Τέταρτο δάκτυλο

Εγω χρησιμοποιω το 4ο πάντα στις συγχορδίες στο τριχορδο, παταω τη νότα της μπουργκάνας με αυτό. Στο υπολοιπο παιξιμο όμως όχι και τόσο συχνά, συνήθως αμα εχει κανενα γρήγορο πέρασμα με κοντινές νότες, εκεί ναι.

Πως καταφέρνετε και τραβάτε τόσο πολύ ένα θέμα που απ’ την αρχή έχει λυθέι δεν μπορώ να καταλάβω. Είπαμε όλα είναι θέμα συνήθειας και τι δαχτυλοθεσία έχεις μάθει τπτ άλλο. Ούτε τεμπελιά είναι ούτε κουλαμάρα, μην λέμε αρκουδολογίες, εκτός του ότι προσβάλλουμε μεγάλους μπουζουξήδες που δεν το χρησιμοποιούν.

δεν μιλαω για ακορντα , μιλαω για το συνολικο παιξιμο

Oxτάχορδε, ο τρόπος γενικά που το πες δεν ήταν ωραίος όχι μόνο για μας, αλλά και για τους μεγάλους δεξιοτέχνες μια που τους προσβάλλεις μ’ αυτό που λες. Δηλ. είναι κουλοί κατά την γνώμη σου όσοι δεν παίζουν με το 4ο? τότε να βγάλουμε άχρηστο και τον σταματίου και τον παλαιολόγου και τον τσομίδη και ένα σωρό άλλους μεγάλους μπουζουξήδες που παίζουν μ’ αυτόν τον τρόπο. Ρε παιδιά μην λέμε ότι μας κατέβει για να πούμε κάτι έλεος

Βρε παιδιά τόσα posts για το θέμα της χρησιμοποίησης του 4ου δάκτυλου…
και εγώ σε αυτό το φόρυμ έχω φανεί λίγο μακροσκελής και υπέρ το δέον αναλυτικός, αλλά όχι σε τέτοια θέματα…
τόση αντιπαράθεση για το αν αυτοί που παίζουν μόνο με τα 3 είναι σωστοί ή όχι…
νομίζω οι πρώτες απαντήσεις το 'χουν λυσει το θέμα

Είναι:

α) Θέμα συνήθειας
β) Θέμα βολέματος
γ) Θέμα οργάνου (όπως ειπώθηκε κι από άλλους, στο τζουρά και στο μπαγλαμά λόγω αποστάσεων σπάνια χρησιμοποιείται το 4ο…στο μπουζούκι η δακτυλοθεσία δεν είναι ευαγγέλιο)

Φανταστείτε τι έχει να γίνει αν βρω και ποστάρω ένα βίντεο που είχα βρει, με έναν τύπο που παίζει μόνο με τα 2 δάκτυλα, χωρίς να χρησιμοποιεί σχεδόν ποτέ το 3ο!!
:78:

Μήπως μιλάς για αυτά τα 2 μαγικά δάχτυλα του Django Reinhardt?

…όπως ο Γιάννης Παπαϊωάννου, που ήταν βέβαια τελείως κουλός μπουζουξής.
Ήμαρτον!

Φιλε ikarus

Προς τι όλη αυτή η αγανάκτηση;Ανοιξα ενα θρεντ για ενα θέμα που με απασχολεί και χαίρομαι να διαβάζω απόψεις δικές σου και άλλων χρηστών.Οσοι παίζουν μαντολίνο η κιθάρα η οποιοδήποτε άλλο έγχορδο παίζουν με 4 δάκτυλα.Τα 3 δάκτυλα είναι φαινόμενο της Ελληνικής σχολής και μου κίνησε το ενδιαφέρον.Είμαι σίγουρος οτι ο 8χορδος αστειευόταν. Είμαι επίσης σίγουρος οτι το φόρουμ το διαβάζουν και μεγάλοι μπουζουξήδες αλλα εγω δεν είδα κανέναν μεγάλο μπουζουξή να θίγεται.Κανείς δε λέει “αρκουδολογίες” (αλήθεια αυτή η λέξη που βρέθηκε) αλλα οι άνθρωποι προσπαθούμε όπως και εσυ να λύσουν τις απορίες μας.Πως θα ήταν δυνατόν να είμαστε γραμμένοι σε ρεμπέτικο φόρουμ και να σνομπάρουμε όσους αναφέρεις; Αλλα απο την άλλη πως είναι δυνατόν να φτάσω σε συμπεράσματα για το παίξιμό μου χωρίς να θέσω ερωτήματα και να ερευνήσω την φύση του οργάνου, μόνο και μόνο επειδή αυτή η τεχνική βόλεψε αρκετούς καλούς μουσικούς;Και στο κάτω κάτω εαν δεν σου αρέσει το θέμα θα μπορούσες να διαβάσεις κάποιο της αρεσκείας σου.Προσωπικά μου αρέσει…

Πάνω απ’ όλα καλή καρδιά κατ’ αρχήν αλκ. Κατά δεύτερον, εγώ δεν το έλαβα καθ’ όλου ως αστείο αυτό που είπε ο οχτάχορδος, όπως δεν έλαβαν καθόλου ως κάτι αυθόρμητο κάποιοι άλλοι που μου την είπαν επειδή έδειξα τον θαυμασμό μου για τον παλαιολόγου και τον Κ. Παπαδόπουλο. Και να σου πω και κάτι? έθιξε και μένα ως ένα σημείο γιατί δεν χρησιμοποιώ το 4ο δάχτυλο, αλλά δεν το έκανα θέμα, για να μην έχουμε τσακωμούς. Και συ που ξέρεις ότι δεν θίχτηκαν και άλλοι? μπορεί απλά να μην μίλησαν γιατί δεν ήθελαν επίσης να το κάνουνε θέμα. Τες πα, για να κάνουμε και λίγη πλάκα και να το ξεχάσουμε, οι λέξη αρκουδολογίες είναι μεγάλη ιστορία, άστο

Φίλοι Alk και Ikarus, αυτό έλειπε να υπάρχουν τσακωμοί για ένα δάκτυλο…
άμα ήταν έτσι, τι θα γινόταν στην εκτός-ιντερνετ ζωή…απλά καμιά φορά η γραφή διογκώνει τις εντυπώσεις ακριβώς επειδή δεν έχουμε τον άλλο απένταντί μας να τον βλέπουμε πως λέει αυτά που λέει…

ακριβώς , κουλό θα χαρακτήριζα έναν παίχτη που παίζει με 3 δάχτυλα …
που είδες τον παλαιολόγου να παίζει με 3 δάχτυλα αλήθεια και να μην χρησιμοποιεί το τέταρτο σε γρήγορα περάσματα?
πάρε ενα με τον σπόρο να σου λυθεί η απορία
http://www.youtube.com/watch?v=hX3j8YESaPM
και ενα με τον παλαιολόγου
http://www.youtube.com/watch?v=usoRN…eature=related

πως ειναι δυνατών να μην χρησιμοποιήσεις το τέταρτο και ειδικά όταν γκαζώνεις και οταν εισαι παίχτης τετοιου επιπέδου, μην περνάτε μηνύματα "παίξτε με 3 δάχτυλα είναι σωστό " είναι ΛΑΘΟΣ τρόπος παιξίματος , απο εκεί και πέρα επιλέγεις να παιξεις με 3 γιατι δεν μπορεις ή δεν εχεις δουλέψει το τέταρτο δαχτυλάκι.

υ.π το οτι εχεις βάλει σαν παράδειγμα μεγάλα μπουζουκια , δεν ειναι οτι δεν χρησιμοποιούνε το λεγόμενο Δαχτυλάκι απλά εσύ δεν το βλέπεις με την ταχύτητα που γκαζώνει .

επίσεις λές Eίναι κυρίως τι δακτυλοθεσία χρησιμοποιεί ο καθένας. Και εγώ δεν χρησιμοποιώ συχνά το 4ο, μια που δακτυλοθεσία έμαθα απ’ τον παλαιολόγου ο οποίος δεν χρησιμοποιούσε επίσης συχνά το 4ο δάχτυλο. Σου εχει πει καποιος Δάσκαλος - Μουσικός ποια ειναι η σωστη δαχτυλοθεσία ? (η εμαθες δαχυλοθεσια απο τον παλαιολογου στο youtube? )
Πρέπει να ξερεις οτι η δαχτυλοθεσία ειναι ενα πολυ κρίσιμο κομμάτι ενος μουσικού , υπάρχουν κομμάτια που αν δεν εχεις την σωστη δαχτυλοθεσία και δεν δουλέψεις το τέταρτο απλα δεν βγαίνουν ενα απλό ειναι η κλιμακα ρε ουσάκ (ανέβα - κατέβα 2 οκτάβες σε αρκετα γρήγορο τέμπο με 3 δάχτυλα και αμα τα καταφέρεις θα αποδεκτώ όσα λες ) απο αυτα το τελευταίο που εγραψες νομιζω οτι θέλεις να Επιβεβαιώσεις
την αμάθεια σου .

Προς Κωστας
"Γιατί ρε αυτός κουλός είναι; :089: " Αν δεν χρειάζεται γιατί να το χρησιμοποιήσει Μαζώχα είναι?
Το προβλημα ειναι οταν χρειάζεται να το χρησιμοποιήσεις και Δεν το χρησιμοποιεις .
απο την αλλη αυτα που κανει ο σπορος ειναι πολυ τεχνικα πραγματα… και ισως να του βγαινουν καλυτερα με το τριτο σε αυτα τα σημεια , εντάξει αυτη ειναι η γνωμη μου. όποιος θελει παιζει και με 1

Τόλη έβαλα το βίντεο με τον Σταματιόυ για να σου δώσω να καταλάβεις ότι όλοι οι μεγάλοι δεξιοτέχνες παίζανε πιο πολύ με τα τρία δάχτυλα!!! Αυτό δεν σημαίνει βέβαια ότι δεν χρησιμουποιούσαν και το τέταρτο. Το χρησιμοποιούσαν αλλά σπάνια! Έτσι πιστεύω εγώ όπως και πιστεύω ότι ΝΑΙ υπάρχει σωστή δαχτυλοθεσία πάνω στο όργανο!!

Σε καμία περίπτωση δεν ισχύει το “γκαζώνουν και δεν βλέπουμε ότι χρησιμοποιούν το τέταρτο δάχτυλο”. Πρόσεξε τον Ιορδάνη που δεν γκαζώνει καθόλου στο βιντεάκι!!! Τα τρία χρησιμοποιεί πιο πολύ!! ε πως να το κάνουμε δηλαδη?

Ρε φίλε οχτάχορδε, εγώ έκανα 3 χρόνια στον παλαιολόγου μπουζούκι και ξέρω πολύ καλύτερα τι δαχτυλοθεσία χρησιμοποιούσε από σένα οκ? και φυσικά έπαιζε πολύ καλύτερα από πολλούς άλλους που το χρηιμοποιούν. Και με συγχωρείς, με προσβάλεις και μένα γιατί ούτε εγώ χρησιμοποιώ το 4ο δάχτυλο πολύ. Δηλ. είμαι κουλός έτσι? οκ, δείξε μας εσύ τον σωστό τρόπο παιξίματος, να το καταλάβω ότι είσαι γνώστης του θέματος. Άντε γιατί παρατράβηξε το θέμα και δεν γουστάρω να με προσβάλλουν έτσι. Αυτό προς τον άλλο φίλο που είπε οτι ο οχτάχορδος τα έλεγε όλα αυτά στα αστεία. Και οχτάχορδε μάθε να ακούς και την γνώμη του άλλου και να μην λες ότι ότι λέω εγώ είναι το σωστό. Όπως βλέπεις οι πιο πολλοί στο θέμα έχουν ακριβώς την αντίθετη άποψη από σένα, αλλά εσύ επιμένεις να μην τους ακούς. Οκ.

Ρε τι τρίτο και τι τέταρτο;
Το μπουζουκάκι παίζεται με τα αυτιά και την ψυχούλα…!
Τώρα το πώς βολεύει τον κάθε ένα…περι ορέξεως…

Λυξουριώτη είπες την καλύτερη κουβέντα μόλις τώρα. Αυτά για να τα ακούνε κάποιοι οι οποίοι θεωρούν ότι είναι άχρηστος όποιος δεν παίζει με αυτό το δάχτυλο. Τι σημασία έχει αν παίζεις με 4 δάχτυλα ή με 1. Αυτός που ακούει το αποτέλεσμα, είναι ευχαριστημένος μ’ αυτό που ακούει? ε λοιπόν αν του αρέσει, χέστηκε κυριολεκτικά αν παίζεις με τέσσερα ή με ένα. Σημασία έχει τι βγάζεις στο όργανο και αν αυτό που βγάζεις είναι καλό, τα υπόλοιπα απλά είναι λεπτομέρειες, που προσπαθούν να βρουν κάποιοι για να την πούνε επειδή δεν μπορούν απλά να φτάσουν τον άλλον στην δεξιοτεχνία.

Όποιος ασχολείται με κάποιο μουσικό όργανο (στην προκειμένη περίπτωση μπουζούκι), και το αγαπάει αυτό που κάνει, το “ψειρίζει” το θέμα. Και αυτό δεν είναι κακό. Ίσα ίσα που είναι πολύ καλό μιας και “ψειρίζοντας” μαθαίνεις και προχωράς. Το τέταρτο δάχτυλο όσο και να δυσανασχετεί κάποιους είναι ένα θέμα που απασχολεί πολλούς (και καλά κάνει)! Και για μένα μπράβο στον alk που άνοιξε αυτό το τόπικ.

Συμφωνώ απόλυτα! Απλά για να βγάλεις την ψυχούλα πάνω στο όργανο πρέπει να έχεις μελετήσει, αλλά και να είναι τοποθετημένα σωστά τα δάχτυλά σου έτσι ώστε να μπορείς να παίξεις αυτά που γουστάρεις να παίξεις.

Δεν μπορώ να φανταστώ κανέναν μεγάλο δεξιοτέχνη να μην έχει μελετήσει αμέτρητες ώρες. Δεν είναι τυχαίο ότι οι περισσότεροι, μην πω όλοι, παίζουν πιο πολύ με τα τρία δάχτυλα. Άρα μάλλον έτσι θα είναι το σωστό.

ikarus260 σε καμία περίπτωση ο oxtaxordos δεν ήθελε να σε προσβάλει γι’ αυτό χαλάρωσε!!!

εχεις καταλαβει τι εγραψα ποιο πανω?
Σου παραθετω βιντεο που διχνει οτι χρησιμοποιει το τεταρτο δαχτυλο και ο δασκαλος ΣΟΥ τωρα το τι εμαθες εσυ , αυτο το ξερεις μονο εσυ… α και οταν λεω οτι χρησιμοποιουν το τεταρτο δεν μιλαω ρε παλικάρι μου να παιζει μονο με το τεταρτο νιώσε λιγο , ΛΟΓΙΚΟ ειναι το 90 % τις μελωδιας - εισαγωγης ακορντα κτλ να τα παιζεις με τα 3 δαχτυλα ειδικά σε τζουραδες μπαγλαμαδες τριχορδο γιατι τα ρεμπετικα τα περισσότερα τραγουδια τετοιου ειδους εχουν αποστάσεις , Δηλαδη στο βιντεο που σου εβαλα στο 0.30 γιατι δεν δουλευει 1-2-3 αλλα 1-2-4 , μια χαρα ηξερε τι εκανε ο παλαιολογου , επίσης πολυ παρεξηγισιαρις εισαι ρε φίλαρακο , το καψαμε το Θεμα πάλι.

Κωστα συμφωνω . 100%

υ.π μιας και ειναι αγαπημενος σου συνθετης ζαμπετας είμαι πολυ περιεργος να δω μερικα τραγουδια του παιγμενα με 3 δαχτυλα:)
Καλνυχτα.

Φίλε οχτάχορδε είπαμε είναι θέμα δαχτυλοθεσίας, δεν είπα ότι ο παλαιολόγου δεν το χρησιμοποιούσε καθόλου, απλά είπα ότι χρησιμοποιούσε τα άλλα πιο πολύ και είναι η αλήθεια αυτή και αν δεν με πιστεύεις σκασίλα μου δεν θα κάτσω να τσακωθώ για μικροπράγματα. Όπως και με τον καραντίνη θα πω αυτό: Εχεις την άποψή σου, έχω την άποψη μου, διαφωνούμε τέλος. Γιατί πάνω απ’ όλα καλή καρδιά
Υ.Σ: Στην πραγματικότητα θα έλεγα η δαχτυλοθεσία είναι μία και όπως και να το κάνουμε το κάθε κομμάτι έχει την δικιά του που δεν αλλάζει. Τώρα αν βάλεις κάποια επιπλέον πράγματα πάνω εκεί, κακό δεν είναι εφ’ όσον ταιριάζουν. Ο νοών νοείτο.

παιδια Πασχα εφθασε !!!

αφηστε τα δαχτυλα να κανουν την δουλεια τους …
μη μαλωνετε και μην αντιδικειτε …
αφηστε τους παιχτες να χειριζεται ο καθενας το χερακι του ,
επανω στο οργανο , με οσα δαχτυλα εμαθε και τον βοηθαει …

ο Θεος δινει και μυαλο και χερια και δαχτυλα …
το πως ο καθενας τα χρησιμοποιει , δικο του θεμα …

παρακαλω πολυ , σκεφθειτε οτι …

εσεις αντιπαρατιθεστε μεταξυ σας για το τεταρτο δακτυλο …
και καποιοι μεσα στη ζωη , θα `θελαν απο καρδιας να γρατζουνησουν
ενα οργανακι και δυστυχως δεν εχουν “χερια” …:106:

Πηγαίνοντας προς το παρελθόν παρατηρούμε ελάχιστη χρήση του τέταρτου δάχτυλου.Στις ταινίες που
παίζει ο Χιώτης δεν τον έχω δει να το χρησιμοποιεί ποτέ. Οι σύγχρονοι μπουζουξήδες τείνουν να το χρησιμοποιούν όλο και περισότερο, ενσωματώνοντας κιθαριστικές τεχνικές στο παιξιμό τους. Από προσωπική παρατήρηση μπορώ να πω πως οι : Μανώλης Πάππος, Γιάννης Παπαβασιλείου, Θόδωρος Μακρυδάκης χρησημοποιούν τέταρτο δάχτυλο χωρίς έκπτωση στο χρώμα τους.

Σαν γενικό μπούσουλα μπορώ να προτείνω πως στις οριζόντιες κινήσεις διευκολύνει η χρήση των τριών δαχτύλων, ενω στις στατικές- κάθετες κινήσεις βοηθάει η χρήση και του τέταρτου, χωρίς να είναι επιβεβλημένη.

Δύο “υποχρεωτικές” περιπτώσεις χρήσης τέταρτου δάχτυλου νομίζω πως είναι η ντιμινουίτα στο τετράχορδο και τα διαστήματα έκτης στις χορδές ρε και λα (καντίνια), και στο τρίχορδο και στο τετράχορδο.