🎵 Τι τραγούδι ακούμε... τώρα!

Είναι από τα κομμάτια που λατρεύω.

4 «Μου αρέσει»

Όσο ξέρω όχι, δεν έχει ειδικό τρόπο. Συρτός. Αλλά για συρτός ήταν εξ αρχής γραμμένο (νομίζω ότι ο επίσημος τίτλος στο οθωμανικό ρεπερτόριο είναι Hicaz Sirto). Όχι βεβαια για να χορεύεται, αλλά πάντως ανάλογα με τα μινουέτα κλπ. στις σουΐτες του ευρωπαϊκού κλασικού ρεπερτορίου.

4 «Μου αρέσει»

Γλυκύτατη γιαγιά η Κλεονίκη Τζοανάκη σε αυτήν την καταγραφή με περίσευμα ψυχής. Η ζωντανή μεταφορά της παράδοσης

4 «Μου αρέσει»

ευγε πολη όμορφη εκτέλεση.
τέτοια ναι, βαλτε περισσότερα.
σωστή ρυθμική ερμηνεία,γιατι ακούω τους νέο-ρεμπέτες σήμερα που το ψιλό-σκοτώνουν στο ρυθμό.

Από την Κλεονίκη μέσω Δόμνας έγινε γνωστό το τραγούδι, αυτή είναι η εκτέλεση αναφοράς για όλες τις υπόλοιπες, ακόμη και για όσους το ξέρουν από επανεκτέλεση επανεκτέλεσης και δεν έχουν ακούσει ποτέ την Κλεονίκη Τζοανάκη. Βέβαια τα οργανικά μέρη και την οργανική συνοδεία των στίχων τα επέλεξε/επιμελήθηκε η Δόμνα.

Έχει ένα σημείο στο «Έλα Γιούλα Γιούλα Γιούλα» και στην (ταυτόσημη) εισαγωγή που δεν το είχα προσέξει ποτέ, γιατί όντως δεν το παίζουν, φαίνεται, έτσι οι υπόλοιποι. Στο «κενό» όπου τελειώνει ο στίχος και πριν αρχίσει ο επόμενος, ο ρυθμός κάνει ένα κόλπο που δεν καταλαβαίνεις από πού σου ‘ρθε. Είναι ζόρικο και συνάμα σεμνό, όχι επιδεικτικό - πολύ έξυπνο και ωραίο συνολικά, αλλά δε θα έλεγα πως όποιος δεν το κρατήσει έχει σκοτώσει τον ρυθμό. Είναι απλώς ένα σκέρτσο που επέλεξε η Σαμίου και οι μουσικοί της να προσθέσουν, όχι κατ’ ανάγκην αξεχώριστο στοιχείο του τραγουδιού.

1 «Μου αρέσει»

εδω κρατάει η ίδια τον ρυθμό.
πολυ εκπαιδευτικό " κλιπ".

Ναι, είναι μια σειρά από τέτοια βίντεο που έχουν βγάλει στον σύλλογο Δ. Σαμίου μετά τον θάνατο της ίδιας που κάθε δευτερόλεπτο είναι χίλιες λέξεις.

Αλλά η Κλεονίκη, εκτός ότι παίζει βέβαια πολύ πιο απλά, κάνει και λάθη στο εννιάρι. (Δικαίωμά της - δεν την πήραν για δασκάλα ρυθμών, άλλο της γύρεψαν, και τους το 'δωσε με το παραπάνω.)

3 «Μου αρέσει»
3 «Μου αρέσει»

και αφού το system έβγαλε το

ας θυμηθούμε τον Γιώργο Αβυσσινό

5 «Μου αρέσει»

Ένα από τα θεμελιώδη βιολιά της Κρήτης, κυρίως της ανατολικής, αλλά και της ελληνικής δισκογραφίας γενικώς. Στρατής Καλογερίδης.

5 «Μου αρέσει»

ενα ωραίο και εύκολο τραγούδι για πρακτική

2 «Μου αρέσει»

μπραβο παιδιά!
τι " στραγαλάτη" πενια ειναι αυτη Στελάρα?
χαίρομαι διπλά ( ο πρώτος κιθαρίστας σου)
Στέλιος Παπαδόπουλος
εγγονός του
Στέργιου Πελεκάνη

και ανιψιός του
Αντώνη Πελεκάνη
Τρίκαλα και πάλι Τρίκαλα.
λέτε να είμαι σοβινιστής?

2 «Μου αρέσει»
6 «Μου αρέσει»

Τί στίχος, θεέ μου! Πώωω, μαγεία! Και πώς πέφτει το χαράτσι την κατάλληλη στιγμή, σαν τσεκουριά, κι ας έπρεπε βεβαίως το ρήμα ρημάξει να είχε αλλαχτεί σε ρημάτσι

(μόνο που, δεν μου έγινε σαφές ποιανού του πήραν χαράτσι. Του απελπισθέντος ερωτευμένου πάντως, όχι: τού παίρνουνε, όχι μου)

Όλα τ’ αλλάζει ο καιρός
όλα θα τα ρημάξει
Μα οι κλέφτες που παραφυλάν
του παίρνουνε χαράτσι

οπότε…του καιρού του παίρνουν χαράτσι κ.Νίκο

Εγώ παντως,ότι ειπε ο Παπάζογλου το πιστεύω και το λέω όμορφο.ήταν όλο φως.

1 «Μου αρέσει»

Ο καλύτερος δίσκος του Παπάζογλου, για μένα.

1 «Μου αρέσει»
5 «Μου αρέσει»
4 «Μου αρέσει»

Εγγύηση ο Σπύρος Γκούμας!!!

1 «Μου αρέσει»