Πέννες από ταρταρούγα (καβούκι χελώνας)

Σε τηλεοπτική συνέντευξη του ο Παναγιώτης Βαρλάς, κατασκευαστής μπουζουκιών ανέφερε τις πέννες από ταρταρούγα και είπε πως η ταρταρούγα επίσης χρησιμοποιείτο και για στολίδια στο καπάκι…

Καλημερα Μάριε, αν αυτο είχε δηλωσεί σε συνέντευξη του θα ηταν πολυ παλιά καθως τωρα απαγορεύεται.

Ναι βέβαια, μιλούσε για το περελθόν σίγουρα

Νομίζω ότι η παραγωγή ταρταρούγας είναι που απαγορεύεται (δηλαδή να σκοτώσεις χελώνα). Αν το υλικό το έχεις ήδη, γιατί να μην το χρησιμοποιήσεις;

Π.χ. θυμάμαι οργανοποιό που είχε χτυπήσει στο ebay ολόκληρη χελώνα βαλσαμωμένη, με πιστοποιητικά ότι ήταν από κάποια παλιά χρονολογία.

Γιατί, πώς θα αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας; Απαγορεύτηκε πάντως όχι μόνο το σκότωμα χελώνας (άσε που υπάρχουν και σκέτα καβούκια από ψόφιες χελώνες) αλλά και η χρήση του υλικού και ορθότατα.

1 «Μου αρέσει»

Πένες ταρταρούγα βρίσκεις εύκολα, πωλούνται κανονικά.
Όχι σε μαγαζί, αλλά πιστεύω νόμιμα προμηθεύεται το υλικό και τις κατασκευάζει ο μάστορας.
Ακριβές μεν…40-50 ευρώ η μία

Στο ebay πάντως βρίσκεις από λογικές τιμές έως τρελές:

1 «Μου αρέσει»

Θα με παραξένευε αν αυτές οι πένες είναι απο ζωικό υλικό. Υπάρχουν καποιοι κανονες για την πώληση και εξαγωγη χελωνας. φανταζομαι αν είναι κάποιο pickguard η μέρος οργανου ισως περνάει απαρατηρητο ή αν είναι κάποιας ηλικίας πιθανών να μπορεί νόμιμα να πωληθεί.
αυτές είναι μάλλον tortoloid.

ψέμματα!
μάλλον είναι και γραφει στους όρους απο κατω:

Please confirm that this item is not import prohibited items specified by your country. This is buyer’s own responsibility. For more information please contact the post office of your country or customs.

Αυτές της φωτογραφίας πάντως που ανέβασα πρέπει να είναι χελώνα

1 «Μου αρέσει»

ναι πιθανών repurposed απο παλαιότερα όργανα/έπιπλα κλπ τουλαχιστον η αριστερή

πάντως εγώ ότι ζωικά υλικά δοκιμασα για πένες (φτερα καβούκια κλπ) δεν βολεύτηκα τίποτα και δεν τα χάρηκα. νομίζω δεν υπάρχει λόγος να στηρίζουμε εμπόριο προϊόντων αμφίβολης νομιμότητας και προέλευσης

3 «Μου αρέσει»

Αλέξανδρε ο πωλητής είναι από Ιαπωνία και εκεί μπορεί να μην είναι παράνομο, εδώ όμως η εισαγωγή είναι. Στην χειρότερη να τα κρατήσουνε στο τελωνείο. Πάντως και για τα παράνομα υλικά οι επιτήδειοι πάντα βρίσκουνε τρόπο. Μιας και ασχολούμαι με την οργανοποιία κάποια στιγμή αγόρασα παλίσανδρο δυο μαδέρια. Μου έκανε εντύπωση ότι η μια γωνία από το μαδέρι ήταν ‘‘σπασμένη’’ όπως λέμε (μια κινησιά με ρούτερ) και είχε σχέδιο. Ρώτησα τον έμπορο γιατί είναι έτσι και μου είπε ότι το κάνουν επίτηδες για την εισαγωγή να περνάει τελωνείο πιο εύκολα όχι σαν υλικό παλίσανδρος αλλά σαν έτοιμο προϊόν κουπαστή για σκάλες. Ο άλλος στο ebay πούλαγε ελεφαντόδοντο σαν πλήκτρα πιάνου χωρίς να αναφέρει το πραγματικό υλικό.Έτσι αν ο πωλητής τις αναφέρει τις πένες ως συνθετικές δύσκολα θα ασχοληθεί κάποιος στο τελωνείο. Μόνο κατά τύχη σε τυχαίο έλεγχο.

Κατα άλλα συμφωνω μαζί σου πως καλύτερα από οικολογική συμπεριφορά να τα αποφεύγουμε.

5 «Μου αρέσει»


Μια προσπάθεια που έκανα με φλούδα από καβούκι χελώνας που είχα βρει (όχι θαλάσσιας)
Πολύ ιδιαίτερη στον ήχο και πραγματικά πολύ ανθεκτική.
Αλλα όχι και η πιο βολική πενα που εχω παίξει

Με υπερκάλυψε ο @alk , θα προσθέσω πως ένα σενάριο που θα δοκίμαζα τέτοια πένα είναι αν την πουλούσαν σε ελληνική επίσημη ιστοσελίδα ηλεκτρονικού καταστήματος που θα την συνόδευαν πιστοποιητικά προελευσης, όπως γίνεται και με τα ξύλα από συγκεκριμένους οργανοποιους.
Αυτός είναι και ο λόγος που δεν θα επέλεγα κεδρινο καπάκι, ιδιαίτερα όταν ακούω Λιβάνου που ξέρω ότι είναι και ψέμα αλλά και παράνομος Κέδρος από άλλη χώρα…

Κι εγώ πιστεύω πως νόμιμα προμηθεύεται το υλικό. Πρώτα πρώτα τις διαφημίζει στο fb. Δεύτερον έχει κάνει πολλές. Από ότι βλέπω δεν είναι μόνο μία ή δύο. Και κάθε παίχτης άμα πάρει μία επανέρχεται και παίρνει περισσότερες. Όλο αυτό δεν θα τολμούσε κάποιος να το κάνει παράνομα. Θα ήταν τρέλα…
Επίσης για το θέμα του ήχου, από τα ηχητικά δείγματα διαφόρων παιχτών (και πολύ γνωστών) κρίνω ότι είναι κάτι πολύ καλό που αξίζει τον κόπο. Θα το δοκιμάσω και θα σας πω…

Ίσως να πιστεύω το αντίθετο…

Μάριε δεν είναι απαραίτητο να είναι νόμιμο αν το διαφημίζουν στο facebook. Εδώ κυκλοφορούνε διαφημίσεις στο facebook που αναφέρουν δημόσια πρόσωπα σαν κράχτη για τελείως άσχετα πράγματα. Δεν υπάρχει ουσιαστικά έλεγχος εκτός αν γίνει κάποια καταγγελία.

3 «Μου αρέσει»

Αν κάποιος μπει στον κόπο να δει το προφίλ του ανθρώπου που τις φτιάχνει να μας πει και τη γνώμη του. Θεωρητικά όλες οι πιθανότητες υπάρχουν.

Να μας πει τι γνώμη του σχετικά με τι ?
Ο άνθρωπος φτιάχνει πένες κατά παραγγελία σε ότι σχήμα και μέγεθος του ζητηθεί, από την φωτογραφία θα καταλάβει αν είναι παράνομο το υλικό ?
Ρωτάω γιατί η παρότρυνση σου φάνηκε σαν έμεση διαφήμιση σε εμένα παρά σαν διασταύρωση στοιχείων.

Ότι νάναι.!!! Πραγματικά!! Δεν ξέρω τι να πω…
Δεν τον ξέρω και δεν θα συνεχίσω να συζητώ.
Εμένα δεν μου φαίνεται να είναι τόσο βλάκας που να κάνει κάτι παράνομο και να το διαφημίζει με το όνομα του και το επίθετο του στο fb. Βάζει βίντεο και φωτογραφίες από άλλους παράνομους που χρησιμοποιούν τις πέννες του κτλ κτλ και αυτοί δεν έχουν πρόβλημα. … πολύ τραβηγμένο… και να βάζει και τον Στεργίου να παίζει και να διαφημίζει τις πέννες του και να λέει πως είναι πολύ καλές…
Όπως είπα και πριν δεν θα ξανασυζητήσω… εξάλλου τα παίρνω από τον άνθρωπο οπότε… πάω να πληρωθώ

Και απάντηση δεν πήρα… :slight_smile: