Τέταρτο δάκτυλο

Εγώ ξεκίνησα με κιθάρα. Επειδή τότε περίσσευαν οι κιθάρες και λείπανε τα μπουζούκια, παρατάω το κιθαρόνι και πιάνω ένα τρίχορδο για να είμαι περιζήτητος. Εννοείται ότι το έπαιζα σαν τετράχορδο και με τα πέντε δάχτυλα, μαζί με τον τον αντίχειρα που τον λένε και “bingo” έπιανα τη μπουργκάνα με “καβουράκι”, καθώς και τον τέταρτο τον λεγόμενο και “ωτίτη”.

Και άμα έβλεπα κανέναν στη παρέα να κάθεται και να μην τρώει ή να καπνίζει, του ζήταγα να βάλει κι αυτός κάνα δαχτυλάκι για βοήθεια. Και πάλι δε φτάνανε! Για την τοτινή μουσική μου κατάντια, κατηγορούσα την έλλειψη δαχτύλων που είχε ξεσπάσει σαν κρίση, όπως σήμερα με το ευρώ. Τότε, όχι πέντε, δεκαπέντε δάχτυλα να είχα σε κάθε χέρι, πάλι δε θα μου φτάνανε έτσι όπως είχα πάρει φόρα να ξεπεράσω το Χιώτη μαζί με τον Λεμονόπουλο.

Με τα χρόνια, άρχισα να παρατηρώ ότι για τις αργές πενιές (που είναι και του γούστου μου) όχι τέσσερα, ούτε τρία δε χρειάζονται. Και με δύο κάνω τη δουλειά μου ωραιότατα. Αυτή η παρατήρηση επιτάχυνε την κατηφόρα μου.

Ξέχασα να σας πω ότι από την αρχή (απ’ τη κιθάρα) ώς σήμερα πήγαινα απ’ το κακό στο χειρότερο. Αυτό μόνον εγώ το κατάφερα. Δηλαδή να ξεκινήσω σε μικρή ηλικία με κάποιες μουσικές ικανότητες και να τις χάνω σιγά σιγά μέχρι σήμερα που τις έχω πλέον χάσει όλες και χρωστάω και μερικές στον Νικόλα το Στεφανάκη που μου έκανε και μαθήματα. Ημουν κάτι σαν τον Μπέντζαμιν Μπάτον αλλά στη μουσική.

Εκείνη την περιοδο λοιπόν κατηγορούσα την πεισματική χρήση όλων των δαχτύλων για την τοτινή μου μουσική κατηφόρα.

Αργότερα, καθώς συνέχιζε η παρακμή μου, διαπίστωσα ότι και κανένα δάχτυλο να μην χρησιμοποιήσω δεν πειράζει, διότι είχα σχηματίσει την εντύπωση ότι έτσι κι αλλιώς κανείς δεν ακούει. Μετά απ’ αυτή τη παρατήρηση, κατήργησα εύκολα και γρήγορα τόσο τον αντίχειρα όσο και τον ωτίτη. Έπαιζα δηλαδή επιτέλους όπως οι σωστοί μπουζουξήδες: Με τα τρία!

Αυτό παράγινε όμως, οι πενιές μου άρχισαν να γίνονται πολύ ελλειπτικές, ο κόσμος όχι μόνο δεν άκουγε τι παίζω, είχαν αρχίσει να δείχνουν εμπράκτως τη δυσφορία τους, πετώντας μου “κατά λάθος” μικρά κομμάτια τροφής κ.λπ.

Ετσι πέρασα και μια περίοδο που κατηγορούσα το τέταρτο δάχτυλό μου που καλόμαθε τόσα χρόνια και αρνείται πεισματικά να συμμετάσχει σ’ όλη αυτή τη φασαρία που παράγουν τα άλλα τρία.

Τώρα πια χωρίς το 4ο δάχτυλο έχω ξεχάσει πως πιάνεται το Λα-ματζόρε στο τρίχορδο. Όχι ότι έχει πολύ σημασία, γιατί δεν θυμάμαι που το έβαλα. Το τρίχορδο όχι το δάχτυλο.

Επίσης, φίλε alk, διαφωνώ με τον τίτλο του θέματος “ΤΕΤΑΡΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ” διότι όπως πέρναγε η γυναίκα μου και το είδε, έριξε και μια ματιά σε εμένα που έγραφα όλο αυτό το κατεβατό, με προσπέρασε και απʼ το βάθος του διαδρόμου ακούστηκε ένα “τσκ, τσκ, σα δε ντρέπεσαι να κάνεις e-sex στην ηλικία σου”. Και άντε να της αποδείξω ότι δε φταίω εγώ, φταίει ο alk που δεν τον ξέρω.

Τα οργανα παιζονται και με τα τεσσερα δαχτυλα.Τωρα μερικοι ακομα και μεγαλοι παιχτες που χρησιμοποιουν τα τρια ειναι εν μερη λαθος.Τα παιξιματα αυτου του ειδους θεωρουνται “κουτσοδουλεια” που λεν και στο χωριο μου. Ενας μουσικος οντας αρτιμελης και σωστος παιζει και με τα τεσσερα.

1 «Μου αρέσει»

Εν’ όσο ασχολούμεθα με την χρήση ή όχι του τέταρτου μας δακτύλου, ας αφήσουμε του εγωϊσμούς και ας αναρωτηθούμε πόσοι από μάς θα είχαμε τον νταλκά να ασχοληθούμε με το μπουζούκι, αν δεν υπήρχε κάποιο τέταρτο μικρό γυνακείο δακτυλάκι να μας τραβάει από την μύτη…:089:

Τρίχες κατσαρές! Για να βγάλεις την ψυχούλα σου πάνω στο όργανο πρέπει απλά να έχεις …ψυχή. Ούτε μελέτη ούτε τέταρτο δάχτυλο ούτε πέμπτο…
Πριν καμιά 35αριά χρόνια, στα 2-3 πρώτα χρόνια της ενασχόλησής μου με το μπουζούκι, έπαιζα μόνο με ένα δάκτυλο και μάλιστα το μεσαίο (λόγω ηλικίας ο δείκτης δεν είχε αρκετή δύναμη). Σας πληροφορώ ότι ένιωθα όλη μου την ψυχή να “βγαίνει” στο όργανο. Μετά από τόσα χρόνια κι έχοντας βάλει στο παιχνίδι καναδυό ακόμη δάκτυλα, δεν βλέπω και μεγάλη διαφοροποίηση στο θέμα …ψυχής.

ok εννοούσε να βγαίνει η ψυχη σου στο όργανο αλλα να μη βγαίνει η ψυχή των ακροατών σου να σε ακούνε να γλυστράς απο νότα σε νότα με 1 δάκτυλο:019:

(αστειεύομαι προφανώς)

Αλλα …αφου είναι εκεί το ρημάδι το 4το…ας του δώσουμε λίγη δουλειά να κάνει…Μόνο για να ξύνουμε το αυτί μας το χουμε;

Ο Άρης τα είπε ολόσωστα, αν και εντάξει, το να παίζεις με ένα δάχτυλο, ε είναι λίγο υπερβολή. Για σκεφτείτε όμως αυτό: μήπως είναι αυτό το σωστό, αφού οι πιο πολλοί μεγάλοι δεξιοτέχνες παίζανε μ’ αυτήν την δαχτυλοθεσία? μήπως το σωστό είναι να μην χρησιμοποιούμε πολύ το 4ο δάχτυλο? ε αυτό δεν το σκεφτήκατε. Εγώ προτείνω να δείτε ακριβώς πως παίζουν, και να μην τους κατηγορείτε επειδή δεν το χρησιμοποιούν ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΘΕΝΕΤΕ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΙΞΙΜΟ ΤΟΥΣ. Αυτά τα ολίγα και σκεφτείτε αυτά που σας είπα

Αυτή η συζήτηση γυρω από το τεταρτο δαχτυλο είναι καταπληχτική. Για μένα εκφράζει το γεγονός το μπουζούκι όπως το ξέρουμε είναι ένα σχετικά νέο όργανο και έχει ακόμα να κάνει μεγάλη πορεία και μουσικά αλλά και τεχνικά. Διαβάζοντας τους μεν και τους δε, είμαι σαν τον Χότζα που λέει: δίκιο εχεις εσυ, δίκιο έχεις και εσύ.

Αμα θέλουμε να δούμε το πραγμα από μία πιό “αντικειμενική” απόψη κατά τη γνώμη μου καλό θα ήταν να συγκρίνουμε το βιολί, ένα παλιό όργανο που η μορφή του έχει σταθεροποιηθεί εδω και αιώνες, όπως διδασκεται στα Ωδεία και όπως παίζεται από τους λαικούς οργανοπαιχτες. Αν και έχουμε να κάνουμε με διαφορετικο όργανο από το μπουζούκι, πιστεύω ότι θα βρούμε διαφορές. Αυτές οι διαφορές εκφράζουν τις κατασταλγμένες τεχνικές που είναι πλεον αποδεκτές από τις τεχνικές καποιων λαικων βιρτουοζων. Και δεν είμαι σίγουρος η τεχνική του Σπόρου είναι πάντα κατάλληλη για ένα μερακλή που γουστάρει να μάθει και να παίζει μπουζουκι. Η μπορεί και να είναι… Περιμένετε κανεναν αιώνα ακόμα να κατασταλάξει το όργανο!

Εγώ χρησιμοποιώ και τα τέσσερα δάκτυλα. Στην πραγματικότητα ο παραμέσος, το 3ο δάκτυλο είναι το ‘κουλό’ και όχι το 4ο . Το 4ο αποκτάει με τον καιρό πολλή δύναμη με εξάσκηση. Φυσικά και δεν βρίσκεται η ουσία στο ποια δάχτυλα χρησιμοποιείς με χαρακτηριστικότερο παράδειγμα τον Django Reihardt ο οποίος χρησιμοποιούσε δύο δάχτυλα και έπαιζε παπάδες…(!) Αυτός όμως είχε πρόβλημα με το 3ο και το 4ο δάχτυλο τα οποία ήταν παράλυτα και από ανάγκη χρησιμοποιούσε μόνο τα 2.
Για κάποιον που αρχίζει να παίζει δεν βρίσκω το λόγο να ‘προσπαθεί’ να μάθει με τα 3 ενώ μπορεί να χρησιμοποιήσει και τα τέσσερα και να διευκολυνθεί σε ένα πιο γρήγορο κομμάτι, -μάλλον μαζοχισμός είναι. Επίσης κάποιες συγχορδίες πώς διάολο πιάνονται χωρίς το μικρό;

Ρε υλιανέ, πόσες φορές πρέπει να πούμε κάτι? (σόρρυ για τα κεφαλαία): ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ ΚΑΘΟΛΟΥ ΤΟ 4ο, ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ ΑΡΚΕΤΑ ΛΙΓΟΤΕΡΑ ΑΠ’ ΤΑ ΑΛΛΑ ΔΑΧΤΥΛΑ. Και να σου πω και κάτι? πιστεύω ότι είναι αναλόγως με την δαχτυλοθεσία του κάθε κομματιού. Κουράστηκα να επαναλαμβάνω τα ίδια και τα ίδια για να τα καταλάβετε. Δεν είναι μαζοχισμός, εμένα με ενοχλεί στο παίξιμο (δημιουργεί έναν ελαφρύ πόνο) όταν το χρησιμοποιήσω λίγο παραπάνω, άρα τουλάχιστον για μένα μαζοχισμός είναι να το χρησιμοποιώ. Αντί να ψάχνετε το ένα και το άλλο, καθίστε λίγο να δείτε τις δαχτυλοθεσίες του σταματίου, του παλαιολόγου και όλων αυτών των μεγάλων, δόξα σοι ο Θεός έχει πολλά το youtube και μην ψάχνετε παραπέρα, έτσι θα καταλάβετε πως είναι το σωστό παίξιμο. Και αν θεωρείτε ότι δεν είναι σωστό έτσι, ε λοιπόν κάντε όλα αυτά που κάνανε αυτοί με τα 4 δάχτυλα και όχι με τα 3 και αν το καταφέρετε θα παραδεχτώ μόνο τότε ότι έτσι είναι σωστό. A και κάτι άλλο, γιατί αυτός το χρησιμοποιεί το 4ο? http://www.youtube.com/watch?v=TKNdXalu_hs&feature=rec-HM-rn. Δείτε και θα καταλάβετε τι εστί δαχτυλοθεσία στο μπουζούκι, απλά ο άνθρωπος κάνει παπάδες (Ναι με τα 3 δάχτυλα!!!). Και απλά είναι απ’ τους μεγαλύτερους μπουζουξήδες στην Ελλάδα

Από συντονιστή: Ίκαρε, ο Υλιανός δεν αναφέρθηκε σε κανέναν προσωπικά και πολύ περισσότερο σε εσένα, απλά τοποθετήθηκε στο θέμα. Όπως τοποθετήθηκες κι εσύ, και μάλιστα κατ’ επανάληψη. Ας “ακουστούν” λοιπόν, οι απόψεις όλων με ηρεμία και σεβασμό.

πο πο το εχεις κουρασει ρε @ikarus260, ήμαρτων … το οτι ποναει το δαχτυλακι σου δεν φταιμε εμεις που παιζουμε και με το τεταρτο , η τεχνικη καλως η κακως παει μπροστα δεν ξερω αν εχεις ασχολιθει με αντιστροφες ακορντων πχ τα μινορε δεν μπορεις να τα πιασεις χωρεις την χρηση τετάρτου δαχτυλου , αλλος του αρεσει να τρεχει πανω κατω στη ταστιέρα , αλλος του γουσταρει να παιζει μονοφωνικα και αλλος του γουστάρει στερεο (πριμο σεγόντο μαζί εξου και οι αντιστροφές και αλλα τετοια ωραία πραγματα που χωρεις το τεταρτο δεν βγαινουν ) αλλος γουσταρει να τρέχει σαν τον τατασοπουλο εμενα με αηδιάζει γιατί ζαλίζομαι οπώτε αναλογα την τεχνικη προσθέτεις η αφαιρείς δάχτυλα , αλλα εγώ θα σου ελεγα να κοιτάξεις σε τραγουδάκια πως παιζουν και οχι σε σόλο τερμα τσ γκάζια εκτός και αν θες να γίνεις τατασόπουλος όταν μεγαλώσεις (τότε καλα κανεις ).
τσίμπα και αυτο το βίντεο http://www.youtube.com/watch?v=niJ8rWbIdAs
ψαγμένο παιξιμο (ύφος 12 άχορδης ) με όλα τα δαχτυλα παρακαλώ και τι να λεέι ?
όπως είπα η τεχνική παει μπροστα όσο και αν σε χαλάει αυτό .
ρίξε μια ματια και στον χρηστο τον ολυμπιο http://www.youtube.com/watch?v=AdNy815ZSi8&NR=1
και ποσους αλλους αμα θες να παραδεχτείς .
Αυτα απο μένα .

Prota apo ola omologw pwV den den paizw mpouzouki , paizw me to mpouzouki . Epeidh arcisa me thn kuqara , ecw manieV apo thn kuqara , merikeV foreV se suncordieV sto tetracordo , pataw sto anotero tasto oleV tiV cordeV me ton deikth kai ta katotera tasta me ta ala treia daktila aleV foreV otan eimai pio katw sthn tastiera epeidh den ecw tosi dunamh ston deikth kai h apostash metaxu ton tastwn einai polu mikrh gia to megeqoV twn daktilwn mou , pataw kaqe mia apo thV tesereV duplocordeV me ena daktilo kai krataw to maniki tou mpouzoukiou kai topoqetw ton anticeira me ton idio tropo thV klasikhV kuqaraV , panta paizw kaqhstoV me to aristero miro panw sto dexh , opou efarmozw thn koilotita tou mpouzoukiou kai me thn bash tou dexhou ceriou panw sto armoniko epipedo tou deinw staqerotita , panta otan katebenw ta tasta sthn cordh RE creishmopoihw to tetarto daktilo se kaqe tesera tasta , gia na ecei thn idia dunatotita o oicoV otan creishmopoihw to tetarto daktilo se auth thn nota , me to plhctro thn gemhzw perisotero , me ton idio tropo opoV otan spaei mia apo tiV duo cordeV thV idiaV notaV sth mesh miaV mousikhV . MerikeV foreV analoga , otan eimai me to tetarto daktilo sthn cordh xanapataw me to tetarto daktilo se alo tasto gia na h stash na einai pio katalilh gia thn epomenh nota h suncordia . Etsi kanw giati eimai autodidaktoV , edw sth Brazilia den ecome daskalouV gia mpouzouki , otan pianw mia partitoura prota thn bgazw sthn kuqara kourdismenh mia ogdoh kai mia nota parapanw, gia na einai oi proteV 4 cordeV Re La Fa Nto, paraloipw thV aleV duo proteV cordeV pou uparcoun sthn kuqara ma den uparcoun sto mpouzouki kai pernaw to daktilisma tou aristerou ceriou sto mpouzouki .Bebaia pwV h yuch kai h empneush apoteloun diaforetikeV ekteleseiV kai erminieV ma kai h tecnh ecei na kanei . Rwtaw egw se saV mousikouV epaggelmatieV : ti einai to sosto , me pion tropo h ektelesh mporei na einai pio telia , me to , h coriV to tetarto daktilo ; Sthn kuqara einai laqoV na mhn creishmopoieiV to tetarto daktilo , sto oktocordo pwV einai ;

Νικολάρα, please ξαναγράφτα με ελληνικά γιατί δεν μπορώ να βγάλω άκρη τι γράφεις. Όσο για σένα οχτάχορδε, παύω να λέω την γνώμη μου, γιατί εμείς οι δυο δεν πρόκειται να συμφωνήσουμε ποτέ λόγω του ότι έχω τελείως διαφορετική άποψη για την τεχνική του μπουζουκιού από σένα

χαιρομε που το καταλαβες .

ikarus η αποψη σου που εχω καταλαβει εγω μεχρι τώρα είναι εν ολιγοις: “ο παλαιολογου παιζει με 3, κοιταξττε τον λοιπον και καντε το ιδιο, αυτος ξερει”. Επικληση στην αυθεντια ειναι αυτο, αν θες υποστηριξε με δικα σου επιχειρηματα γιατι πρεπει να παιζεις με 3 και όχι με 4 δαχτυλα, τι διαφορες υπαρχουν τελοσπαντων που καθιστουν το 4ο δαχτυλο “βεβηλο” και γιατι πρεπει να το αποφευγουμε.

Εγω πιστευω οτι οι πιο παλιες γενιες, μαθαν και συνηθισαν να παιζουν με 3 καθως το μπουζουκι οπως ειπε καποιος φιλος παραπανω ειναι “νεο” ακομα, ειδικα στην εποχη που ξεκινουσαν αυτοι, και συνεπως δεν υπηρχε τοση εμβαθυνση σε τεχνικες κλπ οπως υπαρχει σημερα και οπως θα υπαρξει περισσοτερη στο μελλον. Ετσι μαθαν λοιπον, ετσι συνηθισαν, ετσι παιζουν, that’s it.
Φυσικά μπορει να παιζει ωραια ο Παλαιολογου και ο καθε Παλαιολογου, αλλα αν μαθαιναν από την αρχη και παιζαν με 4 πιθανον να επαιζε και ακόμα καλύτερα.

Αυτο που λεω εν συντομια ειναι ότι παιζοντας με 4 αντι για 3 μπορει και να “κερδισεις” κατι, μπορει και οχι.
Παιζοντας με 3 αντι για 4 ομως δε μπορω να σκεφτω κατι extra που μπορεις να παρεις.

That’s all folks, απο μενα! :088:

Είδα και διάβασα ολόκληρο το θέμα. Και το αποφάσισα. Θα πάω να το κόψω το τέταρτο το ρημάδι να βγω και από το δίλημμα. Πήγα σε έναν μπάρμπα μου ορθοπαιδικό και του λέω δεν το κόβουμε το δαχτυλάκι γιατί είναι πολύ κακό. Έχει ξεσηκώσει όλον τον κόσμο και τσακώνεται, γράφει, ξαναγράφει, τεκμηριώνει, επιχειρηματολογεί, χρησιμοποιεί γλωσσικά τερτίπια (επίκληση στην αυθεντία, επίκληση στο συναίσθημα και τα ρέστα). Μέχρι και στα αυτιά μου που είμαι στην εξοχή εδώ και 20 μέρες μακριά από την τεχνολιγία, έφτασε στα αυτιά μου ότι γίνεται τέτοιος σαματά στο φόρουμ. Τελικά αποφάσισα να μην το κόψω γιατί και στο μπουζούκι να μην το χρησιμοποιείς ξήνεις το αυτί σου που έγραψε και κάποιος παραπάνω. Αλλά άνοιξε μια ακόμα ατέρμωνη συζήτηση. Πόσα δάχτυλα; Πόσα. Σκεφτείται και κάτι μωρά που έχουν γεννηθεί εξαδάκτυλα. Να 'χαμε κανα τέτοιο βιντάκι να παίζει κανένας εξαδάκτυλος; Θα βγάζαμε κουμπούρες εδώ πέρα.

Τέλος πάντων. Γιατί είναι ανάγκη να βάζουμε στα πάντα κανόνες. Γιατί θα πρέπει να υπάρχει ένας τρόπος να παίζεις και όλα τα άλλα να είναι αιρετικά. Εγώ δεν το καταλαβαίνω. Μια ζωή ολάκερη τα βάζουμε με νόμους κανόνες νομοσχέδια και κανονισμούς. Τουλάχιστον τη μουσική που αγαπάμε να μην τη βάλουμε σε κουτάκια. Από πριν να είναι γωνιασμένη στο κεφάλι μας και μετά να πάει στα αυτιά και στο υπόλοιπο σώμα μας. Ας αφήσουμε ο καθένας τον εαυτό του να βγάλει πάνω στο όργανο του όπως τον διευκολύνει.

ΥΓ Εγώ που χρησιμοποιώ και στον μπαγλαμα το 4ο δεν το γλιτώνω το εκτελεστικό απόσπασμα ε? Κρίμα στα νιάτα μου και στην εμορφιά μου. Να μαθουμε τουλάχιστον και ποια θα είναι η ποινή στους παραβάτες του Νόμου. Θα προτιμούσα πάντως να μην είναι οικονομικό το πρόστιμο γιατί δε βγαίνουμε, ειδικά από όταν βγήκε ο νέος “τιμοκατάλογος” της τροχαίας.:slight_smile:

Πάντα μου τραβούν το ενδιαφέρον θέματα “τεχνικής” στο παίξιμο του μπουζουκιού σαν κι αυτό με το τέταρτο δάκτυλο ή το πως κρατάμε την πένα (με τα δυό δάκτυλα, τσιμπητά κλπ) ή το πως βαράμε το μπουζούκι (με τον καρπό, κουνώντας τα δάκτυλα με την πένα, με το πόδι κλπ, κλπ)…
Σε τελική ανάλυση όμως, τα συμπεράσματα μου απ΄όλες τις συζητήσεις αλλά και απ όσα έχω δει είναι δύο:

1. όλοι οι μεγάλοι στο είδος παίζουν με όλους τους τρόπους (κατά βούληση ανάλογα με το τι θέλουν να βγάλουν)
  2. όσοι απο εμάς δεν έχουμε πλέον συστηματικά χρόνο να ασχοληθούμε με το όργανο όπως κάναμε στην αρχή δεν υπάρχει πιθανότητα βελτίωσης ή τροποπόιησης του τρόπου με τον οποίο έχουμε μάθει τόσα χρόνια να παίζουμε(πολύ στενάχωρο όταν το σκέφτομαι) :106:
    Άρα για μένα δεν υπάρχει σωστό και λάθος ούτε στη χρήση δακτύλων, ούτε σε όλα τα υπόλοιπα (θέση όταν παίζεις, πένα κλπ). Αυτό που μετράει είναι το μεράκι και η πολλή μελέτη

Αν και λίγο καθυστερημένα, θα ήθελα να αναφέρω κάποια πράγματα, σχετικά με την λειτουργία του μικρού δακτύλου.

Το 4ο δάκτυλο (5ο στην πραγματικότητα), έχει έναν μύ, ο οποίος ονομάζεται απαγωγός και…απάγει το δάκτυλο. Δηλαδή το απομακρύνει απο τον παράμεσο.
Έχει (όπως και τα άλλα δάκτυλα) 2 καμπτήρες (που το κάμπτουν, το κλείνουν) και 1 εκτείνοντα (που το ανοίγει, το τεντώνει).
Στα άτομα που έχει αναπτυχθεί αρκετά ο απαγωγός, μπορούν με ευκολία να χρησιμοποιήσουν αυτο το δάκτυλο. Ενώ αντίθετα στα ατομα που δεν έχει αναπτυχθεί αρκετά αυτός ο μυς, είναι σχετικά δυσχερής η χρήση του. Μπορεί φυσικά να γυμναστεί και να δυναμώσει.

Παραθέτω δυό φωτό για να είναι πιο κατανοητό.

Επίσης ΠΟΛΥ σημαντική λειτουργία του ΚΟΙΝΟΥ καμπτήρα των δακτύλων.

Καταλήγοντας, θέλω να πώ ότι είδα μπουζουξήδες να παίζουν με 2, με 3 ή με 4 δάκτυλα, αλλά συγκράτησα αυτούς που παίζαν με την ψυχή τους!!!.

Δείτε το πρώτο clip του theos1960 εδώ:
http://www.rembetiko.gr/forums/showpost.php?p=177427&postcount=26
(ειδικά από το 0:11 ως το 0:18)

δες και την χρονολογια 1945 , δηλ περιπου 65 χρονια πίσω , υπαρχει περιπτωση να μην εχει εξελιχθει απο τοτε η τεχνική?

Η τεχνική εξελίχθηκε αλλά παίχτες σαν κι αυτόν δεν ξαναφάνηκαν…