Τι το 'θελα να μπλέξω - Ποιός παίζει κιθάρα;

Φώτη ,όταν βρεις χρόνο ,δες και αυτό .

Η μικρή απ’ το Πασαλιμάνι (Κάποια μικρή καμωματού)
Μπουζούκι: Στ. Χρυσίνης, κιθάρες : Δ. Γκόγκος & Κ. Καρίπης και μανδολίνο: Π. Τούντας.
Ηγραφήθηκε στις 28/10/38.
Δίσκος HMV AO-2522 / OGA-822.

στη ρεμπετοσελίδα δεν μου φαίνονται σωστά ?
ακούω κιθάρα (σίγουρα Καρίπης) ,μαντόλα (ίσως Χρυσίνης) και μαντολίνο (ίσως Τούντας )
μήπως βίαζαν τα ονόματα έτσι για τα μεροκάματα των μουσικών ?

1 «Μου αρέσει»

Δεν μπορώ να βοηθήσω φίλε Σπύρο. Ούτε την ετικέτα του δίσκου έχω ούτε κάποια παραπάνω πληροφορία.

Από τον Κατάλογο Ηχογραφήσεων (1938-1949) Δ. Σέμση (βλ. L. Torp, «Salonikios- the best violin in the Balkans», 1993) προκύπτει ότι στην ηχογράφηση έλαβαν μέρος τέσσερα όργανα (2 κιθάρες, μπουζούκι, μαντολίνο) με τους Γκόγκο και Καρίπη στις κιθάρες, τον Χρυσίνη στο μπουζούκι, και τον Τούντα στο μαντολίνο.

2 «Μου αρέσει»

δεν ακούγονται όμως τέτοια όργανα.
η τα έγραφαν μόνον για τα μεροκάματα ?

Μάλλον πρέπει να είναι 2 μπουζούκια, κιθάρα, μαντολίνο

Ο κατάλογος ηχογραφήσεων Δ. Σέμση στο βιβλίο της L. Torp είναι, καταπώς η ίδια αναφέρει, χειρόγραφος και εικάζεται ότι γράφτηκε από τον ίδιο τον Σέμση για δική του αναφορά. Βρέθηκε κάποτε (και αυτός…) στα χέρια του Η. Πετρόπουλου, ενσωματώθηκε στο αρχείο του και απόκειται βεβαίως σήμερα στη Γεννάδειο Βιβλιοθήκη. Γράφει (μεταφράζω απ’ τα αγγλικά) για τη συγκεκριμένη ηχογράφηση
Μουσικοί: Δ. Γκόγκος, Στ. Χρυσίνης, Π. Τούντας, Κ. Καρίπης
και αμέσως παρακάτω
Όργανα: Κιθάρα, μπουζούκι, μαντολίνο, κιθάρα

Άρα, κατά τον Σέμση, μάλλον πρέπει ο Μπαγιαντέρας να έπαιξε κιθάρα, ο Χρυσίνης μπουζούκι, ο Τούντας μαντολίνο και ο Καρίπης κιθάρα.

Το κατά πόσον αυτά αντικατοπτρίζουν την πραγματικότητα της 28ης Οκτωβρίου του 1938 στον Περισσό, φοβάμαι ότι δύσκολα μπορεί να τεκμηριωθεί περαιτέρω, σήμερα…

1 «Μου αρέσει»

έτσι βγαίνει κάτι λογικό .δεν ακούω όμως μπουζούκι ,παρά μαντόλα .τι λέτε ?

Η εισαγωγή είναι ξεκάθαρα μπουζούκι. Και αναφέρομαι σε αυτή γιατί είναι ένα σημείο που ακούγονται ξεκάθαρα μπουζούκι και κιθάρα. Εσύ που ακούς την μαντόλα?

μετά την εισαγωγή (πρελούντιο) ,όλα τα υπόλοιπα τα ακούω μαντόλα . όμως δεν θέλω να σε κουράσω άλλο ,
σε ευχαριστω πολύ .

Δεν υπάρχει θέμα κούρασης. Απλά κουβέντα κάνουμε, όχι ότι θα αλλάξει και κάτι σημαντικό αν είναι μαντόλα η μπουζούκι, αν και θα ήταν λίγο περίεργο να αλλάξουν όργανα μες την ηχογράφηση…
Καλώς ότι ακούει ο καθένας και όπως το βλέπει.

Λίγο παραπάνω αναφέρθηκα ακριβώς στο τι γράφει η Torp…

το άκουσα το ξανάκουσα και όπως μπορώ να διακρίνω και με τα αρχεία των εταιριών ,
" έδωσα " την κθάρα στον Καρίπη ,το μαντολίνο στον Τούντα ,το μπουζούκι στον Μπαγιαντέρα και την μαντόλα στον Χρυσίνη . (δύο κιθάρες η δύο μπουζούκια δεν ακούω ) . ας είναι και αλλιώς .δεν πειράζει .

Ναι αλλά αμέσως μετά, το διαφοροποίησες λιγάκι και δεν είναι σαφές αν το δεύτερο μήνυμα πρέπει να το δούμε ως τροποποίηση του πρώτου, ή ως την άποψή σου για το τί εσύ ακούς. :smile:

Για τα μεροκάματα δεν νομίζω να έπαιζαν με αυτά. Μεταγενέστερα έχουμε την μαρτυρία του Κώστογλου αν θυμάμαι καλά που πήγε ο Δέδες και του ζήτησε τον λόγο γιατί του κόβει το μεροκάματο.
Λογικά το ίδιο θα ίσχυε από πιο παλιά. Άλλο τα τραγούδια που μπορεί και να χαρίζονταν από κάποιους συνθέτες και άλλο το μεροκάματο των μουσικών.

Θα παραμείνει ως έχει στη ρεμπετοσελιδα. Δεν το αλλάζω.
Ότι λένε τα χαρτιά!

1 «Μου αρέσει»