...έχω ακόμα απορίες

καλησπέρα σ`'ολη την παρέα :slight_smile:

α) η απορία που έχω ακόμα
(αν και τόσο καιρό δεν γράφω γιατί έφαγα σχεδον όλο το forum διαβάζοντάς το)
είναι η επιλογή μου ως νέος στο μπουζούκι,αλλά με πολύ πάθος και πολλά ακούσματα
(κυρίως ρεμπέτικα)
μεταξύ 3χορδου ή 4χορδου (απ΄`ότι είπα πιο πάνω έχω διαβάσει τα σχετικά άρθρα)
δηλ. βασικά πλεονεκτήματα-μειονεκτήματα
β) θέλω να προχορήσω σε αγορά μπουζουκιού αλλά -το βασικό αλλά- είναι ότι διαθέτω μόνο 300 ευρα:240:

συγνώμη αν σας κούρασα (απλά ζητάω μια μικρή βοήθεια για να μπω όσο γίνεται πιο σωστά στο μπουζουκοχωρο:))

με εκτίμηση σε όλους τους συμ-forum-ίτες :088:

Άρα ψάχνεις για κάτι καλό πάνω από 300;
Έχω κι εγώ μια ερώτηση. Φίλο που να παίζει καλά μπουζούκι έχεις; Που να ξέρει ρε παιδί μου έστω, τι να προσέχει…

διαθέτω ως 300 , όσο για φίλο που να ξέρει έχω 2 γνωστούς. Ο ένας είναι δάσκαλος σε ωδείο και παίζει σε μαγαζί και ο δεύτερος είναι επαγγελματίας και αυτός αλλά κιθαρίστας ο οποίος παίζει όλα τα έγχορδα.
Το βασικό είναι να καταλήξω σε 2-3 ώστε να μην τους τραβάω μαζί μου γιατί όπως είπα είναι γνωστοί και όχι φίλοι!

Αν μπορείς να διαθέσεις άλλα 100 μπορείς να πάρεις από τον Στάμκο τα μπουζουκια του απο οτι ξερω ξεκινούν απο 400 ευρώ

… και βεβαίως υπάρχει και η αγορά των μεταχειρισμένων, όπου αν κάποιος είναι τυχερός θα βρει καλύτερο όργανο για τα συγκεκριμένα χρήματα. Χρειάζεται όμως κάπιοα γνώση, από φίλους. Και υπάρχει πάντα η δυνατότητα επαναπώλησης ενός μεταχειρισμένου αργότερα, με ελάχιστη ως καθόλου μείωση αξίας. Εκεί που δεν μπορεί κανείς να σε βοηθήσει είναι στην επιλογή μεταξύ τρί- και τετράχορδου. Είναι συνδυασμός ρεπερτορίου και νοοτροπίας.

Σας ευχαριστώ.
Για την αγορά των μεταχειρισμένων το σκέφτηκα και εγώ αλλά πρέπει να έχω συνέχεια κάποιον γνώστη μαζί μου.
Όσο για το 3-4 χορδο απλά ρωτάω να μου πουν οι κάτοχοι αντίστοιχα σαν όργανα ακουστικά τις διαφορές(δεν ξέρω αν μπορώ να γινω κατανοητός?)

Λέγοντας νοοτροπία τι εννοείς?

Πάρα πολύ χοντρικά: Το τρίχορδο δουλεύει “οριζόντια”, δηλαδή κατά μήκος των χορδών: η μελωδία παίζεται συνήθως με αξιοποίηση μόνο της πρώτης χορδής (καντίνι) και εν μέρει της δεύτερης. Η τρίτη δουλεύει ως συνοδευτική, σε στοιχειώδεις συγχορδίες αφού τρεις μόνο φθόγγοι μπορούν να παραχθούν ταυτόχρονα. Στο τετράχορδο, το αριστερό χέρι μπορεί να μένει αμετακίνητο στο μήκος της ταστιέρας, παράγοντας μελωδίες μεγάλου σχετικά εύρους (κάθετο παίξιμο). Έτσι διευκολύνεται η εκτέλεση μελωδιών με μικρότερες χρονικές αξίες, δηλαδή γρηγορότερο παίξιμο. Οι (υπαρκτές βέβαια) ακουστικές διαφορές δεν είναι τόσο σημαντικές όσο η διαφορά ύφους παιξίματος: γρήγορη εναλλαγή φθόγγων και πλούσιες συγχορδίες στο τετράχορδο, χρήση ανοιχτών χορδών (ντουζένια) στο τρίχορδο.

Για να μην μπερδευτείς, ξέχασε τα περί νοοτροπίας και επικεντρώσου στο ρεπερτόριο: υπερισχύουν τα κομμάτια που θα ήθελες να παίξεις και πρωτοηχογραφήθηκαν προ της δεκαετίας 1950: τρίχορδο. Θέλεις λαϊκά νεώτερης εποχής; τετράχορδο. Φυσικά, και το μέν και το δε μπορούν να παίξουν και τα δύο είδη.

και για να μην την πατησεις οπως εγω παρε κατευθείαν τριχορδο… :019:

Ακριβως οπως τα ειπε ο κ. Νίκος, Αν και μετα απο το περασμα και απο τα δυο όργανα νομιζω οτι είναι πιο ευκολο το γρηγορο παιξιμο στο τρίχορδο…
Βεβαια εχω ενα γενικοτερο προβλημα με την πενα σε αλλαγες χορδων σε αρση οποτε μπορει γι’ αυτο να με δυσκολευει το τετραχορδο…

Συμφωνώ απόλυτα. Το ρεπερτόριο που σ΄ενδιαφέρει είναι αυτό που θα καθορίσει το τι όργανο θα διαλέξεις.

Τα παντα παιζει ο τριχορδεας…

(Ενταξει… Γαζωνει και ο παικτης…)

Εγω δεν πιστευω οτι ειναι θεμα ρεπερτοριου, αλλα θεμα αισθητικης, αντιληψης και παιξιματος πιο πολυ. Μπορεις να παιξεις τα παντα και στα δυο οργανα και αυτο μας το αποδεικνυουν πολοι παιχτες. Το θεμα ειναι πως θα παρεις την αρχη, εγω εχω τυχει και σε δασκαλο που ηθελε να μου δειξει στο πρωτο μαθημα, το σαν την παπαρουνα μοιαζεις κι ολο χρωματα αλλαζεις του Σφακιανακη. Και παρ ολο που δεν ειχα πειρα τοτε, καταλαβα οτι αυτο που μου παιζει σε σχεση με τον Ζαμπετα που μ αρεσε απο μικρος, ητανε μια μαλακια και μιση και φυσικα δεν ξαναπηγα ποτε, αυτος ο δασκαλος ητανε τετραχορδος, τυχαιο? Δεν νομιζω!!!

παντως εγω που ρωτησα ενα δασκαλο μουπε οτι οσοι παιζουν 4χ μπορουν να παιξουν και 3χ,ενω το αντιθετο οχι (4χ ο δασκαλος) φυσικα κατι δεν μου ``αρεσε`` σαυτο…

ακουω πολυ ρεμπετικα και μου αρεσει ο ΗΧΟΣ του ρεμπετικου,φυσικα ακουμε και τα λαικα μας!

Φίλε, εγώ παίζω τετράχορδο. Όποτε πάρω τρίχορδο στα χέρια μου, παρόλο που μου αρέσει, μπερδεύομαι. Καλό θα ήταν να διαλέξεις ένα από τα δύο και να κατασταλάξεις.

Βουρ για τριχορδο τοτε!! Μην το σκεφτεσαι!! Και θα μπορεις να τα παιζεις ολα σιγα σιγα!! Εγω 4χ ξεκινησα και τωρα το γυριζω σιγα σιγα…

Αν μιλάμε για καλό παίκτη, φυσικά και θα μπορέσει να παίξει και τρίχορδο και τατράχορδο. Δεν θα μπορέσει όμως να βγάλει τον ήχο του τρίχορδου, γιατί αλλιώς έχει μάθει να παίζει, και τα ακούσματά του ίσως να είναι διαφορετικά. Υπάρχει και βίντεο του Καραντίνη που παίζει τρίχορδο με τη νοοτροπία του τετράχορδου. Όλοι καταλήγουν κάπου. Και στα δυο μαζί δεν μπορείς να είσαι. πρέπει να γίνει καλός σ’ ένα. Και ο τρίχορδος μπορεί να παίξει τετράχοδρο μπουζούκι αλλά γιατί να το κάνει;

Νικόλα μιας και αναφέρεις καλό παίχτη ο Τατασόπουλος μπορείς να παίξει τρίχορδο σαν ένας κλασσικός τριχορδάς και τετράχορδο σαν ένας κλασσικός τετραχορδάς. Εγώ πιστεύω ότι ο καλός ο παίχτης μπορεί να είναι και στα δύο και να αποδίδει το ανάλογο ύφος.

Εδω δεν μιλάμε για καλό παίκτη απλά, μιλάμε για τον Τατασόπουλο!!! Άλλη κάστα. Άλλο πράγμα.

Συμφωνώ με ότι γράψατε,αλλά μιλάμε για τέρατα του μπουζουκιού!
Απλά θέλω να μάθω αν(λέω ΑΝ),αργότερα που θα έχω μάθει να παίζω αξιοπρεπός και μου γουστάρει κάποιο λαικό κομμάτι,θα το βγάλω (ακουστηκά) με το 3χ?

Ναι, θα μπορεις να το βγαλεις γιατι θα εχεις μπει στην φιλοσοφια του τριχορδου και θα εχεις και καλυτερο ηχο(κατα τη γνωμη μου). Αλλωστε τοσος κοσμος παιζει τριχορδο!!

Φυσικά και μπορείς.Το τρίχορδο δεν σε περιορίζει σε τίποτα. Πάρε να έχεις λοιπόν:

Απλά για να μην κουράζουμε, θυμίζω την ιστορία που ο Παπαδόπουλος έπρεπε να παίξει ένα τραγούδι του Χιώτη σε άλλη δισκογραφική από αυτήν του Χιώτη. Όταν το ακούσανε κανένας δεν κατάλαβε οτι ήταν ο Παπαδόπουλος. Όλοι νόμιζαν οτι έπαιζε ο Χιώτης.
Ο Κορακάκης είναι τρίχορδος.Και λαϊκός!!!