Τι το 'θελα να μπλέξω - Ποιός παίζει κιθάρα;

εδώ ποιος είναι ?

χωρίς αυτή την κιθάρα δεν θα’λεγε η ηχογράφηση .
όχι τόσο καθαρό στο youtube .το έχουμε καθαρότερο στη ρεμπετοσελίδα .

2 «Μου αρέσει»

ΜΟΥΣΙΚΗ: Β. ΤΣΙΤΣΑΝΗΣ
ΣΤΙΧΟΙ: Μ. ΒΑΣΙΛΕΙΑΔΗΣ
ΦΩΝΗ: Π. ΤΣΑΟΥΣΑΚΗΣ
ΕΤΟΣ: 1948

" Ο Κώστας Καρίπης συνεχίζει να είναι ο κύριος κιθαρίστας του Β.Τσιτσάνη στις μεταπολεμικές του ηχογραφήσεις μέχρι και τις αρχές του 1949. Από την περίοδο αυτή και μετά, ο Κώστας Καρίπης εξαφανίζεται από την δισκογραφία και πληροφορίες για την μετέπειτα ζωή του δεν υπάρχουν."
Οπότε λογικά ο Καρίπης.

2 «Μου αρέσει»

Και εδώ οι πληροφορίες από το sealabs…

2 «Μου αρέσει»

Για μια γυναίκα χάθηκα - Πρ.Τσαουσάκης, Μ.Νίνου 1951(Β.Τσιτσάνη)
(παραγγελιά του MAX)

αμ εδώ ? ποιος είναι αν όχι ο Πετσάς ?

Στο “Τι το΄θελα να μπλέξω” κιθαρίστας ο Κώστας Καρίπης και στα μπουζούκια ο Βασίλης Τσιτσάνης και ο Στέλιος Χρυσίνης.

3 «Μου αρέσει»

Στο “Για μια γυναίκα χάθηκα” ο Στέλιος Χρυσίνης στην κιθάρα, η Ευαγγελία Μαργαρώνη στο ακορντεόν και ο Τσιτσάνης μπουζούκι σύμφωνα πάντα με την βάση του Ορδουλίδη.

Ο δίσκος είναι αυτός.

3 «Μου αρέσει»

@max θα μπορούσαν αυτές οι πληροφορίες να περαστούν και στην αντίστοιχη εγγραφή της βάσης του sealabs! :slight_smile:

2 «Μου αρέσει»

να περαστούν ,αφού τσεκαριστούν !
πχ ακούω 1 μπουζούκι μονον ( “Τι το΄θελα να μπλέξω”)

1 «Μου αρέσει»

Είναι 2 τα μπουζούκια. Το δεύτερο είναι σε ρόλο συνοδείας

3 «Μου αρέσει»

ναι 2 είναι . παίζει ακόρντα

1 «Μου αρέσει»

Ωραία . αυτό το συμπληρώσαμε στη ρεμπετοσελίδα !.
άλλο έχουμε σε εκκρεμότητα ? μύρια ,θα μου πείτε …

1 «Μου αρέσει»

Όντως συμπληρώθηκε!

Ο κιθαριστής, βράχος ακλόνητος : ο περίφημος Κώστας Καρίπης ,(κιθαρίστας ,τραγουδιστής ,συνθέτης ) στα μπουζούκια ο Βασίλης Τσιτσάνης και ο Στέλιος Χρυσίνης

Σιγά - σιγά, γι’ αυτό είμαστε εδώ και τα συζητάμε όλα! :slight_smile:

2 «Μου αρέσει»

πολλοί κούκοι φέρνουν την άνοιξη !
επειδή ένας δε τη φέρνει …

1 «Μου αρέσει»

Είμαστε πολλοί Σπύρο!!! Ήδη τους τελευταίους μήνες οι δύο ιστότοποι rembetiko.gr και rebetiko.sealabs.net έχουμε στενότερη συνεργασία και θα κάνουμε πολλά όμορφα πράγματα. Μεταξύ αυτών να φροντίσουμε ότι ό,τι στοιχεία βρίσκουμε εδώ, να ανανεώνονται και στη βάση που υπάρχει εκεί.

Αυτό που κάνεις ανακινώντας τραγούδια και ψάχνοντας βοηθάει πολύ! Συνέχισέ το… άνοιγε θέματα με τραγούδια για να τα εξετάζουμε.

4 «Μου αρέσει»

συμπληρώθηκε και στο rebetiko.sealabs.net

3 «Μου αρέσει»

Να μάθω κι εγώ ο άσχετος, από πού προκύπτει Καρίπης στην ηχογράφηση;

1 «Μου αρέσει»

Η πληροφορία ότι παίζει ο Καρίπης μας έρχεται από τον Charles Howard, μέσω του Ορδουλίδη. Φαντάζομαι ο C.H. θα έχει στα χέρια του φύλλα ηχογραφήσεων με στοιχεία για τους μουσικούς που συμμετέχουν στην ηχογράφηση.

Αν κατάλαβα σωστά Νίκο αυτό που ρωτάς.

3 «Μου αρέσει»

Ωραία. Πολύ χάρηκα γι’αυτό.
Φώτη, τώρα διαλυμα.
Θα συνεχίσουμε με το άλλο.
“αν θέλεις μάνα να το’ δεις.”

1 «Μου αρέσει»

Ακριβώς Φώτη, κάτι τέτοιο περίμενα να μάθω. Να ΄σαι καλά!

2 «Μου αρέσει»

Έχετε παρατηρήσει το “λάθος” σε αυτή την εκτέλεση του τραγουδιού?
Στο πρώτο κουπλέ, πριν το ρεφρέν “για μια γυναίκα χάθηκα…” τον στίχο “έλα μες το Γεντικουλέ να κάψει η ψυχή σου” τον λέει δύο φορές.
Ενώ τους αντίστοιχους στίχους
2ο κουπλέ “και τη βαριά, μανούλα μου την σέρνω αλυσίδα”
3ο κουπλέ “γιατί μες το Γεντικουλέ τα νιάτα μου θ’ αφήσω”
τους λέει από μία.
Το έχω ακούσει πολλές φορές και αυτό που ακούω είναι ότι την πρώτη φορά η κιθάρα κάνει το γύρισμα μαζί με τα μπουζούκια ενώ την δεύτερη φορά στο πρώτο κουπλέ μόνη της και φαίνεται να τους τραβάει. Στα άλλα δύο κουπλέ κάνουν το γύρισμα από μια φορά όλοι μαζί και πάει μια χαρά.
Λέτε να ξεχάστηκε ο Χρυσίνης?

Υ.Γ. Το πρόσεξα γιατί έβγαλα το κομμάτι και ως συνήθως πήρα την πρώτη στροφή για οδηγό, και όταν πήγα να παίξω επάνω στο τραγούδι στις επόμενες στροφές άλλα έπαιζα εγώ και άλλα άκουγα. Πάντως για όποιον ενδιαφέρεται το κομμάτι είναι από Σι.