Και λίγος χαβαλές δε βλάφτει!

Φαντάζομαι πώς οι περισσότεροι συμμετέχοντες εδώ στο φόρουμ θα ήταν ιδανικοί πελάτες για ένα ρεμπετάδικο(όπως τουλάχιστον το φαντάζομαι εγώ)και επειδή λόγω των καταστάσεων τις καθημερινές παίζω εγώ μπουζούκι στο μαγαζί άν δεν βαριέστε ρίξτε από 5-10 κομμάτια που θα γουστάρατε να ακούσετε σε ένα μαγαζί.

Λεπόν… άμα πάω μια βραδιά για να ακούσω, θέλω, ενδειχτικά και μεταξύ των άλλων…

Για αρχή, ζέσταμα:
Μπήκε ο χειμώνας (υποχρεωτικώς)
Νόστιμο τρελό μικρό μου (>>)
Φαληριώτισσα
Απ’της Ζέας το λιμάνι
Μπαρμπα Θωμάς
Στον Πειραιά συννέφιασε
Ό,τι κι αν πω δε σε ξεχνώ
Γιατί δε λες το ναι κι εσύ
Η γάτα
(+ διάφορα ανάλογα οργανικά)

Για να γκαζώσουμε:
Παραπονιάρικο (υποχρεωτικώς)
Πεντάμορφη (>>)
Φέρε μας καπελά κρασί
Το σακάκι (>>)
Ελένη η ζωντοχήρα
Πρέπει να ξέρεις μηχανή (>>)
Ο χασάπης
Στο Φάληρο που πλένεσαι (>>)
Πάλι τραγούδι θα σου πω (>>)
Έρχομαι κρυφά τον φράχτη
Ο καστανάς
Μες του Βάβουλα τη γούβα
(+ κάποια οργανικά στο πιο εξτρέμ)

Για να να μερακλώσουμε:
Θέλω μαστούρης να γενώ (υποχρεωτικώς)
Ο ισοβίτης (>>)
Το διαζύγιο (>>)
Μάρκος ο Συριανός (>>)
Εφουμέρναμε
Μπουζούκι μου διπλόχορδο
Ώρες με θρέφει ο λουλάς
Λεμονάδικα
Γλυκοβραδιάζει ο ντουνιάς
Δυο μάγκες με βαρέσανε
Ο μπεκρής
Σου΄χει λάχει (>>)
Χωρίσαμε ένα δειλινό
Τον άντρα σου και μένα

Για να καληνυχτίσομε:
Το ξεκρέμασα κι απόψε (υποχρεωτικώς)
Μην απελπίζεσαι
Με γυναίκες μην τραβιέσαι
Μπιρ Αλλάχ
Όσοι έχουνε πολλά λεφτά (>>)

Δημητρη μια πρωτη δοση, δε νομιζω να ειναι πολλα …
ειδικα για κιθαριστες μπουζουξηδες !!

ΜΠΑΤΗΣ : Βαρκα μου μπογιαντισμενη, Μπαρμπερακι, Φασουλας, Μπουφετζης (α λα Μπατη)
ΡΟΥΚΟΥΝΑΣ : Μια μπαμπεσια θελησανε
ΜΑΡΚΟΣ : Η γυναικα μου ζηλευει, Ξεμυαλισμενη, Τρελλο κοριτσι απονο, Δε με κοβεις μαγκα μου, Μορτισσα (ΤΣΙΤΣΑΝΗ) …
ΠΑΠΑΙΩΑΝΝΟΥ : Γυναικα του μπελα, Αλανιαρικο, Πηρα το δρομο το στενο, Αποψε ελα κοντα μου
Χ"ΧΡΗΣΤΟΣ-ΤΣΙΤΣΑΝΗΣ : Της μπαμπεσας το γλυκο φιλι
ΣΤΡΑΤΟΣ-ΤΣΙΤΣΑΝΗΣ : Παλατια χρυσοστολιστα, Το ζαρι. Ελα μικρο να φυγουμε, Το συρε κι ελα αρχισα …
ΧΑΤΖΗΧΡΗΣΤΟΣ : Γκρινιαρικο (απο φα# πρεπει ναναι η πρωτη), Ντουνια ανακριτη, Νυχτοπουλι …
ΠΕΡΙΣΤΕΡΗΣ : Μεσ’τον οντα ενου πασα, Ο μαχαλας
ΤΣΑΟΥΣΑΚΗΣ : Διχως παλτο τη χειμωνια, Η φωτια, Ντροπιασμενος στη ζωη
και μερικα δυσκολα :
ΣΟΚΟΡΕΛΗΣ-ΑΛΙΦΡΑΓΚΗ : Η λαδια
ΚΑΖΑΝΤΖΙΔΗΣ και β’ εκτ. ΑΞΙΩΤΗΣ ΚΕΧΑΓΙΑΣ : Εξω απ’αδικο
ΚΑΖΑΝΤΖΙΔΗΣ : Κορμι χαμενο, Στο ιδιο σταυροδρομι

ΤΣΙΦΤΕΤΕΛΙΑ
Μες της πόλης το χαμάμ (κατά Δελιά)
Θα σπάσω κούπες

ΧΑΣΑΠΙΚΑ και ΧΑΣΑΠΟΣΕΡΒΙΚΑ
Τι τόθελα να μπλέξω (Τσιτσάνης)
Φασολάς

ΖΕΪΜΠΈΚΙΚΑ
Έρχομαι κρυφά (σε παραδοσιακή εκτέλεση)
Σκύλλα μ’ έκανες κομμάτια

ΚΑΝΤΑΔΕΣ (συνήθως χασάπικα, αλλά όχι πάντα)
Μάγισσα της Βαγδάτης (Τσιτσάνης)
Μες τον οντά ενούς πασά (Βαμβακάρης κατά τις μαρτυρίες)

Να ξαναπάτε όλη στην Α΄Δημοτικού να μάθετε να μετράτε ρε! Πέντε-δέκα τραγούδια ζήτησε ο άνθρωπος, όχι πέντε-δέκα ντουζίνες τραγούδια!

ΥΓ. Αυτό το ζέσταμα δεν το κατάλαβα καθόλου (για χώρο που παίζονται ρεμπέτικα). Δηλαδή τα πρώτα τραγούδια, αυτά του ζεστάματος, τι είναι; Ασχημα; Ε τότε ας μην τα παίζουν καθόλου. Αδιάφορα; Και πάλι καλύτερα να μην τα παίζουν. Θα ‘θελα πολύ να κάτσω σ’ ένα μαγαζί και ν’ ακούσω πρώτο τραγούδι (άντε δεύτερο) π.χ. τον “Αλανιάρη” ή το “Οταν πλύνω τουμπεκάκι”.
Γι’ αυτό δε θα σταματήσω να “διαφημίζω” το Θύμιο. Εννιά στις δέκα φορές για πρώτο κομμάτι (για ζέσταμα που λέτε) παίζει μια διασκευή του “Γκιουζέλ ταξίμ”. Μιλάμε όμως ότι το τρώει το όργανο! Ισως τα πιο “πολλά” που χώνει σε όλο το πρόγραμμα. Την τελευταία φορά βάρεσε κι έναν Μότσαρτ παρέα με το Χιώτη.

Βρήτε μου οι επαϊοντες τρόπο να εκτυπώσω τη λίστα του υποφακέλλου Μάρκος από το φάκελλο Η μουσική μου (218 αρχεία ΜΡ3) ώστε να συμβάλλω και εγώ με μία πρόταση. Αριθμητική αρχίζω να μαθαίνω μετά…

Καμιά υποτίμηση στα του ζεστάματος. Όπως έλεγε κι ο σχεδόν συνωνόματός σου,
… μέγεθος ἐχούσης, ἡδυσμένῳ λόγῳ, χωρὶς ἑκάστῳ τῶν εἰδὼν ἐν τοῖς μορίοις:slight_smile:

Γι αυτό μ΄αρέσει αυτό το φόρουμ!!!

Νίκο, εάν δε χρησιμοποιείς κάποιο πρόγραμμα (Jukebox, Megamix κλπ.) που να σου δίνει απευθείας αυτή τη δυνατότητα, χρησιμοποίησε το πλήκτρο PrintScrn.

Πλάκα έκανα ρε Άρη! αλλά με μόνο το print screen δε γίνεται, θέλει και κάποιο φωτογραφικό πρόγραμμα.

Ντρέπομαι για την καθυστέρηση του μυαλού μου. Να μην πάρω χαμπάρι τι έλεγες; Ανεπίτρεπτο, όταν μάλιστα αφορά το συγκεκριμένο θέμα.
Πάντως δεν πήγα να κάνω τον έξυπνο. Να βοηθήσω πήγα ο φουκαράς, καθώς ως άσχετος μ’ αυτά τα μηχανάκια έχω συχνά τέτοιου είδους προβλήματα.
:230:

Εντάξει, μπορείς να επανορθώσεις αφιερώνοντάς μου το Μη με πληγώνεις και πονώ του Μάρκου (ένα από τα λίγα που δεν έχω) σε προσεχή εκπομπή, αφού πρώτα βρώ τρόπο η λήψη μου όταν ηχογραφώ να έχει λιγότερο λευκό θόρυβο (και πάλι πλάκα κάνω!)

:slight_smile: Αρη, μην σκας! δεν είσαι ο μόνος. :112:αυτά είναι εργαλεία του :092:εξωαποδώ…

Στείλε μου το e-mail σου Νίκο.

αυτή την περίοδο προσωπικά θα μου άρεσαν τα :

-κλάψε με μάνα μου γλυκειά (χιώτης)
-απόψε μες το καπηλειό (τσιτσάνης)
-είναι κρίμα (μητσάκης)
-μια όμορφη μελαχροινή (μάρκος)
-πού θα τα βρείς στρωμένα (τσιτσάνης)

αν δικαιούμαστε κ bonus track, “μας χώρισαν οι θάλασσες” de Clouvatos.
όταν ανέβω θεσ/νίκη, θα έρθω να σ’ακούσω.
μπάμπης

με το καλό θέλω ν’ακούσω:

τα 16 ρεμπέτικα τραγούδια με την κιθάρα σου, και αν μπορείς κι έχεις κέφι με το μπουζούκι σου:

  • το φτωχομπούζουκο,
  • αρρώστησα στα ξένα μακριά σου,
  • το λαικό τσιγάρο,
  • ποιός θα με πληροφορήσει,
  • βαθειά στη θάλασσα θα πέσω,
  • θερμαστή.

άντε με το καλό ν’ αξιωθούμε ν’ ανηφορίσουμε προς τα πάνω:090:

Αν δε πειράζει, ας πρόστεθούν στη λίστα και τα παρακάτω, Η Θεσ/κη δίπλα είναι, θα βρεθεί η ευκαιρία!!:

-Αγάπησα και μίσησα
-Είναι αργά πολύ αργά
-Γιωργίτσα μου
-Έφυγες χωρίς να με ρωτήσεις
-Μα τι να κάνω σ’ αγαπώ
-Ο Ιππότης
-Ο ουρανός έχει μαυρίσει

ΥΓ:Ξέρω είναι 7 και είναι “τουρλού”, αλλά μ΄αρέσουν:)

Να βάλω και εγώ κάτι λίγα…[ul]
[li]Η τράτα[/li][li]Οι μπαγλαμάδες[/li][li]Γενίτσαρης Μ.-Εγώ μάγκας φαινόμουνα[/li][li]Βαμβακάρης Μ.-Αλανιάρης[/li][li]Κηρομύτης Σ.-Μες στου Βάβουλα τη γούβα[/li][li]Μοντανάρης Ι.-Οι μάγκες[/li][li]Μητσάκης Γ.-Στη μαγεμένη αραπιά[/li][li]Παγιουμτζής Σ.-Παίζει το μπαγλαμαδάκι[/li][li]Μπάτης Γ.- Ζούλα σε μια βάρκα μπήκα[/li][li]Παπάζογλου Β.-Σα φουμάρω τσιγαρλίκι[/li][li]Τσαούς Γ.-Παραπονούνται οι μάγκες[/li][li]Χρυσίνης Σ.-Αργιλέ μου γιατί σβήνεις[/li][li]Φουσταλιέρης Σ.-Όσο βαρούν τα σίδερα[/li][li]Βαμβακάρης Μ.-Ψεύτικος είναι ο ντουνιάς[/li][li]Τώρα τα παίρνω-Γ. Κατσαρός (Αυτό παραγγελιά να το παίξει ο Μυστακίδης!)[/li][li]Αμανές της αυγής, (Μινόρε),[/li][*]Μανές της καληνυχτιάς, για κλείσιμο…[/ul]Ζητάω πολλά?:085:

Την Μακπουλέ, την παίζετε?

με έπιασες αδιάβαστο… ποία είναι ετούτη? :084: