Προτάσεις οργανοποιών

Χαίρεται. Το όνομα μου είναι Ανδρέας και ασχολούμε με την μουσική εδω και επτά χρόνια, αφου παιζω τετράχορδο μπουζούκι. Το πρόβλημα που έχει προκύψει και με ταλανίζει είναι πως το χειροποίητο μπουζούκι που αγόρασα πριν από τέσσερα χρόνια έχει ψηλά τις χορδές. Συνεπώς, κουράζομαι αφάνταστα στο παίξιμο και χάνεται αρκετός ήχος απ’ ότι το μπουζούκι μπορεί να προσφέρει. Για να μην σας κουράζω κατέληξα στο συμπέρασμα να φτιάξω ένα νέο.Έτσι, περιμένω τις προτάσεις σας για οργανοποιούς με αξιόλογα όργανα. Ο τόπος που διαμένω είναι τα Τρίκαλα αλλά δεν υπάρχει πρόβλημα μετακίνησης. Σας ευχαριστώ .

αφου δεν υπαρχει θεμα μετακινησης σου προτεινω να πας στον σπουρδαλακη http://www.music-instruments.gr/gr/index.php

ευτυχώς υπάρχει το πολύ καλό blog (του μέλους του φόρουμ PaKag) greekluthiers.wordpress.com
μάλλον είναι καλύτερα να διαλέξεις κάποιον σχετικά κοντά στα τρίκαλα, ώστε να είναι παρόμοιο το κλίμα και να είσαι κοντά για ό,τι χρειαστεί το όργανο στα πρώτα του βήματα.
καλή τύχη!

Μια πολυ καλη επιλογη κοντα στα Τρικαλα ειναι ο μπαρμπα Αντωνηςστη Λαρισα http://www.facebook.com/home.php?#!/group.php?gid=139145099246&ref=ts

Κατ’ αρχάς σας ευχαριστώ και τους δύο σας για την απάντηση καθώς γίνεστε αρωγοί στο έργο μου. Αγαπητέ χιτζάζ ο Σπουρδαλάκης έχει αρκετά αξιόλογα όργανα και σπάει το κατεστημένο στα τετράχορδα χρησιμοποιόντας μπερναμπούκο και παλίσανδρο στο καπάκι κατι το οποίο οι Θεσσαλοί οργανοποιοί το αποφεύγουν συνήθως. Και πάλι σας είμαι υπόχρεος!

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 01:50 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 01:46 —

Αγαπητέ zabe τον “Λαρισσαίο” τον γνωρίζω και τα μπουζούκια που κατασκευάζει είναι πολύ “γλυκά” στον ήχο καθώς και πολύ μαλακά στο παίξιμο. Ευχαριστώ και εσένα για την απάντηση σου

φιλε περνα οσους περισσοτερους μαστορες μπορεις.αποψη μου ειναι να περασεις απο βαρλα και καλκεψο αξιζει τον κοπο.τα καλυτερα οργανα που εχω ακουσει ως τωρα.τα ξυλα που αναφερεις μπαινουν στο σκαφος και οχι στο καπακι σημασια εχει το τελικο αποτελεσμα.καλη επιλογη

Αγαπητέ kkavallas

Aν σε ενδιαφέρει κάτι σε πιο ρεμπέτικο ήχο,τότε ο Αλεξανδρής στη Θεσσαλονίκη είναι μια αρκετα καλή επιλογή.

1 «Μου αρέσει»

Ευχαριστώ και τους δυό σας για τις προτάσεις κατ’ αρχας. Ναι αγαπητέ lixourioti ρεμπέτικο ήχο ψάχνω

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ, ΓΙΑΤΙ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΔΕ ΒΛΕΠΕΙΣ ΑΝ ΕΠΙΣΚΕΥΑΖΕΤΑΙ ΤΟ ΟΡΓΑΝΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ?ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΤΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ, ΑΝ ΤΟ ΟΡΓΑΝΟ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΟ ΜΗ ΜΠΕΙΣ ΤΟΣΟ ΑΠΛΑ ΣΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΓΙΑ ΝΕΟ…

Από συντονιστή: Βραδυνέ, καλώς ήρθες στην παρέα. Μην γράφεις με κεφαλαία όμως, είναι πολύ κουραστικά.

Αγαπητέ βραδυνέ σε αυτή τη διαδικασία είμαι αλλά από την έρευνα που έχω κάνει,έχω διαπιστώσει πως δεν αξίζει να το επισκευάσω και πως προτιμότερο θα ήταν να αγοράσω ένα νέο μπουζούκι. Εξάλλου δεν ήταν και τόσο ακριβό όργανο

τοτε φιλε μου υπαρχουν παρα πολλοι καλοι κατασκευαστες για να δωσεις απο 1500 μεχρι και οσο θες για ενα καλο οργανο, θα σου προτεινα καρελλα στην αθηνα στου ψυρρη, αν εχεις εμπειρια ή γνωριζεις καποιον που έχει μπορεις και με 800-1000 να βρεις ενα πολυ καλο μεταχειρισμενο,υπογραμμιζω ομως οτι χρειάζεται να γνωριζεις από το όργανο…

Αγαπητέ Βραδυνέ ναι γνωρίζω κάποια πράγματα από το μπουζούκι καθώς ασχολούμαι πλέον εδώ και επτά χρόνια. Σε ευχαριστώ θερμά για τις συμβουλές σου

Ρίξε μια ματιά και εδώ http://www.trihordo.gr έκτος από καλός μάστορας είναι και κ α λ ό ς άνθρωπος !!!

ιδεα μου ειναι η στα περισσοτερα οργανα εχει την ιδια φιγουρα???

Μήπως δεν έψαξες καλά τη σελίδα ?? Κάλε μου φίλε η αξία ενός οργάνου δ ε ν είναι στης φιγούρες . Πάντως αν κάποιος επισκεφτεί τον Κύριο Ισίδωρο στο χώρο του, θα δει από κοντά το πόσο μεγάλο αριθμό οργάνων έχει και με διαφορετικές φιγούρες.

Φιλε χαρη εγω εκανα απλα μια παρατηρηση δεν ειχα σκοπο να δυσφημισω κανεναν μιας και δεν μπορω να εκφερω γνωμη για τον εν λογω κατασκευαστη γιατι ουτε τον εχω γνωρισει και δεν εχω παιξει με κανενα απο τα οργανα του.

Ευχαριστώ και εσένα χάρη για την βοήθεια σου.

Οπως ειπωθηκε και πριν Ο Αλεξανδρης ειναι ενας απο τους καλυτερους οργανοποιους εαν θελεις ηχο δυνατο ,τριζατο,ηχο μπουζουκιου εποχης 40-55,με σκασιμο ΚΑΘΕ νοτας.Ειναι και πολυ συνεπης και γρηγορος.Εμενα το δικο μου παρολο που ειχε κανει μια χειρουργικη επεμβαση στο χερι το ετοιμασε σε ενα μηνα και μερικες μερες και το οργανο ειναι αυτο που προσδοκουσα χρονια.

Γειά σου αγαπητέ τάκη και σε ευχαριστώ για την γνώμη σου. Ο Αλεξανδρής δημιουργεί μονο τρίχορδα ή και τετράχορδα μπουζούκια γιατί μαθαίνω τετράχορδο