Βοήθεια - Εκμάθηση μπουζουκιού (2011)

Καλησπέρα σε όλους, είμαι εντελώς αρχάριος, δεν έχω καμία απολύτως σχέση με την μουσική, δεν έχω ακουμπήσει ποτέ μουσικό όργανο…αλλά μπορώ να κάθομαι μέρες ολόκληρες να βλέπω και να ακούω κάποιον να παίζει μπουζούκι! Είμαι 32 χρονών και αποφάσισα να μάθω μπουζούκι και ευτυχώς σας βρήκα. Βέβαια το ότι λατρεύω να το ακούω δεν ξέρω αν σημαίνει ότι λατρεύω να παίζω κιόλας. Το λέω αυτό γιατί έπαιζα μπάσκετ και όταν το σταμάτησα μου λέγαν όλοι γιατί όχι προπονητής…αλλά δεν μου αρέσει καθόλου και είναι εντελώς άλλο πράγμα…
Τέλοσπάντων το θέμα μου είναι ότι έχω διαβάσει πολλές συζητήσεις σας και το μέλλον μου το βλέπω χαοτικό…τρίχορδο, τετράχορδο, σκάφος, μουντός ήχος κτλ πώς μπορώ να αγοράσω ένα όργανο χωρίς να έχω ιδέα και χωρίς να έχω κάποιον γνωστό να γνωρίζει έστω τα βασικά? Το ίδιο ισχύει και με τα μαθήματα…ωδείο, δάσκαλος ή μόνος…και αν δάσκαλος που θα τον βρώ και πως θα ξέρω ότι είναι καλός και δεν θα με κοροιδέψει?
Συγνώμη αν σας κούρασα αλλά χρειάζομαι την γνώμη σας απεγνωσμένα…

Το ότι σου αρέσει ν’ ακούς είναι καλό αλλά δεν είναι και ενδεικτικό ότι θα σου αρέσει να παίζεις εσύ…

Εφόσον όμως έχεις διακαή πόθο να μάθεις, πάνω πάρε ένα πολύ πολύ φθηνό οχτάχορδο, αγόρασε μια μέθοδο εκμάθησης μπουζουκιού (βιβλίο) και ξεκίνα.

Δεν πας να γίνεις επαγγελματίας, για την “ψώρα σου” θέλεις να μάθεις. Οι περισσότεροι αυτοδίδακτοι ξεκινήσαμε… μάθε τα βασικά και ζήτα και κάποια βοήθεια από αυτούς τους φίλους σου που παίζουν… ώστε να σου διευκρινίζουν τυχόν απορίες σου…

και αν τα βρεις σκούρα και μεις εδώ είμαστε…

3χορδακι γιατι οχι?χαχαχαχαχα

Καταρχήν σε ευχαριστώ, μάλλον δεν το διατύπωσα σωστά αλλά δεν έχω κανέναν γνωστό που να γνωρίζει…όσο για το πολύ φθηνό μπουζούκι πόσο φθηνό και πιο, ότι μου πέσει στο μάτι? Γιατί εδώ διαβάζω ότι πρέπει να το παίξεις , να το ακούσεις γιατί πολλά δεν είναι καλά και δεν θα ήθελα να πάρω κάτι και μετά από ένα χρόνο να πρέπει να πάρω κάτι άλλο…Με το βιβλίο που λες μπορεί να μάθει κάποιος που το μόνο που ξέρει από μουσική, είναι το τετράδιο μουσικής στο δημοτικό? Οχτάχορδο?! Τα υπόλοιπα με τις πιο λίγες χορδές είναι για πιο γνώστες? Σε ευχαριστώ και πάλι…

Δεν ξέρω ρε Γιάννη… νομίζω ότι τρίχορδο δεν υπάρχει… χαχαχαχα

Νομίζω ότι πιο εύκολα θα βρει μπουζούκι 8χορδο (8 χορδές = 4 φωνές) με 200 Ευρώ παρά εξάχορδο (6 χορδές = 2 φωνές).

Εφόσον τώρα ξεκινά καλό είναι να πάρει ότι πιο φθηνό κυκλοφορεί, ώστε εάν το βαρεθεί να μην έχει πετάξει τα λεφτά του.

…ααα κατάλαβα έγραψα βλακεία ε???SORRY!

Όχι lester καλά κάνεις και ρωτάς… κανένας δεν είναι παντογνώστης, και όλοι ότι μάθαμε το μάθαμε από κάπου… άρα και μεις ρωτήσαμε, ψάξαμε κλπ.

Πάντως σου συνιστώ να πάρεις ότι πιο φθηνό κυκλοφορεί… άλλωστε το πρώτο εξάμηνο σχεδόν μόνο ασκήσεις θα κάνεις… εάν δεις βελτίωση τότε από μόνος σου θα ψαχτείς για ένα καλύτερο όργανο…

Δηλαδή για αρχή να πάω να πάρω ένα βιβλίο (ούτε δάσκαλο, ούτε ωδείο) και ένα μπουζούκι 8χορδο στην τύχη με 200 ευρώ;( Μήπως θα μπορούσα να πάρω κάποιο από εδώ μέσα μεταχειρισμένο, το οποίο κάποιοι ίσως να γνωρίζουν το συγκεκριμένο μπουζούκι ή θα μπορούσαν να μου προτείνουν; )

Και αυτό που λες καλό είναι… ρώτα εάν κάποιος πουλάει φθηνό μπουζούκι και πόσο το πουλάει. Πάντως λίγο δύσκολο να βρεις τόσο φθηνό όργανο εδώ μέσα… αν και ποτέ δεν ξέρεις.

Ωραία, θα ρωτήσω…μήπως έχεις να μου προτείνεις καποιο βιβλίο συγκεκριμένο;

Αφού κάθεσαι και ακούς, έχεις τον ήχο στα αυτιά σου. Αγόρασε λοιπόν απο τα φτηνά (μιας και είσαι Αθήνα μπορείς να βρεις πολλά) όποιο σου αρέσει ο ήχος του. Άκου τα και διάλεξε εσύ χωρίς κανόνες.
Κάνε μια βόλτα στα Εξάρχεια και δες ρώτα και άκου.
Τρίχορδο ή τετράχορδο; Επειδή και γω του τρίχορδου είμαι αυτό θα σου πω γιατί αυτό αγαπάω…
Σε δάσκαλο ασυζητητί μετά! Να σε κοροϊδέψει δε νομίζω , να μην σου αρέσει το μάθημά του ίσως, συμβαίνουν αυτά.

Η διαφορά με τις χορδές πια είναι;

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 15:23 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 15:20 —

Ο δάσκαλος γνωρίζει κάποιος, ποιες είναι οι τιμές και αν έχει κανείς κάποιον να προτείνει;

Το ένα τρίχορδο έχει 3 διπλά ζεύγη, το άλλο τετράχορδο 4 διπλά ζεύγη. Κουρδίζονται αλλιώς,το τρίχορδο ΡΕ-ΛΑ-Ρε, το τετράχορδο ΡΕ-ΛΑ-ΦΑ-ΝΤΟ, παίζονται αλλιώς(Το μεν 3χορδο πιο οριζόντια, το 4χορδο πιο κάθετα-κιθαριστικά). Δεν είναι απλό, για να σε πω εγω και ο καθένας τι θα πάρεις.
http://www.youtube.com/watch?v=earUucT0UbY άκου ένα τρίχορδο με παίξιμο καταλληλότερο δεν γίνεται.
Άκου και ένα τετράχορδο επίσης http://www.youtube.com/watch?v=uWerrlOpzTQ&feature=related κι αυτό επίσης πιο χαρακτηριστικό δε βρίσκεις.
Δεν θα σκεφτείς πιο είναι πιο δύσκολο (και τα δυο αν θες να παίξεις καλά), αλλά τι θες να παίξεις.

Νίκο δεν ξέρω αν ήταν το μπουζούκι, το τραγούδι, ο παίχτης ή ο ήχος αλλά από αυτά τα δύο βιντεάκια το 3χορδο μου άρεσε…

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 15:58 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 15:52 —

Υπάρχει διαφορά στον ήχο δηλαδή;…και πιο είναι πιο δύσκολο να μάθεις;

Αρχικά οι τιμές στα ωδεία είναι κοντά στα 80. Στα δημοτική κυρίως. Αν πας στον Παπαδόπουλο είναι 120 e. Και στο μουσείο λαϊκών οργάνων 80 ευρώ είναι.
Να συμπληρώσω στο συλλογισμό μου οτι πρέπει να μετρήσει τι ακούς, και οχι τι θα πούμε εμείς ή πιο είναι πιο δύσκολο,
αυτό : http://www.youtube.com/watch?v=azi-Q988hA8 ή αυτό http://www.youtube.com/watch?v=U_g5biAD4qE ;;;

Το πρώτο…μ’αρέσει…

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 16:10 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 16:09 —

Ιδιαίτερα δεν γνωρίζετε κάτι;

Καλα το πας lester!!!

Δηλαδή τι εννοείς;;;

Εννοει οτι το 3χορδακι ειναι αλλη φαση και καλα κανεις και το προτιμας…Χαχαχαχαχα!!!Γενικα εδω ειναι πιο πολυ της “μοδας”,με την καλη εννοια,καθως το ρεμπετικο ξεκινησε να παιζεται με 3χορδο…Το 4χορδο εμφανιστηκε αργοτερα με κυριο εκφραστη τον Χιωτη…

Εγω παλι, για να δυσκολεψω λιγο τα πραγματα, θα εβαζα αυτο για αντιπροσωπευτικο δειγμα τετραχορδου παιξιματος: http://www.youtube.com/watch?v=5NjXgQ0SlMc