Μπουζούκι - Παραγγελία ή έτοιμο?

Και βέβαια να το πεις όπως και ότι άλλο γνωρίζεις γι΄αυτόν (αν έχει site, διεύθυνση, τηλέφωνο κλπ.). Διαφήμιση δεν είναι αυτό φίλε Αλέξη. Αυτό είναι ενημέρωση.

Μανολης Ραπτακης στο χωριο Γεργερη Ηρακλειου τηλ. 6976038407

Εγώ πάλι είμαι της άποψης ότι δεύτερο χέρι είναι η καλύτερη επιλογή, γιατί βρίσκονται όργανα ήδη κατασταλαγμένα από ήχο, χωρίς να κάνουν …μούτρα…στις αλλαγές καιρού και, έχοντας ήδη αποδείξει(μέχρι κάποιο σημείο) ότι δεν υπάρχει κάποιο σοβαρό κατασκευαστικό λάθος, απροσεξία ή αδυναμία στα υλικά.
Το έχω ξανααναφέρει το θέμα, δεν θέλω να κουράζω, απλά θεωρώ ότι δεν υπάρχει σοβαρός λόγος να πωλούνται μισοτιμής μεταχειρισμένα όργανα…Αλλά ευτυχώς για μάς (τους αγοραστές) έτσι είναι…
Υπάρχουν ντουζίνες αγγελίες από κάποια όργανα μισοτιμής επειδή έχουν χρησιμοποιηθεί…λες και είναι παπούτσια που έλιωσαν οι σόλες…
Αν ήμουν στην Ελλάδα θα κοιτούσα σοβαρά αυτή την περίπτωση γιατί κατά τη γνώμη μου είναι το καλύτερο…value for money που λένε…

Αλέξη υπάρχει και θέμα [b][u]εδώ[/u][/b] με τον Ραπτάκη.

Δες και εδω φιλε μου,σχετικα με την τιμη και γενικα εχει πραγματα που συζητηθηκαν επι του θεματος…

http://www.rembetiko.gr/forums/showthread.php?t=23154&highlight=������+���������

Αν θες την δικια μου γνωμη ειναι ρισκο γενικα στο τι θα παρεις και τι θα σου βγει…Μπορει να παραγγειλεις μπουζουκι να λες στην αρχη τι χαζομαρα ειναι αυτο και μετα απο 4-5 χρονια,να δεσουν τα ξυλα και να χεις ενα μπουζουκαρο…Αλλα και το αντιστροφο,το ιδιο ισχυει βεβαια και αυτα που θα δεις κρεμασμενα σε εναν οργανοποιο που δεν δουλευει μονο με παραγγελιες…Το οργανο ειναι απο ξυλα,φυσικα σημαντικοτατο ρολο παιζει και η δουλεια του οργανοποιου,αλλα η συμπεριφορα του οργανο εξαρταται και απο την συμπεριφορα των ξυλων,επαναλαμβανω δεν ειναι μονο αυτο…Εχω ακουσει και οργανα φτηνα τα οποια παιζουν πολυ παραπανω απο ακριβα και επωνυμα κτλ…Φυσικα οταν κανεις παραγγελια ειναι η φραση “ετσι το ηθελες,ετσι στο εφτιαξα” και γι’ αυτο πληρωνεις αλλωστε παραπανω…Αν ειναι σωστος επαγγελματιας ο οργανοποιος οπως εφτιαξε το μπουζουκι που εχει κρεμασμενο, θα φτιαξει και την παραγγελια…Με φτηνοτερα υλικα ισως και με λιγοτερες λεπτομερεις προσεγμενες.Αν δεν το κανει κοροιδευει και ειναι καλαμπορτζης,γνωμη μου.Και οταν κοροιδευεις στη δουλεια σου θα σου γυρισουν την πλατη.Αντικειμενικα μιλωντας με την κατασταση που επικρατει αυτη τη στιγμη,και αυτο το λεω επικριτκα για το μεγεθος των τιμων των οργανων,ο,τι πληρωνεις παιρνεις.Το περιεγραψε και ο Μπαμπης παραπανω.Εχουν γινει παρα πολλες συζητησεις για παρομοια θεματα μεσα στο φορουμ…

1 «Μου αρέσει»

η γνωμη μου για αυτο π λες παραγγελια …ειανι απλη !! παραγγελνω και περιμενω αυτο που μου εταξε ο χ ψ κατασκευαστης…περιμενω να ακουσω ενα ηχο π να με τρελανει… οταν ειναι ετοιμο παω το κοιταζω το γρατζουναω κ απογοητευομαι…απλα δεν το παιρνω!! Ετσι πιστευω πως ειναι το σωστο!! εγω το δικο μου το εβλεπα σε ολα τα σταδια κατασκευης του… το ακουσα δοκιμαστικα… το ακουσα αβαφο…βαμμενο…με καβαλαρη ισα να σταματαει τις χορδες…και οταν ηταν ετοιμο απλα χαμογελασα σαν ηλιθιος απο χαρα!!

Σημείωση από συντονιστή: Το θέμα συγχωνεύτηκε με παλαιότερο ίδιας θεματολογίας

Mου δώσατε τροφή για αρκετή σκέψη και ψάξιμο.
Η κατάσταση παραμένει συγκεχυμένη στο νου αλλά τώρα έχω κάποιους δρόμους.

Κάτι που ήθελα να πω , και ας έχουν περάσει 10 χρόνια

Αν πας και ψωνίσεις από σοβαρο μαγαζί (Νάκας , Ζαρανικας κτλ ) δεν υπάρχει περίπτωση να σου πουλήσουν κάτι βιομηχανοποιημένο για χειροποίητο . Εκτός από το ότι είναι παράνομο , και αν βρεθεί ότι έκαναν κάτι τέτοιο θα έχουν μεγάλη ζημιά , όχι οικονομική άμεσα , αλλά εμεσα λόγω μείωσης πελατειας . Υπάρχει βέβαια πιθανότητα -μικρη μεν αλλά υπάρχει - ένα “άγνωστο” eshop τις πλάκας (κάτι που μπορείς να καταλάβεις αμέσως ) να σου πουλήσει κάτι για χειροποίητο … Είναι καλό σε τέτοιες περιπτώσεις , να επισκεπτόμαστε site και άλλων μαγαζιών , να κοιτάμε την περιγραφή που έχει το καθένα για το συγκεκριμένο όργανο και την τιμή . Αν ένα site ότι το συγκεκριμένο όργανο είναι χειροποίητο κτλ και άλλα 10 λένε ότι είναι βιομηχανοποιημένο , το πρώτο site είναι τις πλάκας . Και το αντίθετο …

Χάρη δεν κατανοώ την εμμονή σου με τα μουσικά “super market”, τα είπαμε ξανά και σε άλλα νήματα.
Δεν βρίσκω λόγω να επαναλάβω το ποσό ακατάλληλα είναι αυτά τα στέκια για αγορά σοβαρού λαϊκού οργάνου τύπου μπουζουκιου.

1 «Μου αρέσει»

Συγκρίνωντας με ένα αγνωστο e shop πάραμενουν καλύτερα … Ε τωρά ναι , αν πας να δωσεις 800€ σε όργανοποιο , σιγουρα θα πάρεις καλύτερο μπουζουκι , αλλά θα έχεις δωσει τα διπλασια λεφτά και θα το δικινδυνευσεις αν διαλεξεις έναν μη σοβαρό οργανοποιο . Μη τα παρεξηγουμε και τα μουσικά super market . Αν εχεις ένα μικρό budget και θέλεις να πάρεις ένα όργανο για πλάκα , δεν θα πας σε όργανοποιο …

Και για να τα λεμε όλα με το όνομα τους , ούτε όλοι δεν έχουν την δυνατοτητα να πάνε σε όργανοποιο , και ως γνωστόν , οι οργανοποιο κατά κυρίο λογο δεν έχουν e shop , κάτι το οποίο έχουν τα μουσικά super market. Μην νομιζουμε ότι είναι ότι να νε . Γιατι και εγώ από supermarket πηρά , ένα μπουζουκι μαζικης παραγωγης 370€ και την δουλειά μου μια χαρά την κάνω . Και οι περισσοτεροι ερασιτεχνες είμαστε , παίζουμε 1-1,5 ώρα την ημέρα γιατί το γούσταρουμε . Το όλο πραγμα είναι να σου ταιριαζει το όργανο και να σε τραβαει να το παίξεις , άλλους μπορεί να τους τραβηξει το δικό μου , άλλους ένα χειροποιητο . Άλλο το ότι οι περισσοτεροι θα διαλεξουν το χειροποιητο και δεν διαφωνω με αυτό .

Πόσες φορές θα το πούμε; Άλλο το σούπερ μάρκετ τύπου Νάκας και διάφορα e-shop, άλλο οι βιοτεχνίες τύπου Μάτσικα ή διάφοροι οργανοποιοί με τεχνικές μαζικής παραγωγής. Στα πρώτα πληρώνεις έξτρα το όνομα του μαγαζιού και την μεταπώληση, στα δεύτερα γλιτώνεις χρήματα μια που αγοράζεις απευθείας από τον κατασκευαστή.
Μια που θα έρθεις Αθήνα, κάνε μια βόλτα από κάποιιους οργανοποιούς να δεις και την δουλειά τους, τα εργαλεία τους, την διαδικασία κατασκευής ενός οργάνου. Ίσως τότε καταλάβεις ότι αν πάρεις όργανο με 100-150 ευρώ κάποιο λάκκο έχει η φάβα.
Επίσης μια που δεν βλέπω να διαβάζεις τα παλιότερα θέματα του φόρουμ, δες μια περίπτωση που σε αφορά (δεν είναι η μοναδική, αλλά αυτή βγήκε στην φόρα και αναλύθηκε εκτενώς);

2 «Μου αρέσει»

Το ότι θα υπάρχουν προβληματικοι μπαγλαμάδες εννοειται . Δεν το αμφισβητω . Όπως δεν αμφισβητω ότι ένας οργανοποιος θα κάνει καλύτερη δουλειά . Χωρίς βέβαια να σημαίνει ότι ένα μαζικης παραγωγης από τον
Νακα θα είναι απαραίτητα κακός . Δεν νομίζω ότι μπορεί κάποιος να διαφωνισει με αυτό…

Δεν νομίζω να φέρνει τέτοια όργανα ο Νάκας. Μαζική παραγωγή έχουν ο Μάτσικας, σε μικρότερο βαθμό ο Στάμκος και ίσως κάποιος ακόμα που τούτη τη στιγμή μου διαφεύγει, αλλά τα πουλάν οι ίδιοι. Ο Νάκας αγοράζει απ’ όποιον έρθει, μιλήσει μαζί του και συμφωνήσουν.

1 «Μου αρέσει»

Νομίζω και ο Προκος.

1 «Μου αρέσει»

Και μια ακόμα ερώτηση , από περιέργεια

Ένα μπουζούκι πάνω κάτω στα 180€ μπορεί να είναι καλό ;

Μεταχειρισμένο από φίλο, κάποιο που να θέλει επισκευή μερικά κατοσταρικα, μπορεί και ίσως. Καινούριο με τίποτα, ούτε τα υλικά δεν κάνουν τόσο.

3 «Μου αρέσει»