Νάση Τουμπακάρη: «Μινόρε Μανές»

Κυκλοφόρησε πρόσφατα από τις εκδόσεις Άγρα:

Απ’ ό,τι καταλαβαίνω, πρόκειται για μυθιστόρημα με ήρωα ένα φανταστικό πρόσωπο που ήταν μουσικός, μαθητής του Γιοβανίκα. Ο Γιοβανίκας -ο πραγματικός!- εικονίζεται και στη φωτογραφία του εξωφύλλου, και αυτός δίνει και τον τίτλο, αφού φέρεται ως ο συνθέτης του Μινόρε Μανέ (=του Σμυρναίικου Μινόρε).

Η Νάση Τουμπακάρη είναι κυρίως μουσικοπαιδαγωγός.

Πήρα το βιβλίο αλλά δεν το έχω αρχίσει ακόμη. Δεν έχω φυσικά γνώμη, επιφυλάσσομαι όμως.

Το λινκ προς Πολιτεία ας μη θεωρηθεί διαφημιστικό του βιβλιοπωλείου. Το επέλεξα απλώς επειδή δίνει βασικές πληροφορίες + την εικόνα του εξωφύλλου.

6 «Μου αρέσει»

Η παρουσίαση του βιβλίου έγινε στον ΙΑΝΟ στις 17 Ιουνίου.
Εδώ όλη η εκδήλωση. Υπενθυμίζεται ότι η Νάση Τουμπακάρη έγραψε τον μονόλογο “Εγώ, ο Μάρκος Βαμβακάρης” που παρουσίασε ο Θανάσης Παπαγεωργίου και παρακολουθήσαμε παρέα μερικοί από μας πριν μερικά χρόνια.

2 «Μου αρέσει»

Ας ξαναβάλουμε και την ηχογράφηση εκείνη του Μινόρε Μανέ όπου ίσως παίζει βιολί ο ίδιος ο Γιοβανίκας:

Έτσι τουλάχιστον λέει στο ΥΤ. Δεν το διασταυρώνει το Σίλαμπς, που λέει απλώς ότι παίζει η Σμυρναίικη Εστουδιαντίνα.

Όσα ξέρουμε και δεν ξέρουμε στο φόρουμ για τον Γιοβανίκα βρίσκονται συγκεντρωμένα εδώ, με παραπομπές στις πηγές, οι οποίες βρίσκονται κυρίως στο σάιτ του Αρχείου Κουνάδη.

Τέλος, εδώ αναφέρεται μια εκδήλωση που έγινε το 2016 για τον Γιοβανίκα, με μια ομάδα από μουσικάρες. Έχω την εντύπωση ότι έκτοτε πρέπει να ξαναέκαναν την ίδια παρουσίαση και στην τηλεόραση, γιατί σαν να θυμάμαι να το έχω δει στο ΥΤ.

1 «Μου αρέσει»

Νάνση, τότε…

Στο βιβλίο πάντως Νάση λέει. Το ίδιο και στο λινκ της Πολιτείας (#1). Αλλά είναι η ίδια που έκανε και τον Μάρκο.

Σε παλαιότερο βιβλίο της, έλεγε Νάνση.