Ο Μιχάλης Παούρης με τον Al Di Meola

Ήρεμα ρε παιδιά…ειρήνη υμίν…Κύριοι συντονιστές και μέλη,το ήθος και ο σεβασμός είναι καλό να εφαρμόζεται απο όλους μας πάντα και παντού…αναφερόμενοι ακόμα και σε άτομα που δεν ξέρουμε προσωπικά…το να κοροιδέψεις και να ειρωνευτείς είναι ότι πιο εύκολο…μα και ότι πιο ανούσιο,προσβάλοντας και ρίχνοντας πρώτα απ’ολα το δικό σου επίπεδο…και δεν αναφέρομαι μόνο σ’αυτό το θέμα αλλά γενικότερα…'Εχω παρατηρήσει πάρα πολλά αρνητικά και ειρωνικά σχόλια για πολλούς, Νταλάρα,Παούρη,Γεωργόπουλο,Χαρούλη και άλλους…μη σεβόμενοι την μεγάλη προσπάθεια που έχουν κάνει κάποιοι άνθρωποι,ασχέτως αν μας αρέσει ή όχι,και το τι έχουν προσφέρει (αν έχουν προσφέρει)…Επειδή είμαστε ρεμπέτικο φόρουμ,δεν σημαίνει ότι μόνο το ρεμπέτικο είναι καλό και ποιοτικό και όλα τα άλλα είναι αίσχος…και η ρεμπετολαγνεία να έχει τα όρια της,γιατί αλλιώς γίνεται εμετική…η μουσική είναι μία,και οι νότες 7…απο αυτές τις 7 (χοντρά χοντρά) νότες είναι απίστευτο πως έχουν δημιουργηθεί τόσα είδη μουσικής και τόσα τραγούδια…όποιος λοιπόν δεν μπορεί να δει και κάποια καλά στοιχεία σε άλλα είδη μουσικής πέρα απο αυτό που φανατικά υποστηρίζει,ένα είναι σίγουρο,πως δεν έχει καταλάβει τι πάει να πει ΜΟΥΣΙΚΗ…
Προσπάθησα να μιλήσω όντας αποστασιοποιημένος, και όχι σαν μέλος και “οπαδός” του ρεμπέτικου…(Επίσης είμαι ορμώμενος και απο διάφορα σχόλια που μου έκαναν φίλοι μουσικοί,στους οποίους έχω προτείνει το forum)
Συγγνώμη αν κούρασα…
Πάντα καλοπροαίρετα,
Τάσος

Έχεις δίκιο Τάσο.Όσο κι αν η αγάπη μας για το συγκεκριμένο είδος μουσικής είναι μεγάλη,ο φανατισμός δεν πρέπει να μας οδηγεί σε εκφράσεις όπως παραπάνω.Επενέβη ο Περικλής και ζήτησε χαλάρωση.Τι να κάνεις όμως,ένα φόρουμ , είναι όπως και μια κοινωνία.Τα έχει όλα.Να ξέρεις όμως,όποιος γράφει εκτίθεται.Και αυτό κάποια στιγμή το εισπράττει.Είτε για καλό,είτε για κακό.

Περικλή, αν και προσωπικά με συγκινεί η θέση σου, δεν θα συμφωνήσω μαζί σου. Όχι, η ηλικία δεν είναι, κατά την άποψή μου, ο πρώτος λόγος για σεβασμό απέναντι σε έναν άνθρωπο. Και μόνο το ότι ο άλλος είναι άνθρωπος, θα έπρεπε να είναι αρκετό, κι ας ήταν και νήπιο.

Αλλά το μέλος του φόρουμ που χρησιμοποιεί το όνομα χρήστη Πίκινος (αποφεύγω να αναφέρομαι με το όνομά τους σε ανθρώπους των οποίων η ύπαρξη και η πολιτεία με αφήνουν παντελώς αδιάφορο) έχει επανειλημμένα αποδείξει την έλλειψη σεβασμού όχι μόνο στο δικό μου πρόσωπο, αλλά απέναντι σε πολλά μέλη και του φόρουμ μας και του φόρουμ του sealabs, όπου και έχει επιπληχθεί στο παρελθόν. Δεν χρειάζεται όμως να πάω μακρυά, είδες και εσύ και ολόκληρο το φόρουμ στο #40 τον τρόπο με τον οποίο το άτομο απευθύνεται σε άλλους ανθρώπους.

Ειδικά όμως για τη στάση του ατόμου απέναντι σε ανθρώπους μεγάλης ηλικίας, θυμάμαι ακόμα τον σχολιασμό του όταν, πριν αρκετά χρόνια, σχολίασα κάτι που είχε γράψει το εν τω μεταξύ αποκλεισμένο τότε μέλος μας Σαράντος σε κάποιο μπλογκ. Ο Σαράντος εκνευρίστηκε με το σχόλιό μου και ο Πίκινος με παρέμβασή του σχολίασε: “Ασ’ τον βρε Σαράντο, μην τον συνερίζεσαι! Ου γαρ έρχεται μόνον!..”

Αυτά και τέλος. Δεν είναι εδώ χώρος προσωπικών αντιπαραθέσεων και κακώς τον χρησιμοποιήσαμε γι αυτό το σκοπό και εγώ και άλλοι.

  1. Πώς δεν κατάλαβες; Εξήγησα σαφέστατα.
  2. Όχι, δεν αναφέρθηκες στο πρόσωπό μου.
  3. Όχι, δεν έχουμε τίποτα να χωρίσουμε. Έχουμε κάτι που μοιραζόμαστε. Και όχι μόνο οι δυο μας, πολύς κόσμος. Το φόρουμ. Είναι χώρος κοινόχρηστος και όποιος τον κακομεταχειρίζεται θεωρώ αυτονόητο δικαίωμά μου να του πω «σταμάτα».
  4. Δεν είναι μαθήματα ήθους έτσι γενικά, «το σωστό είναι…». Ενοχλήθηκα κι εγώ. Αυτό δε συμβαίνει μόνο σε όσους ακούνε το όνομά τους ή θίγονται τα προσωπικά τους συμφέροντα η ότιδήποτε άλλο άμεσα προσωπικό. Ζούμε σε μια κοινωνία.
  5. Σωστός. Κι εσύ όμως το ίδιο.

είναι φανερό ότι του κάνουν πλακα!!!

Οι συζητήσεις - και πιο πολύ οι ιντερνετικές, όπου πίσω από καλώδια εύκολα δημιουργούνται παρεξηγήσεις - επιβάλλεται να κινούνται στα όρια μιας στοιχειώδους, τουλάχιστον, ευπρέπειας.

Μιας ευπρέπειας όμως προς όλους, χωρίς καμιά διάκριση ηλικίας, φύλου ή προσώπου.

Ως προς το θέμα του νήματος αυτού, μια παρατήρηση μόνο.
Γνώμη για παίκτες κούρσας ταχυτήτων σχηματίστηκε ήδη από τα πρώτα μηνύματα και σ’ αυτό το θέμα, που ανοίχτηκε εδώ, και σε αρκετά άλλα παρόμοια, έτσι που δεν βλέπω κανένα λόγο γιατί να επαναλαμβανόμαστε, έτσι άσκοπα.
Ένα - δύο ή παραπάνω βίντεο του ιδίου στυλ δεν προσθέτει κάτι παραπάνω στη συζήτηση, δεν κερδίζει κανείς κάτι περισσότερο ούτε μεταβάλλει την αρχική άποψή του για την αξία ή απαξία ενός παίκτη.

Οπως εγινε φανερό το θέμα είναι προσωπικό,καί υπάρχουν προηγούμενα,γιά αυτό καί υπάρχει αυτή η ενταση.Εγώ θα πώ τήν γνώμη μου χωρίς να θέλω να πάρω κανενός το μέρος.
Στήν συγκεκριμένη περίπτωση δεν βλέπω να είπε τίποτα κακό ο Πίκινος,ούτε καί εδωσε καμία διαταγή.Ο τρόπος τού Ν.Πολίτη ήταν απόλυτος.Μετά φούντωσαν τα αίματα καί το νερό μπήκε στό αυλάκι πού λέμε.
Η αλήθεια είναι οτι πολλές φορές ο Ν.Πολίτης ( μπορεί καί αθελά του ) κόβει με τσεκούρι πού λέμε τόν αλλον.Καμιά φορά και εγώ παλιά πού εγραφα πιό συχνά εδώ μέσα,σκεφτόμουν προσεχτικά και διάλεγα τίς λέξεις πού εγραφα,μήπως καί δέν τού αρέσουν,και πάρω ʽʽεπίπληξηʽʽ πού λέμε!!
Ακόμα βλέπω πολλές φορές οτι υπάρχουν περιπτώσεις πού βγαίνει η παρατήρηση…ʽʽεκτός θέματοςʽʽ…αλλες φορές κλειδώνoται μερικά θέματα χωρίς λόγο γιά μένανε.
Π.Χ μια αγγελία γιά ενα μπουζούκι……ή,ζητείται συνάδελφος γιά ρεμπέτικο σχήμα…κ.λ.π
Αλλά από τήν αλλη μεριά,πολλές φορές γράφουν οι ιδιοι οι συντονιστές σχόλια πού είναι μεγαλύτερα απο δύο σελίδες!!!Καί ας μήν είναι απαραιτήτως το συγκεκριμένο θέμα το ρεμπέτικο!!!
Τέτοιες περιπτώσεις κόβουν τήν ορεξη πολλών νομίζω, να γράφουν και να συμετάσχουν στίς συζητήσεις.Καί είναι κρίμα,γιατί δέν εχουμε να χωρίσουμε τίποτα εδώ μέσα.Ο καθένας βάζει και απο ενα λιθαράκι,γιά να πλουταίνουν οι γνώσεις μας και οι εμπειρίες μας.
Καί βέβαια πρέπει οι συντονιστές να προσέχουν το τι γράφει ο καθένας εδώ μέσα.Καί βέβαια πρέπει οπως λέμε να κρατάει κάποιος τα χαλινάρια από το κάρο.
Καί βέβαια πρέπει να κρατάμε ενα επίπεδο στίς συζητήσεις.
Αλλά αυτό πού γιά μένα είναι σωστό καί δίκαιο,είναι να αντιμετωπίζονται ολοι με τα ιδια σταθμά.Συντονιστές και απλά μέλη τού Φόρουμ.
Καί οπως το είπε καί η Ελένη πιό πάνω,μήν ξεχνάμε οτι μέσα από δέκα αράδες πού γράφει ο καθένας από το κομπιούτερ του εδώ μέσα,πάντα υπάρχει ο κίνδυνος να γίνονται παρεξηγήσεις.

Πάντα με καλή καρδιά.

Με δυο δάκτυλα παρακαλώ! Και ας ρίχνουν οι “δακτυλάκηδες”… βολές κατά ριπάς…

Αυτό εννοούσε ο Χρίστος Κωνσταντίνου: Παίζει δύο νότες και ζαλίστηκα

[

Εγώ πάντως πιστεύω ότι αν ο Θανάσης έλεγε παράδειγμα : ρε παιδιά δεν αλλάζετε αυτό το τίτλο? βγάζει μάτι ή ας πούμε ας αλλάξει τον τίτλο κάποιος συντονιστής δεν θα είχε συμβεί τίποτα. Αυτό δεν θέλει να το καταλάβει ο Θανάσης, ότι δηλαδή πίσω από τα καλώδια πρέπει να είμαστε προσεχτικοί στον τρόπο που επικοινωνούμε. Ο Νίκος έγραψε αυτό το μήνυμα λόγο των πολλών συστάσεων που του έχουν γίνει γι΄αυτή τη συμπεριφορά του. Και σιγά μην έχουμε να χωρίσουμε τίποτα. ξεκαθαρίζοντας ότι:

Εδώ μέσα καθημερινά γράφονται πολλά μηνύματα. Αν εμείς οι συντονιστές είχαμε αφήσει κάποια πράγματα στον αέρα, τότε δεν θα υπήρχε αυτό το Φόρουμ στην μορφή που υπάρχει σήμερα. Σίγουρα ο συντονισμός που κάνουμε δεν είναι ο καλύτερος. Προσπαθούμε όμως πάντα για το καλύτερο ακούγοντας και τα μέλη που αγαπάνε αυτό το χώρο όπως εσύ Κώστα.

Αυτή είναι η δική μου άποψη πάνω στο θέμα.

Υ.Γ. Κώστα οι αγγελίες κλειδώνουν πάντα βάση κανόνα.

Αγαπημένε μου Κώστα εκεί στα ξένα.
Θεώρησα ότι με το γραφόμενό μου πριν ,΄"έδειξα " την θέση μου. Να γίνω και λίγο πιο αναλυτικός.Το Θέμα σαφώς δεν είναι ο Θανάσης με τα λεγόμενά του,ίσως κυρίως το ύφος του να ήταν παρεξηγήσιμο.Γραπτός λόγος γαρ.Το θέμα κατ εμέ είναι ακριβώς στο Θέμα που αναφερόμαστε.ΞαναΔΗΛΩΝΩ για να μην παρεξηγηθώ, ΟΤΙ Ο ΤΡΟΠΟΣ ΠΟΥ ΠΑΙΖΕΙ Ο ΠΑΟΥΡΗΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΑΓΕΡΑ ΑΔΙΑΦΟΡΟΣ.Διότι:Για να είσαι καλός μουσικός , πρέπει να έχεις καλό χειρισμό του οργάνου.Αυτό λέγεται δεξιοτεχνία.Για να είσαι ΜΕΓΑΛΟΣ μουσικός πρέπει να ξέρεις και τι θα την κάνεις αυτή την δεξιοτεχνία.Πως θα εκφραστείς βρε αδερφέ.Όταν λες κοιτάξτε με ,πόσο πιο γρήγορα παίζω από τον Τάδε ή δείνα,μπράβο σου αγόρι μου,τράβα τώρα και για κανένα κατοστάρι στο στάδιο της Καλογρέζας.Εδώ σε εμάς, τα περισσότερα μέλη , έχουν αυτή την άποψη,και καλά κάνουν.Σε αυτούς είπαμε ανήκω και γω.Κάπου εκεί ξεκινάει και το πρόβλημα.Ακούστηκαν φωνές,όχι νηφάλιες,φανατικές,που ξεσκίζουν τον Μουσικό.Καλός ο τάκος και η σέντρα,αλλά όχι το ξέσκισμα.Διαβάσαμε για -ορδές,κ-ανιές,(δυσωσμίες δηλαδή),ποτάνες,και άλλα κοσμητικά φιλολογικά.Πες μου τώρα ρε Κώστα τι πρέπει να κάνει ο όποιος συντονιστής.Δεν αναφέρομαι στον Νίκο Πολίτη,αναφέρομαι στον όποιο Πολίτη,Μπάμπη,Δημήτρη,κ.λ.π. συντονιστές.Σε ένα θέμα που έχει παρεκτραπεί, - και δεν είναι πια συζήτηση,με αντιθέσεις μεν αλλά και με επιχειρήματα, είναι πολύ εύκολο να συμβούν παρεξηγήσεις από πολλά μέλη.Η λέξη “πάραυτα” σηκώνει παρεξήγηση,όσον αφορά την διαταγή.Πόσοι δεν την θυμόμαστε από το στρατό.Βεβαίως και δεν θεωρώ ότι ο Θανάσης είχε αυτή την πρόθεση,αλλά και από την άλλη μην κρίνουμε τον Νίκο ότι του απάντησε αναίτια.Για τις αγγελίες ,είχε αναφερθεί από παλιά,ότι θα κλειδώνονται.Η επίσημη άποψη ήταν,ότι γέμιζε ο χώρος από άσχετες απαντήσεις και ,σχόλια.Προσωπικά,δεν μου κάνει ούτε κρύο,ούτε ζέστη γι αυτό το θέμα.Οφείλουμε όμως να σεβόμαστε τους κανόνες του φόρουμ,και να μην τα βάζουμε με τον συντονιστή που κλειδώνει αυτά τα θέματα,τηρώντας αυτούς τους κανόνες.Τελειώνοντας θα πω ότι συμφωνώ με την Ελένη απόλυτα.Είναι νομίζω και αυτονόητο.

Υ.γ.Ποτέ δεν θα ήθελα να παίζω όπως ο Μιχάλης.Όχι όμως και ότι δεν ζηλέυω την ικανότητά του.Θα ήθελα να την είχα,για να έκανα άλλα πράγματα.
Υ.γ.2 Όση ώρα έγραφα , απάντησε κι ο Κώστας.

Δεν είχα σκοπό να συνεχίσω, αλλά κατόπιν αυτής της παρέμβασης, θα πώ απλά ότι μετά την…«στρατιωτική διαταγή μου», ο τίτλος πράγματι διορθώθηκε πάραυτα. Αυτός που τον άλλαξε (δε με νοιάζει ποιός ήταν), προφανώς είχε δικαίωμα συντονισμού και, εμφανώς δεν προσεβλήθη (ειδάλλως, δεν θα έσπευδε άμεσα).

Οι σιωπηλές παρεμβάσεις είναι κατεμέ και οι καλύτερες/αποδοτικότερες.

Τέλος, φιλοξενήσατε στο παρελθόν (μαγκιά σας, σπίτι σας είναι) άτομα όπως ο Άρης Νικολαΐδης, όπου, όχι μόνο ο άναρθρος λόγος και το αγοραίο μπινελίκι πήγαιναν σύννεφο, παρά διάφοροι του χτυπούσατε επιτιμητικά και την πλάτη (παφ-παφ!) γι αυτό του το…«κατόρθωμα».

Πώς γίνεται κάθε φορά το σύστημα να επικαλείται το γράμμα του κανονισμού και να εξαντλεί την αυστηρότητά του…μου είναι γρίφος. Mε βλέπω σύντομα νʼ αλλάζω από “Πίκινος” σε “Γιόζεφ Κ.”!

Φίλε Νίκο,στό θέμα με τόν Παούρη είμαι ακριβώς τής ιδιας γνώμης.Δέν ξέρω αν κατάλαβες κάτι διαφορετικό από τα λεγόμενά μου!!!Δεν αναφέρθηκα καθόλου γιά αυτόν, γιατί τον αγνοώ.Καί το εχω γράψει και σε κάποιο αλλο παρόμοιο θέμα.Αν είναι δυνατόν!!!
Και βέβαια πρέπει να υπάρχει κάποιος να βαστάει τα χαλινάρια εδώ μέσα εγραψα.Και βέβαια πρέπει να υπάρχουν αυτοί που θα προσέχουν αν κάποιος παραφερθεί και γράφει οτι θέλει.
Την θέση μου την διευκρίνισα νομίζω.Ο τόνος τής γραφής είναι καμιά φορά η αιτία που γίνονται προβλήματα εδώ μέσα.Καί αναφέρθηκα καί σε προσωπικές εμπειρίες,χωρίς να θέλω να προσβάλω κανέναν.

Τώρα πώς φτάσαμε από τον Παούρη στον Al Di Meola και από εκεί στον Άρη το Νικολαΐδη είναι ένα εύλογο ερώτημα!

Για σιγά…
Ο Άρης ο Νικολαΐδης έχει αφήσει ιστορία και στο φόρουμ και στην “Κλίκα” με εκατοντάδες περιεκτικότατα μηνύματα, με άρθρα, με σημαντικότατες παρεμβάσεις σε συζητήσεις, μεταφέροντας γνώσεις, διαφωτίζοντας πλευρές της λαϊκής μας μουσικής άγνωστες στους περισσότερους, μέσω των γνώσεων και των εμπειριών του.
Και όλα αυτά με έναν ιδιαίτερο, αναγνωρίσιμο τρόπο γραφής, χαρισματικό και επίσης χωρίς να παρεκτρέπεται, χωρίς να προκαλεί εντάσεις περιττές.

Δεν έχει ανάγκη ο Άρης μηνύματα σαν και αυτό που γράφω τώρα, το ξέρω πολύ καλά, στις παλιότερες συζητήσεις στις οποίες ο ίδιος κυρίως συμμετείχε ανατρέχουμε οι περισσότεροι για να ξεστραβωθούμε.

Είναι άδικο όμως να γίνονται τέτοιες αναφορές στο πρόσωπό του και για έναν ακόμα λόγο, μια και δεν συμμετέχει - δυστυχώς για το χώρο αυτό - τελευταία στις συζητήσεις μας εδώ.

Μην ασχολείσαι, Ελένη μου! Δεν αξίζει… Αφού τον βλέπεις, τι είναι.

Για κοίτα και του λόγου σου τί είσαι!

Kopie von Paremvasi_01.jpg

Χωρίς να θελω να πάρω το μέρος κάποιου, νομίζω δεν είναι σωστό να τρωγόμαστε οι μεν με τους δε. Πιο πολλά μας ενώνουν παρά μας χωρίζουν. Να μάθετε να βανετε νερό στο κρασί σας . Ακόμα και αμα εχετε δικιο,ας είναι.10 σχολια αναλώνεστε σε πράματα που τουλάχιστον εμένα με πληγώνουν. Λοιπον επειδή όλο αυτό που γίνεται σε μένα δεν αρέσει,να προτείνω κατι; Θέλετε να κλειδωσετε τη συζήτηση, και εαν θελήσουμε να μιλήσουμε για τον Al di Meola ή τον Παούρη στο εγγύς μέλλον ανοίγουμε άλλη συζήτηση; Νομίζω είναι προτιμοτερον νοουμένου οτι αυτή η συζήτηση οδεύει σε χωρισμό στρατοπέδων πράμα που δεν ειναι σωστό ούτε και ο σκοπός του φόρουμ.

Εγώ πάλι δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ο Παούρης αποτελεί θέμα συζήτησης. Εκτός κι αν κάποιοι πιστεύουν πως αυτός ο τρόπος παιξίματος αποτελεί εξέλιξη στην ιστορία του οργάνου. Το μπουζούκι σαν όργανο με συγκερασμένη διάταξη, μπορεί να ανταποκριθεί τεχνικά–από κάποιον δεξιοτέχνη-- σε ό,τι μουσικές βάζει ο νους ανθρώπου. Και τι έγινε; Μας ενδιαφέρει το μπουζούκι σε ρόλο κλασικής κιθάρας, πιάνου ή σαξόφωνου ή σαν ένα όργανο που πρωτοστατεί στην εξέλιξη της λαικής μουσικής, όποια κι’ αν πρέπει να είναι σήμερα;

Άλκη μου υπάρχουν και κάποιοι που τους αρέσει να συζητάνε για να συζητάνε. Αυτοί, ότι και να τους δόσεις για συζήτηση θα το βρουν ενδιαφέρον. Γιαυτό έχω καταντήσει γραφικός, επισημαίνοντας πολύ συχνά ότι σε κάποιο θέμα, ό τι ήταν να ειπωθεί ειπώθηκε και από δώ και πέρα απλά επαναλαμβανόμαστε. Η συμπεριφορά μου αυτή θεωρείται αυταρχική και οι “ενδιαφέρουσες” συζητήσεις συνεχίζονται.

Θα συμφωνήσω μαζί σας, ειδικά για ορισμένους που βαράνε κάρτα μπροστά στον υπολογιστή και ψάχνουνε θέματα να βρουν να γράψουν. Η ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΕΚΕΙ ΕΞΩ!!!
Πέρα από αυτό, να συζητήσεις για τον Παούρη που λέει ο Άλκης δεν το θεωρώ λάθος, διότι υπάρχει κόσμος(ευτυχώς λίγος) που τον ξέρει και νομίζει οτι ο Παούρης παίζει με μπλουζίστες και είναι πολύ καλός δεξιοτέχνης. Τα έχω ακούσει αυτά. Να το συζητήσεις πρέπει, για να δώσεις απάντηση. Ως εκεί. Τ’ άλλα απλά ανακύκλωση.