🎵 Τι τραγούδι ακούμε... τώρα!

Πολύ αγαπημένο μου! Ειδικά οι στίχοι. “πατέντα” που λένε!

3 «Μου αρέσει»

Το μποεμικο μας το τραγούδι ομορφαίνει όλο το ντουνιά…

1 «Μου αρέσει»

Για όλες τις περιστάσεις. Καλή χρόνια!

1 «Μου αρέσει»

Άντε και ένα γλετζέδικο που μας έχει λείψει.

4 «Μου αρέσει»
2 «Μου αρέσει»

Τα ταβερνάκια όπως τους αξίζει να τη βγάζουν και τα άτομα καλλιτέχνες, να ζηλεύεις που τους βλέπεις…αγαπημένο και το κομμάτι…! Καλή χρονιά και μόνο τέτοια!!!

5 «Μου αρέσει»

Να σαι καλά είχα καιρό να δω τον Θανάση τον Τσανάκα. (Είναι από τους πρωτεργάτες της αναβίωσης, έπαιζε μαζί με τον Αγάθωνα). Η κιθάρα που παίζει είναι δική του κατασκευή.

3 «Μου αρέσει»

“Χτίζουν και γκρεμίζουν κάστρα σ’ ένα γλέντι φοβερό”.

αυτό !!!

2 «Μου αρέσει»

αυστηρά με προσέγγιση κλασικής μουσικής (όχι ethnic δηλαδή)

4 «Μου αρέσει»

μισο φωνημένο - μισό τραγούδι
:blush:
υπάρχουν άλλα RAP - Rebetiko; :earth_americas:

It’s not rembetiko (and not rap! :wink: ). It’s Cretan κοντυλιές, a type of folk tunes of Crete that are often sung in a half-spoken way. Occasionally, even more spoken and less sung than these here. If you search with this keyword on YT, and chose any two or three random results (there will be hundreds of them), you will probably undesrtand the style.

Harilaos, a Cretan lyra player in the USA, recorded both rembetica and cretan music (in a style all of his own, which remains the same over his recordings of both genres).

3 «Μου αρέσει»

Here is another masterpiece of Cretan music. the tempo is a syrtos

3 «Μου αρέσει»

το όνομα του είναι Θανάσης Τσακμάκας

3 «Μου αρέσει»

Έχεις δίκιο μπερδεύτηκα. Σε ευχαριστώ για την διόρθωση.
(Του άλλαξα το όνομα του ανθρώπου :astonished:).

Kalispera pepe,

Thank you very much! I am very interested, i will look for it at YT. I like half spoken music. (By the way: James Brown spoke a lot)! You know, that i mix styles and genres and I make crossover music and i am very interested in “Post”-Rembetiko. ;-). But i know that i have to respect the genre Rembetiko!

xeretismata from cold and grey Stuttgart, with a little bit of snow.
Simo

Υπέροχη εκτέλεση! Άλλο ένα Διαμαντάκι του αλγόριθμου που μου προτάθηκε στον σωλήνα :grin:

1 «Μου αρέσει»

Ωωωχχ…

2 «Μου αρέσει»

“Πειραγμένο”, αλλά πανέμορφο. Καλημέρα από Γαλλία :slight_smile:

3 «Μου αρέσει»

Φαίνεται ότι ο Ορδουλίδης είναι τζίνιους.

Κρίμα που δε μ’ αρέσει το ίδιο το τραγούδι!

1 «Μου αρέσει»

Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους. Δεν ξέρω πως μου είχε διαφύγει μέχρι σήμερα αυτό το διαμάντι…

1 «Μου αρέσει»