Πρόταση χορδών για κιθάρα - Plectrum

εδώ έχω πρόταση για άριστες χορδές κιθάρας κτλ
αρίστη ποιότητα. τις χρησιμοποιώ χρόνια τώρα. 10-41 στα κιθαρόνια και 11-50 στις λαϊκές.

2 «Μου αρέσει»

Η Thomastik είναι καλή μάρκα, και 11-50 είναι ιδανικά πάχη. Το θέμα είναι πού τις βρίσκουμε…

1 «Μου αρέσει»

αυτό το shop πάνω πρέπει να φέρνει και Ελλάδα…

2 «Μου αρέσει»

έχουν e-shop στη διεύθυνση αυτή η εδώ

1 «Μου αρέσει»

Χαίρω πολύ, ηλεκτρονική παραγγελία είναι το προφανές! Το θέμα είναι να τις φέρνουν μαγαζιά στην ελλάδα, το νήμα θα υπάρχει και όταν ανοίξουν σε κάνα εξάμηνο.

τισ βρηκα και στο "Θωμα "…

έγραψα στην Thomastik να μας πουν αν έχουν αντιπρόσωπο στην Ελλάδα

4 «Μου αρέσει»

μιας και μιλάμε για χορδές ιδού 1 video στο youtube
για την CF Martin
The Ballad of the Dreadnought

καλημέρα .Νίκο .εδώ είναι .

Please see our partners in greece:

Panas Music

NAKAS CH. - C. PAPAGRIGORIOY

Mr.Nakas
39, PANEPISTIMIOU STR.
105 64 ATHENS
GREECE
Tel.: 0030103221786
Email: panas@panasmusic.gr
Web: www.panasmusic.com

NAKAS PHILIPPOS S.A.

Nikos Karamalakis
19 KM LEOFOROS LAVRIOU
190 02 PEANIA ATTIKI
GREECE
Tel.: 0030 210 6686000
Email: info@nakas.gr
Web: www.nakas.gr

2 «Μου αρέσει»

Ευχαριστούμε! Όντως είχα μια αμυδρή ανάμνηση ότι τις είχα δει εκεί. Ο Παπαρηγορίου-Νάκας φέρνει και τις Pyramid που είναι επίσης αξιόλογες.

2 «Μου αρέσει»

εγώ να ρωτήσω κάτι μιας που είμαι νέος στον κόσμο του ρεμπέτικου και κατ’επέκταση στις λαϊκές κιθάρες.
Ακούω τους περισσότερους μουσικούς να μιλάνε για τις 11αρες Μάρτιν και παρατηρώ ότι είναι υπερβολικά διαδεδομένες στην πιάτσα.
Θεωρούνται οι καλύτερες και οι πιο “κοντινές” στον παλιό ήχο της κιθάρας;

Κατά την γνώμη μου, ναι. Ακόμα και οι ενισχυμένες έχουν καλό ήχο, το οποίο κάνει τις έλιξιρ αχρείαστες. Το πρόβλημα είναι ότι δεν έρχονται πολλά σετ Ελλάδα γιατί όλοι παίρνουν έλιξιρ και τα μαγαζιά ποντάρουν στα σίγουρα, και με την σειρά του ο μουσικός παίρνει έλιξιρ που θα βρει εύκολα, γιατί ποντάρει στα σίγουρα.

3 «Μου αρέσει»

δεν χειμάζεται να είναι Μαρτιν .υπάρχουν εκατοντάδες καλές χορδές.
τώρα γιατί από 11.
είναι ενα μεσαίο νούμερο για παίξιμο με πέννα .
αν εχεις δυναμη και αντέχει το όργανο και σ 'αρέσει ο βαρύτερος ήχος , ξεκινάς και από 13 …
αν όμως παίζεις με τα δάχτυλα (arpegio /finger picking) ) ,
τότε χρειάζεσαι αλλα νούμερα δες εικόνα

.

3 «Μου αρέσει»

@Spyros_Tsianakas τείνω στις βαρύτερες χορδές, μάλλον 12αρες .
Απλά Λίγκα αν μου επιτρέπεις (βρίσκομαι στη δουλειά κι έκανα ένα μικρό ψάξιμο αλλά δεν βρήκα κάτι), τι εννοείς με τον όρο “ενισχυμένες”;!

Διάφορες εταιρίες βγάζουν χορδές ενισχυμένες με διάφορους τρόπους (περιέλιξη, εμποτισμός, επεξεργασία) ώστε να μην οξειδώνονται από τον ιδρώτα και να κρατάνε περισσότερο. Γενικά είναι πιο ανθεκτικές και κρατάνε περισσότερο, αλλά είναι πιο σκληρές για το όργανο και φθείρουν τα τάστα.
Η διπλάσια τιμή τους για μένα αξίζει την συνολική τους ποιότητα και αντοχή, εκτός από την συνολική διάρκεια δεν θαμπώνει ο ήχος και δεν σπάνε.
Γκούγκλαρε coated ή treated strings.

2 «Μου αρέσει»

Αααα είχα στην ακουστική τέτοιες διότι ιδρώνουν πολύ τα χέρια μου και παίζοντας ροκακια και εναλλακτικά λαϊκά (πχ Θανάση, Σωκράτη κλπ) στις συνοδείες έδινα πόνο οπότε τις έσπαγα ευκολα.
Έπαιρνα από τον Καγμακη μια μάρκα που κόστιζε 17 ευρώ αλλά δεν την θυμάμαι…
Ευχαριστώ πάρα πολύ για τον χρόνο σου φίλε

1 «Μου αρέσει»

Κάπου εκεί είναι οι περισσότερες, το θέμα είναι ο ήχος. Ας πούμε οι έλιξιρ για μένα είναι εντυπωσιοθηρικές και απαράδεκτες για λαϊκό παίξιμο, το πολύ-πολύ να δώσουν σε καμιά φτηνή ακουστική ήχο που δεν έχει η ίδια η κιθάρα να βγάλει. Σε καλό όργανο απλά το καπελώνουν με τον δικό τους ήχο.
Δοκίμασα και τις ντ’αντάριο, αδιάφορες αλλά τουλάχιστον άντεχα κάπως τον ήχο που έβγαζε η κιθάρα μου. Τις έλιξιρ τις πέταξα αμέσως, δεν θα άντεχα κάνα εξάμηνο για να φύγει το πολύ φωνακλάδικο (που και μετά χάλια είναι έτσι κι αλλιώς).
Οι μάρτιν είναι πολύ καλές ποιοτικά, στην αρχή πήραν την διανομή από τις Cleartone και νομίζω τώρα έχουν εξελίξει την πατέντα. Ο ήχος τους αναδυκνείει το όργανο και ταιριάζει σε λαϊκές κιθάρες όπου για διάφορους λόγους προτιμάμε μπρούντζο (λόγω δουλειάς βασικά).
Είχαδοκιμάσει παλιά και κάποιες Rotosound, αλλά ενώ είχαν καλό ήχο και καλή ποιότητα, δεν ταίριαζαν τόσο στο παίξιμό μου καθώς ήταν λίγο μουντές και πιο γλυκές απ’όσο θα ήθελα.

1 «Μου αρέσει»

Πιστεύω ότι πάνω κάτω τα ίδια λεφτά δίνεις είτε για 2 σετ χορδών πχ Μάρτιν είτε για ένα σετ ενισχυμένων χορδών.
Προτιμώ τις Μάρτιν και μάλιστα σκέφτομαι να κουμπώσω 12αρες γιατί ψάχνω αυτό το λίγο παραπάνω βάρος γενικότερα.(τον ίδιο καιρό θα με βγάλουν)
Θα τσεκαρω βέβαια όσες λες να δω τι μου κάνει στ αυτι,για την εμπειρία…τις ελιξίρ ούτε να τις ακουμπήσω,κάποτε τις χρησιμοποιούσα πολύ αλλά τις σιχαθηκα…

Πιθανόν οι ενισχυμένες να αξίζουν και παραπάνω από διπλάσιο, γιατί κρατάνε σχεδόν μέχρι τέλους καθαρό ήχο.
Αν βάλεις 12αρες βεβαιώσουν ότι τις σηκώνει το όργανο σου. Για παλιό ήχο βάλε ασήμι και όχι μπρούντζο.

2 «Μου αρέσει»

Johann Georg Stauffer

ο Αυστριακός πρωτομάστορας και δάσκαλος του Γερμανού C F Martin .
Όσοι τα καταφέρνουν στα Αγγλικά ,ιδού

επινόησε πολλά έγχορδα όπως την κόντρα κιθάρα την τέρτσα (κατά μια μικρή τρίτη επάνω. δηλαδή ανοιχτές είναι ΣΟΛ,ΝΤΟ,ΦΑ,ΛΑ#,ΡΕ,ΣΟΛ) κιθάρα και αυτό εδώ το
Arpeggione (τσέλο-κιθάρα ) ,για το οποίο όργανο ο Φρανζ Σούμπερτ έγραψε μια σονάτα σε ΛΑ ελάσσονα .800px-Arpeggione_Henning_Aschauer_1968220px-Schrammelgitarre

2 «Μου αρέσει»