ΤΑ ΔΥΟ ΜΠΟΥΖΟΥΚΙΑ ΤΟΥ ΡΕΜΠΕΤΙΚΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΓΙΑ ΤΟ 2012&2013

καλημέρα νομίζω ότι ο κος Στάμκος είναι από τους ελάχιστους επαγγελματίες που έχουν μιλήσει χωρίς φόβο και πάθος για την δουλειά τους σε βάθος ,κόστη συμπεριφορά ξύλων τι είναι το ακριβό τι είναι το φτηνό τι κάνει η βέργα και πολλά άλλα
ελπίζω να σε κάλυψα

Ο κ. Στάμκος, ως οργανοποιός, έχει συμμετάσχει σε πλήθος συζητήσεων, έχει εκφράσει ανοιχτά την γνώμη του και τον τρόπο που αντιλαμβάνεται την κατασκευή του μπουζουκιού και εκμυστηρεύτηκε παραμέτρους των τεχνικών του. Απο εκεί και πέρα όμως όλοι οι επαγγελματίες ή ερασιτέχνες οργανοποιοί που συμμετέχουν στο φόρουμ, όπως ο κ. Φρονιμόπουλος, ο κ. Χαλιος, ο κ. Σπουρδαλάκης κ.ά (ζητώ συγνώμη απο όσους με διαφεύγουν και αποτελούν ενεργά μέλη του φόρουμ), νομίζω έχουν προσφέρει απλόχερα τις γνώσεις τους και τις εμπειρίες τους σε όλους εμάς. Πρώτος απ’ όλους όμως ο κ. Στάμκος μίλησε με νούμερα για το κόστος κατασκευής “καταρίπτοντας” εν πολλοίς το μύθο του “για να είναι ένα όργανο της προκοπής πρέπει να είναι και πανάκριβο”…Απόδειξη τα όργανα των 400-500? που έχουν στα χέρια τους μαθητές, ερασιτέχνες, επαγγελματίες, αρχάριοι και βιρτουόζοι…Εν πάση περιπτώση, οι “αλήθειες” του κάθε κατασκευαστή είναι τα όργανα που κατασκευάζει και παρουσιάζει στο αγοραστικό κοινό…

Και πάλι μπράβο κύριε Σταμκο πολλή όμορφα και τα δυο όργανα, να είσαστε πάντα γερός,και τυχερή είναι αυτοί που θα τα πάρουν μπράβο…

Καλημέρα

Επειδή δεν θυμάμαι (μπορεί και να έχει απαντηθεί ηδη η ερώτηση μου) στην κλήρωση λαμβάνουν μέρος ολα τα μέλη του forum η μόνο αυτά που παρευρίσκονται στην συνάντηση που θα γίνει η κλήρωση ?

Ο Λ Α ΤΑ ΜΕΛΗ !!!

Ανεξαρτητα απο το τι μελος ειναι; Δοκιμο , νεο και τα συναφη…

Ε μα φυσικά!

Τι πρεπει να κανουμε για να συμετεχουμε? Πμ σε καποιον απ τουσ συντονιστες ας πουμε?

Κώστα.Συνήθως γίνεται ανακοίνωση από την διαχειριστική ομάδα,για τον τόπο,και χρόνο (συνήθως σε κάποια μάζωξη),για το ποιοι μπορεί να συμμετάσχουν,(την τελευταία φορά είχε δωθεί κάποια ημερομηνία ώστε να μην συμμετάσχουν μέλη που εγγράφηκαν ας πούμε 2-3 μέρες πριν την κλήρωση),και τον τρόπο (ποιος μαζεύει τα π.μ. συμμετοχής).Η ΚΛΗΡΩΣΗ ΗΤΑΝ ΤΙΜΙΑ!!! - είχα την τιμή να ήμουν ακριβώς από πάνω -,και δεν βλέπω τον λόγο να μην ξαναείναι. Όταν έρθει το πλήρωμα του χρόνου,θα γίνουν οι απαιτούμενες ανακοινώσεις από τους συντονιστές.

υ.γ. Νομζω δεν είναι πολύ μακριά το πλήρωμα του χρόνου.
υ.γ.2 Πιστεύω να έρθεις , και να φέρεις μαζί σου κάποιο από τα όργανα που κατασκευάζεις.

Να θυμήσω και πάλι τη διαδικασία κλήρωσης, αλλά και το πως ξεκίνησε η διαδικασία με την οποία ο κύριος Στάμκος θεώρησε ότι πρέπει να δωρίζει όργανα στο ρεμπέτικο φόρουμ!

Για να πάρετε μία ιδέα για το ποιες είναι οι προυποθέσεις συμμετοχής και το πως θα γίνει η κλήρωση μπορείτε να δείτε το πρώτο μου μήνυμα στο νήμα εδώ. Το πιθανότερο είναι η κλήρωση να γίνει σε μία από τις κλασσικές συναντήσεις μας.

Για την προσφορά του κυρίου Στάμκου, θέλω να ξαναθυμήσω ότι:
α) Μόνος του ο κύριος Στάμκος αποφάσισε ότι θέλει να δωρίζει δύο όργανα στο ρεμπέτικο φόρουμ για κλήρωση, μετά από την άποψή του ότι μέσα από τις σελίδες του ρεμπέτικου φόρουμ η δουλειά του έγινε ακόμη πιο γνωστή. Θέλοντας λοιπόν να εκφράσει την ευγνωμοσύνη του προς όλα τα μέλη του φόρουμ προχώρησε στην κίνηση αυτή.
β) Το ρεμπέτικο φόρουμ (διαχειριστική ομάδα) δεν έχει καμία οικονομική δοσοληψία με τον κύριο Στάμκο, ούτε υποστηρίζει τον κύριο Στάμκο, έναντι άλλων κατασκευαστών. Αυτό σημαίνει ότι ο κύριος Στάμκος, όπως και όλοι οι άλλοι κατασκευαστές μουσικών οργάνων απολαμβάνουν τα ίδια δικαιώματα και έχουν τις ίδιες υποχρεώσεις. Με άλλα λόγια, ο κύριος Στάμκος δεν απολαμβάνει κάποιας ιδιαίτερης μεταχείρισης έναντι των άλλων κατασκευαστών και κρίνεται και αυτός όπως και όλοι οι άλλοι συνάδελφοί του με βάση την ποιότητα της δουλειά τους.
γ) Το ρεμπέτικο φόρουμ συναίνεσε στη διαδικασία αυτή, με το σκεπτικό ότι κάθε προσφορά προς τα μέλη είναι δεκτή και θεμιτή, αρκεί να μη γίνεται διαφημιστική κατάχρηση του χώρου. Αυτό σημαίνει πολύ απλά ότι θέτουμε ένα άνω όριο σε κάθε τέτοια ενέργεια που ναι μεν έχει σκοπό να προσφέρει αξία στα μέλη του φόρουμ αλλά και ταυτόχρονα, όπως γίνεται κατανοητό, θέλει να δώσει μία διαφημιστική αξία σε αυτόν που προσφέρει.

Θα υπάρξει ενημέρωση για το πότε, που και πως θα γίνει η κλήρωση μόλις παραλάβουμε τα δύο όργανα από τον κύριο Στάμκο. Μέχρι νεωτέρας, με απόφαση της διαχειριστικής ομάδας κλειδώνουμε το νήμα!