Τζουράς ( μισομπούζουκο ? ) πλακέ .

Μόλις τέλειωσα τό σετάρισμα σέ ένα τζουρά πλακέ
IMGP5740 small.jpg
καί κουβεντιάζοντας σήμερα μέ τό Νίκο ( liga rosa ) καί τό Λουκά ( loucasfilm ) , μέ ρώτησαν , " τόχεις ανεβάσει στό ρεμπέτικο φόρουμ ? ". Πραγματικά τόχα ξεχάσει τελείως , οπότε έκατσα τό μεσημέρι καί τράβηξα φωτογραφίες ( μαζί μέ άλλον ένα τζουρά ) καί τώρα τίς ανεβάζω . Κάποιοι τόν έχουν δεί στίς μαζώξεις Νοέμβρη / Δεκέμβρη , όχι τελείως σεταρισμένο .

IMGP5742 small.jpgIMGP5744 small.jpgIMGP5743 small.jpg
Μερικά χαρακτηριστικά
Κλίμακα 63 εκ , μάνικο φλαμούρι , κόντρα/ταστιέρα βέγγε , καράολο σαπέλι ( αφρ . μαόνι ) , καπάκι έλατο , τό τακούνι είναι πρόσθετο , η ένωση τού μάνικου είναι μέ κλασσικό μόρσο τζουρά .
Ήχο , θά ανεβάσω μόλις μπορέσω .

Μπράβο Παύλο και αυτό είναι όμορφο και ιδιαίτερο!

Επειδή το έπιασα το οργανάκι να πω ότι είναι όμορφο και καλοφτιαγμένο με πολύ ωραίο ήχο. Μάλλον κάτι ήξερε ο Μπάμπης ο Γκολές που έπαιζε με πλακέ μπουζουκάκια.

Παιδιά ευχαριστώ γιά τά καλά σας λόγια .

έχω να πώ ότι ο παύλος βελτιώνεται σε κάθε νέα του κατασκευή. είναι ένας εξαιρετικός τεχνίτης σε κάθε υλικό, αλλά πέρα από μαστοριά διαθέτει και φαντασία.

Νίκο νάσαι καλά .

Τον έχω πιάσει στα χέρια μου και από ήχο κυριολεκτικά σκίζει, όχι ότι από εμφάνιση πάει πίσω, μπράβο σου και γι’ αυτό το όργανο Παύλε, πάντα τέτοια

Κώστα , σ’ ευχαριστώ . Κανένα καλό σκαφά ξέρουμε ? Έμαθα πώς φτιάχνεις σκάφη ( κατά τό ΄έμαθα πώς είσαι μάγκας ) . Τί παίζει ?

ωπ. αυτο μου ξέφυγε. Συγχαρητήρια και για αυτό!

https://www.youtube.com/watch?v=j6qRC6XR8Oo
https://www.youtube.com/watch?v=33_kA_6iq_c
Ο ήχος πρός τό παρόν είναι από τήν κάμερα . Όταν κατορθώσουμε νά συντονίσουμε τόν ( ξεχωριστά ηχογραφημένο ) καλύτερης ποιότητας μέ τήν εικόνα θά τόν ανεβάσω .

Μάνο ευχαριστώ γιά τό σχόλιο .

Απρόσμενα όμορφος ο ήχος…και το απρόσμενα πάει στη δυσπιστία που έχω προς το πλακέ σκάφος.
Τόσο θέτικη εντύπωση που θέλω κι εγώ να φτιάξω πλακέ όργανο.
Πάρα πολύ καλό…εύγε!!!

Blekos ευχαριστώ γιά τό σχόλιο . Τά πλακέ νομίζω ότι έχουν δυνατότητες , πού σίγουρα δέν τίς έχω " ψάξει " . Αυτή η κατασκευή έγινε μέ μιά " συνταγή " πού εμένα μού φαινόταν μιά μέση λύση ( μιλάω γιά οπλισμό καπακιού ) . Ίσως λίγο ψάξιμο όσον αφορά ξύλα , καμάρια κλπ , δώσει ακόμη καλύτερα αποτελέσματα . Πάντως σίγουρα ο ήχος είναι ιδιαίτερος καί ταιριάζει σέ μερικά κομμάτια , καί στύλ παιξίματος , ενώ σέ άλλα ίσως είναι παράταιρος . Επίσης ίσως πρέπει τό σχήμα νά ξεφύγει από τό αχλαδόσχημο τής οικογένειας τού μπουζουκιού . Σέ ένα video ( δέν θυμάμαι ακριβώς ) στό you tube , ο Γκολές κρατάει ένα πιό μακρόστενο καί μέ πιό ίσια πλευρά , ενώ οι καμπύλες είναι πιό έντονες κοντά στό μάνικο καί στή χορδιέρα. Εκείνο ακούγεται κυριολεκτικά σάν μπουζούκι .

Όντως ο Γκολές έπαιζε με τέτοια όργανα όπως προαναφέρθηκε.
Σίγουρα είναι πιο άνετο στο παίξιμο όπως και τα μπουζούκια με μικρό βάθος…

Αν έχεις καμία φώτο από τη διαδικασία κατασκευής με μερικά στοιχεία…εμένα θα με ενδιέφερε πολύ.
Είπα και το εννοώ…σε επόμενη κατασκευή θα το σκεφτώ πολύ σοβαρά.

Απλά δεν κατέχω τη φιλοσοφία του πλακέ οργάνου…ούτε καν την ένωση μανίκι-σκάφος.

Καλησπέρα , δυστυχώς δέν έχω φωτογραφίες από τή φάση τής κατασκευής . Όμως τά πράγματα είναι απλά . Ο οπλισμός είναι τυπικός τού τζουρά . 2 καμάρια σέ απόσταση 2,5 εκ μεταξύ τους καί 3 εκ τό πρώτο ( τής φωνής ) από τόν καβαλλάρη , διατομής 6Χ13 χλστ . 2 διαμήκη δεξιά καί αριστερά από τήν τρύπα , λίγο λοξά ( πιό ανοιχτά πρός τό μάνικο ) 6Χ10 χλστ. Τρύπα 60 χλστ. Ένα διαμήκες 12Χ6 χλστ , από τό καμάρι τής φωνής ( χωρίς νά ακουμπάει ) μέχρι 1 περίπου εκ από τόν κάτω τάκο ακριβώς πάνω στήν κόλληση τών δύο μισών τού καπακιού . Πάνω τάκος 4 εκ , κάτω 2 εκ. Καί τέλος τό καλύτερο . Η ένωση τού μανικιού είναι μέ μόρσο στύλ μπουζούκι , τό τακούνι είναι fake ( .ισως κάτι βαστάει καί αυτό ) . Στό τακούνι τό όργανο έχει βάθος 5 εκ , στή μέση 7 εκ. στή χορδιέρα 6,5 εκ . στό επόμενο , στή μέση θά βάλω 8,5 καί στή χορδιέρα 7,5 .

Παύλο ευχαριστώ για τα στοιχεία, θα φανούν χρήσιμα αν καταφέρω να κάνω δοκιμή.

Βρε την ένωση μανικιού-τάκου με ψάρωσε κανονικότατα :slight_smile:

Νά καί η καλή ηχογράφηση .

Ο ήχος αυτού τού οργάνου , μέ ενθάρρυνε νά συνεχίσω στό ίδιο μοτίβο . Έτσι , εδώ η δεύτερη προσπάθεια . Τό σκάφος μεγάλωσε ( 36,5 Χ 24,5 Χ 9,5 ) , οι καμπύλες γίναν πιό έντονες , ο κύριος όγκος μετακινήθηκε πρός τό κέντρο . Δύο τρύπες στήν πλάτη χαμηλά γιά νά εκτονώσουν τά μπάσα , πού στά πλακέ μπορούν νά γίνουν ενοχλητικά . Μαόνι παντού , εκτός κόντρα/ταστιέρα ( βέγγε ) καί καπάκι (έλατο) . Σήμερα έριξα τά λούστρα , καί αύριο αρματώνω .
Ìáíôüëá Mk 2  6 small.jpg Ìáíôüëá Mk 2  7  small.jpg Ìáíôüëá Mk 2  8  small.jpg Ìáíôüëá Mk 2  9  small.jpg

Ά , ναί , καί φωτό από τήν κατασκευή .
Ìáíôüëá  Mk 2   5 .jpg Ìáíôüëá Mk 2  1 small.jpg Ìáíôüëá  Mk 2   3 small.jpg
Φαίνεται δίπλα τό παλιό , μέ τήν ελάχιστη καμπύλη στήν πλάτη καί τά κατακόρυφα πλαινά .
Τό επόμενο ίσως γίνει πιό βαθύ ( ο ήχος θά μού δείξει . )

Νά καί τά βίντεο

//youtu.be/KjL52B-L5os

//youtu.be/YXZ3bSROHio

Παύλο μήπως μπορείς να φέρεις το παλιό το πλακέ, στην επόμενη μάζωξη?
Να κάνω και μια ερώτηση. Μπορεί να ακούγεται βλακεία, αλλά θα την κάνω.
Μπορεί να κατασκευασθεί κιθάρα με χορδές οχτάχορδου μπουζουκιού συν τις δύο μπάσες της κιθάρας (Μι -Λα), με κούρδισμα κιθάρας?