Μιχάλης Παούρης (2012)

Έχει μεγάλη διαφορά ρε συ όμως. Είναι σαν να βάλεις σε βιολιστή διπλές χορδές :slight_smile: Είναι σαν να δώσεις σε πιανίστα πλήκτρα με διπλά σφυριά στις προεκτάσεις τους :slight_smile:
Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα… Αλλά οκ. Σίγουρα υπάρχουν πολλοί παίκτες που αξίζουν τον σεβασμό μας γιατί έχουν ρίξει απίστευτες ώρες σε προσωπική μελέτη την στιγμή που εγώ πχ το κάνω σαν χόμπι…

φυσικά… απλά ένας τέτοιου όγκου κιθαρίστας θα μπορούσε να παίξει γρήγορα και εντυπωσιακά χωρίς να παιδευτεί τόσο ώστε να τα παρατήσει για τις διπλές χορδές. Θα το ξεπερνούσε.

Νίκο Π. σε πιάνω αδιάβαστο. Ο παουρής παίζει με ΜΟΝΕΣ χορδές.
Τον τσέκαρα από κοντά όυτως ή άλλως.
Και συμφωνώ σχεδόν σε όλα με τον φίλο κάπα. Ο Μέολα (που κανείς δεν αμφισβητεί), δεν μπορεί να γνωρίζει τι αντιπροσωπεύει το μπουζούκι ή πώς παραδοσιακά παίζεται. ΑΝ το γνώριζε ΚΑΙ του άρεζε το πραγματικό μπουζούκι η συνεργάσια δε θα’ταν με τον Παουρή. Ο Μέολα είδε έναν νεαρό τεχνίτη ταχύτατο και συνειρμικά τον θεώρησε σπουδαίο. Για τον Μέολα το μπουζούκι είναι όπως είπε ο Πεπε ένα οβαλ όργανο που μπορεί να παίξει ΚΑΙ τέτοιου είδους μουσική.

ΦΙλικά πάντα.

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 00:26 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 00:18 —

Με συγχωρείτε, την ατάκα με το οβάλ όργανο την έδωσα καταλάθος στον Πεπε, ενώ ανήκει στον Mih7mit5.

χαχαχα!! Γελάω πολύ με την εμπάθεια και την κακία μερικών ανθρώπων… Αλλά λυπάμαι που αυτοί οι άνθρωποι απλώς συνεχίζουν να μένουν μέσα σε θλιβερά στεγανά. Πρέπει κάποια στιγμή να σωπάσουν και απλά να δεχτούν ότι στη Μουσική Απελευθέρωση κατοικεί η εξέλιξη που οι ίδιοι αναζητούν, βλέπουν…αλλά και πολεμούν συγχρόνως. Θα ήθελα να τους ενημερώσω ότι η εποχή αλλάξε…και ΝΑΙ υπάρχουν και οι συγχορδίες πέραν του διπλόχορδου μπουζουκιού που γνώριζαν μέχρι σήμερα… Στο φάσμα των συγχορδιών κρύβεται ένας απίστευτος όγκος γνώσης που αν μοιραστεί σωστά (επιτέλους), το μπουζούκι θα υπολογίζεται ως μουσική ανάγκη πλέον στο ακουστικό εύρος μιας μπάντας και όχι σαν ένα ξεχασμένο “άτομο” σε μια ατζέντα για να μας καλύψει απλά και μόνο το περιβόητο “λαικό μέρος”…! Ήμαρτον!

Θα αναφερθώ στο δεύτερο βιβλίο μου για το πως παίζονται με ρυθμική αγωγή και σωστές δυναμικές, πως τοποθετούνται μέσα σε μια μπάντα και επειδή δεν μπορώ χωρίς την φιλοσοφική μου κατάθεση… :slight_smile: …θα περιγράψω το σεβασμό που προκύπτει μεταξύ των μουσικών σε αυτό το “αρμονικό παιχνίδι”! Ξέρετε, ειδικά οι επαγγελματίες, ότι στις σημερινές μπάντες κανείς δεν ακούει κανέναν… Αυτό σημαίνει: Μηχανική συνεύρεση ανθρώπων με κοινό σημείο ένα ή και περισσότερα κομμάτια, με μοναδικά ξεχωριστά αποτελέσματα για τον κάθε μουσικό. Το φαινόμενο της ένωσης αυτών των αποτελεσμάτων (ψυχικών κλπ) έρχεται μέσα από την αρμονία… Με τη μουσική αλλά και με την κυριολεκτική της έννοια. Τότε φτάνουν οι Μουσικοί σε κοινό αποτέλεσμα και πλέον είναι ΜΠΑΝΤΑ. Τα υπόλοιπα είναι απλές και οικονομικά ΦΘΗΝΕΣ αλλά και ΑΚΡΙΒΕΣ συνεδρίες μετριασμένου πνευματικού εύρους. Πάντα με ένοιαζε ο διπλανός… Είτε ήταν υψηλού, είτε μέτριου, είτε χαμηλού, μερικές φορές, επιπέδου.

Πάντα ήθελα να ακούω τι παίζει αυτός ο άνθρωπος που έτυχε να ταιριάξουν μουσικά οι δρόμοι μας. Θα εκπλαγείτε με την αδιαφορία που υπάρχει μέσα στον χώρο μας… Αυτό λοιπόν το συστημικό καθεστώς το στηρίζουν μέχρι σήμερα οι ρηχοί πνευματικά μουσικοί όπου έγιναν κριτές και δημιουργοί ιδεών που θα έπρεπε να είχαν κριθεί τις δεκαετίες 80 - 90. Υπάρχουν και αυτοί όπου απλά συνεχίζουν να μένουν σε δεκαετίες ακόμα παλαιότερες, όπου αντί να παίξουν ευγενικά το ρεπερτόριο τους, μιμούνται κιόλας φιλοσοφίες και λεξιλόγιο που είναι σε κόντρα με τη ζωή αλλά και την εξέλιξη των ανθρώπων, που σέβονται ιστορικά αυτές τις παλιές δοξασμένες εποχές, χωρίς όμως να τις θέτουν σαν φάρο απομίμησης…

Γι αυτό θα πρότεινα λοιπόν σε αυτούς τους…“σοφούς” κριτές (Ε.Σ.Υ. Επαγγελματίες Σχολιαστές Youtube αλλά και φίρμες μουσικούς (ξέρουν αυτοί)…) που εσωτερικά θα ταυτιστούν με τους “χαλασμένους χαρακτήρες” που περιγράφω και αναλύω, οξυμένη ακοή και επιτέλους μια ιδιαίτερη σιωπή. Για το δεύτερο ειδικά θα προσπαθήσουν πάααααρα πολύ! Υ.Γ. Αυτα ειπε ο παουρης για να μην υπαρχει παρεξηγηση.

Γιατι δεν παιζει πενταχορδο μπουζουκι η δεκαπενταχορδο με μορια και floyd rose και μονες χορδες να εχει και πιο πολλες δυνατοτητες το οργανο?και δεν το λεω ειρωνικα.

Ολες οι μουσικές πέραν της κλασσικής δημιουργήθηκαν και άκμασαν μέσα σε στεγανά και μάλιστα θλυβερά βλ.brooklyn hiphop,blues καθώς και το ρεμπέτικο στον Πειραιά. Με την έξοδο τους από αυτά τα στεγανά τα συνουσίασαν και μπασταρδεύτηκαν. Το ρεμπέτικο μου έμαθαν ότι είναι αυστηρό.Φυσικά υπάρχουν κι άλλες συγχορδίες και καλώς χρησιμοποιούνται. Το μπουζούκι δεν έχει καμιά δουλειά εκεί και ευτυχώς που παρέμεινε 3χορδο και διπλόχορδο όπως και 4χορδο. Μέχρι εκεί όμως.Το μονόχορδο μπουζούκι μου φαίνεται το ίδιο αστείο με το 6χορδο (με διπλές πάντα,σαν μπουζούκι που είναι άλλωστε) των αδερφών Κατσάμπα. Ως μουσικό όργανο των ακουστικών μερών υπολογίστηκε από τον Θεοδωράκη και τον Χατζιδάκη πολύ πριν ακόμα γεννηθούμε οπότε το γνωρίζουμε. Ημαρτον! Φιλοσοφικά δεν το’ χω να μιλήσω. Υπάρχουν άνθρωποι που δεν σέβονται και όλοι μας κάποτε δεν σεβαστήκαμε.Προσωπικά έχω σεβαστεί 15χρονο ξέκωλο που χτυπούσε σωστά παλαμάκια σε ζειμπέκικο και έτυχε να παίξουμε με άτομο (για λίγο φυσικά) διεθνώς αναγνωρισμένο στην κλασσική μουσική(τεράστιο σύγχρονο όνομα στον χώρο) και τέτοιο πρόβλημα δεν αντιμετωπίσαμε. Η προσωπική βελτίωση είναι πάντα θεμιτή ακόμα και αν επιτυγχάνετε μέσα από σύνολο. Σε ποιο σύστημα αναφέρεσαι απ’όλα? Εχω δει δύο τρία άτομα από εδώ μέσα,απολύτως ενταγμένα στην εποχή ναι παίζουν με ένα απλό μπλουζάκι ( φυσικά δεν έπαιζαν σε τεκέ ούτε κουβαλούσαν όπλο ή στιλέτο φαντάζομαι) και όχι με κοστούμι. Μακάρι να γραφόταν τραγούδια με το ήθος, την νοοτροπία και βασισμένα στις προσωπικές εμπειρίες των παλαιότερων εποχών. youtube=προβολή/διαφήμιση=κριτική με σεβασμό ή όχι και πάλι διαφήμιση.Η σιωπή είναι χρυσός αλλά και ότι λάμπει δεν είναι χρυσός επίσης.
Αυτά τα είπε η τελευταία τρύπα του ζουρνά (που ευτυχώς δεν έγινε σαξόφωνο για να εξυπηρετίσει το παραδοσιακό τραγούδι ντεμέκ καλύτερα)
συγγνώμη γενικά και ειδικά για το ογκοδέστατο κείμενο αλλά δυσκολεύτηκα και το έγραψα.

καπα δεν μπορω να καταλαβω γιατι σου φενεται αστειο το 6χορδο και οχι το 4χορδο δηλαδη δεν μπορω να καταλαβω με ποιο σκεπτικο ενγκρινεις 2χορδο 3χορδο 4χορδο και δεν ενγκρινεις απο πεντε χορδες και πανω η γιατι σονυ και καλα το μπουζουκι πρεπει να εχει διπλες χορδες

Και γιατί τα θλιβερά στεγανά να μην είναι αποτέλεσμα και αυτής της εξέλιξης που τόσο σε συναρπάζει;
Και γιατί θα πρέπει κάποιοι να δεχτούν -ντε και καλά - αυτού του είδους την “εξέλιξη” ;;
Η ίδια η ζωή θα ξεχωρίσει -όπως ο χρυσοθήρας- τον χρυσό από τη λάσπη. Ως τότε όμως, θα πρέπει και συ να σιωπήσεις , κάτι που ναι μεν συνιστάς, αλλά κατά τα φαινόμενα δεν πράττεις…

ΕΕΥΡΙΠΙΔΗΣ απ’ όλα όσα είπα εσένα αυτό σου έκανε εντύπωση?Ωραία… έτσι εντελώς απλά να στο πω…Γιατί εκείνο το έπαιζε ο Χιώτης που ήταν ότι ήταν και έγραψε ότι έγραψε. αν ΔΕΝ είχε την αξία που είχε σαν μουσικός θα το κατέκρινα. Και επειδή μίλησες προσωπικά, αν και παίζω κιθάρα και το 4χορδο θα με βόλευε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ περιμένω τρίχορδο. Οσο για το γιατί πρέπει να έχει δυο χορδές δεν μπορώ να απαντήσω αλλιώς. ΓΙΑΤΙ ΕΤΣΙ! ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΔΥΟ ΧΟΡΔΕΣ για να ακούγεται αυτό ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ

πάντως οφείλουμε να του αναγνωρίσουμε την απόλυτη συνέπεια λόγου και πράξεων -είτε μιλάει είτε παίζει, το ίδιο παραλήρημα.

Δεν είμαι οπαδός της άποψης πως οι υπερβολικά καταρτισμένοι τεχνικά παίκτες δε μπορούν να έχουν μουσικότητα, ούτε όμως και του αντίθετου, ότι δηλαδή δε χρειάζεται κανείς να προσπαθεί για μια καλύτερη τεχνική αν είναι απλά χρειάζεται να παίζει μία νότα με τέτοιο τρόπο που μουσικά μιλάει περισσότερο από 30 στον ίδιο χρόνο.

Βλέποντας αυτό το βίντεο που παρέθεσε ένας φίλος πιο πάνω : http://www.youtube.com/watch?v=KfDZW5vqHGc , βλέπω κάποιον που παίζει ταχύτατα αρπίσματα, και άσχετα με την τεχνική που χρησιμοποιεί αν είναι ευκολότερη ή δυσκολότερη από κάποια άλλη, προσωπικά το αποτέλεσμα δε μου φαίνεται τόσο βαρετό/εκνευριστικό. Θα έλεγα πως είναι αρκετά μελωδικό κιόλας, και σίγουρα εντυπωσιακό. Στα σχετικά βίντεο, βρήκα όμως και αυτό : http://www.youtube.com/watch?v=yrccch4iz7Q . Αυτό είναι όντως αρκετά χειρότερο, ωστόσο τη μεγαλύτερη σημασία από όλα την έχει το σχόλιο του ίδιου του μουσικού στην περιγραφή. “Αυτό δεν είναι μουσική, είναι απλά επίδειξη”.

Τώρα για τον Παούρη, έχω να παρατηρήσω το εξής. Προσπαθώ να τον δω αντικειμενικά, και παραδέχομαι πως έχω πατήσει στο παρελθόν και like σε κάποιο βίντεο του στο youtube.
Όμως, γενικά πρώτον δε μου αρέσει ο ήχος του. Για παράδειγμα σε αυτό το βίντεο : http://www.youtube.com/watch?v=LukPFLgFOFQ , δεν ξέρω αλλά ο ήχος του μπουζουκιού μου θυμίζει εκείνον που έχει το δικό μου όταν το πάω σε νησί και χαμηλώνει τόσο που για να παίξω πρέπει να βάλω κάτι να σηκώσω τον καβαλάρη.
Από εκεί και έπειτα, γενικά όταν παίζει πολύ γρήγορα, νομίζω πως δεν ακούγεται τόσο καθαρά. Για να μην αδικώ και κανέναν, δεν αποκλείω το ενδεχόμενο σε τέτοια ταχύτητα να μην προλαβαίνει να πάλλεται η χορδή όσο χρειάζεται για να ακουστεί καθαρά. Αλλά προσωπικά πάντα, εμένα αυτός ο ήχος δε μου αρέσει, και το βλέπω κατάλληλο μόνο για επίδειξη.
Αν δει κανείς ένα βίντεο που παίζει έτσι στο ξεκάρφωτο(όχι σε κάποια παράσταση π.χ.), όπως αυτό : http://www.youtube.com/watch?v=45rIujSp0W0 και μετά δει και ένα αντίστοιχο από αυτούς τους 2 : http://www.youtube.com/watch?v=W5kjpLOTEXs , πείτε μου ποιος φαίνεται να έχει καλύτερο ήχο…

Τέλος στα του μπουζουκιού, και για το αν αναβαθμίζει κανείς το όργανο ή όχι, παίζοντας άλλες μουσικές, πιστεύω πως δεν έχει μεγάλο νόημα μια τέτοια κουβέντα. Είναι καθαρά ο ήχος του κάθε οργάνου αν ταιριάζει στη μουσική που παίζει ή όχι. Μπορεί να είναι εντυπωσιακό να παίζει κανείς δύσκολα κλασσικά κομμάτια με μπουζούκι, αλλά από ένα σημείο και έπειτα είναι κουραστικό. Αν παίζει και Jazz δε, ενδεχομένως να είναι κουραστικό από την αρχή. Προσωπική άποψη πάντα. Ενώ αν έπαιζε τα ίδια ακριβώς πράγματα με άλλο όργανο, του οποίου το ηχόχρωμα ταιριάζει περισσότερο, θα το έβλεπα εντελώς διαφορετικά.
Η μελέτη μιας δύσκολης τεχνικά μουσικής που δεν είναι γραμμένη αρχικά για το μπουζούκι, μπορεί να είναι καλή για να αναβαθμίζει τις ικανότητες του παίκτη. Αλλά ίσως θέλει πάρα πολύ προσοχή και προετοιμασία και το κυριότερο - εμπειρία όταν θα δώσει ο παίκτης κάτι τέτοιο στον κόσμο για να ακούσει.
http://www.youtube.com/watch?v=5NjXgQ0SlMc

Τελικά, κανείς δε γουστάρει, αλλά πιάσαμε μήνυμα #48 (συν το δικό μου).

Κατά τ’ άλλα, φειδώ…

Με επιασε το κεφαλι μου ρε Μαρκ με τα λινκ σου…:093:
αντε να βρω φαρμακειο μεσημεριατικα για ντεπον… :082:
Τι το ηθελα κι εγω, απο τον τιτλο καταλαβαινεις τι θα ακουσεις… :106:

Χίλια συγνώμη. Το ξέρω ότι κουράζουν.

Να πω τη χαζομαρα μου.
Η ταχυτητα παιξιματος (επιδειξης) , σε ενα οργανο οπως το μπουζουκι, μηπως τελικα ειναι φαινομενο/αποτελεσμα οχι τωρινο, αλλα εχει τις ριζες του σε παλαιοτερες εποχες?

"Σε Λιγα δευτερολεπτα " του Χιωτη εαν θυμαμαι καλα γραφτηκε (συμφωνα με το Σπορο), κατα τετοιο τροπο απο τον αημνειστο Μανωλη, ετσι ωστε κανεις αλλως να μην μπορει να παιξει το τραγουδι αυτο. Ο ιδιος ο Χιωτης ειχε προβλημα στο ρεκορντιν αυτου του τραγουδιου.

Καλως η κακως, η ταχυτητα παιξιματος, εγινε σημειο αναφορας, αναγνωρισης, και διακρισης για καποιους μουσικους οπως Χιωτης, Λεμονοπουλος κτλ.
Στη μνημη του λαου, αυτο το χαρακτηριστικο εμεινε πιο εντονο απο αυτους τους μπουζουκσιδες και ας ηταν μεγαλοι μουσικοι συνθετες.

Και ας μην κριβομαστε. Το μπουζουκι ως οργανο οπως εξελιχθηκε, εγινε οργανο, “μπροσταρης”, “επιδειξιας”," showman"…o βασιλειας της λαικης ορχηστρας…οποτε κατα εμενα, τετοια φαινομενα παιξιματος, δεν με εκπλησουν…μαλλον τα θεωρω λογικο επακολουθο, εαν και δεν ειναι της αρεσκειας μου/

Προσωπικα δεν αρχισα μπουζουκι( 25 χρονια πριν) για να ειμαι ενα ακομα μελος της ορχηστρας…θα μαθαινα μπασο…ολοι μεσα μας οταν ξεκινησαμε να παιζουμε μπουζουκι, ειχαμε αλλοι λιγο, αλλοι περισσοτερο το αισθημα επιδειξης.

παντως καππα διαφωνω με τον τροπο που σκεφτεσαι και εγω τριχορδο παιζω αλλα δεν εχω προβλημα με τους πειραματισμουσ πανω στο οργανο και πιστευω πως του παουρη θα του πηγαινε ενα 6χορδο αλλα δεν θα σαλλαξω και την αποψη ναουμε:245:

Τρίκαλε σε συχγαίρω για την επίδειξη πνευματικής-φιλοσοφική-μουσικής ανωτερώτητος που έκανες…
Κατά τ’άλλα συμφωνώ με ΕΕΥΡΙΠΙΔΗ. Ας φτιάξει ένα δεκαπεντάχορδο με όλα τα τερτίπια που ανέφερε ο ΕΕΥΡΙΠΙΔΗΣ, για να’χει και περεταίρω δυνατότητες!!
Τώρα φίλε Κάπα δεν ξέρω αν παρανόησες, αλλά ο Μάρκος όταν λέει διπλόχορδο δεν εννοεί ένα μπουζούκι με δύο χορδές. Εννοεί το τρίχορδο του με διπλές χορδές.
Επίσης από τη στιγμή που καλώς ή κακώς εκτίθεσαι σε δημόσια γνώμη, ΟΠΟΙΟΥΔΗΠΟΤΕ σωστά διατυπωμένες κριτικές, καλές ή κακές πρέπει να είναι τουλάχιστον ευπρόσδεκτες. Επίσης φίλε Κάπα, ο Μάρκος (π.χ) έπαιξε τρίχορδο. Άρα με το σκεπτικό σου για το Χιώτη, τρίχορδο θα έπρεπε να’ναι το μπουζούκι.Αλλά αυτό είναι συζήτηση χωρίς νόημα που κάνουμε. Κατά τ’άλλα ακόμα συμφωνώ στα πράγματα που είπαμε χθες.

Φιλικά.

ρε Ανέστο χαβαλέ με κάνεις?! ΦΥΣΙΚΑ και έπαιξε τρίχορδο με διπλές χορδές και φυσικά αυτό εννοούσα. μπερδεύτηκες και παρανόησες.
εγώ παντώς δεν πιστεύω οτι χρειάζεται καν κατι μπουζουκοειδές ο εν λόγο γρήγορος παίκτης. http://www.youtube.com/watch?v=UA2L_x4jRkM όλα έχουν μια λογική στο 0,35…Την λατέρνα τι μου την ήθελε δεν θα το καταλάβω ποτέ.
ΚΑΙ κάτι άλλο… τίποτα φυσιολογικό τον έχει ακούσει κανείς να παίζει?

Εγώ δεν το έχω ακούσει να παίζει φυσιολογικά μπουζουκοειδή κομμάτια. Πάντως επηρρεασμένος από Τζάνγκο μου φαίνεται.
Ο χαβαλές είναι ευπρόσδεκτος ρε!

“Φυσιολογικά μπουζουκοειδή κομμάτια”… Ενδιαφέρον χαρακτηρισμός :slight_smile: Παιδιά η μουσική δεν έχει όρια και περιορισμούς. Οι άνθρωποι τα βάζουμε για τους λάθος λόγος κατα την γνώμη μου…
Γιατί να μην αντιστρέψουμε την ερώτηση λίγο? Έχετε δει τον Καραντίνη να παίζει το Morning Sprite του Chick Correa?
Άρτιος τεχνικά ο Ζήρας πάντως… Ένα μεγάλο μπράβο στο παιδί…