Πολίτικο μπουζούκι

Για πιο λόγο το Πολίτικο μπουζούκι, που έχει λίγο διαφορετικό σχήμα, το λένε Πολίτικο; έχει να κάνει με τους μουσικούς της Κωνσταντινούπολης που παίζαν υποθέτω αυτό τον τύπο οργάνου, ή δεν έχει σχέση;

Η απάντηση σου εδώ:

Πάνω δεξιά υπάρχει ένας μεγενθυτικός φακός. Εκεί μπορείς να ψάχνεις ό,τι μπορείς να σκεφτείς (που ταιριάζει με τη θεματολογία του Φόρουμ) και να σου βγάζει αποτελέσματα, εάν υπάρχουν! :wink:

5 «Μου αρέσει»

Μισό λεφτό όμως. Σ’ εκείνο το νήμα ό SDimis και ο Τάσος Θεοδωράκης παρουσιάζουν ένα όργανο κατασκευής του Τάσου, με ιδιαίτερο ντιζάιν, που απ’ ό,τι κατάλαβα οι ίδιοι ονόμασαν πολίτικο.

Στο μήνυμα που παρατίθεται εδώ ^, αν καταλαβαίνω σωστά, η φράση «η ονομασία έχει δοθεί αυθαίρετα» σημαίνει «εμείς δώσαμε αυθαίρετα αυτή την ονομασία». Πρόκειται εξάλλου για απάντηση σε άλλο μήνυμα που λέει «πολίτικο μπουζούκι; Πρώτη φορά το ακούω».

Αντίθετα, ο @Orfrebetis φαίνεται να την έχει ξανακούσει, και ρωτά τι είναι. Εντάξει, είναι ένα συγκεκριμένο όργανο που το έφτιαξε ο Θεοδωράκης και το έχει ο Σπύρος, αλλά δεν πρέπει να 'ναι αυτό που άκουσε ο Ορφρεμπέτης.

Προσωπικά, εγώ σίγουρα δεν ξέρω τι μπορεί να είναι. Εκός αν από τότε (2012), η ονομασία του συγκεκριμένου «τεμαχίου», ας το πούμε έτσι, διαδόθηκε για κάθε μπουζούκι παρόμοιου ντιζάιν.

1 «Μου αρέσει»

@pepe εάν διάβαζες λίγο πιο κάτω γράφει το εξής:

Επίσης όλα τα μπουζούκια του “είδους” (που δεν είναι ξεχωριστό είδος) έχουν ένα χαρακτηριστικό σκάφος. Ο φίλος το έχει εντοπίσει και για αυτό κάνει την ερώτηση. Επομένως η απάντηση είναι αρκετά προφανής.

ΕΚεινο το οργανο εχει διακοσμηση απο την Πολη και πολυ σωστα λεει ο πεπε οτι το ειπαν ετσι αυθαιρετα τα παιδια για γουστο.
Πολιτικο μπουζουκι μπορει τωρα σαν οργανο να ειναι διαφορα πραματα. Ταμπουρας? Μπουζουκι ουσιαστικα ελληνικο, αλλα φτιαγμενο στην Πολη? Το οργανο του τσαους που ειναι ταμπουρομπουζουκο?
Δεν ξερω συγκεκριμενα πολιτικο μπουζουκι σαν οργανο ουτε εγω.
Θελω να πω δε γνωριζω κατηγορια συγκεκριμενη. Υπαρχει αραβικο και ιρλανδικο μπουζουκι, περα απο το ελληνικο ας πουμε.

Και τα λένε και πολίτικα; Θέλω να πω, κυκλοφορεί αυτή η ονομασία;

Δεν ήθελα να κάνω διαφήμιση αλλά:
https://organopoieio-dellios.gr/news.php?cat=225

Οκέι, κατάλαβα.
Ομολογώ πως δεν το ήξερα.

Πάντως, μην τρελαθούμε, ο @ορφρεμπέτης μιλάει περίπου σαν να υπάρχει καθιερωμένη κατηγορία «Πολίτικο μπουζούκι», κάτι που βεβαίως δεν συμβαίνει. Ένα πρόχειρο γκουγκλάρισμα με τις δύο λέξεις, απέφερε ένα και μοναδικό αποτέλεσμα, εκείνο με τη σελίδα του Δελιού που παραθέτει και ο Αλέξανδρος παραπάνω.

3 «Μου αρέσει»

Ε ναι, λίγο ο Δελιός, λίγο ο Σ. Ντίμης με τον Θεοδωράκη, μπορεί να έχει κυκλοφορήσει προφορικά… Καθιερωμένο σίγουρα δεν είναι.

Την ερώτηση «γιατί λέγεται έτσι» την απαντά ο Σ. Ντίμης στο λινκ που έβαλε ο @alko101. Το «λέγεται ή δε λέγεται;» είναι άλλο ερώτημα! :wink:

Προφανώς και δεν υπάρχει σαν κατηγορία. Συμφωνώ με τον @nikos_politis. Κάτι που ανέφερα κι εγώ πιο πάνω. Είναι περισσότερο προφορικός χαρακτηρισμός για κάποια όργανα με κοινά γνωρίσματα, όπως το σκάφος.

Η αλήθεια είναι πως μέσα στα ήδη προκαθορισμένα πλαίσια του τι ονομάζουμε μπουζούκι αυτό το ''πολίτικο μπουζούκι ‘’ δεν έχει κάτι καινούργιο να πει όσον αφορά τον ήχο ή τα χαρακτηριστικά του . Δεν μιλάω φυσικά για την ποιότητα των οργάνων η την αισθητική τους . Είναι σαν το ΄΄σπέσιαλ΄΄ που κολλάνε οι καντίνες δίπλα σε κάθε προϊόν του καταλόγου . Μπορεί να είναι νόστιμο αλλά παντού τα ίδια υλικά βάζουνε ρε παιδί μου πως να το κάνουμε…

1 «Μου αρέσει»

Για τον ήχο δεν ξέρω. Για την εμφάνιση όμως, όσα είδα στη σελίδα του Δέλιου (ακόμη και το τ. Γιοβάν Τσαούς) έχουν μια κοινή συνισταμένη. Από το να λες «με ηχείο περίπου τάδε σχήματος, πλάτος από τόσο μέχρι τόσο, μήκος από τόσο μέχρι τόσο, οι γωνίες έτσι, οι καμπύλες αλλιώς…», λες πολίτικο και ξεμπερδεύεις.

1 «Μου αρέσει»

Μα για να το πεις έτσι δεν πρέπει να κάνεις μια αναφορά σε όργανο της Πόλης; Δεν υπάρχει μπουζουκι της Πόλης. Δεν λέω οτι ποτέ κανείς δεν έφτιαξε ένα.Λέω πως έχει επινοηθεί ως ονομασία και δείχνει να αφορά κανα-δυο μοντέλα με πιο οριενταλ αναφορές στη διακόσμηση

1 «Μου αρέσει»

εδω που τα λέμε, μήπως υπαρχει και το οργανο του Παπακωνσταντίνου “μουζουκομάνα”.?
“μπουζουκοβούβαλο” δηλαδή.
οπως λέμε “παιδοβούβαλο”

1 «Μου αρέσει»

Υπάρχουν λαουτομπούζουκα με μεγάλο μήκος χορδης.Τώρα τι κάνανε και πως τα κουρδίζανε εχω μεσάνυκτα

2 «Μου αρέσει»

Το οποιο απο οτι φαινεται ειναι στα πλαισια της κατασκευης του οργανου του Τσαους. Δεν υπαρχει οντως η κατηγορια πολιτικο μπουζουκι, αλλα αν ειναι να μπει καπου, ταιριαζει σε τετοια οργανα. Αλλωστε ο Λαζαριδης που το εκανε ηταν απο Καππαδοκια. Και εκεινο ειχε και μορια. Αλλα ναι, πολιτικο μπουζουκι σαν μοντελο ιστορικο, δεν εχουμε.
Η μπουζουκομανα ειναι παλιο οργανο της κατηγοριας του μπουζουκιου. Αναφερεται απο πολλους.

Για πιο λόγο να πει κάποιος ένα όργανο που μοιάζει με ταμπουρομπούζουκο, Πολίτικο μπουζούκι, και όχι Σαλονικιώτικο π.χ; ξέρουμε πότε αυτό το μπουζούκι πρωτοαναφέρθηκε ως Πολίτικο;

Ορφέα τα ίδια 2 όργανα κοιτάμε όλοι και κουβεντιάζουμε.Δεν υπάρχει πιστεύω κάτι να βρούμε. Έτσι το είπανε γιατί έτσι αποφασίσανε :slightly_smiling_face:

1 «Μου αρέσει»

Ναι μωρέ, αυτή είναι η απάντηση. Κατά βάθος, η ίδια δηλαδή όπως για όλες τις ονομασίες. Γιατί το είπανε μπουζούκι κι όχι Βαγγέλη;

Τώρα, ειδικά για το ταμπουρομπούζουκο τ. Τσαούς που είδα στο σάιτ: δεν άνοιξα να δω λεπτομέρειες, αλλά αν υποθέσουμε ότι ακολουθεί συνολικά τη λογική του οργάνου του Γιοβάν Τσαούς κι όχι μόνο στο εξωτερικό σχήμα, τότε χαρακτηρίζεται από ορισμένα ιδιαίτερα στοιχεία, ας πούμε ότι αυτά είναι δέκα. Πέντε από αυτά, που έχουν να κάνουν με το σχήμα του ηχείου, είναι κοινά με των «πολίτικων». Το εντάσσει λοιπόν στα πολίτικα. Το βρίσκω απόλυτα λογικό, ακόμη κι αν κάποιος άλλος προτιμούσε να το εντάξει αλλού λόγω των υπόλοιπων πέντε χαρακτηριστικών.