Νίκος Καρακώστας (1881-1954)

Μία και είμαι τώρα στο “Νίκος Καρακώστας”,
Γνωρίζουμε κάτι για τον φοβερό λαουτιέρη Τσάκωνα, που τον ακούμε σε πολλά προπολεμικά κυρίως με Νίκο Καρακώστα.
Δύο όργανα!!! κλαρίνο /λαούτο.
Φοβερό τέμπο :+1:

Όπως εδώ. "Στου παπαλάμπρου την αυλη "

1 «Μου αρέσει»

Πράγματι, άλλη ζωντάνια το τραγούδι. Σύγκρινε τώρα αυτό το τέμπο με τις ηλεκτρικές μπασογραμμές που ακολούθησαν….

Σπύρο, τον Τσάκωνα δεν τον ξέρω. Πάντως, μιας και η αφορμή σου ήταν ένα μήνυμά μου προ δεκαετίας, δε θυμάμαι βέβαια τι είχα ακούσει τότε και μου είχε κάνει τόση εντύπωση, αλλά μιας και είχα αναφέρει τον Παπασιδέρη μπορεί ο δυνατός λαουτιέρης να ήταν ο Σιδέρης Ανδριανός (τον οποίο έμαθα αργότερα αλλά μπορεί να τον είχα κούσει εν αγνοία μου και τότε).

Πρόκειται για έναν όντως αξιοσημείωτο λαουτιέρη, με σταθερή συνεργασία με τον Παπασιδέρη.

1 «Μου αρέσει»

Ο Μίμης Σιδέρης Αδριανός είναι το αυτό πρόσωπο?

δεν ειναι μονο δυο οργανα κυριε σπυρο, παιζει και κιθαρα μαζι, σκετο μπασο χωρις ακκορντα. το κομματι αυτο ειναι η λιδωρικιωτισσα. ειναι χαρακτιριστικο εκεινη την εποχη, οι κιθαρες στα τσαμικα δεν επαιζαν ακκορντα. πιθανολογω οτι σε πολλα δημοτικα επαιζαν κιθαρα οι γνωστοι μικρασιατες λογο των εταιριων. για μην πω σε ολα σχεδον. αλλα δεν εχω στοιχεια. το βαρος των ερευνητων επεσε στα λαικα, και τα δημοτικα τα πηραν ξωφαλτσα λογω της συμμετοχης καποιων λαικων τραγουδιστων σε δημοτικα η και το αναποδο.
οπως ο ρουκουνας, η ροζα, η μυτακη, ο παπασιδερης, ο αραπακης, η ριτα… κ.α.

1 «Μου αρέσει»

Κιθάρα? Το κινητό μου δεν βγάζει κιθάρες!
Να το ακούσω στο στέρεο.

Στη ρεμπετοσελίδα ,
Γράφει.

Στου Παπαλάμπρου την αυλή ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΑ-ΔΗΜΟΤΙΚΑ ΟΡΓΑΝΙΚΑ 1935 Στο κλαρίνο ο Νίκος Καρακώστας και στο λαούτο ο ξακουστός Τσάκωνας. Δίσκος Columbia Ελλάδος DG-6152 / C.G. 1289 και Columbia Αγγ. DCG. 49 / C.G. 1289. [Σε αντικατάσταση του υπάρχοντος, που δεν είναι στις σωστές στροφές] DG-6152 (CG-1289)

1 «Μου αρέσει»

τοσα χρονια στην πιατσα του ηχου κυριε σπυρο… εμπιστευσου τα αυτια σου! ουτε καν ο τιτλος δεν ειναι σωστος στον συγκεκριμενο δισκο. σου φαινεται για την παπαλαμπραινα αυτο το κομματι? τωρα αμα μπηκε κανας καριπης, και τους κρατησε λιγο μπασο, ετσι για να βγουνε πιο δεμενοι, λες να τον γραφανε πανω στον δισκο? ουτε στα λαικα τους γραφανε τους κιθαριστες. εκτος κι αν εκτελουσαν χρεη μαεστρου. κι αν ειναι του 1935 ο δισκος, γραφουνε σε δωματιο ξενοδοχειου μαλλον, αρα ειναι και αλλοι μουσικοι απ’εξω και περιμενουν τη σειρα τους. αμα ακουσεις τα περισσοτερα κομματια εχουν κιθαρα διακριτικα απο πισω. δεν θα τους αφηναν ετσι ξεκρεμαστους οι υπευθυνοι ηχογραφησεων που ηταν και μαεστροι. κατι αναλογο εγινε και με το κοντρα-μπασο στη δεκαετια του 50’. επαιζε διακριτικα απο πισω. υστερα μπηκε σε πιο δυναμικο ρολο.

2 «Μου αρέσει»

Έτσι το γράφουν Μιχάλη. Έτσι το βρησκεις στο ΥΤ.
Έχω το LP… Αύριο φώτο.

εχεις μεγάλο δίκαιο αδελφάκι μου !
τώρα που έβαλα το stereo ,την ;άκουσα ! κιθάρα και μάλιστα κόντρα κιθάρα .
για αυτό μην ακούτε μουσικές στο κινητό .τα μισά βγαίνουν .
είπαμε ,χρειάζονται τα κινητά για επικοινωνία ,αλλά ως εκεί .όχι μουσικές :notes:

2 «Μου αρέσει»

Εντάξει τότε: ούτε κι εγώ την είχα ακούσει την κιθάρα, με ηχειάκια μεν αλλά στο πολύ χαμηλό, κι ετοιμαζόμουν να το γράψω. Αλλά αφού συμφωνείτε ότι αναλόγως από πού ακούς αποκαλύπτονται και κρυφά σημεία, δεν έχω παρά να περιμένω ευκαιρία να το ακούσω καλά.

1 «Μου αρέσει»

Στο Σίλαμπς έχει καμιά δεκαριά κομμάτια όπου παίζει λαούτο ο Τσάκωνας. Με Καρακώστα, Γιαούζο και άλλους κλαριντζήδες.

Στα πιο πολλά τον αναφέρουν ως περίφημο, αλλά το μικρό του όνομα άγνωστο. Μάλλον θα τον έλεγαν Περίφημο! :slight_smile:

https://rebetiko.sealabs.net/display.php?string=τσάκωνας

1 «Μου αρέσει»

Εδώ το Μαργιόλικο με Καλλέργη και Νίκο Καρακώστα.

2 «Μου αρέσει»

"Της φυλακής τα πάθη "
Είναι το μοναδικό τραγούδι που φωνογράφησε.

3 «Μου αρέσει»

Και εδώ, το πρόβλημα που προέκυψε από τον παραγωγό, του LP “το χρυσό κλαρίνο του Καρακώστα”.
Ετσι το λάθος το βλέπουμε και στο ΥΤ, οτι δηλαδή, κλαρίνο παίζει ο Νίκος Καρακωστας.!
Στην πραγματικότητα ακουμε τον Κώστα Φιλίππου, τον επανομαζόμενο “Καρακώστα”.
Εξ άλλου η ηχογράφηση είναι γύρω στο 80 και αυτό “ακουγεται”.

Σύμφωνα με το Sealabs κυκλοφόρησε στην Columbia Ελλάδος, στην Columbia Αμερικής και στην Columbia Αγγλίας.

Η ετικέτα είναι από τον δίσκο της Αμερικής.

COL 7097  B

4 «Μου αρέσει»

να μην εμπιστευεσαι οτι διαβαζεις αλλα οτι ακους. αυτοι που τα γραφουν δεν ειναι καν μουσικοι στις περισσοτερες φορες.

1 «Μου αρέσει»

Μάλλον θα πρόκειται για κάποιον Καρακώστα κλαρινετίστα και όχι δημώδη κλαρινίστα
Κάπου χάθηκαν φαίνεται τότε στην ονοματολογία (ή μπορεί και να τους έλεγαν και έτσι) :upside_down_face:

Αναζητείται Σαλονικιός της ηλικίας μου, να ξέρει τί είδους μουσική παιζόταν στο κέντρον «Τα Όρνεα» της πόλης, το 1946, με περίφημον ορχήστραν τζάζ, φημισμένο εξ Αθηνών κλαρινίσταν Αν. Καρακώσταν (εγώ, Αθηναίος σειράς 1942, δεν είχα ξανακούσει γι αυτόν πριν τον Μάρτιο ΄21), χαριτωμένες ντιζέζ και άλλα αηδόνια / τενόρους και τρελλό γλέντι και χορό με ψητά και κοκορέτσι. Τζαζ, δηλαδή αμερικάνικη τζάζ; Πολύ δύσκολο μου φαίνεται. Μήπως το «Αν.» στοιχειοθετήθηκε κατά λάθος, ενώ πρόκειται για τον Καρακώστα Καρακώστα;