"Ταξίμι" Μάριος και Μίκης Κοτσές

Το συγκεκριμένο όργανο κοστίζει 1300 ευρώ. Όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να επικοινωνήσει με τα παιδιά
ΜΑΡΙΟΣ & ΜΙΚΗΣ ΚΟΤΣΕΣ
τηλ.6946499228-6942901373
Διεύθυνση: Π. Σέκερη 19 Ξηροκρηνη (Θεσσαλονίκη)
Ιστότοπος: http://www.taximi.gr/
Email: taximi@rocketmail.com
Facebook: http://www.facebook.com/kataskeves.mpouzoukikithara

//youtu.be/kybtTs9nsBE

Θεωρω πως για τον τοσο ωραιο ηχο που εχει,τα ξυλα, και την τοσο καλη και καθαρη δουλεια η τιμη ειναι παρα πολυ ελκυστικη!

Υ.Γ¨Η ΛΑ σε αυτο το μπουζουκι βγαζει πραγματικα πολυ ομορφο ηχοχρωμα

Σε ευχαριστώ πολύ για το σχόλιό σου. Θα συμφωνήσω απόλυτα με το σχόλιό σου για την τιμή. Όσο για τη Λα είναι πολύ ομοιόμορφη. Να είσαι καλά και πάντα ευτυχισμένος

//youtu.be/1_E0sqYvDgA

Η νέα σελίδα των παιδιών στο Facebook για όποιον θέλει να γίνει fan
http://www.facebook.com/pages/Ταξίμι-Κατασκευές-Επισκευές-μουσικών-οργάνων/159763510756287?sk=wall

Μήνυμα από συντονιστή: Οι καταχωρίσεις είναι για πληροφόρηση, όχι διαφήμηση

Κύριε συντονιστά θα ήθελα πάρα πολύ να μου υποδείξετε ποια είναι τα σαφή όρια μεταξύ διαφήμισης και πληροφόρησης. Εγώ πάντως εντελώς ανιδιοτελώς κάνω μια παρουσίαση των παιδιών, και ότι νέο προκύπτει προσπαθώ να το γνωστοποιώ σε αυτό εδώ το δημοκρατικό φόρουμ. Η γνωριμία μου με τα παιδιά με ενθουσίασε πάρα πολύ για το ήθος και και την ποιότητα της δουλειάς τους. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να μην έχω το δικαίωμα να ενημερώνω τους συνανθρώπους μου για νέες προσφορές που κατά την εντελώς υποκειμενική μου άποψη αποτελούν ευκαιρίες για όποιον θέλει να κάνει μια σοβαρή αγορά…και να μην πληρώσει τα μαλλιά της κεφαλής του. Να είστε πάντα γερός και δυνατός, και με όπλο τη σύνεση οι παρατηρήσεις σας να υπερασπίζουν το δίκαιο και το αγαθό.

Καλησπέρα και από εμάς. Είμαστε ο Μάριος και ο Μίκης και θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε πολύ τον Γιώργο Γεωργόπουλο για αυτή του την κίνηση να μας αναφέρει σε αυτό το φόρουμ, όπως επίσης θα θέλαμε να επιβεβαιώσουμε ότι αυτά που έχει κάνει ο Γιώργος για εμάς είναι χωρίς να έχει κανένα όφελος οικονομικό ή άλλο και είναι μόνο από την καλή του την καρδιά, όπως και το νέο αυτό βίντεο που παρουσιάζει τρία νέα όργανά μας: Δύο τρίχορδα και ένα τζουρά. Ένα μεγάλο ευχαριστώ θα θέλαμε να εκφράσουμε και απέναντι στο φίλο μας Γιάννη Κλέοντα για την συμμετοχή του στο βίντεο. Ελπίζουμε αυτή η κίνησή μας να μην θεωρηθεί ως κακόβουλη διαφήμιση με δόλο αλλά ως απλή παρουσίαση της δουλειάς μας, σεβόμενοι απόλυτα τους κανόνες του φόρουμ.

Σας ευχαριστούμε πολύ!!!

//youtu.be/9nMv9YV8GIY

μια καταπληκτική κατασκευή των τριών αυτών μουσικών οργάνων από τα παιδιά Μάριο κ Μίκη (ταξιμι) καλή ακρόαση!!! Γιάννης Κλέοντας

Μπράβο ρε παιδιά. Ειδικά το τρίχορδο με το καπάκι κέδρο, είναι και εμφανισιακά και ηχητικά ιδιαίτερα “ερωτεύσιμο”!!!

ναι, ο κέδρος έχει πολύ όμορφη ατάκα. καθαρός διαυγής ήχος. και μπράβο σας που είστε και ευγενείς και πολιτισμένοι στη δημοσίευση σας εδώ. Είμαι σίγουρος ότι το εκτιμούν πολλοί.

Ακριβώς έτσι!!!

Παιδιά καλημέρα κι από εμένα!!! Θα συμφωνήσω απόλυτα με τις διαπιστώσεις σας. Θα δηλώσω και εγώ fan του κέδρου αν και για να λέμε την αλήθεια πρέπει να ξέρει κάποιος να το δουλεύει καλά για να αποδώσει το ξύλο. Πάντως αυτό που μου αρέσει εμένα στον κέδρο παρόλο που είμαι τετράχορδος είναι αυτή η ξυλίλα που βγάζει και κάνει το μπουζούκι να ακούγεται Μπουζούκι. Όσο για το θέμα της ευγένειας των παιδιών όποιος τους γνωρίσει και από κοντά θα το επιβεβαιώσει…Εγώ τους ευχαριστώ πολύ που τους γνώρισα. Σε αυτή τη νέα τους παρτίδα τα όργανα είναι το ένα καλύτερο από το άλλο…βέβαια πρέπει να ανταποκριθούν στις από δω και πέρα απαιτήσεις γιατί έβαλαν τον πήχη πολύ ψιλά. Εγώ πιστεύω πολύ στα παιδιά!!!

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 11:32 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 11:29 —

Παραθέτω φώτος από τη νέα παρτίδα…που δυστυχώς όλα είναι πουλημένα εκτός από ένα τετράχορδο που και αυτό το βλέπω να φεύγει πολύ γρήγορα γιατί κατά τη γνώμη μου είναι από τα καλύτερα
http://www.facebook.com/media/set/?set=a.202867803097692.68870.100001234214324&closeTheater=1

Καλώς ορίσατε στο Φόρουμ. Θα πρότεινα, εάν μου επιτρέπετε μια γνώμη, να παρουσιάζετε τα όργανα χωρίς υπόκρουση/συνοδεία και χωρίς εφέ (reverb). Φυσικά και είναι πολύ ωραίο -και πρωτότυπο- να βλέπεις πώς ακούγονται μέσα σε κομμάτια, αλλά σόλο όργανο θα ακουγόντουσαν πράγματα που τώρα ίσως χάνονται…
Επίσης περιμένουμε τις χρήσιμες απόψεις σας και τη βοήθειά σας, εφόσον επιθυμείτε και προλαβαίνετε, στον τομέα οργανοποιίας.

Σας ευχαριστούμε πολύ για την υποδοχή. Τα καλά σας λόγια μας δίνουν δύναμη. Θα προσπαθήσουμε όταν μπορέσουμε να συμμετέχουμε και πιο ενεργά στα υπόλοιπα μέρη του φόρουμ που αφορούν την οργανοποιία. Δυστυχώς ο χρόνος μας είναι πολύ περιορισμένος και θα προσπαθήσουμε να ξεκλέψουμε λίγο από αυτόν για να πούμε και εμείς την άποψή μας επάνω στα θέματα σας.
Με εκτίμηση Μάριος και Μίκη.

Δύο καταπληκτικά όργανα των παιδιών!!!

//youtu.be/2pzxSYDlsTg

Γειά σου ρε Γιώργο με τις πενιές τις όμορφες.
Ωραία τα όργανα αλλά και εσύ αδερφάκι μου είσαι παιχτούρα. Ελπίζω να έρθεις στην Καλαμάτα να τα πούμε από κοντά.
Πολύ χάρηκα που σε άκουσα.

Σε ευχαριστώ μέσα από την καρδιά μου για τα καλά σου λόγια αν και στη συγκεκριμένη φάση τα εύσημα ανήκουν στα παιδιά. Πάντως χάρηκα διπλά γιατί είσαι και από την πατρίδα. Σίγουρα αν κατέβω θα σου στείλω. Χάρηκα πραγματικά. Να περνάς πάντα δημιουργικά και να είσαι ευτυχισμένος

Ανακατασκευή Gibson 50’s
Κατασκευές - επισκευές “Ταξίμι”
ιδιοκτήτης κιθάρας…Bill Valey
photography…Georgopoulos Giorgos
video editing…Georgopoulos Giorgos
guitar player…Thodoris Kotsifas
song title…“Darn that Dream”
φιγούρες-συμβολή ανακατασκευής…Πλατανιώτης Γιώργος

//youtu.be/5ibtIse2NCI

Γεια και χαρα .Φιλε Γιωργο κοντοπατριωτη (Αρκαδιανος εγω) ειμαι στην αρχη της ερευνας-αγορας μπουζουκιου και απο τα βιντεακια που ειδα και ακουσα ο ηχος των οργανων ειναι πολυ καλος και φυσικα ο τροπος που τα παιζεις εσυ ‘‘σκοτωνει’’ με τη καλη εννοια. Επειδη η σελιδα δειχνει οτι ειναι υπο κατασκευη οπως ειπε και καποιος αλλος που την ανοιξε, πως γινεται να δουμε καποια οργανα στην Αθηνα. Υπαρχει καποιος με τον οποιο συνεργαζονται ?

Καλησπέρα σε όλο το φόρουμ. Είμαστε ο Μάριος και οΜίκης και για αρχή θα θέλαμε να πληροφορήσουμε το φίλο Μάκη34 ότι δεν έχουμε κάποιον αντιπρόσωπο στην Αθήνα, αλλά ίσως μπορούμε να τον φέρουμε σε επαφή με κάποια άτομα από εκεί που έχουν όργανά μας.Αφορμή για το μήνυμά μας αποτέλεσε μια νέα κατασκευή μας που θα θέλαμε να τη μοιραστούμε μαζί σας. Ένα νέο τρίχορδο με χαρακτηριστικά τα παρακάτω: καπάκι κέδρος, σκάφος παντούκ και purple heart ανάγλυφο με τριπλό φιλέτο ανάμεσα από τις ντουγιες, μανίκι μαόνι με κόντρες παντούκκαι purple heart,ταστιέρα έβενος με κλάδα από μπρούντζο και όστρακο. Μέσα στο μανίκι προτιμήσαμε να μην βάλουμε βέργα αλουμινίου αλλά βέργα από carbon (ανθρακονήματα) υλικό ελαφρύτερο και ανθεκτικότερο. Όλα τα χρώματα είναι φυσικά και τίποτα δεν είναι βαμμένο ….όπως φαίνεται η φύση μας έχει δώσει πλούτο επιλογών. Ιδιαίτερη αξία στην κατασκευή του οργάνου αποτέλεσαν οι φιγούρες που έγιναν από τον φίλο καλλιτέχνη Γιώργο Πλατανιώτη. Θα θέλαμε να μην θεωρηθεί ως διαφήμιση διότι το όργανο έχει πουληθεί. Ευχαριστούμε ιδιαίτερα τον Γεωργόπουλο Γιώργο για την παρουσίαση του οργάνου και θα θέλαμε να επιβεβαιώσουμε ότι οι πράξεις του δεν έχουν οικονομικό ήοποιοδήποτε άλλο δόλο.

Ευχαριστούμε πολύ το φόρουμ και τα μέλη του!!!