Περί μακαμιών, δρόμων, τετράχορδων και Πυθαγόρα

άνθρωπέ μου μια χαρά κουβεντιάζαμε τόσο καιρό που ήσουν εκτός. διάβασε λίγο και άσε τους τσακωμούς…

10 «Μου αρέσει»

Μιας και ανασύρθηκε ένα παλιό/παρόμοιο θέμα, το παραθέτω εδώ προς ανάγνωση:

Αν γίνεται, ό,τι έχει να κάνει με την τωρινή μας συζήτηση ας συνεχίσει να συζητιέται στο παρόν (νέο) θέμα και όχι στο παλιό.

Μιας και μόλις το διάβαζα κι εγώ, μεταφέρω μια πληροφορία που έχει σχέση και μ’ ένα από τα σκέλη της παρούσας συζήτησης:

Κάποιο ανέκδοτο (=ιστορία από την ζωή) του Πυθαγόρα μάς είναι, λέει, γνωστό μόνο από τον Μ. Βασίλειο. Εφτά αιώνες απόσταση, έτσι; Βέβαια, πιθανόν ο Μ. Βασίλειος να το ήξερε από κάποιο παλιότερο έργο που σήμερα δε σώζεται, και όχι …από στόμα σε στόμα, αλλά τέλος πάντων έχουμε άλλη μία ένδειξη για το πόσο επιφυλακτικοί πρέπει να είμαστε απέναντι στις πληροφορίες για τον Πυθαγόρα.

1 «Μου αρέσει»

Ο Βασίλειος γεννήθηκε το 330μ.Χ , ο Ιάμβλιχος πέθανε το 325. Ο Ιουλιανός ο Παραβάτης φαίνεται ότι ήταν μαθητής μαθητή του Ιάμβλιχου.

ωραιο αυτο, μου αρεσε…! παντως αν βρεθουμε ολοι μαζι, θα παιξουμε μια χαρα χωρις κανενα προβλημα. εκτος κι αν ειναι κανενας καλαμπορτζος… :slightly_smiling_face:

4 «Μου αρέσει»

Αμήν και πότε!

Ναι, αλλά μπορεί να είναι καλός στα θεωρητικά.

1 «Μου αρέσει»

τοτε ας γεμιζει τα ποτηρια παρα να παταει πρασινες…

3 «Μου αρέσει»

Παρέα είμαστε, και στις μαζώξεις χωράνε όλοι!

7 «Μου αρέσει»