Ο Μιχάλης Παούρης με τον Al Di Meola

Αν και παρακολουθώ κάθε μέρα, δε γράφω συχνά…κύριοι συντονιστές προσωπικά με ενοχλεί σε ένα θέμα που αφορά κάτι άλλο να παρακολουθώ (μία πολύ ωραία κατά τ’ άλλα) μονομαχία, άσχετη όμως με το θέμα, χώρις να έχω σκοπό να κάνω υπόδειξεις,πρόταση μου-ας σταματήσει έδω, να τα βρούν οι κύριοι αλλού για να συνεχίσουμε σε ότι αφορά το τίτλο του θέματος…

Δίκιο έχεις , φίλε Βραδυνέ αλλά ήταν σκηνοθετημένος ο καυγάς ώστε να αποκτήσει το θέμα ένα ενδιαφέρον!

Διαφορετικά, τι να πεις πια;! τι ωραία λαϊκή μουσική παίζει ο παούρης; (Χμμμ! γίνεται ωραίο ανέκδοτο αυτό!)

Κάντε ένα πείραμα! Βρείτε ένα βιντεο του Παούρη που παίζει με 200 Km την ωρα και κατεβάστε το. Στη συνέχεια πατήστε να σας ανοιξει το βιντεο (που ειναι ηδη κατεβασμενο στον υπολογιστη) και πατήστε ctrl+shift+S να το ακουσετε σε αργή ταχύτητα.

Μετά κατευάστε αυτόκαι κάντε το ίδιο για την περίοδο 4:50 μεχρι το τέλος.

Το δύσκολο είναι να βρεις βίντεο που παίζει κάτω από τα 200! αυτό δεν έχει καταλάβει το παιδί…ακόμα και στη φόρμουλα 1 κόβουν ταχύτητα όπου χρειάζεται…που χρειάζεται, βέβαια!!

θα συμφωνήσω με τον βραδυνό…

Ωραία. Να δούμε λοιπόν, ποιές επιπλέον γνώμες υπάρχουν σχετικά με το θέμα μας, δηλαδή τη συνεργασία Μιχάλη Παούρη και Al di Meola.

Ίσως ο Αl di Meola βλέπει κάτι πρωτοφανές με το μπουζούκι και επειδη είναι κάτι διαφορετικό είπε για τον Παούρη πως είναι ο ταχύτερος οργανοπαιχτης στον κόσμο. Εγώ προσωπικά ακούω ενα αγκρρρρρρρρρρ γκρρρρρρρρρρρ οταν παίζει. Δεν προλαβαίνω να ακούσω τίποτα. Παρ’όλα αυτά σε σεβασμό για τον Al di Meola ο οποιος ειναι οντως τιτανομέγιστος, θα δεχτω τον παούρη σαν δεξιοτεχνη απο αυτούς που τον λενε ετσι (αλλα η γνωμη μου δεν τεινει προς εκει).

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 12:25 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 12:23 —

Δημήτρη, στο βίντεο που παίζει με τον Σταρόβα, ο Σταρόβας τον ρωτάει στο τελος: Μπορεις να παίξεις κάτι πολύ αργά (χαριτολογώντας) και ο Παούρης λέει: Μπορώ.
Εγω νομίζω ότι ΔΕΝ μπορεί να παίξει κάτι αργά. Είναι αδύνατον. ΑΝ όμως παίξει κάτι σε αργό και μου αρέσει, εγω προσωπικά θα αναθεωρήσω την προσωπική μου γνωμη για τον παούρη

Σε κάποιο άλλο βιντεακι ο παουρης λέει : ο Χιώτης πήγε το μπουζούκι ένα σκαλοπάτι πιο πάνω και τώρα εγώ το πηγαίνω άλλο ένα!!!
δες εδώ http://youtu.be/AeyuGKRbzuE

Ναι… είναι καλύτερος απ’ τον Χιώτη! τον ξεπέρασε!

2:45 Μιλά για τον Ζαμπέτα και προσπαθει να μας δειξει πως έπαιζε… ΑΝ το ξανακανει, θα του κάνω μήνυση για προσβολή. (ουτε στο 1:100000000 δεν μοιαζει αυτο που εκανε σε Ζαμπετα)

Γιατί “αν”; δεν σου αρκεί η πρώτη φορά;

Όλοι έχουμε το δικαίωμα να κάνουμε μια φορά το λάθος

Ναι, αλλά είναι μεγάλο το λάθος, αν σε καταλαβαίνω καλά: 1:100000000 δεν είναι και μεγάλη πιθανότητα! Θα τρίζουν τα κόκκαλα του Δάσκαλου…

Τον είχες Δάσκαλο;; Δεν ηταν και πολύ μεγαλύτερος σου…

Όχι, δεν τον είχα. Εγώ είμαι της σχολής του Μάρκου, αλλά ούτε και αυτόν τον γνώρισα.

υ.γ. μην ξεχνάμε, βέβαια, ότι (θεωρητικά, τουλάχιστον) μιλάμε για τον Παούρη. Ε, τον di Meola μάλλον τον ξεχάσαμε…

. και - λοιπόν στο θεμα…

Για ν’ ακούσουμε λοιπόν και σένα, Alexcr! Τι έχεις να μας πεις; Στο θέμα;

αν γίνεται, μάλιστα, να παίζει και ο di Meola λιγάκι, όχι μόνο ο Παούρης;

Eδώβλέπουμε τον Al di Meola να παίζει κομμάτι του Ζαμπέτα. Δεν βρίσκω βιντεο που να παίζει κομμάτι της σχολής σου Νίκο, οπότε βάζω της δικής μου σχολής.

ΥΓ το μονο πράμα που συμφωνώ με τον Νταλάρα είναι οτι ο Αl di Meola είναι πολύ καλός μουσικός
ΥΓ-2 Γυρίζω τη συζήτηση απο τον Παούρη στον Αl di Meola

Πολύ ωραία!!! Πάμε στον Al di Meola λοιπόν. Ακούω απόψεις για τον Al di Meola να παίζει Ζαμπέτα.

(η συνεργασία των δύο, ξεχάστηκε, αλλά προσετέθη ο Ζαμπέτας…)

υ.γ. βρε, πώς πέρασε η ώρα! Πάω για ύπνο. Συνεχίζουμε ακάθεκτοι αύριο.

Η αμετροέπεια και η έλλειψη ήθους πιστεύω οτι θα τον κάνει να ντρέπεται σε αρκετά χρόνια απο τώρα όταν θα βλέπει τι έκανε και τι έλεγε στα νιάτα του.
Αγνοεί τρομερά τους μεγαλύτερους παίχτες λέγοντας ότι για πρώτη φορά το μπουζούκι παίζει στην Τζάζ.
Η αφοσίωση του στην ταχύτητα, τον έχει απομακρύνει απο το μουσικό μέρος μην έχοντας καθόλου μα καθόλου ούτε την στοιχειώδη ποιότητα ήχου.