Πιθανο προβλημα με τη λα σε τζουρα

Καλησπερα… Μολις χθες παρελαβα το καινουριο τζουρα που χα παραγγειλει… Το θεμα ειναι οτι μονο η λα τριζει και μπουκωνει στο δυνατο παιξιμο… Δοκιμασα να βαλω και δυο καπλαμαδες, που μου ειχε στειλει μαζι με το οργανο, κατω απο το καβαλαρη αλλα και παλι τα ιδια (κρατωντας βεβαια την ιδια κλιμακα 60,2cm). Μπορειτε να με διαφωτισετε καπως μεχρι να παρω αυριο το μαστορα τηλεφωνο; Οι ρε παροτι και αυτες μπουκωνουν στο δυνατο παιξιμο δεν τριζουν καθολου… Δεν χει σκασιμο το οργανο…:240: Να προσθεσω οτι το τριξιμο σταματαει μετα το 7ο ταστο και οτι η λα ξεκουρδιζεται σχετικα γρηγορα ενω οι αλλες οχι…

Οι 2 λα είναι πιο χαλαρά κουρδισμένες και πιο παχιές από τις ρε, οπότε ίσως λογικό να τρίζουν μόνο αυτές και όχι οι ρε.
Αφού εχθές πήρες το όργανο, μην απογοητεύεσαι, κάνε λίγο υπομονή μήπως έχει λίγο “πάρει” το μάνικο από το ταξίδι ή από την μεταβολή περιβάλλοντος. Για το σκάσιμο, ίσως να βελτιωθεί με τον καιρό. Αλλά αν δεν σου αρέσει καθόλου ο ήχος, ζήτα τώρα που είναι νωρίς να το στείλεις πίσω και να σου κάνει άλλο. Φυσικά ενημέρωσε ούτως ή άλλιως τον μάστορα.

σιγουρα κατι θα εχει παρει απο τις μεταβολες γιατι εδω κατω εχουμε αρκετη υγρασια… Τωρα εχω αφησει τον πιο χοντρο καπλαμα που μου ειχε στειλει μα εχουν σηκωθει οι χορδες και χαμηλα εχει σκληρηνει… θα δουμε τωρα θα παρω και το μαστορα αυριο τηλ…

τον πηρα τον μαστορα και μου πε να το κουρδισω μισο τονο ψηλοτερα ή να βαλω ενα στιλο αναμεσα στισ χορδες και το 12ο ταστο… Το πρωτο εκανα… Το θεμα ειναι οτι το οργανο ειναι τις μιας βδομαδας απο τα λουστρα και απ οτι μου πε η αλλαγη απο το δικο του ξηρο περιβαλλον μεσα στο εργαστηριο σε αντιθεση με την υψηλη υγρασια που εχουμε δω κατω(δεν εχω και θερμανση να σπαει λιγο η υγρασια) του το κανε το θεμα… Τι να πω δεν ξερω… Μου πε να βαλω και τους δυο καπλαμαδας , δεν θα παιζετε στο τελος τοσο που θα σηκωθουν οι χορδες… Δεν θα ετριζαν και οι αλλες οι χορδες αμα ηταν απο το μανικο; Μηπως ειναι τιποτα κατασκευαστικο; Προκειται για φτηνο οργανο…

Ξεκουρδιζα τις χορδες για να βγαλω τους καπλαμαδες και οταν ξεκουρδιζα τη λα εσπασε η μια ρε η κατω… Καλα παμε… :240:

Οι χορδές ειναι το λιγότερο. σφιξε χαλαρωσε σπαζουν. Μην απογοητευεσαι απ αυτο.

Η αληθεια ειναι οτι φαγαν πολυ σφιξιμο-χαλαρωμα βαλε βγαλε τους καπλαμαδες…

Το μονο που μπορω να σε συμβουλευσω ειναι να αφησεις το οργανακι με τον καπλαμα να παρει τα ισια του. Μην το παιδευεις… Αν δεν δεις βελτίωση σε καμιά εβδομάδα μιλα με το μαστορα.

Το παιδεψα πολυ σημερα… Τωρα ειναι χωρις κανενα καπλαμα , θα το αφησω ετσι μεχρι αυριο και θα του βαλω αυριο τον εναν καπλαμα παλι και βλεπουμε… Γιατι τωρα να το ξεκουρδιζω παλι δεν θελω…

…συμφωνο με το Μπαμπι.

Αυτο που με προβληματιζει τωρα ειναι το οτι εχω το οργανο κουρδισμενο μισο τονο πανω με τον εναν καπλαμα, μα σκεφτομαι μην ειναι απο τιποτα κατασκευαστικο το τριξιμο και με το να το κραταω ετσι κουρδιμενο φερω το μπρατσο μπροστα…

για σου φίλε μήπως σου τασταρι το όργανο???στη λα γιατί αν τριζη ίσως εινε θέμα των καβαλάρηδων δηλ στα κόκαλα και τα χαραχματα.

Γειά σου και απο μένα, εγώ στη θέση σου θα σήκωνα (όπως έκανες δηλαδή) τον καβαλάρη, ώστε να μπορείς να παίξεις κάπως αξιοπρεπώς… θα το έπαιζα το όργανο όσο περισσότερο μπορούσα για τις επόμενες 1-2 εβδομάδες… παίζοντας θα καταλάβεις προς τα πού πάει το όργανο και ανάλογα θα πράξεις.
Γνώμη μου είναι να σταματήσεις τα βάλε-βγάλε και παίξε απλώς… βεβαίως συμφωνώ να ενημερώσεις τον μάστορα… και αν δεν δείς σημαντικές αλλαγές στο όργανο μετά απο αυτό το διάστημα… πάρε ανα χείρας το όργανο και φέρτο καπέλο στον μάστορα.

Αν επιτρέπεται πόσο το πήρες ?

250 το πηρα… το παρηγγειλα απο τον στεφανο ραπτη στο μεσολογγι… μ πε να βαλω λιγο πιστολακι για τα μαλια στο μανικο , το κανα και εστρωσε αισθητα… εβγαλα και τον ενα καβαλαρη και τωρα παει καπως καλυτερα… βλεπουμε ακομα ομως… Γιατι τωρα μπορει να στεγνςσε απο την υγρασια και να πηρε λιγο τα ισια του, αν και εχουν σηκωθει οι χορδες… αλλα αμα καθε λιγο και λιγακι ειναι να περνει απο υγρασια… αφηστετα να πανε

βεργα εχει στο μανικη

μπα… μονο μια κοντρα βεγγε εχει… επισης μου ειπε οτι στη λα εχει βαλει 0.14 , 0.13 δεν θα τα καν καλυτερα; Αυτος μου πε οτι θα ναι χειροτερα με 0.13.

…αμα ο κατασκευαστεισ λεει 14 τοτε 14
…επ ευκαιρια μπορεισ να ελεγκσεισ αμα τα ταστα ειναι ισια με μια ισια καρτα .

Αυτος ειναι ο τζουρας για τον οποιο μιλαμε… Το λουστρο του δεν ειναι τοσο κοκκινο , το φλας φταει… ειναι σκουρο μπορντο προς μαυρο… ταστιερα εβενος , μανικι φλαμουρι με μια κοντρα βεγγε το σκαφος ειναι σχετικα μεγαλο για σκαφτο οργανο και ειναι απο φλαμουρι …

…πολυ ωραιο οργανο και σκαφτο και ολας καλοριζικο.
Σκεφτομαι ενα τζουρα για το μικρο.Οταν τον παρω θα του πω και για σενα,παζαρια του εκανες η η τιμες σταθερες.
Σχετικα με την ΛΑ τη σου ειπε αυτος, εχω ακουσει οτι καμια φορα μπορει και η χορδη να ειναι ελλατοματικη εαν ξερεις και εχεις περισιες αλλαξε τις.
Εγω προχθες αλλαξα ολα τα ταστα ασε μεγαλο μανικι αλλα ολα καλα τωρα.

Από συντονιστική ομάδα:

Έγιναν μικρές επεμβάσεις στην ορθογραφία του μηνύματος (διορθώθηκαν τα τελικά «σ» σε «ς»). Παράκληση προς το φίλο Γιώργο, και προς όλους, να φροντίζουμε να διαβάζονται άνετα τα μηνύματά μας.

Μπα δεν του εκανα παζαρια γιατι μου φανηκε λογικη η τιμη για αυτο που θα παρω… Τωρα αν παιρνει παζαρια δεν ξερω… Παντως για την λα μου ειπε πως ειναι απο υγρασια και μου με να το βαρεσω με το πιστολακι οπως ειπα παραπανω και ηρθε στα ισια του… μπορει να ξαναπαρει πισω ποιος ξερει…