🎵 Τι τραγούδι ακούμε... τώρα!

Τσιτσάνης 1951.
Η κιθάρα πίσω δεν σταματάει. Κρατάει την ισορροπία μεταξύ συνοδείας και φλυαρίας. (Οριακά).

2 «Μου αρέσει»

ακούμε Πάνο Πετσά ?
τι θα γίνει με 'κείνο το βιβλιο του Μανιάτη ? θα βγει κάποτε ?

1 «Μου αρέσει»

Καλημέρα

1 «Μου αρέσει»

Καλημέρα με πενιά Παπαϊωάννου!

4 «Μου αρέσει»

Ή Πετσάς ή Δέδες ή Χρυσίνης. Μακάρι να βγει το βιβλίο του Μανιάτη μήπως και μάθουμε.
Σημαντικές πληροφορίες για του κιθαρίστες του Τσιτσάνη μεταπολεμικά δίνει ο γνωστός και μη εξαιρετέος υπέροχος ερευνητής ο φίλος ο Φώτης στο παρακάτω νήμα. στις απαντήσεις από #7 μέχρι και #10.
Μου φαίνεται περισσότερο για Δέδες παρά Χρυσίνης.

Υ.Γ Σύμφωνα με αυτά που γράφει ο Φώτης είναι μάλλον ο Χρυσίνης. Οπότε κάνω λάθος για τον Δέδε.

2 «Μου αρέσει»

2 posts were split to a new topic: Τι το 'θελα να μπλέξω - Ποιός παίζει κιθάρα;

Το “Απόψε θα περάσω” όπως παίζεται στα βιολιά στη Σίφνο. Από χασάπικο σε φοξ αγκλαί. Πρόσφατο βιντεάκι από εύθυμη παρέα. Βιολί: Σπύρος Λεμπέσης, λαούτο: Κωστής Λουκατάρης

4 «Μου αρέσει»
4 «Μου αρέσει»

όταν δεν είχαμε καραντίνα !

2 «Μου αρέσει»

Λόγω χειμωνιάς

1 «Μου αρέσει»

Στη μνήμη του Σιφνιού λαουτιέρη Λευτέρη Λουκατάρη (1932-2021) που πέθανε χθες (16/1/2021). Σπάνια παιγμένο τραγούδι του Γρ. Ασίκη (πρώτη εκτέλεση με τη Ρίτα Αμπατζή, 1936), "Τι τραβούν οι αρραβωνιασμένες"
Από γλέντι, το Πάσχα του 1993. Στο βιολί ο Αντώνης Κόμης-Μουγάδης, στο λαούτο και στο τραγούδι ο Λευτέρης.

Αποχαιρετιστήριο δίστιχο του Κ. Κασιώτη που αναρτήθηκε στα σόσιαλ:
Τα χρόνια κι αν περάσουνε, Λευτέρη, δεν ξεχνούμε
κοντά σου από μικρά παιδιά μάθαμε να γλεντούμε

5 «Μου αρέσει»
3 «Μου αρέσει»
2 «Μου αρέσει»
3 «Μου αρέσει»

Πω πω ρε παιδιά, όποτε βλέπω κανονιέρηδες αγχώνομαι. Δεν προλαβαίνουν να παίξουν πέντε νότες στην αράδα, και θα προκύψει κάτι που πρέπει να το διορθώσουν χωρίς να διακόψουν! Ιδίως εδώ που τραγουδάει κιόλας.

(Οκέι, ξέρω τι κάνει όλη την ώρα, δεν κυνηγάει τα μυρμήγκια.) :slight_smile:

1 «Μου αρέσει»

Ε, στο 0.42 αλλάζει η τονική βάση, φυσικά και πρέπει να διορθώσει μαντάλι. Όμως 42 ολόκληρα δευτερόλεπτα δεν χρειάστηκε!

Θα μου πεις, έλα εσύ στη θέση της, θα τα καταφέρεις χωρίς να σου ξεφύγει η σταθερότητα της νότας της φωνής; Μα γιαυτό διάλεξα λάφτα, όχι κανονάκι!

Live υπέρ Τρικαλινών μουσικών

4 «Μου αρέσει»

Μπορεί κάποιος να αναγνωρίσει ποιο τραγούδι ακούγεται στο 1:00 λεπτό ? Έχω σπάσει το κεφάλι μου …