Τζουράς ( μισομπούζουκο ? ) πλακέ .

Πέτρο αν κατάλαβα καλά την ερώτηση, η λύση είναι: παίρνεις μια δωδεκάχορδη και βάζεις στα δύο μπάσα μι και λα μονές χορδές.

Παύλο είναι κρίμα που στα βίντεο μπαίνει τόσο μεγάλο υδατογράφημα.
Δοκίμασε με κάποιο άλλο πρόγραμμα την επεξεργασία (δες π.χ. εδώ The 22 Best Video Editing Apps for 2023 )

δικό μου είναι το πρόβλημα με το υδατογράφημα, δεν έχω βρει ακόμα άκρη με πρόγραμμα επεξεργασίας βίντεο…
ευχαριστώ για το λινκ!

Σωστό κι αυτό. Θα το δοκιμάσω σε πρώτη ευκαιρία.

Πέτρο καλησπέρα . Γιά τήν κιθάρα πού μού λές , νομίζω περιγράφεις ακριβώς μιά δωδεκάχορδη . Όμως υπ’όψιν , είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ σκληρές , εκτός άν τήν φτιάξης 60-62 κλίμακα , οπότε κάτι παλεύεται . Γιά τό πλακέ όργανο πού λές , γιατί τό παλιό ? Μάλλον καί τά δύο θά τά φέρω .

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 14:41 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 14:07 —

Νά καί κάτι αντίστοιχο πού βρήκα http://smart.noiz.gr/details.php?id=325024

Συγχαρητήρια και για αυτό το όργανο Παύλο!!!

Να δω εγώ πότε θα βρω χρόνο να έρθω σε μάζωξη

Έχω πρόβλημα με τις καμπύλες στο πίσω μέρος (όταν πρόκειται για όργανα). Μου γλιστράνε. Ακόμα και οι κιθάρες ovation. Και με κορδόνι έχω δοκιμάσει, σε μπουζούκι. Κάπως κάθεται, αλλά δεν το βολεύομαι. Έχει να κάνει μάλλον ότι έχω συνηθίσει την κιθάρα, στη κλασσική στάση, ανάμεσα στα δύο πόδια και όχι στο δεξί, που παίζουν οι περισσότεροι όπου είναι εύκολο να κρατήσεις και το μπουζούκι σ΄αυτή τη θέση.
Αυτό που λες για τη κλίμακα, κάτι τέτοιο είχα στο μυαλό μου, όταν έκανα την ερώτηση. Να γίνει σκάφος κιθάρας, με χορδές μπουζουκιού και της διαστάσεις φυσικά. Η διαφορά θα είναι στο σχήμα του σκάφους. Το φάρδος του μπράτσου δεν με πειράζει όσο και να είναι. (Λεπτό να μην είναι). Ούτε το βάρος και το ζύγισμα.
Ελπίζω να πούμε περισσότερα στην επόμενη συνάντηση.