Πέννες από ταρταρούγα (καβούκι χελώνας)

Γνωστοί για τις οικολογικές τους ευαισθησίες οι Ιάπωνες, ως λαός και ως κράτος.

Τι σημασία έχει ρε παιδιά αν είναι νόμιμο ή όχι; Η νομμότητα εξαρτάται από τη νομοθεσία κάθε χώρας. Όπου επιτρέπεται η σφαγή χελώνας, τα προϊόντα σφαγής χελώνας είναι νόμιμα - ε και; Θα μπορούσες να το εξηγήσεις αυτό στη χελώνα;

Μα δεν κάνει οποιαδήποτε χελώνα. Γιατί θαρρείς ότι οι θαλάσσιες είναι απειλούμενα είδη ενώ οι στεριανές (ιδίως του Χέρμαν, αλλά και η συγκριτικά σπανιότερη «ελληνική» - και οι δύο ζουν στην Ελλάδα, απλώς η μία ονομάζεται έτσι) είναι κοινότατες; Είναι απείρως πιο εύκολο να κυνηγάς στεριανές χελώνες, αλλά δεν το κάνουν γιατί δεν έχει διάφορο.

Κάποιο συγκεκριμένο είδος θαλάσσιας χελώνας, δεν ξέρω αν είναι η Καρέτα Καρέτα ή άλλη, δίνει αυτό το εξαιρετικό υλικό με τις ποικίλες χρήσεις. Νόμιμο και ηθικό είναι να χρησιμοποιείται αυτό το υλικό όπου βρεθεί σε δεύτερη χρήση (από παλιούς σκελετούς γυαλιών κλπ.). Όποιος μπορεί να παρουσιάσει τέτοια πιστοποίηση, μπράβο του και να ψωνίσουμε απ’ αυτόν.

3 «Μου αρέσει»

Ουσιαστικά δεν υπάρχει νόμιμη αλυσίδα αγοράς/πώλησης τέτοιου υλικού στην Ελλάδα.
(Για την Ιαπωνια δεν γνωρίζω, άλλωστε είναι η χώρα που ακόμα επιτρέπει φαλαινοθηρικά…)

Οι χελωνες, ως μέρος της ερπετοπανίδας της χώρας μας προστατεύονται απο νομοθεσία:

αιχμαλωσία, διακινηση, θανάτωση κλπ είναι πραξεις παρανομες

Τώρα για περιπτώσεις παλαιών οργάνων που έχουν υλικά CITES δεν νομίζω πως οι εξαιρέσεις πρέπει να θεωρούνται δεδομένες. Πιθανών να είναι στην κρίση κάθε αρμόδιου αλλά δεν γνωρίζω να υπάρχει νομοθεσία να εξασφαλίζει την ελεύθερη και ασφαλή μετακίνηση/αγοροπωλησία

2 «Μου αρέσει»

Ωραία, οπότε δόθηκαν και με όμορφο και σωστό τρόπο οι απαντήσεις περί νομιμότητας.

1 «Μου αρέσει»

Κανονικά οι πένες ταρταρούγας δεν είναι ανθεκτικές.Φθείρονται πολύ εύκολα οπότε ίσως είναι άλλο υλικό αυτό που δείχνεις.

‘’…Μια προσπάθεια που έκανα με φλούδα από καβούκι χελώνας που είχα βρει (όχι θαλάσσιας)…‘’

1 «Μου αρέσει»

Ρίξτε και μια ματιά σε αυτή την παλιά κουβέντα.Έχουν ειπωθεί πράγματα χρήσιμα,που επαναλαμβάνονται, και έχουν δωθεί και κάποιες απαντήσεις.

1 «Μου αρέσει»

Στα αγγλικά όμως λέγεται tortoise shell, και tortoise είναι η στεριανή χελώνα, η θαλασσινή είναι turtle. Βέβαια η ετυμολογία είναι ένα πράμα και το πραγματικό νόημα άλλο.

Χμ, κοίτα τι μαθαίνει κανείς:

Tortoiseshell or tortoise shell is a material produced from the shells of the larger species of tortoise and turtle, mainly the hawksbill sea turtle, which is a critically endangered species according to the IUCN Red List largely because of its exploitation for this trade.

(Tortoiseshell - Wikipedia)

(Εννοείται ότι η αυτόματη ελληνική μετάφραση λέει «…τα μεγελύτερα είδη χελώνας και χελώνας») :rofl:

Ε, άλλο χελώνα και άλλο χελώνα :joy: :joy: