ΤΑ ΔΥΟ ΜΠΟΥΖΟΥΚΙΑ ΤΟΥ ΡΕΜΠΕΤΙΚΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΓΙΑ ΤΟ 2012&2013

αν δεν κάνω λάθος, η καλλιτεχνική οργανοποιία (art lutherie) έχει συγκεκριμένες προδιαγραφές. έχει συζητηθεί αναλυτικά στο φόρουμ, δυστυχώς δεν βρήκα ακριβώς το ποστ για να το παραθέσω.

Συγκεκριμένο post για την καλλιτεχνική οργανοποιία (art lutherie) νομίζω δεν υπάρχει σε αυτό το φόρουμ αλλά για τις προδιαγραφές αυτής έχουν γραφτεί κάποια μηνύματα σε διάφορα θέματα, όπως πχ. αυτό:

Μερικες φωτο απο τα οργανα τελειωμενα.
Εντος της εβδομαδας θαανεβει και βιντεο με το ηχητικο αποτελεσμα

πω πω ωραια πραγματα…
εμεις που ειμαστε απο επαρχια και μακρυα δεν μπορουμε να συμμετεχουμε ευκολα στις εκδηλωσεις του φορουμ
προτεινω να γινει κληρωση που θα συμμετεχουν ολα τα ενεργα μελη του φορουμ τυπου λαχειοφορου αγορας…

Ε ναι! Νομίζω πως πρέπει να ληφθεί μέριμνα και για τους εκτός Αθηνών…Δεν μπορούμε - εκ των πραγμάτων - να συμμετέχουμε στις όμορφες βραδιές που διοργανώνει το φόρουμ, τουλάχιστον να έχουμε ένα μικρό δικαίωμα στην ελπίδα!!!

Άλεξ, χαλάρωσε κι άσε τις υποδείξεις όλη την ώρα. Έχει ξαναγίνει κλήρωση και έχουμε, ως φόρουμ, εξηγήσει πώς γίνεται. “Έχουν γνώση οι φύλακες”. Όταν έρθει η ώρα τους να είσαι σίγουρος ότι δεν θα μείνει κανείς με το παράπονο. Εξάλλου κι εγώ από επαρχία είμαι :089::088:

παιδια μην ανησυχειτε για την κληρωση. ειμαι ο τυχερος του ενος μπουζουκιου τον Ιουνη του 2011. ο αλλος ηταν απων ο ανθρωπος απο Πατρα. παρελαβε κανονικα απο οσο εχει πει το κληρωθεν οργανακι του.
οσο για το δικο μου μπουζουκακι μια χαρα ζει και βασιλευει!

ΥΓ-να σαι καλα και ευχαριστω ξανα κυριε Σταμκο. μαζι και ολο το Ρεμπετικο Φορουμ ανεξαιρετως, διαχειριστες και συμμετεχοντες.

http://youtu.be/gms7cx1sH0o καραντινης ο μέγας!!!http://youtu.be/0_vTkxWah98.
ΚΑΛΗ ΑΚΡΟΑΣΗ!

Τα μπουζουκια του Παναγιωτη Σταμκου για το ρεμπετικο φορουμ!!!

Να προσθεσω απλως οτι στο πρωτο βιντεο ειναι η αγριοαχλαδια και στο δευτερο το purpheart.
Η αγριοαχλαδια εχει πιο πριμομεσαιο ηχο με ατακα την νοτα ενω το αλλο εναι πιο μπασο και με πιο γεματα πριμα.
Ευχμαι καλη επιτυχια σε οσους λαβουν μερος στην κληρωση .
Τα οργανα θα τα παραδοσω προσωπικα στον Admin οταν κατεβω αθηνα στις 19-24 του Οκτωβρη.
Τις ημερομηνιες κληρωσης θα τις ανακοινωσουν οι υπευθυνοι του ρεμπετικου φορουμ.

Το δεύτερο λινκ μπουζουκι( ρεμπέτικο φόρουμ 1 αναγράφεται , οπότε έχω μπερδευτεί πιο μπουζούκι ειναι) έχει καταπληκτικό ήχο !!!
Μπραβο στο μαστορα και για την αξιέπαινη κίνηση να χαρίσει τα δυο αυτά μπουζούκια και φέτος

Ετσι οπως ανεβηκαν το δευτερο λινκ δηλ το ρεμπετικο φορουμ 1 ειναι το Purplheart.
Στον Μανωλη αυτο αρεσε καλυτερα οπως μου ειπε αφου τα επαιξε και τα δυο.
Και το αλλο ομως ειναι δυνατο οργανο με πιο πριμομεσαιες συχνοτητες.
Και σε μενα παντως το Purplheart μου αρεσε καλυτερα, πιο πολυ για τον ογκο που εχει η νοτα.

Δηλαδή άμα το πάρω θα παίζω και γω έτσι;
Συγχαρητήρια για την κίνηση! . . και ο πιο τυχερός ας. . κερδίσω!

Η διαφορά αυτή στον ήχο οφείλεται άραγε στο διαφορετικό σκάφος; (Δεδομένου ότι οι άλλοι παράμετροι δεν διαφοροποιούνται πολύ).
Το purplheart (980 kg/m3) είναι βαρύτερο ξύλο απο την αγριοαχλαδιά (690 kg/m3) και σημαντικά σκληρότερο (17,83 GPa vs 7,80 Gpa). Για να έχετε ένα μέτρο σύγκρισης για τα διάφορα είδη καρυδιάς οι αντίστοιχες τιμές κυμαίνονται απο 460 - 655 kg/m3 και 8.14 - 11.59 GPa. Χαρακτηριστικό του purpleheart είναι η δυσκολία που εμφανίζει στην κατεργασία, ιδίως όταν δουλεύεται με υψηλή θερμοκρασία γιατί “ρητινιάζει”…

Ανάλογα γνωρίσματα με το purpleheart και πολύ ωραία εμφάνιση έχει και η πανταχού παρούσα στο Ελλαδικό χώρο ελιά (Olea europea)…Έχω όμως την εντύπωση πως είναι αρκετά δύσκολη στην κατεργασία…

Ρε παιδια σαν χαζος θα ρωτησω κατι.Παλιοτερα ειχε ξαναφτιαξει 2 μπουζουκια ο Παναγιωτης τα οποια και εδωσε στο φορουμ. Τι απεγιναν?

κληρωθηκαν σε μάζωξη,αφού είχαν γίνει οι σχετικές ανακοινώσεις περί διαδικασίας συμμετοχής Κώστα…

Κώστα, εδώ θα δεις και την κλήρωση.

Εξαιρετικά όργανα. Συγχαρητήρια για την πρωτοβουλία κύριε Στάμκο. εκείνο στο δευτερο λινκ ΔΙΑΜΑΝΤΙ. μπραβο μπραβο.

Συγχαρητήρια κε Στάμκο για την πρωτοβουλία τα όργανα και τις αληθειες

Τί εννοείς KEFRAIMIDIS7 με το “αλήθειες”;