Θεέ μου μεγαλοδύναμε πού'σαι ψηλά κει πάνω

καλημέρα σε όλους.πριν πολλά χρόνια σε ένα ταβερνάκι άκουγα ένα τραγούδι που μου άρεσε πολύ.Τα παιδιά που το παίζανε μου είπανε πώς δεν ξέρανε τον δημιουργό…το ξέχασα με τον καιρό και το άκουσα τυχαία.Αν κάποιος το γνωρίζει παρακαλώ να μου πεί ποιός είναι ο δημιουργός και τους στίχους θέλω γιατί δεν τους θυμάμαι…

Θεέ μου μεγαλοδύναμε που΄’σαι ψηλά κει πάνω
ρίξε(κάνε)λιγάκι τουμπεκί θεούλη μου
στο ναργιλέ μ’απάνω

Αννα,
καλωσόρισες στην παρέα μας.
Για το τραγούδι που ψάχνεις ρίξε μια ματιά σε αυτό το link:

http://www.rembetiko.gr/forum/messages/52/1059.html

Έχουν ακουστεί πολλά για αυτό το τραγούδι. Το κατατάσσουν στα αδέσποτα χασικλίδικα, ακόμα κι αν έχει (όπως ορθά σημειώνει ο ΚΚ σε παλιότερο μήνυμά του) …ελαφρούτσικο μουσικό στυλ.
Πάντως θα παραθέσω μια μαρτυρία από παλιό θαμμώνα λαϊκών κέντρων, που μου είπε ότι το άκουσε σε μαγαζί από τον ίδιο το Χιώτη! Θεωρούσε μάλιστα ότι ήταν δικό του τραγούδι. Έχοντας ακούσει κι άλλες ιστορίες απ’ το ίδιο άτομο, έτσι ώστε να μπορώ να τον αξιολογήσω ως πηγή, τείνω να πιστέψω ότι έλεγε την αλήθεια.

αννα!
η άλλη εκδοχή για το τραγούδι είναι πώς είναι μιά χαρά τραγούδι,όταν όμως το τραγουδάει ο Αργύρης Μπακιρτζής.
Αλλά είμαστε ελάχιστοι στο σάιτ, που μας αρέσει ο Μπακιρτζής…

Νομίζεις πως είμαστε ελάχιστοι!! Ισως γιατί κάποιοι δεν το δήλωσαν ακόμη!
Ισως η ιδιόμορφη φωνή του να κάνει μερικούς αναποφάσιστους, ποιός ξέρει…
Πάντως ομολογώ πως δεν τον έχω ακούσει στο συγκεκριμένο τραγούδι.

φίλη εν Μπακιρτζή Μαρία-Ιωάννα
το άκουσα ζωντανά,δεν νομίζω ότι τόχει ηχογραφήσει.καταπληκτική ακουστική εμπειρία.ακόμη και ο ΚΚ(ΤΜ) θα ξανασκέφτονταν,πιστεύω την απέχθειά του για το εν λόγω τραγούδι αν το άκουγε απο τον Αργ.Μπακ.
νασαι καλά εκεί στα ξένα.

καλημερα,

εχω απο την συναυλία στο Λυκβυττό, την εκτελεση του τραγουδιου με τον Αργύρη.

Είμαι Ροδο τώρα, και Κυριακη ανεβαίνω Αγγλια οπου και θα το ανεβάσω στο δίκτυο.

Με dial up θα χρειαστώ 32452 ωρες!

ως γνωστόν οι Θοδωρήδες του σάιτ είναι πάντα καλά ενημερωμένοι.
ευχαριστούμε πολύ προκαταβολικά Θ.Κ.για την προσκόμιση της εκτέλεσης απο τον Αργύρη Μπακιρτζή.

επιστροφή του ασώτου …

το λινκ για τις ντουμανιές απο την εκδήλωση στο Λυκαβυττό, φετος το καλοκαιρι:

http://rapidshare.de/files/4222962/ntoumanies.mp3.html

καλη ακρόαση !

Γεια σου Θοδωρη μαγκιτη !!
Πες μου αν η εκτελεση αυτη ειναι απο δισκο ή πειρατικη ηχογραφηση (;:wink:
Πρεπει αν δεν κανω λαθος να ειναι και η πρωτη επισημα ηχογραφημενη αν ειναι μη πειρατικη …

Στην εκτελεση αυτη ειναι οπως το εχω ακουσει κι εγω εως τωρα, δηλαδη με το ρυθμο να πηγαινει στα 3/4 (τσαμικο) στην εισαγωγη και να εναλλασσεται 3/4 (τσαμικο) και 4/4 (μπολέρο) στο κουπλε που στην ουσια εχουν ενα χτυπημα διαφορα, αλλα ειναι ιδαιτερα μπερδευτικο …

Γιώργο φίλε μου,

αυτη η ηχογράφηση είναι απο την συναυλία που εγινε στον Λυκαβυττό (η οποία υπάρχει ολόκληρη στο site:
http://rebetiko.sealabs.net/home.php) σαν
αφιέρωμα στο ρεμπέτικο και οχι μονο. δεν εχει κυκλοφορήσει στο εμπόριο απο όσο ξέρω. ίσως γίνει σύντομα…

οσο για το αν είναι η πρωτη επισημα ηχογραφημενη, γνώριζω ότι υπάρχει μια εκτέλεση -μη πειρατική- απο το Δημ Κοντογιάννη σε καποια συλλογή με τον τίτλο - Και τραγούδια και άσματα -…

Αυτά, ελπιζω να βοήθησα.

Γεια σας απο την Κάρυστο.Θοδωρής κι εγω,φίλε συνονοματε ευχαριστούμε πολυ.

Σ’ευχαριστω Θοδωρη !!
Καλο χειμωνα στο Ηνγκλαντ !!

Ο Μπακιρτζης ειναι ωραιος στα Live εχω γραψει παλιοτερα απο ραδιοφωνο μια συναυλια του και
βγαζει χιουμορ και συγκινηση, στο φιναλε ειναι ενας ρεμπετο-μπαλλανταδορος και ολη η φαση ειναι να τον ακους να μιλαει μ’αυτη τη κοντρα-μπασσα φωνη του και τις ιστοριες που λεει προλογιζοντας τα τραγουδια του και οχι μονο …
Οπως και στο “Θε μου μεγαλοδυναμε” που φωναζει για τα φωτα !!

(Το cd το εχω λοιωσει …)

(Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/ην yiorgosv 24 Αύγουστος, 2005)

καλα τα λές Γιώργο.Β. για τον Μπακιρτζή.απλά τα τελευταία 2-3 χρόνια στα λάιβ επαναλαμβανεται σε αυτά που λέει στα ενδιάμεσα των τραγουδιών.τον αγαπάμε πάντα,βέβαια,αλλά ποιός θα αναλάβει να του πεί πώς πρεπει να ανανεωθεί σε αυτό το κομμάτι των λάιβ εμφανίσεών του?

χαιρομαι που σας αρεσε η εκτελεση …

προς Γιωργο: χαιρομαι που το σι ντι που σου εστειλα το εχεισ λιώσει. αυτος ηταν και ο σκοπός μου.

(Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/ην vamos 24 Αύγουστος, 2005)

Τελικα το τραγούδι αυτό ποιός το έχει γράψει? το Μπακιρτζής τον ανέφερε στη συναυλία του Gfest αλλα δυστιχώς σε συγγράτησα

Λοιπόν, οι στίχοι που αναφέρονται στο 1059.htm είναι μια τραγωδία, με αποκορύφωμα το “και ξέρασε από τα γέλια”. Αν είναι δυνατόν! Τέλος πάντων, αναφέρω τους στίχους όπως τους έχω ακούσει, με βάση την ηχογράφηση του Κοντογιάννη

Θέ μου μεγαλοδύναμε,
που΄σε ψηλά κει πάνω.
ρίξε λιγάκι τουμπεκί, Θεούλη μου
στο ναργιλέ μου απάνω. (δις)

Εκεί μπροστά στης εκκλησιάς,
τις αψηλές καμάρες.
ανάβ(ψ)αμε (τις τσιγαριές ή τις τσιμπουκιές ή τα τρίφυλλα κλπ) Θεούλη μου
σάν νά 'τανε λαμπάδες. (δις)

Μπρος στον Άγιο Σπυρίδωνα,
με τ’ άσπρα του τα γένια.
τραβάω μία ντουμανιά, Θεούλη μου
ξεραίνεται στα γέλια. (δις)

Κι όταν φουντώσει (ή ανάψει) ο ναργιλές
κι αρχίσει το ντουμανι,
βάλε όλους τους αγγέλους σου Θεούλη μου
να πούν το νάνι νάνι (δις)

Αυτό που έχω να ρωτήσω είναι το εξής: Αν και απ’ ότι ξέρω το κομμάτι είναι αδέσποτο, κάπου είχα σημειώσει τα ονόματα των Παγιουμτζή και Τσιτσάνη. Είναι άραγε δυνατόν να έχουν καμία σχέση;

(Πιθανότατα το’ χω μπερδέψει με το “Όταν συμβεί στα Πέριξ” που έχει παρόμοια σκηνοθεσία)

Στη “Λιτανεία του μάγκα” ο Τσιτσάνης χρησιμοποιεί κάποια δίστιχα.
Οσο για το “…ξεραίνεται απ’ τα γέλια” δε σημαίνει “έκανε εμετό”, “ξέρασε”, αλλά “ξεράθηκε” δηλαδή έσκασε, πέθανε από τα γέλια.

παιδια εμεις που το παιζαμε κιολας σε ενα μαγαζι μια χρονια ολοκληρη και το ειχα ψαξει δεν ειχα βρει συγκεκριμενους δημιουργους… το μονο που ειχα βρει ειναι οτι ερχεται απο ανατολικα αυτο το τραγουδι καπου απο Θρακη