ΜΙΑ "ΕΡΩΤΗΞΗ"...

Παιδιά καλησπέρα,

Μήπως ξέρει κανείς ένα τραγούδι (ποιός, που, πότε κλπ.) του οποίου το θέμα έχει σχέση με βαρκάδα και το Refrain λέει κάτι σαν: “και μας έλεγε το κύμα το φιλί δεν εναι κρίμα”, δεν το θυμάμαι ολόκληρο…
Δεν είναι το “Απ’ της Ζέας το λιμάνι” του μπαρμπα-Γιάννη.
Έίναι σχετικά γνωστό αλλά δεν μπορώ να το βρω πουθενά.
Ευχαριστώ πολύ παίδες
γιώργος, ΠΑΥΜ
(Παντελώς ʼγνωστος Υποψήφιος Μπουζουκοπαίχτης)

Αγαπητέ Γιώργο, το τραγούδι τιτλοφορείται “Το φιλί δεν είναι κρίμα”. Είναι του Τσιτσάνη (σε συνεργασία ενδεχομένως με τον Τούντα)και χρονολογείται από το 1939. Τραγουδά ο Στράτος Παγιουμτζής.Υποθέτω ότι ανευρίσκεται σε κάποια από τις πολλές και ποικίλες εκδόσεις Τσιτσάνη.
Οι στίχοι (εάν δεν πολυαπατώμαι):
"Προχτές ανταμωθήκαμε/με μια φιλεναδούλα
και σε μια βάρκα μπήκαμε -οι δυο μαζί-
να πάμε για τη Βούλα

Ρ: και μας έλεγε το κύμα/το φιλί δεν είναι κρίμα

Με φουσκωμένο το πανί/κι οι δυο μας στο τιμόνι
ε, ρε μανούλα μου γλυκειά τι να σου πω
δεν το ξεχνώ ακόμη

Ρ:Αχ, βρε θάλασσα μαργιόλα
εσύ μας τα κάνεις όλα

Μα μόλις ξανοιχτήκαμε/φρεσκάρησε ο μπάτης
και η μαργιόλα η θάλασσα -αχ τι καημός-
άρχισε τα δικά της"

Κώστα σ’ ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.

Να συμπληρώσω ότι οι κάποιοι στίχοι του εν λόγω τραγουδιού συναντιώνται και σε παλιότερα αστικά και δημοτικά τραγούδια. Είναι καταχωρημένο στους Τσιτσάνη-Τούντα. Εδώ μάλλον κάποιος “δάγκωσε” κάποιον…
ΑΝ
ΠΦΓ (Παγκοσμίου Φήμης Γενικώς)

Παιδες, μια παρακληση…
θα μπορουσε καποιος ευγενικος να μου γραψει τα λογια απ’το “40 Βρυσες Με Νερο” του Τουντα, γιατι ειλικρινα δεν καταλαβαινω σχεδον τιποτα! Ειναι ενα τραγουδι που λατρευω και θα θελα να ξερω τι λεει…
Ευχαριστώ πολλαν!
Χαρης

Σαράντα βρύσες με νερό κι ογδόντα δυο πηγάδια
δε θα μου σβήσουν τη φωτιά π’ έχω στα φυλλοκάρδια

Χιλιάδες μου ‘πες ψέματα, ώσπου να σ’ αγαπήσω
ας μ’ άφηνες μικρό χωρίς καημούς ο έρημος να ζήσω

Σαράντα βρύσες με νερό δε σβήνουν τη φωτιά μου,
γιατί η φλόγα της ματιάς ανάβει την καρδιά μου.

Χιλιάδες μου ‘πες ψέματα χωρίς καμιά αλήθεια
και μ’ άναψες μικρό άλλη φωτιά στα δόλια μου τα στήθια.

Σαράντα βρύσες με νερό κι ογδόντα δυο πηγάδια
δεν θα μου σβήσουν τη φωτιά π´ έχω στα φυλλοκάρδια.

Χιλιάδες μου ´πες ψέμματα, ώσπου να σ´ αγαπήσω
ας μ´ άφηνες μικρό χωρίς καημούς, ο έρημος να ζησω.

Σαράντα βρύσες με νερό, δε σβήνουν τη φωτιά μου
γιατί η φλόγα της ματιάς κι ανάβει την καρδιά μου.

Χιλιάδες μου ´πες ψέμματα, χωρίς καμιά αλήθεια
και μ άναψες μικρό άλλη φωτιά, στα δόλια μου τα στήθια.

Πότε γράφτηκε αυτό το τραγούδι παρακαλώ?

Μήπως μπορείς να μου γράψεις εσύ τους στίχους του τραγουδιού “μέσα στη βαρυχειμωνιά” (ή mp3 αν γίνεται)?

Τι αστίο, παλεύοντας με τη γραφή κάποιος άλλος έγραψε τους στίχους!

Μάρθα, εννοείς το “Μικρό παιδί σαν ήμουν, μικρό παιδί” του Βεργόπουλου που τραγούδησε ο Ζωγράφος;

Τούντας, 1937-38

Μαρθα, Παναγιωτη ευχαριστω πολυ πολυ!!

Μεσα στη βαρυχειμωνια, τωρα που κανει κρυο
με τη φουφου μου στη γωνια, περναω μεγαλειο
Εχω καστανα στην πεννα
καστανα ξεροψημενα

Ειναι σαν ζαχαρη γλυκα, τα καστανα που ψηνω
μ΄ενα φραγκακι μοναχα, τεσσαρα αμεσως δινω
Στα κοριτσια σαν τυγχανω
δινω κι ενα παραπανω

Πηγαινε μια στο σινεμα και σταθηκε μπροστα μου
τα καστανα σου ειναι ωμα μου ειπε καστανα μου
Δουλος μ εκανε να γινω
και μαζι της πια τα ψηνω

Συνθετης ειναι ο Δ. Κυριαζοπουλος, γρηγορος απταλικος που ερμηνευει ΑΡΙΣΤΑ ο Στρατος, δεν ξερω ποτε γραφτηκε ακριβως.Παντως μπορεις να το βρεις: Η ΧΡΥΣΗ ΕΠΟΧΗ 11
ΣΤΡΑΤΟΣ ΠΑΓΙΟΥΜΤΖΗΣ 1995
Επιμελητής ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΡΑΝΙΟΣ
MINOS-EMI
7243 4 80791 2 1

  • Εχει μια εισαγωγαρα αυτο το κομματι…4-5 μπουζουκαροι γκαζωνουν και ενας Στρατος να θεριζει!!! τυφλα να χει το Burn των Deep Purple… Μαρθα ξεχασα να σου πω οτι δεν το χω σε μπ3 αλλα…σε κασεττα!
    ξερει κανεις κανα τρικ για να βαλω κασεττα στον κομπουτερ μου?

Δεν έχω και δεν ξέρω ούτε το ένα ούτε το άλλο τραγούδι! Θα χαιρόμουνα πολύ να τα ακούσω.
Μόνο το τραγούδι “σαράντα βρσύσες” το έχω, που εμένα με γοητεύει περισσότερο από τους στίχους (ωραία και χαρακτηριστικη ελληνική έκφραση συναισθημάτων)

Χαρη. Προσεξε.
Την εξοδο του κασσετοφωνου η του stereo, με line out ,το συνδεεις στην εισοδο [line in]της καρτας ηχου του PC σου.Με καποιον “εγγραφεα” του PC σου φτιαχνεις ενα αρχειο WAV και αυτο το μετατρεπεις σε mp3 με καποιο εργαλειο που φτιαχνει mp3.
Για τα 78αρια αρκει το mono και 128bps,για να “ταξιδευουν” ευκολα…

Σπυρο τι εννοεις “εγγραφεα”? Ποιος ειναι ο αντιστοιχος αγγλικος ορος?

Εννοω recorder π.χ.Cooledit,Wavelab κτλ η
απο τα windows ,βοηθηματα,ηχογραφιση.

Μαρθα, Παναγιωτη

εγώ απο τον 78άρη μου στην τρίτη στροφή δεν ακούω “Σαράντα βρύσες με νερό δε σβήνουν τη φωτιά μου, γιατί η φλόγα της ματιάς ανάβει την καρδιά μου”, αλλά “Σαράντα βρύσες με νερό δε σβήνουν τη φωτιά μου, γιατί είν’ η φλόγα της βαθειά, κι ανάβει την καρδιά μου”.

Εσείς που βρήκατε αυτούς τους στίχους?

ρε παιδια, γινεται να εχουμε περισοτερα στοιχεια γιαυτο το τραγουδι?

Frank, έχεις δίκιο εσυ φυσικά! Το αντέγραψα από το τρετράδιο του CD, εκεί έκαναν λάθος (τώρα έχει και νόημα ο στίχος, ευχαριστώ).
The greek archives: Ανθολογία ρεμπέτικου τραγουδιού 1930 - 1940

Μπορεί κανείς να μου δώσει πληροφορίες για το τραγούδι ‘Τζιτζιφιώτισσα’, που λέει ο Δελιάς και παρουσιάζεται ως δημιουργία του Ε. Γρυπάρη. Για ποιο λόγο ο Κουνάδης δεν το συμπεριέλαβε στη συλλογή με τραγούδια του Ανέστου, που έχει επιμεληθεί;
Επίσης το 1954, εάν δεν κάνω λάθος, ο Σπύρος Ζαγοραίος είπε ένα εξαιρετικό τραγούδι της φυλακής, το ‘Σβήσαν τα φώτα κάτω στ’ Ανάπλι’των Κώστα Καπετάνιου και Χ. Βασιλειάδη. Αν κάποιος γνωρίζει ας κάνει τον κόπο να δώσει στοιχεία και για τον Κώστα Καπετάνιο.