🎵 Τι τραγούδι ακούμε... τώρα!

Πρώτη εκτέλεση: Ιωάννα Γεωργακοπούλου, Στελλάκης Περπινιάδης. Γιώργος Μητσάκης 1947
Νίκος Πατσαρικας-κιθάρα /τραγούδι
Γιάννης Γκουγκουρελας-κιθάρα/τραγούδι

4 «Μου αρέσει»

με την Ζωίτσα του Μυστακίδη ,θυμήθηκα και αυτο .

1 «Μου αρέσει»

ευχαριστούμε Σταύρο Κουρούση

3 «Μου αρέσει»

χθες στην εκπομπή των παιδιών ΝΟΚΙΑ με καλεσμένο τον Δ. Μυστακίδη ,αναφέρθηκε το όνομα
Λάζαρος Κουταλιδης ας θυμηθούμε !Λάζαρος Κουταλίδης | Discography | Discogs

Καρίπης ο νεότερος !

4 «Μου αρέσει»

Τσιτσάνης 1951.
Η κιθάρα πίσω δεν σταματάει. Κρατάει την ισορροπία μεταξύ συνοδείας και φλυαρίας. (Οριακά).

2 «Μου αρέσει»

ακούμε Πάνο Πετσά ?
τι θα γίνει με 'κείνο το βιβλιο του Μανιάτη ? θα βγει κάποτε ?

1 «Μου αρέσει»

Καλημέρα

1 «Μου αρέσει»

Καλημέρα με πενιά Παπαϊωάννου!

4 «Μου αρέσει»

Ή Πετσάς ή Δέδες ή Χρυσίνης. Μακάρι να βγει το βιβλίο του Μανιάτη μήπως και μάθουμε.
Σημαντικές πληροφορίες για του κιθαρίστες του Τσιτσάνη μεταπολεμικά δίνει ο γνωστός και μη εξαιρετέος υπέροχος ερευνητής ο φίλος ο Φώτης στο παρακάτω νήμα. στις απαντήσεις από #7 μέχρι και #10.
Μου φαίνεται περισσότερο για Δέδες παρά Χρυσίνης.

Υ.Γ Σύμφωνα με αυτά που γράφει ο Φώτης είναι μάλλον ο Χρυσίνης. Οπότε κάνω λάθος για τον Δέδε.

2 «Μου αρέσει»

2 posts were split to a new topic: Τι το 'θελα να μπλέξω - Ποιός παίζει κιθάρα;

Το “Απόψε θα περάσω” όπως παίζεται στα βιολιά στη Σίφνο. Από χασάπικο σε φοξ αγκλαί. Πρόσφατο βιντεάκι από εύθυμη παρέα. Βιολί: Σπύρος Λεμπέσης, λαούτο: Κωστής Λουκατάρης

4 «Μου αρέσει»
4 «Μου αρέσει»

όταν δεν είχαμε καραντίνα !

2 «Μου αρέσει»

Λόγω χειμωνιάς

1 «Μου αρέσει»

Στη μνήμη του Σιφνιού λαουτιέρη Λευτέρη Λουκατάρη (1932-2021) που πέθανε χθες (16/1/2021). Σπάνια παιγμένο τραγούδι του Γρ. Ασίκη (πρώτη εκτέλεση με τη Ρίτα Αμπατζή, 1936), "Τι τραβούν οι αρραβωνιασμένες"
Από γλέντι, το Πάσχα του 1993. Στο βιολί ο Αντώνης Κόμης-Μουγάδης, στο λαούτο και στο τραγούδι ο Λευτέρης.

Αποχαιρετιστήριο δίστιχο του Κ. Κασιώτη που αναρτήθηκε στα σόσιαλ:
Τα χρόνια κι αν περάσουνε, Λευτέρη, δεν ξεχνούμε
κοντά σου από μικρά παιδιά μάθαμε να γλεντούμε

5 «Μου αρέσει»
3 «Μου αρέσει»
2 «Μου αρέσει»
3 «Μου αρέσει»