Ντουζένια - Αναζήτηση

:080:ρε μακγιτες συμφομουριτες???ειναι ιδεα μου η θαρω οτι τα “ντούζενια” τα κρατατε επτασφραγιστο μυστικο
και μας θεωρειτε αρχαριους και δεν ασχολειστε μαζι μας???

ρε συ gazakos πιο μυστικό ασ’ ούμε?


http://www.klika.gr/cms/index.php/ar8rografia/ar8ra/288-kourdismata-bouzouki.html?start=1

Είδα τώρα ότι μάλλον τα έχεις δει ήδη αυτά, άρα θέλεις κάποιον να σου εξηγήσει πως παίζονται…δε νομίζω να βγάλεις άκρη αν δεν γνωρίζεις τους δρόμους και δεν έχεις εμπειρία πάνω στο κανονικό κούρδισμα
καλή τύχη πάντως!

Παντως και τα 2 βιντεο που εχεις ποσταρει, εχουν κιθαρα και οχι τριχορδο μπουζουκι. Μηπως αναφερεσαι σε διαφορετικα κουρδισματα της κιθαρας? στη συγκεκριμενα βιντεο ειναι πιθανο να εχει κανει καποιες αλλαγες στο κουρδισμα ο παικτης, ισως κατι σε στυλ DADFAD, αλλα δεν ειμαι και σιγουρος…

προτεινω να κανουμε μια μονιμη στηλη οπως ειναι η “συλλογη των δρομων” και ο καθενας να ανεβασει εκει
οτι μπορει π.χ παρτιτουρες-σχεδιαγραμμα με το πως τρανσποταρουμε τους δρομους οταν αλλαζουμε το κουρδισμα
δεν λεω υπαρχουν πληροφοριες στην κλικα και καποιοι εχουνε πει κατι για τα κουρδισματα αλλα θελουν
περρισοτερη αναλυση!!!
εαν δεν τιθεται θεμα πνευματικων δικαιωματων απο πλευρας μου εχω σε παρτιτουρες τα ντουζενια που παιζει
ο Κηρομυτης ,το αιβαλιωτικο του Καραπιπερη και μερικα αλλα!!!
πιστευω οτι εαν ανεβασουμε ολοι απο κατι ,και μοιρασουμε τις γνωσεις μας επανω σε αυτο το θεμα ολο και κατι καλο
θα βγει!!!
τι να κανουμε δεν μπορουμε ολοι να παμε σε ωδεια για να μαθουμε αλλα εχουμε το μερακι!!!

#τα τραγουδια που αναβασα οταν ποσταρα το θεμα ειναι αφιερωμενα σε ολο το φορουμ και οχι
σαν παραδειγμα για τα ντουζενια#

Να την κάνεις! (Δημόσια ομάδα).

καλημερα κ.Νικο
θα χρειαστω λιγη βοηθεια για το πως να ποσταρω τη στηλη κτλ!!!

ρε γκαζάκο, πλάκ’μ’κάν’ς; δεν πήρες απαντήσεις στα θέματα που έφτιαξες; άσε που είχες κάνει μια απλή αναζήτηση “ντουζένια” στο φόρουμ, θα σου είχε βγάλει ένα σωρό συζητήσεις -εκτός κι αν έβαλες τόνους και γράμματα όπου νά’ναι. με την ευκαιρία φτιάξε και τον γιοβάν τσάους, θυμίζει γιόχαν στράους. το συμφομουρίτες, μούρες της συμφοράς, μου άρεσε πάντως. σου ζητώ συγγνώμη αν όλα αυτά δεν οφείλονται σε προχειρότητα ή τσαντίλα, αλλά σε ανορθογραφία.
πάρε και λίγη μασημένη τροφή για να ασχοληθείς: εδώ, εδώ, εδώ, και εδώ. κι ό,τι θες ρώτα, θα χαρούμε να σου απαντήσουμε όσο μπορούμε από το πληκτρολόγιο. ειλικρινά.
αλλά σε παρακαλώ να μιλάς καλύτερα για να σου μιλάμε καλύτερα.
φιλικά, νίκος

Kατα αρχην χιλια συγνωμη εαν θιχτηκε καποιος με τα λεγομενα μου!!!
εγω ποσταρα το θεμα με σκοπο την ανασυγροτηση και τη δημιουργια μιας ομαδας που θα ασχοληθει αποκλειστηκα
με τα Ντουζενια (χειρισμο-πως αλλαζουν οι δρομοι-τονικοτητες κ.λ.π) με αναλυτικο τροπο και σχεδιαγραμματα ωστε
και εμεις οι αρχαριοι να τα κατανοησουμε καλυτερα!!!υπαρχουν θεματα στο φορουμ αλλα εσεις το κατεχετε το αθλημα
και μιλατε με “επιστημονικους ορους” ,θα μου πειτε βεβαια δεν το κατεχεις και θελεις να μαθεις και ντουζενια???
επισης εαν ενοχληστε με τη ανορθογραφια μου και το οτι δεν βαζω τονους,θα το παλεψω εν καιρο.ωστε να μην γινονται παρεξηγησεις

φιλικα,Κωστας

φίλε κώστα δεν βοηθάς όταν μιλάς έτσι γενικά… αυτό που ζητάς έχει γίνει στην κλίκα, και οι διορθώσεις και απορίες υπάρχουν σε κάποιες από τις συζητήσεις που σου έδωσα παραπάνω. αν έχεις κάποια συγκεκριμένη απορία πες την, ή αν υπάρχει κάτι που δεν καταλαβαίνεις στην επεξήγηση. δεν νομίζω ότι μίλησε κανένας με επιστημονικούς όρους, τουλάχιστον πριν τα κάνει λιανά πρώτα.

υγ: η ορθογραφία δεν με απασχολεί. αυτό που με ενόχλησε είναι ότι, ενώ μια χαρά ορθογράφος είσαι σε όλα τα μηνύματά σου, κάνα-δυο είναι γραμμένα πολύ πρόχειρα και τα χώνεις από το πουθενά. λίγη ψυχραιμία για να συνεννοούμαστε, και καλή καρδιά!

Μεσα στο φορουμ ο Babis ο Liga ,εγω και φανταζομαι και μερικα ακομα παιδια,τα ντουζενια τα ξερουν καλα,οτι απορια υπαρχει ειμαστε εδω για να βοηθησουμε ,δεν ειναι κατι δυσκολο τα ντουζενια ,αν καποιος χειριζεται σχετικα καλα το ρε-λα-ρε το ιδιο μπορει και στα ντουζενια.

Όπως επίσης και ότι απορία έχεις για την δημιουργία μιας τέτοιας ομάδας εγώ είμαι εδώ. Μπορείς να μου στείλεις π.μ… Αν και νομίζω είναι πολύ εύκολο. Σε πάει μόνο του.

Όμορφα. Τώρα λοιπόν που κανείς δεν είναι παρεξηγημένος, θα είχατε αντίρρηση να αλλάζαμε τίτλο; Μπορεί στα επόμενα μηνύματα να απαντηθούν όλα τα προαιώνια ερωτήματα σχετικά με τα ντουζένια, πώς κουρδίζουμε, ποιος είναι ο προορισμός μας κλπ., και μετά λόγω άσχετου τίτλου να μην το εντοπίζουν οι μελλούμενες γενιές και να ξαναρωτάνε τα ίδια.

συμφωνω με τον pepe!!!αλλαξτε τον τιτλο !!!
επισης εχω κανει και καινουργια ομαδα “Ντουζένια” και εχω ανεβασει μια παρτιτουρα απο
Μανωλη Καραπιπερη σε κουρδισμα λα-ρε-σολ για να την αναλυσουν οι γνωστες του αθληματος!!!
εαν τιθεται θεμα πνευματικων δικαιωματων πεστε να την σβησω

http://www.rembetiko.gr/forums/group.php?groupid=40
εδω ειναι η ομαδα!!!

Εστω και μετα απο 8 χρονια, οποιος ειναι απο την ευρητερη περιοχη της θεσσαλιας, μπορει να ερθει να του δειξω επι της πραξης, οτι θελει για τα ντουζενια. Φυσικα δωρεαν. Η γνωση πρεπει να μεταδιδεται.

8 «Μου αρέσει»