). Δίσκος Panhellenic Record Αμερικής / P-103.
παλι παραδοσιακό το δηλώνουν.

1 «Μου αρέσει»

Πολύ παράξενο! Κανείς δεν βρέθηκε, Αμερική κιόλας, να σπεύσει να δηλώσει συνθέτης / στιχουργός, να εισπράξει και τα δικαιώματα; Εκτός κι αν, δεκαετία ΄40 πλέον, αυτά τα θέματα κανονίζονταν πλέον αλλιώς….

Ετικέτα έχουμε;

Nίκο, εδώ:

αν καταλαβαίνω καλά θέλεις να δώσεις έμφαση στο δίπολο χορός/σκοπός. Ότι, δηλαδή, τα «ξύλα» δεν είναι τυπικά χορός αλλά σκοπός (που έτυχε να καταλήξει χορός). Όχι στο αν είναι παραδοσιακός ή όχι. Σωστά καταλαβαίνω;
Άλλη αντίστοιχη περίπτωση σκοπού που έγινε χορός είναι ο αζιζιές.

Ολόσωστα!

Σωστά!

Το σωστό με τα ξύλα είναι ότι ξεκίνησε ως σκοπός, ΔΕΝ έγινε όμως χορός αφού ο συρτός προϋπήρξε των ξύλων, αλλά κάποια στιγμή αυτός ο σκοπός συνηθίστηκε να χορεύεται, όχι σκέτα να ακούγεται.

1 «Μου αρέσει»

3 «Μου αρέσει»

5 «Μου αρέσει»

Αλλη εκτελεση αυτη; μπορεις να την βαλεις να την ακουσουμε; ο σωληνας δεν την εχει…

κάποια ενδιαφέροντα για Τα ξύλα και εδώ:

Das Solo ab 1:35 ist hell und wunderbar, unglaublich schöner Sound, was ist das? Ich meine das Solo, nicht die Begleitung. Viola? Geige, Bratsche, Gambe? Was für ein Klang! Sehr schön. Dankeschön

1 «Μου αρέσει»

it is Klasik kemençe, Simon🙂

2 «Μου αρέσει»

Θα έλεγα «δεν είναι χορός τα Ξύλα» με την έννοια απλώς ότι δεν είναι ξεχωριστός χορός, είναι συρτός. Όχι όπως π.χ. ο καλύμνικος Θυμαριώτικος, που αναφέρθηκε παραπάνω, που χορεύεται σε βήματα αποκλειστικά δικά του (είδος ζερβόδεξου), ή όπως διάφοροι άλλοι κατά τόπους χοροί που έχουν έναν μοναδικό σκοπό ή τραγούδι.

Πέρα από αυτό, τα Ξύλα μια χαρά χορευτικό κομμάτι είναι. Το ότι δεν ήταν πάντα, ε εντάξει, τίποτε δεν ήταν ίδιο ανέκαθεν, αλλά δεν πρωτοχορεύτηκαν και χτες.

Και ο Αζιζιές συρτός είναι. Η μήπως έχει ειδικό τρόπο που χορεύεται στο Αιγαίο;