🎵 Τι τραγούδι ακούμε... τώρα!

Είναι αδύνατον να τραβήξεις μια γραμμή και να πεις “Ως εδώ ήταν τα ρεμπέτικα. Απο δώ και πέρα, λαϊκά!”.

2 «Μου αρέσει»
5 «Μου αρέσει»

Ποιος παιζει βιολι; :wink:

Μιχάλη εκτός απο τον Σούκα δεξια στο αρμόνιο και τη Λαμπράκη, ολοι οι άλλοι ειναι κομπάρσοι!.
πεπειραμένοι βέβαια, γιατι θα τους δεις σε πολλές ταινίες.
"πιάνουν " τουλάχιστον τις παύσεις!

1 «Μου αρέσει»

Αυτή η εισαγωγή…

4 «Μου αρέσει»

E, πιο Σκαρβέλης δεν γινόταν!

χωρίς να είμαι καθόλου σίγουρος μήπως είναι ο Γιώργος Κόρος πιο νέος ?

Δίνει ρέστα ο Βασίλας

4 «Μου αρέσει»
4 «Μου αρέσει»

πολύ καλοί όλοι τους…

5 «Μου αρέσει»

Εξαιρετική πράγματι εκτέλεση! Ιδιαίτερα μου άρεσε ότι ο Νιάρχος, που ερμηνεύει θαυμάσια, τραγουδάει ως Νιάρχος, δεν προσπαθεί να μιμηθεί τον Κάβουρα.

Ωραίος ο τραγουδιστής αλλά φοβερό και το μπουζούκι. Είναι παλιό βίντεο, από την εποχή που η Ovation ήταν της μόδας;

Ε, καλά τώρα, Βλάχος είναι αυτός…

διαμαντάκι ανακάλυψα σε ένα ντοκιμαντέρ για τον τσιτσανη που χε αναρτηθει εδώ στο σαιτ απο ενα μέλος

1 «Μου αρέσει»

στη μνήμη του μέγιστου λαουτιέρη.

Χρήστος Ζώτος | Χειμαριώτικο

<<Δύο λαούτα σε σύμπραξη με την μαγευτική, αντρεία φωνή του Χρήστου Ζώτου, ηχογραφημένα τον Ιούνιο το 1993 για χάρη γαλλικής εταιρείας « Al Sur » ή οποία πλέον έχει αναστείλει τις δραστηριότητές της και η οποία ειδικευόταν στις μουσικές του κόσμου, είχε εκδώσει δυο πρωτότυπα cd με τον Χρήστο Ζώτο. Ο διάσημος δεξιοτέχνης του λαούτου Χρήστος Ζώτος μαζί με την Ιωάννα Αγγέλου προσφέρουν σπάνιες για την δισκογραφία στιγμές, ερμηνεύοντας αβίαστα επιλεγμένα τραγούδια και σκοπούς της ρουμελιώτικης και μοραϊτικης παράδοσης. Καθιστικά, κλέφτικα, αργά χορευτικά κομμάτια και ένας αμανές στην αποφώνηση του CD. Μουσική και τραγούδι απέριττης ομορφιάς σε ένα δίσκο πραγματικό διαμάντι, εξαιρετικά δυσεύρετο στην ελληνική αγορά. Το ένθετο περιέχει τους στίχους των τραγουδιών στα ελληνικά, γαλλικά και αγγλικά.>>

9 «Μου αρέσει»

Διαβάζοντας αυτές τις ημέρες κάτι για νησιώτικα τραγούδια έπεσα πάνω στον Χειμαριώτικο, μεταφερμένο πού, αν αγαπάτε; Στην Κάλυμνο, μακρύτερα μάλλον δεν γινόταν, όπου παίζεται με τσαμπούνες βεβαίως και η ονομασία μετέπεσε σε Θυμαριώτικο, αφού φαντάζομαι ότι κανένας ντόπιος δεν θα ήξερε για την ύπαρξη κάποιου τόπου με το όνομα Χειμάρα, οπουδήποτε της γής ενώ, θυμάρια υπάρχουν παντού…

1 «Μου αρέσει»

Για τον Χειμαριώτικο-Θυμαριώτικο είχε γίνει κουβέντα πριν 10 χρόνια. Εκεί, μνημονεύεται και μια εκτέλεση με τον αείμνηστο Ζώτο αλλά το βίντεο δεν υπάρχει πια. Ίσως είναι η τωρινή.

3 «Μου αρέσει»

΄ντάξ’, και πολύ μάγκας να ΄ούμε… Δεν μπορούσε κάποιος να του κουρδίσει το οργανάκι; Ή έπρεπε να ακούγεται ξεκούρδιστο, για επιβεβαίωση της μαγκιάς;

1 «Μου αρέσει»

Σάτιρα είναι Νίκο μου.